Jump to content
IGNORED

Parkiranje po trotoarima, nezaustavljanje na pesackim prelazima i sl.


Venom

Recommended Posts

21 minutes ago, Filozof manijak said:

Pa jeste tako finansijski geldano jeftinije, ali su tako ograničeni vremenom i ne mogu samostalno da odlučuju o putovanjima. To je neki trade off imanja/nemanja automobila.

 

U Srbiji možda zbog katastrofe od javnog prevoza (gradski, međugradski). Kad se decenijama sav novac troši na automobilsku infrastrukturu onda za posledicu imamo nedostatak opcija.

 

Kad nije takva situacija, onda su druge opcije ne samo jeftinije nego često štede i vreme. Ne moraš nikad da tražiš parking mesto npr.

 

Osim toga, život bez automobila koji poseduješ ne znači život bez automobila uopšte. Postoje npr. već dugo opcije da se automobil iznajmi na sat u raznim car sharing varijantama. Postoji milion prednosti takvog sistema, između ostalog mogu da uzmem kombi kad mi treba kombi, dostavno vozilo, manji automobil za kraći izlet ako ne postoji javni prevoz do tamo itd. itsl. Privatni automobil stoji parkiran 95% vremena, ako ne i više. Čemu to uopšte? 

 

  • +1 2
Link to comment

Ja živim u Srbiji, jbg. Ne živim u Holandiji niti u Parizu, tako da se snalazim s onim što je dostupno.

 

Kod nas je rentakar preskup u odnosu na platežnu moć, a međugradski saobraćaj je sveden samo na autobuski prevoz (Da ne računam prugu BG -  NS). Ovde siprosto nateran da imaš auto, pogotovo ako živiš uvelikom gradu, i imaš porodicu u udaljenom mestu.

 

Slažem se sa tobom da 

Quote

 život bez automobila koji poseduješ ne znači život bez automobila uopšte. 

Jedino što je to u majčici Srbiji je malo teže supstituisati

Edited by Filozof manijak
  • +1 5
Link to comment

I ostaće teže dok ne počneš da zahtevaš nešto drugo. Ako ne želiš da zahtevaš, jer ti je sve potaman, i to je ok, ali uvek nekako ispadne problem kad neko kome nije sve kako treba zahteva nešto drugo.

 

I auto je skup u odnosu na platežnu moć. Pitanje je šta zapravo kupuješ.

Link to comment

Kupujem slobodu da negde odem i vratim se kad god poželim ili meni odgovara, a ne moram da se ravnam po redu vožnje i usklađujem svoje aktivnosti prema istom, nosim prtljaga koliko želim a ne koliko mi drugi propisuje i to još naplaćuje dodatno, takođe i izbegavam gužvu ljudi u gradskom prevozu.

To su moji subjektivni benefiti.

 

Auto jeste skup, ali je korišćenje renta kara još skuplje.

 

 

 

 

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, borris_ said:

 Znam dosta ljudi sto stanuju u Parizu a nemaju kola (imaju djecu). Kada im trebaju kola za duza putovanja, iznajme ih. Za gradska i medjugradska putovanja tu je metro/taxi/uber. Svi kazu da im je to (iznamljivanje + metro + taxi/uber) jeftinije od kola.

 

 

Moj brat ima vozačku, ali nikad ne vozi. Živi otprilike tu negde gde si rekao, ide na posao peške, u Beograd dolazi avionom, u London odlazi često i to čini metroom. Ima dvoje dece. Koristi i taksi.

Platežna moć mu je bolja ne od nas, nego i mnogih Londonera i Parižana, ali on bira da koristi najjednostavnija rešenja u tim okolnostima. 

  • +1 4
Link to comment

^^ To, mogu da zamislim da me lokalna vlast stavi pred izbor: ili parkiraj na obodu grada ili prodaj - da sam stanovnik npr. Beča ili Tokija, gde je javni prevoz dostupan i savršeno funkcioniše. Šta više, pitanje je da li bih uopšte posedovao automobil u tom slučaju.

Opet, postoje osobe/porodice kojima je automobil neophodan, šta oni da rade, da se odsele jer ne pripadaju viziji našeg car-less raja?

 

Ja sam potpuno za smanjenje zavisnosti od automobila u što je moguće većem obimu, ali to se ne radi tako što ćeš ih zabraniti za početnu meru, posebno u gradovima bez zadovoljavajuće alternative.

