Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

On 11.6.2019. at 14:04, autsajder said:

Uostalom, eno u klipu gore utisaka samih učesnika događaja - serija nije dokumentaristička niti 100% precizna, ali nije ni fantazija, uhvatila je duh događaja i poslala univerzalnu poruku o slabosti čovjeka i njegovog sistema.

 

Nisam gledao dalje od prve epizode, ali čitajući reakcije nekako sam pod utiskom da nije baš ta apstraktna humanistička poruka dospela u javnost.

 

Kao što se i ovde na poslednjih par strana vidi, ljudi su uglavnom izvukli zaključak da su nuklearne elektrane nešto strašno, lančana reakcija koja samo što se nije otela kontroli i izazvala mushroom clouds. Da sam ja neka vlast, streljao bih svakog scenaristu koji uzme da se bavi tom temom a ne zna razliku između kontaminacije radioaktivnim materijalom i termonuklearne eksplozije.

 

Ne može, čoveče, moraš neke kvalifikacije da imaš pre nego što skočiš naglavačke u tako ozbiljne stvari. Ne možeš da lupetaš kako je nuklearni reaktor u stvari nuklearna bomba koja eksplodira "hour after hour and will not stop until the entire continent is dead.” Ne dam! Položi prvo prijemni, pa ćemo da vidimo.

 

Sutra Za 20 godina ako onaj novi tokamak™ bude rešio sve enregetske probleme ljudskog roda, neko će da ga stavi van zakona jer je gledao HBO pa misli fuzija, fisija, sve je to isto. I bum, ode Vinča u vazduh.

Link to comment
12 minutes ago, Weenie Pooh said:

Kao što se i ovde na poslednjih par strana vidi, ljudi su uglavnom izvukli zaključak da su nuklearne elektrane nešto strašno, lančana reakcija koja samo što se nije otela kontroli i izazvala mushroom clouds. Da sam ja neka vlast, streljao bih svakog scenaristu koji uzme da se bavi tom temom a ne zna razliku između kontaminacije radioaktivnim materijalom i termonuklearne eksplozije.

 

Ne može, čoveče, moraš neke kvalifikacije da imaš pre nego što skočiš naglavačke u tako ozbiljne stvari. Ne možeš da lupetaš kako je nuklearni reaktor u stvari nuklearna bomba koja eksplodira "hour after hour and will not stop until the entire continent is dead.” Ne dam! Položi prvo prijemni, pa ćemo da vidimo.

 

Sutra Za 20 godina ako onaj novi tokamak™ bude rešio sve enregetske probleme ljudskog roda, neko će da ga stavi van zakona jer je gledao HBO pa misli fuzija, fisija, sve je to isto. I bum, ode Vinča u vazduh.

 

Samo ako su bas povrsno pratili seriju. Ako su se iole zainteresovali za tematiku, iscitali onaj link sto je JoeD okacio, i poslusali podkast o seriji tesko ce izvuci tako prost zakljucak.

A cak i bez svega toga serija je pre svega kritika sistema, a tek posle (mozda) nuklearne tehnologije.

Link to comment

ljudi serija je ultra popularna i svi se osim rusa složišmo da je kvalitet

 

pošto je ovo ppp jedini prirodan sled stvar da sad kad smo se svi ispucali sa pohvalama dođu na red ovi vrlo posebni da nam objasne koliko nemam pojma, da je drugačije ne bi valjalo :sleep:

Link to comment
13 minutes ago, Pokojni Ruxin said:

ljudi serija je ultra popularna i svi se osim rusa složišmo da je kvalitet

 

pošto je ovo ppp jedini prirodan sled stvar da sad kad smo se svi ispucali sa pohvalama dođu na red ovi vrlo posebni da nam objasne koliko nemam pojma, da je drugačije ne bi valjalo :sleep:

+1

Link to comment
7 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Nisam gledao, ali osuđujem je najstrožije.

 

kako je u knjigama?

