Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

1 hour ago, gervasius twinkleminkleson said:

Nisam citao postove od namenskog, ali proglasavam ih za propagandno smece :fantom:

 

Elem, serija je vrhunska. Ima, kao i u svakoj seriji, momenata za kolutanje ocima, vjerovatno jos vise onih koji potpadaju pod autorsku slobodu, ali s obzirom da nije dokumentarna serija, te autorske slobode bi trebalo da su dozvoljene. 

 

Meni je najveci... problem, uslovno receno, spektakl sa sudjenjem na kraju, koji mi ne djeluje realno [mada s druge strane, nemam pojma da li je]. 

 

To, igrana serija, a ne dokumentarni žurnal černobilske sage.

 

Šta ti ne deluje realno u sudjenju, da se odigralo onako ili da je Legasov ispljunuo sve detalje? 

Link to comment
2 minutes ago, goofs said:

 

To, igrana serija, a ne dokumentarni žurnal černobilske sage.

 

Šta ti ne deluje realno u sudjenju, da se odigralo onako ili da je Legasov ispljunuo sve detalje? 

Pa djelovalo mi je malo previse... americki. Tj ne cak ni americki nego filmski, sa nadahnutim govorom Legasova... Opetkazemponavljam, nemam pojma da li sam u pravu, moguce da sudjenje zaista jeste tako izgledalo, ali djeluje mi nekako too much.

Link to comment

Kod suđenja ima jedn detalj neposredno pre početka suđenja, gde razgovaraju Legasov i Ščerbina i ovaj kaže neka porota presudi.

Nema tamo porote, samo komunnističke sudije. I to je lepo prikazano.

Valjda im je pojam porote toliko ukorenjen u svest da su to prosto prevideli u scenariju.

Link to comment

naleteo sam na najavu serije. sada, posle ovih vašihpisanja, mislim da je dobro što je nisam gledao. nemam je stomak za tu muku i patnju.  moram da dodam i da sam, po prirodi, skeptik kada neko sa strane snima o nečemu u drugoj zemlji. 

Link to comment
Pa djelovalo mi je malo previse... americki. Tj ne cak ni americki nego filmski, sa nadahnutim govorom Legasova... Opetkazemponavljam, nemam pojma da li sam u pravu, moguce da sudjenje zaista jeste tako izgledalo, ali djeluje mi nekako too much.
Ako se dobro sećam iz podkasta, suđenje je namerno drugačije prikazano zbog dramatizacije. Čini mi se da Legasov nije ni svedočio pred sudom.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
36 minutes ago, Arkadija said:

Kod suđenja ima jedn detalj neposredno pre početka suđenja, gde razgovaraju Legasov i Ščerbina i ovaj kaže neka porota presudi.

Nema tamo porote, samo komunnističke sudije. I to je lepo prikazano.

Valjda im je pojam porote toliko ukorenjen u svest da su to prosto prevideli u scenariju.

To je sudijska porota, takav je i  naš pravosudni sistem, s tim što se to kod nas zove "veće". Pomešane su profesionalne sudije i sudije porotnici koji nisu pravnici, pa tako bude jedan profesionalac i dva porotnika (u veću trojice) ili dva profesionalca i tri porotnika (u veću petorice). Ti porotnici su po pravilu dekor, iako formalno imaju pravo glasa prilikom odlučivanja, sve odluke donose profesionalne sudije. 

 

EDIT: Ne znam kako je ovo funkcionisalo u SSSR-u tog vremena, moguće da je to bilo veće profesionalnih sudija, ili šta već...

Edited by Ayatollah
Link to comment
2 minutes ago, Ayatollah said:

To je sudijska porota, takav je i  naš pravosudni sistem, s tim što se to kod nas zove "veće". Pomešane su profesionalne sudije i sudije porotnici koji nisu pravnici, pa tako bude jedan profesionalac i dva porotnika (u veću trojice) ili dva profesionalca i tri porotnika (u veću petorice). Ti porotnici su po pravilu dekor, iako formalno imaju pravo glasa prilikom odlučivanja, sve odluke donose profesionalne sudije. 

