Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

On 1/31/2018 at 4:20 PM, pt 2.0 said:

Takođe me interesuje koliko vredi iscimati se do Prinčevskih ostrva za prvi put (imam na raspolaganju 3 cela dana, plus još 2x po pola dana), pošto kapiram da na to ide ceo 1 dan?

 

Онако. Лепа вожња бродом, пут који води до цркве на врху, леп поглед, занимљиве виле са стране.

Ја бих ти више препоручио да се прошеташ мало по Моди, то је доста занимљивије.

Не идеш ваљда у Стамбол да гледаш природу.

 

On 1/31/2018 at 4:20 PM, pt 2.0 said:
  Reveal hidden contents

 

 

 

Edited by vathra
Link to comment

Кад си на Султан Амету, сврати успут до камена Милион, то је који минут.

Знаш ону изреку ”сви путеви воде у Рим”. Кад је Константин пребацио престоницу, и сви путеви су водили у нови Рим. Тај камен је некад био центар путне мреже Римског царства, практично центар света, а данас седи помало заборављен...

 

Не знам да ли си планирала да идеш у Археолошки музеј, испод Топкапија је, има лепих ствари.

Link to comment
20 hours ago, pt 2.0 said:

Hvala na savetu :).

Pretpostavljam da su to džamije "u radnom stanju", pa da moram da vodim računa da ne remetim ona vremena za molitve?

(Kad sam već kod toga - da li su džamije otvorene stalno, sve do poslednje molitve oko 22h?)

 

Da. Mi kad smo bili, nismo na kraju ni u jednu džamiju ušli, jer se uvek potrefilo da kada dođemo, bude vreme za molitve...a vreme je 5 puta dnevno, pa nije nešto mnogo teško da se ,,ubode" ako ne planiraš precizno...

 

Nas je to malo iznerviralo, jer npr. u svaku crkvu (tipa Notr Dam, Duomo) možeš da uđeš i kad je služba za vernike, pod uslovom da se držiš sa strane, ćutiš, i trudiš da se da budeš neprimetan. A ove džamije u Istanbulu, kada je vreme molitve, e onda je samo za vernike, ne može niko drugi da uđe. Posle ,,iz protesta" nismo ni pokušavali da ulazimo u džamije više, kad su već tako ,,ekskluzivne"...

Link to comment
10 hours ago, pt 2.0 said:

@Timmy znam to za harem, pisao neko od vas ovde na temi... azija pored mora - kontam da je to mestašce koje helouin opisuje sa svog krstarenja bosforom...

 

Bagdat bulevar dugacki ide paralelno sa tom obalom. Lako ces na mapi skontati... Moze da se ide tamo direktno trajektom, a moze da se predje onde do najblizeg dela Azije pa tamo busom ili linijskim taksijima. Pisem po secanju, Beowl me to sve bio uputio. Ne znam da li je na forumu i da li je menjao nick... Samo njega slusaj :)

Link to comment
  • 2 weeks later...
On 1/31/2018 at 4:20 PM, pt 2.0 said:

Hvala ti.

Da, i ja sam malopre skontala da je poskupeo... planiram da ga kupim na biletarnici Arheološkog muzeja kad doputujem, pa polako. Ako makar prištedi čekanja u redovima - dobro jest.

 

U evrima će te izaći na isto jer ta poskupljenja u praksi samo prate redovno stropoštavanje domaće valute. Harem ponekad ume da bude zatvoren ali mislim da ove godine nisu planirane neke značajne restauracije.

 

Moja preporuka što se tiče stvari koje ne ulaze u pass je cisterna na Sultanahmetu odnosno Dolmabahçe palata na Bosforu. Ako gotiviš modernu, Istanbul Modern je sam po sebi solidan a uz to često umeju da iznenade sa nekom sjajnom izložbom.

 

Ako ti treba neka informacija mimo ovih muzejskih, reci (pod uslovom da se nisi već vratila).

 

Edited by Redoran
Link to comment
1 minute ago, Redoran said:

 

U evrima će te izaći na isto jer ta poskupljenja u praksi samo prate redovno stropoštavanje domaće valute. Harem je uključen tako da ne bi trebalo da imaš problema sa tim. Mislim da ove godine nisu planirane neke značajne restauracije zbog kojih bi delovi Topkapı palate mogli da budu zatvoreni.