 

mislim ozbiljno, ne zajebavam te :dry: kako bi objasnio rukovodstvu SSSR opasnost od otvorenog reaktora, ali da shvate ozbiljnost situacije, da se ne zavaravaju da je sve pod kontrolom i da nije strašno

Link to comment

 

@Pokojni Ruxin Svi osim Rusa, njujorških Ruskinja, ljudi koji se bave nuklearnom energijom, i ljudi koji znaju kako online hype funkcioniše. Mi hipsteri obaška :fantom: 

 

@levi Nisam siguran šta me pitaš, šta zameram scenaristima serije ili... da hipotetišemo ŠBBKBB te 1986. dok se ne uključi namenski i objasni nam koliko su Sovjeti u stvari bili kul?

 

Ako je ovo prvo, zvuči mi kao da su senzacionalizam odvrnuli na jedanaest, što na osnovu odgledane prve epizode što na osnovu citata i reakcija na koje nailazim. Lupetaraju o blast radiusu od ne znam koliko stotina kilometara :isuse:, o reaktoru čiji bi meltdown imao posledice ekvivalentne detonaciji bombe od 2-4 megatona :isuse: i o 40% šanse da Kijev i Minsk budu zbrisani sa lica zemlje :isuse: 

 

Sve to, naravno, nema veze sa mozgom. Kolaps reaktora izazvala je eksplozija pare, ne nekakva fantomska termonuklearna reakcija. Radioaktivni elementi dospeli su u atmosferu i širili se vetrom, pa je postojala potencijalna opasnost da se ozbiljno ozrači dobar deo istočne Evrope. Koliki deo i koliko ozbiljno, nemoguće je tačno reći čak ni danas. Zahvaljujući vatrogascima i ostalom osoblju koje se izlagalo smrtonosnim dozama zračenja tokom sanacije, sve je prošlo prilično bezbolno za ostatak kontinenta. 

 

Samo, to izgleda nije dovoljno seksi priča. Bolje da se gusla o tome kako bi sekundarna eksplozija pare bila nalik detonaciji atomske bombe, pa kao ajmo sad suicide mission, trebaju nam trojica kamikaze inžinjera, drž -ne daj... jer svaki atom uranijuma je poput metka, što da ne.

 

Ne bih da stajem na žulj vama koji ste seriju odgledali do kraja i svidela vam se, ali moram da kažem da mene nervira ta potreba za oneobičavanjem realnosti koja, eto, ima efekta i na ovakve pseudo-dokumentarce. Dakle:

- Nuklearni reaktori nisu nuklearne bombe i sa njima ne bi smeli da se porede

- Nuklearne elektrane su među bezbednijim izvorima energije kojima čovek trenutno raspolaže

- Trovanje radijacijom nije zarazna bolest, ne prenosi se boravkom u prisustvu ozračene osobe

- Koristiti Černobilj za ilustraciju neke tralala dnevnopolitičke teme tipa "dezinformacije su štetne" je degutantno na svakom nivou

Link to comment
19 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

@Pokojni Ruxin Svi osim Rusa, njujorških Ruskinja, ljudi koji se bave nuklearnom energijom, i ljudi koji znaju kako online hype funkcioniše. Mi hipsteri obaška :fantom: 

 

 

ne znam koliko je verovati tim ljudima koji se bave nuklearnom energijom, jel imaš da podeliš neki članak u kojem američke filmadžije detaljno seciraju njihove naučne radove? :fantom:

 

nego vini neko bi mogao pomisiliti da si ti prvo zaključio da ti se ne sviđa jer je sigurno sranje čim hajp, pa tek onda počeo da čitaš naširoko po netu zašto ti se ne sviđa. tolika energija potošena na nešto za šta si posle epizode zaključio da nije za tebe, moram da izrazim 1 nerazumevanje...

Link to comment

Samo jedno pitanje, zasto nije OK da neko batali posle jedne epizode? Ja sam Game of Thrones batalio posle prve epizode pre tipa pet godina i nijednom nisam pozeleo ponovo da pogledam.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...