Jump to content
IGNORED

Parkiranje po trotoarima, nezaustavljanje na pesackim prelazima i sl.


Venom

Recommended Posts

3 minutes ago, Tpojka said:

Svi dijelovi vozila (i.e. šasija) je po nekol'ko puta, možda i 5-6x, jača nego kod manjih putničkih vozila tako da se ne bi' složio s tim. Otprilike mu treba 25t kamion od 80km/h da napravi poslovičnu katastrofu. 

 

Ovo deluje kao potpuno proizvoljna izjava, pre svega zbog šarolikosti modela i proizvođačkih procesa u oba segmenta. Imaš li neki link sa usporedbama čvrstine šasija?

Link to comment
1 minute ago, zorglub said:

 

Ovo deluje kao potpuno proizvoljna izjava, pre svega zbog šarolikosti modela i proizvođačkih procesa u oba segmenta. Imaš li neki link sa usporedbama čvrstine šasija?

Skroz proizvoljna, pisao sam prosle godine, bio sam svedok prevrtanja Pola po obe ose, skroz je unisten auto, ali kabina neostecena. Devojka, koja je bila unutra, imala je jednu modricu na kolenu.  

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, zorglub said:

 

Ovo deluje kao potpuno proizvoljna izjava, pre svega zbog šarolikosti modela i proizvođačkih procesa u oba segmenta. Imaš li neki link sa usporedbama čvrstine šasija?

 

Kad nadjem linkovaću.

 

Vizuelno sam uporedjiv'o šasiju odozdo dok su oba na dizalici. Masa čelika korišćenog u izradi sličnih dijelova djeluje puno veća.

Barem 5 puta robusnije izgleda šasija. Al' kad nadjem vremena potražiću par podataka.

Link to comment
3 minutes ago, Lancia said:

Skroz proizvoljna, pisao sam prosle godine, bio sam svedok prevrtanja Pola po obe ose, skroz je unisten auto, ali kabina neostecena. Devojka, koja je bila unutra, imala je jednu modricu na kolenu.  

 

Pa ne dokazuje ti to da je SUV nesiguran/nesigurniji. :think:

To je valjda ignoratio elenchi.

Link to comment
3 minutes ago, Tpojka said:

 

Kad nadjem linkovaću.

 

Vizuelno sam uporedjiv'o šasiju odozdo dok su oba na dizalici. Masa čelika korišćenog u izradi sličnih dijelova djeluje puno veća.

Barem 5 puta robusnije izgleda šasija. Al' kad nadjem vremena potražiću par podataka.

Seat Leon deli modul sasiju sa Atecom, ne znam zasto bi bio sigurniji SUV unutra, opet i jedino kad je direktan sudar u pitanju, jer dolazi do podilazenja nizeg vozila.

Link to comment
10 minutes ago, Lancia said:

Seat Leon deli modul sasiju sa Atecom, ne znam zasto bi bio sigurniji SUV unutra, opet i jedino kad je direktan sudar u pitanju, jer dolazi do podilazenja nizeg vozila.

google kaze da je razlika u tezini ~50-100 kg u korist altece u zavisnosti od modela

Link to comment

Ne znam šta je teško u činjenici (osim same prirode činjenice) da je vozilo od 2.5 - 3.0 tone puno suigurnije od vozila od 1000 (+/-500) kg.

Sljedstveno koristi se (duplo? trostruko?) više materijala za izradu.

 

Ova razlika od 100kg izmedju 2 vozila nije ni razmatrana u onome što je Radoye napis'o, niti što sam ja uzeo k'o korektnu tvrdnju.

 

Samo mi je ispalo zgodno da malo smanjim rant iz sasvim opravdanog razloga (koji mogu koristiti vozači SUV-ova). 

 

Nemam problema ni sa jednim zaključkom za koji smatram da je logičan. Ovaj je prosto bio takav - logičan.

