Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

Uporedite Černobil sa filmom Deepwater Horizon, paralela ima mali milijun. Film je o curenju nafte sa bušotine u meksičkom zalivu. Ljudska glupost i nemar, pohlepa i princip “neće valjda”, i kao epilog - ekološka katastrofa globalnih razmera.

Film je predosadan, ne bih ga preporucio nikome, pola filma mi nije bilo jasno sta se dešava i zašto, za sudbine likova mi se fućkalo, emotivna investiranost gledaoca nula. Sušta suprotnost od Černobila. Zato je klasa.

Link to comment
12 minutes ago, Caligula said:

 

Ne znam sto si me kvotovo, ali nije ni bitno.

 

Odgledaces istinitu verziju kada je rusi snime :isuse:

 

Racunam da ce agente CIA glumiti Sherbedija i Marija Karan

Znas kako: lepo sam ti, po tackama napisao sta i kako i zasto mislim.

Umesto da odgovoris, ili barem pokusas, postupas препичкасто cak i za tvoje standarde, uvaljujes ciju, serbedziju i karanku.

Sto ce reci Kaligulo: odjebi, ali ovog puta definitivno, bojim se da je Miralem ipak bio potpuno u pravu uz svu moju povremenu skepsu glede tretmana tebe.

Fuj bre.

 

@Kenjeee dzaba ti trud bojim se, nema ovde svrhe zalaziti u te nebitnetm detalje... :) 

Link to comment
10 minutes ago, namenski said:

Znas kako: lepo sam ti, po tackama napisao sta i kako i zasto mislim.

Umesto da odgovoris, ili barem pokusas, postupas препичкасто cak i za tvoje standarde, uvaljujes ciju, serbedziju i karanku.

 

Idi brt na fajt klub pa ucitavaj. Ovo ostalo da ne komentarisem, mislio sam da smo neki forumski drugari bez obzira na neslaganja.

 

Kvotujes me bez obrazlozenja, komentarises seriju koju nisi gledao, moze li besmislenije od toga?  Aj odgledaj prvo pa se javi ili stani pred ogledalo i zapitaj se "sta ja koji kurac radim na topiku o seriji koju nisam ni gledao?"

 

Sa kime ti ratujes jebemliga

Edited by Caligula
Link to comment
23 minutes ago, mustang said:

poenta price je konstantna borba izmedju korupcije (duhovne, materijalne, statusne) i istine. imamo to i u najnovijoj istoriji sa asanzom, sa nemackom auto industrijom, boingom, itd. gde god da se okrenes, korupcija. laz. svuda svuda svuda.  i onda naleti neki sa marsa hrabar koji povuce istinu da se bori

 

... upravo.

 

Trenutno se desava u skoro svim zemljama u svetu. A ovde se brani™ jedan SSSR :isuse:

 

 

Link to comment
34 minutes ago, Caligula said:

 

Idi brt na fajt klub pa ucitavaj. Ovo ostalo da ne komentarisem, mislio sam da smo neki forumski drugari bez obzira na neslaganja.

 

Kvotujes me bez obrazlozenja, komentarises seriju koju nisi gledao, moze li besmislenije od toga?  Aj odgledaj prvo pa se javi ili stani pred ogledalo i zapitaj se "sta ja koji kurac radim na topiku o seriji koju nisam ni gledao?"

 

Sa kime ti ratujes jebemliga

Namenski se pojavio i odmah izjavio da nije gledao seriju, ali da smo mi svi ostali budale kojima se ona sviđa. Ja sam ga na kraju, stavila na ignore.  

Edited by Arkadija
Link to comment
1 hour ago, Arkadija said:

Namenski se pojavio i odmah izjavio da nije gledao seriju, ali da smo mi svi ostali budale kojima se ona sviđa. Ja sam ga na kraju, stavila na ignore.  

 

pametno. manje ces da se smaras :D

nemam ga na ignor ali ga preskacem kad ga vidim. samo sto se jos u hemoroide ne razume. izvini na izrazu, znam da si ti fina ali ja nisam :D

Edited by mustang
Link to comment
5 hours ago, Caligula said:

 

 

:blink:. Ovo je prica o globalnom zagrevanju, o ostrvima plastike po okeanu, o zagadjenom vazduhu i ogromnim emisijama CO2 na dnevnm nivou, dakle o nemogucnosti coveka da shvati kakvu odgovornost je sebi dao u ruke.

 

 

kae begi globalno zagrevanje, a ustvari usli smo u fazu solarnog minimuma, gde nas u narednih 50-ak godina ceka mini ledeno doba, vrhunac oko 2050-e.. dok se recimo na faksu i dalje pusta prica o globalnom zagrevanju..

a to nije ni frakcija jednog procenta oko kojih nas™ lazu..:fantom:

 

3 hours ago, autsajder said:

..tako što su istrgnuli ključne stranice iz nacrta reaktora koje ukazuju na konstrukcionu grešku?

 

Kako su jadne ove negativne kritike iz zvaničnih ruskih kanala. Russia Today objavljuje svoj uradak 2. juna, par dana prije premijere posljednje epizode, i u tekstu ukazuje na promašaj autora jer nisu ukazali na greške sovjetskog sistema koje su dovele do katastrofe, o čemu upravo govori posljednja epizoda, pa nisu ušli u dubinu sovjetske duše, pa im smetaju ružne tapete... Seriju su shvatili kao ličnu uvredu samim tim što je uopšte napravljena, protivno pokrovci ćutanja o ovoj temi u njihovom postsovjetskom dobu. Autorka Černobilske molitve na početku navodi neke fakte, pa, između ostalog, da je Putin pomenuo likvidatore u nekom govoru 2017, a prije toga 2013. i to je to. Mnogo im stalo da se ispriča neka prava priča o Černobilu.

