Jump to content
IGNORED

Parkiranje po trotoarima, nezaustavljanje na pesackim prelazima i sl.


Venom

Recommended Posts

1 hour ago, April said:

Mislim na naselja sa privatnim kućama, u kojima je dozvoljeno da zauzmeš trotoar ispred svog poseda ako platiš - ili je bar bilo dozvoljeno ranije. Onda se tu ne asfaltira trotoar, nego se ograda pomeri skroz do kolovoza metar ipo unapred, pa pešaci idu putem, a istim tim genijima koji su zauzeli prostor za trotoar gosti nemaju gde da parkiraju, pa parkiraju uglavnom na kolovozu, pa se onda svi mimoilaze, itd. Ukratko, od normalne dvosmerne ulice naprave jednosmernu mahalu.

 

To nije samo slučaj u prigradskim naseljima, ima ih i na Voždovcu, Banjici, svim brdima, Zvezdari, itd. To je počelo devedesetih, i tačno tako i izgleda.

 

Aha, jasno mi je! Slazem se potpuno.

Podsetio si me na nešto sa ovim, bila sam u nekom gradiću u Nju Džersiju pre skoro 20 godina koji je ceo takav, samo izgleda tako i projektovan: redovi kuća (za jednu porodicu), okolo bašta i direktni izlaz na kolovoz. Nema trotoara a nema ni uličnog osvetljenja, jer ko bi tuda uopšte pa šetao. Jezivo.

Link to comment

Takva su skoro SVA prigradska naselja formirana od 90ih naovamo. Ceo potez između Ledina i Surčina, Borča, Kaluđerica... bacao sam taj rant više puta. Ta gramzivost i alavost po svaku cenu... Stoci je bitnije tih 10m2 koje su ćarnuli nego da sutra njihova deca sigurno pešače u školu.

Jedina naselja za koja znam da su iole kršteno podizana su Busije i Plavi horizonti.

Link to comment

30s manje virement da se prendre 10km 2022. Nije puno ali su svi predvidjali katastrofu. Najveci problem je nacin na koji rade ove piste. Otvore 1000 fiktivnih gradilista a rade na nekoliko njih. To najvise nervira. Treba reci da se trenutno na zapadu Pariza gradi Metro stanica i tramvajska linija (ista zona Porte Maillot) sto nikako ne pomaze da se ide brze.

 

 

 

Edited by borris_
Link to comment
9 hours ago, borris_ said:

U Parizu su poceli da zabranjuju kola u ulicama gdje se nalaze skole (manjim ulicama, ne bulevarima).

 

Oko 130 ulica ce biti uradjeno.

 

 

 

 

 

Link to comment

verovatno im kazu da se parkiraju van pariza. koji ce im q auto.

nego kako kupuju i donose u stan kabaste i teske stvari? takodje kako ih i iznose?

dodje majstor za frizider i kaze da je mrtav, da treba nov? sta onda?

imas tetku koja boluje od MS i treba do lekara, auto nije luksuz. ni tada ni u mnogim drugim situacijama.

 

zona usporenog saobracaja, parkiranje za stanovnike kvarta, kocka dole i teraj bajs.

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, zorglub said:

Sve super, ali bi makar stanarima trebalo obezbediti alternativna parking mesta. Šta kažu povodom toga?


zasto bi “stanarima trebalo obezbediti parking mesta”?

i kojim stanarima? svima?  i onima koji zive bez automobila?

Link to comment

Pa ako stanarima tih ulica ukidaš dotadašnji saobraćaj, bio bi red da se nađe neko rešenje i za njih, zar ne?

Edited by Filozof manijak
  • +1 1
Link to comment

Ostavili su prostor za hitna kola, oni mogu da udju u te ulice.

Sto se tice parking mjesta, njih je sve manje, kako se ljudi snalaze ne znam. Znam dosta ljudi sto stanuju u Parizu a nemaju kola (imaju djecu). Kada im trebaju kola za duza putovanja, iznajme ih. Za gradska i medjugradska putovanja tu je metro/taxi/uber. Svi kazu da im je to (iznamljivanje + metro + taxi/uber) jeftinije od kola.

 

  • +1 1
Link to comment

Pa jeste tako finansijski geldano jeftinije, ali su tako ograničeni vremenom i ne mogu samostalno da odlučuju o putovanjima. To je neki trade off imanja/nemanja automobila.

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, foto said:

verovatno im kazu da se parkiraju van pariza. koji ce im q auto.

nego kako kupuju i donose u stan kabaste i teske stvari? takodje kako ih i iznose?

dodje majstor za frizider i kaze da je mrtav, da treba nov? sta onda?

imas tetku koja boluje od MS i treba do lekara, auto nije luksuz. ni tada ni u mnogim drugim situacijama.

 

zona usporenog saobracaja, parkiranje za stanovnike kvarta, kocka dole i teraj bajs.

 

Mislim da će tetka koja boluje od MS lakše da se kreće u ovoj novoj ulici nego na 50cm širokom trotoaru koji je imala pre toga. Nije me mrzelo, izguglao sam: ovo je ulica od 150m u kojoj se nalaze dve škole. Osim ove za saobraćaj se zatvaraju uglavnom takve ulice sa npr. školama. U ostalim slučajevima se vodi računa o ljudima koji imaju posebne potrebe . Zašto i ne bi, ovo se radi i zbog njih. Što je više automobila, to je njima veći problem. Život u npr. Beogradu ako imaš neki hendikep je verovatno potpuni pakao, ti ljudi verovatno ni ne izlaze napolje.

 

Ne postoji rat protiv automobila, automobili su u ratu s geometrijom. Pre neku nedelju neki nemački stručni savet za nešto kaže da treba povećati parking mesta jer raste veličina automobila. Pošto iz istog razloga ne može da se smanji put, nisu objasnili gde će da stvore taj dodatni prostor.

 

Nema mesta za to, niko nigde nije rešio problem automobilskog saobraćaja tako što je dodavao kapacitet. To blokira sve ostale opcije i primorava ljude koji neće da se voze kolima da voze kola, jer nema mesta za bilo šta drugo. Rešenje je paradoksalno da se uklanja kapacitet za automobile i favorizuju efikasnije vrste prevoza -- to rezultuje poboljšanjem za sve, pa i za vozače automobila koji moraju da idu kolima.

 

Ili misliš da je život za tetku u Amsterdamu bio bolji pre 50 godina nego danas.

 

haarlemmerdijk-street-in-amsterdam-nethe

 

  • +1 5
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...