Link to comment
4 minutes ago, Čutura said:

google kaze da je razlika u tezini ~50-100 kg u korist altece u zavisnosti od modela

OK, Ateca je teza, ali ima apsolutno isti modul karoserije, kao i Leon, Golf i Tiguan, govorim o samoj konstrukciji i kavezu za putnike. 

Link to comment
41 minutes ago, Tpojka said:

Saglasan sa pisanjem.

 

Al' sve pobrojano

 

 

i.

 

A ne mogu da se složim ovo za preglednost. Ako ne vozim, ne znači da nisam vozio il' se nisam vozio.

Ne znam kako mislite da su nepregledni al' ne djeluje mi da postoji puno šta preglednije u saobraćaju (ne znam sad za F-X50) al' ovi sa naših ulica gdje k'o jednog od najvećih (nekim gabaritima) da smatram G klasu su izuzetno pregledni.

 

52 minutes ago, LaLinea said:

To za bezbednost ljudi u SUV-u je tacno samo ukoliko se SUV sudari sa manjim autom.
Ukoliko se SUV sudari sa drugim SUV-om, apsolutno je netacno. Posledice sudara dva SUV-a su katastrofalne po oba.
Dodatno su, zbog visokog tezista, manje sigurni i sto se prevrtanja tice.

Po preglednosti i bezbednosti za druge ucesnike u saobracaju su porazavajuci.

 

Link to comment
6 minutes ago, munze said:

za druge ucesnike

 

Slika od koje je krenula priča se odnosila na vozača pa sam nenamjerno previdio nastavak. No dobro. 

 

Link to comment
25 minutes ago, Tpojka said:

Ne znam šta je teško u činjenici (osim same prirode činjenice) da je vozilo od 2.5 - 3.0 tone puno suigurnije od vozila od 1000 (+/-500) kg.

Sljedstveno koristi se (duplo? trostruko?) više materijala za izradu.

 

 

 

Da je sve samo do kolicine materijala, americki automobili s kraja 60-tih i pocetka 70-tih bili bi najbezbedniji na svetu. Ali nisu.

Iako se u udesima manje deformisu od novijih i mnogo laksih modela procenat prezivljavanja putnika je mnogo bolji u ovim novijim laksim vozilima. Bas zbog preterane cvrstine i krutosti kod tih starijih modela prilikom udesa sva sila se prenosi na tela putnika i uprkos svojoj velicini i tezini (ili bas zbog nje) oni nisu bezbedni. Deformacija same karoserije tokom udesa ustvari amortizuje sile i olaksava prezivljavanje.

Naravno moderni SUV se ne moze direktno porediti sa starim modelima automobila jer danas se sva putnicka vozila dizajniraju tako da imaju "crumple zones" - delove predvidjene da se deformisu prilikom udesa. E sad, neki su u ovome bolji od ostalih, ali to opet nije nuzno direktna proporcija sa kolicinom materijala / masom vozila iz prostog razloga sto veca masa znaci i vecu inerciju a posledicno i mnogo vecu silu prilikom udesa pod istim brzinama u odnosu na lakse vozilo. Sto ne platis na mostu, platis na cupriji.

  • +1 5
  • Hvala 3
Link to comment
26 minutes ago, Čutura said:

pa da. teza je zato sto ima vise pleka. zanemarljivo.

Vise pleha nije automatski veca sigurnost, ako bi se time vodili svaki stari kadilak bio razbio neki novi automobil, nebitne marke, sto nije slucaj. Kinezi, btw, grabe koracima od sedam milja, ali jos uvek kaskaju po pitanju bezbednosti, pa mnogi njihovi modeli ne uspevaju da osvoje ni dve zvezdice na testu sigurnosti.

  • +1 1
Link to comment

Aman kakvi stari automobili? Ne znam je l' iko ovde na takve i pomislio.

 

U bizarnoj računici, više se uzdam u razum vozača SUV-a nego u projekciju pri udesu vlastitog auta.

Odnosno, uzdam se da do eventualnog udesa neće doći isključivo greškom vozača SUV-a.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...