Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

2 minutes ago, Mindaugas Žukauskas said:

Izvinte što ne čitam redovno temu, možda je već bilo. Drugarica se pelcovala astrom 25.februara, imala poprilične nus pojave sa sve temperaturom i drhtavicom dva dana. Sinoć mi javlja "kasljem, boli me grlo, zeludac, drhtim i sve kosti me bole i glava", ali bez temperature i sva čula su ok. Kakve su šanse da ovo bude covid, i šta dalje preduzeti?

pcr test, pa dalje

 

  • Hvala 1
Link to comment

AZ navodno posle prve doze daje zaštitu od "preko 70%," naravno ako je prošlo dovoljno vremena da se uopšte razviju antitela. Ovde deluje da je prošlo manje od 3 nedelje od vakcine do zaražavanja, tako da možda i nije bilo antitela. Preporuka da pozove covid hot line pa prođe s doktorom kroz simptome da je upute dalje.

  • Hvala 1
Link to comment

Preuzeto sa FB, korisno ako neko hoce da proveraca Igg antitela, pa da se ne zabuni

 

RAZLIKA IZMEĐU SEROLOŠKOG TESTA NA IgG At I NOVOG TESTA IgG At NA SPAJK („SPIKE”) PROTEIN

U svetlu aktuelne epidemiološke situacije i mera aktivne imunizacije koje se sprovode, neophodno je razumeti da postoje jasne razlike između testova koji se koriste za detekciju At na SARS-CoV-2. Te razlike, ukoliko ih ne razumemo i ne tumačimo na adekvatan način, mogu dovesti u zabludu kako pacijenta, tako i zdravstvenog radnika.

Utvrđeno je da organizam u sklopu odbrane protiv infekcije SARS-CoV-2 virusa stvara IgG antitela na različite proteine virusa: 

- najčešće na spajk protein (S protein),
- nukleokapsid (N),
- u određenoj meri i na omotač (E - envelope) 
- i membranu virusa (M). 

Titri antitela mogu biti dobri biomarkeri efikasne zaštite i uspešnog humoralnog imunog odgovora nakon izlaganja SARS-CoV-2.

RAZLIKA IZMEĐU SEROLOŠKOG TESTA NA IgG ANTITELA I NOVOG  IgG TESTA NA SPAJK PROTEIN JE U TIPU ANTITELA.

SEROLOŠKI TEST NA IgG ANTITELA meri antitela na nukleokapsid virusa, koja najbrže nastaju, ali najbrže i nestaju iz cirkulacije.

NOVI TEST SARS-CoV-2 IgG ANTITELA NA SPAJK PROTEIN ( „spike“ protein) je test koji detektuje antitela IgG klase na receptor vezujući domen („RBD- receptor biniding domain“) S1 subjedinice, uključujući i antitela kojima se neutrališe virus (neutrališuća antitela). 

Nakon primene vakcina formulisanih tako da stimulišu sintezu IgG antitela usmerenih na S protein (npr. Pfizer-Biontech, Sputnjik V, Moderna, AstraZeneca), organizam stvara samo ovu vrstu antitela i njihova efikasnost se može proveriti  isključivo određivanjem IgG At na S protein. U slučaju testiranja antitela na druge proteine SARS-CoV-2 virusa, test će kod vakcinisanih biti negativan (npr. test koji detektuje IgG antitela usmerena protiv nukleokapsida).

Sa druge strane, IgG antitela na S protein mogu (ali ne moraju) se razviti nakon aplikacije vakcina sa inaktivisanim virusom (npr. Sinopharm i Sinovac). Kod ovih vakcina treba razmisliti i o upotrebi testova detekcije At na nukleokapsid.

Odsustvo nivoa detektovanih antitela ne znači nužno da će većina oporavljenih pacijenata postati potpuno podložna COVID-19. Imunitet takođe zavisi od imunološog odgovora posredovanih T-ćelijama koji može trajati i duže.

  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, Anonymous said:

E fenomenalno. Ništa nisam razumeo. Šta da u laboratoriji tražim da urade ako se smislim da radim test za kineza?

RBD s protein radiš 

Link to comment
14 hours ago, Anonymous said:

E fenomenalno. Ništa nisam razumeo. Šta da u laboratoriji tražim da urade ako se smislim da radim test za kineza?

S i N protein ako mozes

Link to comment
On 14.3.2021. at 11:07, Mindaugas Žukauskas said:

Izvinte što ne čitam redovno temu, možda je već bilo. Drugarica se pelcovala astrom 25.februara, imala poprilične nus pojave sa sve temperaturom i drhtavicom dva dana. Sinoć mi javlja "kasljem, boli me grlo, zeludac, drhtim i sve kosti me bole i glava", ali bez temperature i sva čula su ok. Kakve su šanse da ovo bude covid, i šta dalje preduzeti?

 

Kovid vrv. Poznajem lično ljude koji nisu imali temp uz gomilu stomačnih i gripnih problema.

 

Neka ide na PCR.

Edited by Caligula
  • Hvala 1
Link to comment

Kad može da se ima seks s upalom pluća koja lepo zaceljuje? Malo se zadišem kad idem uz stepenice. Ne bih da budem neodgovoran prema sebi, a to je tako multikompleksno.

 

Pričam o nekom standardnom paketu, nikakav cirkus. Ima li studija, šta kažu lekari?

 

 

  • +1 1
Link to comment

Sedi Lala u ambulanti dok mu doktor skida gips sa ruke...

 

- Doktore, a hoću li ja sad moći ono, seks sa Sosom ?

- Hoćeš, naravno, zašto pitaš ? 

- Pa pre nisam mogo...

 

 

  • Haha 1
Link to comment

Danas sam nepredviđeno proveo oko 1 minuta u hodniku stana pozitivne porodice, ulazna vrata su bila poluotvorena i nisam ni sa kim komunicirao, nosio sam masku, da li postoji mogućnost da se zarazim, nadam se da ne, zato sam i ušao unutra, nakon informacije.

Sent from my Le X829 using Tapatalk

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...