To znam, ali je zvučalo kao da očekuje 12 porptnika.

Mi nikada nećemo reći, "da porota donese presudu", već " sudija će doneti presudu, ili sudsko veće".

Edited by Arkadija
Link to comment
1 minute ago, Arkadija said:

To znam, ali je zvučalo kao da očekuje 12 porptnika.

Pa verovatno da prevod nije baš najsrećniji (moram opet da pogledam tu epizodu da bih potvrdio, jer nisam obratio pažnju na taj detalj), pa si zato stekla takav utisak. Pretpostavljam da su u scenariju koristili reč "jury" koja se koristi i za porotu i za veće, pa je prevodilac to preveo kao "porota", a trebao je kao "veće". Nije za zameriti bilo kom prevodiocu koji nema pravničko obrazovanje.

Link to comment
1 hour ago, gervasius twinkleminkleson said:

Pa djelovalo mi je malo previse... americki. Tj ne cak ni americki nego filmski, sa nadahnutim govorom Legasova... Opetkazemponavljam, nemam pojma da li sam u pravu, moguce da sudjenje zaista jeste tako izgledalo, ali djeluje mi nekako too much.

 

Sudjenje se definitivno odigralo u duhu u kom je prikazano u seriji - sudilo se onoj trojici kao da su iskljucivi krivci za incident, a prala su se ledja Sovjetske drzave.

 

Sto se tice Legasova, tu se slazem, to je previse izdramatizovano i poprilicno sam ubedjen da se nije desilo, bar ne na taj nacin. Iako serija tu radi odlcan serbian-double-jew-bluff sa onim KGBovcem koji Legasovu kaze da ce svedocenje biti obrisano iz svih izvora kao da se nije desilo, ipak je SSSR propao nepune 4 godine kasnije, dosta je tu bilo naucnika i posmatraca, neko bi vec izasao sa tom pricom. Serija koristi sudjenje i kako bi objasnila publici tehnicki aspekt i kako i sta je krenulo po zlu, posto pre toga nije razjasnjeno, a na pravom sudjenju nisam siguran da su bili jos uvek svesni. Dramatizacija for the purpose of the show, meni sasvim ok, nista cinjenicno bitno nije promaseno.

Ja bih voleo da znam sta Legasov kaze na onim kasetama, to bih uzimao kao najverodostojniji izvor dogadjaja tokom i posle katastrofe.

Link to comment

Serija nije dokumentarac, niti biografsko delo pa mora da se drzi svakog slova na papiru. Zar slobode i nadahnuca nisu dozvoljena?

Previse se sedma umetnost, snimljena po istinitom dogadjaju stavlja pod lupu i vecitu sumnju u istinitiost i nikako tih stega da se oslobodi, jos kad snimi Amer rusku stvar (uslovno receno)....piiii osudjeno unapred na propast.

 

 

Inace, porota je postojala u sovjetskom sudstvu, odnosno laici su bili zajedno u vecima sa sudijama, tzv. Skabinski sistem sudjenja, koji se zadrzao i posle raspada u mnogim drzavama (Rusija je uvela porotu u krivicnim delima), tako da tu Scerbinovu porotu ne treba uzeti previse za zlo.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment

na zalost skaba du bidu reziser koji mi se cini bas simpa u nekoliko intervjua ponavlja kako je sve sto se u miniseriji predstavlja = istina , tu se malo zeznuo al ajde

 

da se kao pokvarena ploca vratim na fakat da nema ruskog jezika. ok, mozda je tako lakse mass publici da asimilira pricu

 

ali zamislite sad neki film o poplavama u obrenovcu u kome glavni svi akteri govore na primer wolof :)

Edited by bosque
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...