Jump to content
IGNORED

Teofilovo cose


vinska musica

Recommended Posts

Pa da, business as usual. Mislim, Službeni glasnik ti je pravi primer. Na čelu bio Gavrilović, koji je realno, ideološki na istoj liniji kao i nova vlast, a uz to je i očigledno sposoban lik, sa ogromnom podrškom praktično svih relevantnih imena koja je ikada objavio (a to su skoro svi koji su na neki način aktivni na srpskoj intelektualnoj sceni), za koga se pisala peticija, itd. I šta? I ništa, smenili su ga da bi stavili Ljušića. tako se u Srbiji igra ta igra, to svi znamo, a na to nas je nedavno podsetio i sam Teofil, pa stvarno ne znam šta se sada čudi.

Kad god počne mnogo da se histeriše oko "partokratije" i da se diže malograđanska moralna panika oko "partijskog zapošljavanja", meni u sećanje dođe onaj prekrasan fazon iz vremena dekadentnog socijalizma, ono kad se mucavac žali da ga nisu primili za spikera "jer nije član partije". Zašto je taj fazon tako besmrtan, sve sa stanovitom neprolaznom filozofskom dubinom? Zato što stvarnost na koju referira ima više slojeva, a on ih sve obuhvata. Najpre, mucavac je u pravu da biti "član partije" jeste izvesna pogodnost; on, dakle, retorički primereno operiše jednim opštimmestom kao opravdanjem sopstvenog neuspeha. Samo što, avaj, to i dalje ne ukida činjenicu da je on mucavac, i da mu ionako nije mesto za mikrofonom, bio Član Partije ili ne...Šta ovo znači danas? "Mucavac" se nesumnjivo poziva na realno postojeću situaciju: "partokratija" svakako postoji, samim tim i "partijsko zapošljavanje" kao jedan od možda ne najvažnijih i najgorih, ali oku "običnog čoveka" najvidljivijih njenih pojavnih oblika. U to se ovde unose sva moguća lokalna folklorno-koruptivna preterivanja, što ide dotle da ponegde nije lako dobiti ni posao kurira ili spremačice bez nekog kvalitetnog partijskog linka. Zašto onda smatram da u stalnom dizanju moralne panike oko toga ima tako nepodnošljivo mnogo malograđanskog?Iz najmanje dva bitna razloga, štono bi se reklo strukturalne naravi. Jedan je razlog to što je zapanjujuće koliko često i obrazovani i upućeni ljudi ne shvataju da u političko-ekonomskom sistemu zvanom višestranačka parlamentarna demokratija mnoge javne funkcije, pa i poslovi nešto "nižeg" ranga jesu "politički", u tom smislu da ih – sa odgovarajućim mandatom dobijenim od birača – obavlja izvesna politička struktura, i da ona ima pravo na svoj izbor ljudi koji će ih raditi. A kad slušaš naše moralne paničare, čini ti se da bi oni čak i predsednicima političkih stranaka najradije zabranili da budu – članovi stranaka! Ili ako to već jesu, da bilo šta bilo gde rade! Zgodan primer je višegodišnje tupavo histerisanje oko Tadića kao, zamislite molim vas, predsednika i države i DS-a istovremeno; džaba sva razumna objašnjenja da predsedavanje političkom strankom nije "javna funkcija" (a bezbeli da nije; politička stranka nije nikakva "javna ustanova" nego nezavisno slobodno telo koje slobodno nastaje i nestaje, ona je neka vrsta privatnog preduzetništva u politici). Zato se Nikolić odmah šatro autodetronizovao u SNS-u, da ne bi prolazio kroz isto... gusto granje. Taj kukavičluk mu jako zameram: trebalo je da ostane predsednik svoje stranke, jer to ni zakonski ni moralno nije ni najmanje dubiozno, naprotiv, tako se samo iskazuje doslednost sopstvenim uverenjima i lojalnost sopstvenim saborcima i glasačima. To jest, ako ih još ima. Mislim, uverenja.Drugi strukturalni problem još je važniji. Frka oko "partijskog zapošljavanja" nestaće tek onda kada država (što uključuje i lokalne samouprave, javna preduzeća etc.) prestane da bude najveći i najbolji poslodavac. Ako vam, dakle, to smeta, zalažite se za tu vrstu sistemske promene – jer je to sistemska stvar a ne rezultat pokvarenosti nekih Loših Čika, bilo da su žute, crvene ili plave – umesto ispraznog, filistarskog paramoralisanja i infantilizovanja javnosti! E, ali ovako je, kumašine moj, lakše, a što je lakše to je i lepše... Sve u svemu, za onog mucavca ima ovde još posla iha-haj, ne brinem se za njega uopšte!Inače, drugarice i drugovi, da se razumemo, ja nijesam niti ću biti član nijedne stranke i ne pretendujem na bilo kakvo uhlebljenje bilo gde. Samo, eto, ne mogu više da slušam to sveprisutno licemerno kukumavčenje, pa to ti je.
Edited by Syme
Link to comment
  • Replies 530
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    81

  • Caligula

    35

  • kim_philby

    32

  • bergasa19

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

Svaka cast, sve vreme me svrbi neka ranija kolumna u kojoj je branio partokratiju a ne mogu da je izguglam.Inace mislim da ga vise necu citati. Opus mu se sveo na kukanje za Tadicem i rant protiv Inteligencije i interneta, a stil mu je porpuno meduhovit i prizeman.