 

Moja preporuka što se tiče stvari koje ne ulaze u pass je bazilika cisterna na Sultanahmetu odnosno Dolmabahçe palata na Bosforu. Ako gotiviš modernu, Istanbul Modern je sam po sebi solidan a uz to često umeju da iznenade sa nekom sjajnom izložbom.

 

Ako ti treba neka informacija mimo ovih muzejskih, reci (pod uslovom da se nisi već vratila).

 

Hvala ti na preporukama. Slično su mi i kume rekle za Cisternu i Dolmabahče palatu... Putujem tek 4. aprila, ali me bio uhvatio napad štreberaja to pre par nedelja :).

Ovo za Harem mi je nekoliko ljudi reklo da NIJE uključeno u taj oass, 

 

Eventualno mogu da pitam za tvoj predlog za prevoz sa aerodroma. Kume mi preporučuju neki minibus koji te vozi do ispred hotela, i koji valjda može i nekako preko neta da se rezerviše? Mi smo u nekom hotelčiću na nekoliko minuta hoda od Aja Sofije.

 

Link to comment

Halloween će bolje znati jer je ona taj pass zapravo i koristila, ja se kao i svaki lokalactm oslanjam na informacije koje pokupim usput a koje ponekad umeju da budu i bajate.

 

Što se tiče transfera sa aerodroma postoje kombi varijante koje za 20-25 evra rade transfer do Sultanahmeta za 4 osobe (ili manje). Ta cena je veoma slična onoj koju ćeš platiti u žutom (taksiju) s tom razlikom da je kombi mnogo komforniji, nema potrebe za dodatnim pojašnjenjima i vozač će koliko-toliko natucati engleski za slučaj da nešto treba da se iskomunicira (što u žutom taksiju baš i nije slučaj).

 

Pretpostavljam da vredi probati. Ovo bi trebalo da su dva renomirana servisa koja to rade (ima ih najmanje deset), uz napomenu da ih nisam nikada koristio pa ne mogu da potpišem da je sve kao u bajci. Ali trebalo bi da bude OK jer je to veoma popularan metod transfera, naročito za turiste iz arapskih zemalja koji posećuju Istanbul u milionima.

 

http://istanbulairportservice24.com

 

http://www.istanbulairportstransfer.net

 

 

Link to comment
40 minutes ago, Bright Billy said:

@Redoran gde ici uvece, da se uhvati duh grada, orijent i tako to?

 

Zavisi šta konkretno hoćeš da uhvatiš. Ako govorimo o jelu, Beyoğlu i Asmalı Mescit i dalje drže primat uz napomenu da su puni zamki za turiste pa treba znati gde otići (mogu da ti preporučim par dobrih mehana). Ja lično bih se malkice iscimao i zapucao na Arnavutköy gde je klopa vrhunska i nešto skuplja (ali i dalje podnošljivo) jer je na Bosforu.

 

Za cirku definitivno preporučujem Cihangir, mogu i konkretne barove da ti navedem. Beyoğlu toči alkohol nemilice ali bez ikakvog duha, turistička smaračina poput onih u velikim letovalištima, još samo karaoke da uvedu i biće kompletni.

 

Zbog najezde turista u evropskom delu duhtm je, koliko se meni čini, počeo lagano da emigrira na kontinent preko puta, tačnije u Kadıköy (opština veličine Beograda). Mislim da se vredi iscimati jedno veče, petkom i subotom minibusevi idu na Taksim do kasno u noć, a definitivno ima više lokalnog šmeka. Za pravi i totalni istanbulski hipsteraj (koji je meni lično simpa) produži se kilometar-dva dalje u Modu, apsolutno nije orijentalno ali ako hoćeš da vidiš kako izgleda krug dvojke u Istanbulu to je to (imaju čak i retro tramvaj koji simbolizuje taj krug :D)   

 

Problem je i što se stvari jako brzo menjaju pa se često desi da neko kul mesto koje sam posetio pre 6 meseci više nije kul ili ga je preorala neka skrnava franšiza. Ali imam izvoretm koji su uvek u toku pa ću da proverim da li trenutno ima nekih skrivenih bisera koje treba zabosti.

 

Edit: umalo da zaboravim, apsolutni must za tebe - Beşiktaş čaršija ili Kadıköy čaršija on a game day. Reci mi datume, da vidim šta ima od tekmi. Ja sledeće nedelje idem na Beşiktaş-Fener ali pre toga se cirka i mezi u čaršiji, fešta samo takva.

Edited by Redoran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...