 

Proces valjda treba da počne sa valjanom putnom/uličnom infrastrukturom za bicikle, najjeftinijim i najlakše rešivim delom problema.

Drugi deo je onaj koji ceo svet osim Japana iz nekog razloga izbegava, a to je ograničenje dimenzija automobila u slučaju neposedovanja ličnog parking/garažnog mesta. Singl domaćinstvo? Ne bih imao nikakav problem da jedina dozvoljena opcija budu oni mikro automobilčići sa dva sedišta, ili nešto kao Marejev T.25.

Sledi javni prevoz, i metro kao najbolje rešenje, ali to opravdano zahteva sredstava i vremena.

Edited by zorglub
  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, zorglub said:

^^ To, mogu da zamislim da me lokalna vlast stavi pred izbor: ili parkiraj na obodu grada ili prodaj - da sam stanovnik npr. Beča ili Tokija, gde je javni prevoz dostupan i savršeno funkcioniše. Šta više, pitanje je da li bih uopšte posedovao automobil u tom slučaju.

Opet, postoje osobe/porodice kojima je automobil neophodan, šta oni da rade, da se odsele jer ne pripadaju viziji našeg car-less raja?

 

Ja sam potpuno za smanjenje zavisnosti od automobila u što je moguće većem obimu, ali to se ne radi tako što ćeš ih zabraniti za početnu meru, posebno u gradovima bez zadovoljavajuće alternative.

 

Proces valjda treba da počne sa valjanom putnom/uličnom infrastrukturom za bicikle, najjeftinijim i najlakše rešivim delom problema.

Drugi deo je onaj koji ceo svet osim Japana iz nekog razloga izbegava, a to je ograničenje dimenzija automobila u slučaju neposedovanja ličnog parking/garažnog mesta. Singl domaćinstvo? Ne bih imao nikakav problem da jedina dozvoljena opcija budu oni mikro automobilčići sa dva sedišta, ili nešto kao Marejev T.25.

Sledi javni prevoz, i metro kao najbolje rešenje, ali to opravdano zahteva sredstava i vremena.

 

Slazem se, ali ne znam ko je to rekao. Ako je tema Pariz, mislim da tu postoji osnov da se smanjuje auto saobracaj, jer bih rekao da postoji najmanje funkcionalan gradski prevoz i ulaze se sad u biciklisticku infrastrukturu. Beograd je jos na nivou one slike Amsterdama 1972 - ja sam bio protiv i one glupe ideje o pesackoj zoni u centru grada. Problem je sto uvek ima bundzija koji prebacuju diskusiju u domen iracionalnih strahova, ne znam da li je u Parizu tako, ali uglavnom je tako - jao kako cemo ovo, ili ono, pa proterace nas, iako je jasno da nikad nigde nece svi ljudi moci da voze, jer za to prosto nema mesta. Kad bi svi ljudi vozili, morali bi da poravnamo sve gradove i pretvorimo sve u jedan veliki autoput, ali onda je pitanje kuda bi uopste isli. A da, od predgradja do predgradja, kao danas u dobrom delu Amerike, koja fantazija od zivota. Da je do racionalnog, posebno vozaci koji nemaju drugi izbor iz xyz razloga bi podrzavali favorizovanje alternativnih nacina prevoza. Recimo znamo da su najsrecniji vozaci u gradovima poput Amsterdama ili Kopenhagena, a zasto i ne bi. Oni zive onaj san koji je opisao TheOnion: 98 posto vozaca podrzava javni prevoz za druge vozace.

 

I opet, tih ljudi koji bas moraju da idu kolima je mislim manje nego sto se misli. Recimo da li vodoinstalater mora da ide kolima? Verovatno, u nekim slucajevima. Bio mi je jedan pre par godina u BG-u i onda je u jednom trenutku morao da ide da nesto uzme i kao jbg valjda mi nece trebati tri dana kroz saobracaj. Pa smo posle malo na tu temu pricali i rece da kad god moze za sitne intervencije u blizini, da uvek ide peske, jer ga saobracaj jednostavno smara. Imao je neki ogroman ranac, kofer za alat mu je bio unutra i bolelo ga je uvo i za guzvu i za parking.

Link to comment
5 hours ago, Filozof manijak said:

Kupujem slobodu da negde odem i vratim se kad god poželim ili meni odgovara, a ne moram da se ravnam po redu vožnje i usklađujem svoje aktivnosti prema istom, nosim prtljaga koliko želim a ne koliko mi drugi propisuje i to još naplaćuje dodatno, takođe i izbegavam gužvu ljudi u gradskom prevozu.