 

Tragom onog citiranog dokumentarističkog linka, pogledah na FFWD taj neki ukrajinski film o ovoj temi i nije vrijedno truda. Ispalo je suviše titanično, ali ne na Kameronov dobri način.

 

tesko da mogu da ti dam istinit odgovor, to sa tim iscupanim stranicama je americki prikaz ruskog zataskavanja.. u praksi tesko da bi to mogao biti slucaj, pre bi bilo da su dobijali™ pogresna upustva, ako je uopste to i bio slucaj...

 

by the way, begi koji je bio inzenjer u cernobilju u to vreme, kae da su skroz promasili likove diatlova, brikanova i fomina, i da su ih prikazali kao zlikovce a uopste nisu bili takvi :fantom:

Edited by Shaq
Link to comment
3 hours ago, mustang said:

poenta price je konstantna borba izmedju korupcije (duhovne, materijalne, statusne) i istine. imamo to i u najnovijoj istoriji sa asanzom, sa nemackom auto industrijom, boingom, itd. gde god da se okrenes, korupcija. laz. svuda svuda svuda.  i onda naleti neki sa marsa hrabar koji povuce istinu da se bori

 

Malo korupcija a malo i Holodomor - objasnila baba koja muze kravu i odbija da se evakuiše. Objasnio i Šerbina u najtupavijem dijalogu sa Legasovim - ona tirada sa Poljacima i Jevrejima, kao i da je sve laž, sistem je zao ali srećom poslao je njih dvojicu, prave ljude pa je sve na kraju ispalo dobro.

 

Ta propaganda se u seriji sapliće sama o sebe koliko je providna, velika i bespotrebna.

 

No navikli smo i u masi drugih bednih holivudskih pokušaja da se iskarikiraju velike ruske tragedije. I u Behind Enemy Lines jedini motiv ruskog vojnika pod Staljingradom jesu bile puške uperene u leđa.

 

 

Edited by dillinger
Link to comment
17 minutes ago, dillinger said:

 

Malo korupcija a malo i Holodomor - objasnila baba koja muze kravu i odbija da se evakuiše. Objasnio i Šerbina u najtupavijem dijalogu sa Legasovim - ona tirada sa Poljacima i Jevrejima, kao i da je sve laž, sistem je zao ali srećom poslao je njih dvojicu, prave ljude pa je sve na kraju ispalo dobro.

 

Ta propaganda se u seriji sapliće sama o sebe koliko je providna, velika i bespotrebna.

 

No navikli smo i u masi drugih bednih holivudskih pokušaja da se iskarikiraju velike ruske tragedije. I u Behind Enemy Lines jedini motiv ruskog vojnika pod Staljingradom jesu bile puške uperene u leđa.

 

 

 

Jel baš toliko nemoguće da neko ko je npr. preživeo taj Holodomor pamti 50 godina posle i vuče pizmu, zašto je to baš tako ogroman problem?

Link to comment

Da, moguće je, ali takvoj nebitnosti sa periferije događaja posvetiti par minuta - ono, slučajno je. Likvidatori avganistanski veterani pola veka kasnije na mestu zločina, u maniru nemačkih Ajnzacgrupa

 

Serija koja kao nijedna dosad brani istinu kao takvu :fantom:

Edited by dillinger
Link to comment
5 minutes ago, dillinger said:

Da, moguće je, ali takvoj nebitnosti sa periferije događaja posvetiti par minuta - ono, slučajno je. Likvidatori avganistanski veterani pola veka kasnije na mestu zločina, u maniru nemačkih Ajnzacgrupa

 

Serija koja kao nijedna dosad brani istinu kao takvu :fantom:

 

Serija je serija na kraju dana, ko baš hoće istinu uvek može da nabavi literaturu pa da sam izvuče balansirane zaključke o tome šta se desilo i kako. Rusima (Ukrajincima, Belorusima) ama baš niko nije 33 godine branio da nešto ovakvo snime iz svog ugla, samo je njihova sramota što je HBO to uradio na kraju.

Link to comment
On 5.6.2019. at 21:30, namenski said:

Ako mene pitas: nisam gledao.

I necu.

Molim vas, recite mi, nisam pratio -  jel namenskom već došao delegat s ordenom?

Link to comment

stos tice prezivelog trojca koji je usao da odvrne ventile, rec je o sledecem...

normalna doza radijacije sirom sveta je 0,3 μSv.. plus da kaem i da deo kalijuma koji se nalazi u banani ima 0,1μSv, dakle i banan je radioaktivna verovali ili ne..

doza radijacije koju covek primi na godisnjem nivou je oko 2000μSv..

letovi na 9k metera takodje emituju 2000μSv, na visim nadmorskim visinama i polovima je preko 3000μSv

5000μSv je rendgensko snimanje zuba, ct je 7000μSv

odeca vatrogasaca u podrumu bolnice i posle 30 godina je preko 2000μSv, sto implicira da ako bi tamo ostali par sata i bez zastite, doziveli bi istu sudbinu kao i oni..

jos malo fun factova, astronauti za 6 meseci prime 80k μSv, i jos jedna stvar na koju pusaci bi posebno trebali da obrate paznju, je da njihova pluca na godisnjem nivou ako puse paklu ipu na dan, prime 160 000 μSv, zbog radioaktivnog polonijuma i zive koji se nalazi u cigari...

 

dakle, da se vratimo na gore pomenuti  trojac, s obzirom da su imali zastitna odela, i da verovatno nisu bili izlozeni vise od pola sata, dolazimo do zakljucka da nije tolika misterija zasto su preziveli, sto naravno ne umanjuje njihovo delo da na kazem podvig, mada su najvece zrtve (nesvesno) podneli vatrogasci i (svesno) rudari, slava im.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...