To su moji subjektivni benefiti.

 

Auto jeste skup, ali je korišćenje renta kara još skuplje.

 

 

 

 

 

Mogao bih stosta da kazem na temu i licne slobode, ali to je tvoj izbor. Jedan drugi zanimljivi aspekt slobode je efekat koji auto kultura ima na zivot svih ljudi. Ja recimo moram u jednu od onih uradi sam radnji, koja je naravno u pickinovcima. Ja inace ponekad cak i idem biciklom tamo, ali sad moram da kupim nesto sto mi ne stane ni u teretni bicikl i jbg. Da je ta radnja negde u gradu, imao bih raznih opcija, ali nije. Zasto je u pickinovcima? Pa zato sto ljudi imaju automobile i sad mogu da idu u pickinovce gde je jeftino zemljiste, a ako nemas ili ne zelis automobil sta da ti radim. Hteo ne hteo, moras da ides kolima. Amerika je najekstremniji primer toga danas, zemlja gde u najvecem delu imas slobodu da se vozis automobilom. I to je to, druge opcije nema. Citave cetvrti su sravnili sa zemljom da naprave autoputeve od 18 traka i sad se vozikaju od jednog predgradja do drugog. 

 

Meni to deluje kao sloboda da se puknes u venu. Pajdomani su poznati kao vrlo slobodni ljudi.

 

Mada neki mudriji ljudi od mene su to sabili u jednu sliku koja govori hiljadu reci. Jaka sloboda.

 

E4_7G5GWYAIhxlP?format=jpg&name=large

Link to comment

Velika većina USA je beyond spasenja, kao što si rekao, tema je Pariz.

Jbg, pre nego što krenemo da im pametujemo, bilo bi lepo da se PPPečalbari iz Lutecije jave i daju svoje viđenje i mišljenje.

Link to comment

Iracionalnih strahova ima svugdje. Ovdje u Parizu imas bas mnogo ljudi koji se bune, pa gdje cemo da parkiramo pa guzve ce se samo premjestiti, ljudi iz predgradja vise ne mogu da dodju u Pariz, grad je prljav (sto je tacno), to précise kosta itd itd

Meni su ove ulice super ali ne stanujem tamo pa ne znam sta stanari kazu za ovo. Vjerujem da su zadovoljno (vecina njih). 

Ipak pocetni strahovi skoro uvjek nestanu poslije nekog vremena. 

Sjecam se kako su se ljudi i opozicija bunili kada su kejeve Sene (to je po meni bio kao autoput kroz grand) pretvorili u pjesacku zonu. Sada su ti kejevi puni i ne vjerujem da ce opozicija vratiti kola tamo (i ne pricaju vise o tome).

 

Kao sto sam napisao, najvise zamjeram ovoj vlasti nacin na koji to radi. Pokrenu 1000 gradilista a rade na nekoliko njih. Rade isto onako kako su radili drugi, to jest nadmeno. Pitanje je da li je moguce drugacije?

 

Nisam neki bicikloholicar. Idem na poso biciklom i volim kada su staze zasticene od automobila. Ne zasto sto su "krvolocne ubice" nego jer kada si u autu ne osjecas da si tezak > 1T a to biciklisti jako dobro osjecaju.

 

Ovdje u Parizu kada pogine jedan biciklista postave bjelo biciklo kao uspomena/upozorenje. Prije 6 mjeseci jedno takvo biciklo je postavljeno na putu za poso (zenu pokupio kamion). Nije ti svejedno.

 

I jos nesto, sada je u modu Grad za 15mn. Cilj da ti je sve dostupno na 15mn hoda. Znaci nema vise posebna zona za kupovinu posebna poslovna zona, sve je nekako izmjsano. E sada to je vjerovatno lakse uraditi u velikim gradovima nego ovim manjim.

 

 

Edited by borris_
  • +1 1
Link to comment

Dok nisu napravili parking u Rajićevoj, ja sam uredno parkirao u Knezu. Prva desno posle Pevca i pravac napred. Jednom sam uspeo da pokupim i kandelabre kad sam se vraćao unazad, ovi iz kafića popadali od smeha.

 

Hoću da kažem, i u pešačkoj zoni mogu da prolaze automobili za ne daj Bože. Recimo, ja bih ih otvarao od 5 do 7 ujutro, za snabdevanje i hitne intervencije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...