Link to comment

Problem je što on živi od svog mišljenja, a zna se da mišljenje ima svako, pa oseća potrebu da se na neki način istakne. Prosto je - ne možeš živeti od svog mišljenja ako ga u jednom trenutku (sadržinski ili stilski) ne radikalizuješ. Nekada je to pljuvanje po internetu, onda je to pljuvanje po belim listićima i nezavisnoj inteligenciji koju pominje i u ovom tekstu, itd.Jedno vreme mu je jako dobro išlo, voleo sam da ga čitam, ali na kraju se sve svede na to da on nije novinar čije tekstove čitaš da bi nešto saznao, nego samo jedan od milion imalaca mišljenja, Mislim da ga razara to što mišljenja bolja od njegovog danas možemo da pronađemo bilo gde na internetu, za 0 dinara. Pisali smo o tome na forumu ranije.

Link to comment

Dobro si to uočio, za življenje od svog mišljenja. Samo u ovom konkretnom sukobu, njemu se zapravo čini da su se svi promenili osim njega.T.j., da su svi ekstremni, a samo je on umeren.

Ako bi čovek pokušao jednom jedinom rečju da opiše stanje duhova (i javnih poslova) u Zemljici između Drine i Timoka, teško da bi našao prikladniju reč od ove: dezorijentacija. Nekako, čini ti se da malo ko ovih dana liči na samog sebe, bar na onog (onu) sebe kojeg pamtimo po dobru: gledaš, slušaš i čitaš izvesne istaknute radne ljude & građan(k)e i lepo ti ne ide u glavu da su to zaista oni; da nije kakav opak slučaj krađe identiteta u pitanju?! Doduše, mora se reći po pravdi da čak ni neki koje pamtimo po zlu nekako više ne liče na sebe same, ili se bar vidljivo upinju da ne liče; e sad, da li zato što su se prodobrili (blago onima koji su u to poverovali, njihovo je carstvo nebesko – možda, tj. ako nisu u to poverovali iz sitnog ćara...) ili zato što više nemaju drugog izbora jer je doteralo cara do duvara, to je drugo pitanje. Zapravo – prvo. Ali ti je bolje da ga javno i glasno ne postavljaš, jer će se na tebe nadići svidrugari iz ovog novog tala, svo ono preogromnom većinom klijentelističko društvance raspoređeno po busijama od pokojne "nacionalne" do ultramegapokojne "građanske" Srbije. Koje su se ionako kanda "pomirile", ili tako barem tvrdi Politika, a u mojoj se kući Politici verovalo odvajkada. Ako nijeste čitali: eno vam u Politici teksta o tome kako su se dojučerašnji ogorčeni protivnici "nacionalisti" i "drugosrbijanci" u neku ruku zbratimili, je li, valjda na tragu one Prokićeve da "treba podržati sadašnju vlast" i njene novoangažovane vrtne patuljke (principijelnu, to jest, koaliciju Nikolić-Dačić-Dinkić-Vučić-Pešić). Kome nije gadno, neka blene u to, imaće se čemu čuditi. Ja nerado gledam, ali bogme dobro pamtim, jer znam da neće proći baš mnogo vremena, a krenuće ljigave i sluzave vađevine u stilu "ma nisam ja, majke mi, ma gde bih ja..." E, tome pamćenje služi: da im to ne prođe.
Invasion_of_the_body_snatchers.jpg Edited by Syme
Link to comment
Pa da, business as usual. Mislim, Službeni glasnik ti je pravi primer. Na čelu bio Gavrilović, koji je realno, ideološki na istoj liniji kao i nova vlast, a uz to je i očigledno sposoban lik, sa ogromnom podrškom praktično svih relevantnih imena koja je ikada objavio (a to su skoro svi koji su na neki način aktivni na srpskoj intelektualnoj sceni), za koga se pisala peticija, itd. I šta? I ništa, smenili su ga da bi stavili Ljušića. tako se u Srbiji igra ta igra, to svi znamo, a na to nas je nedavno podsetio i sam Teofil, pa stvarno ne znam šta se sada čudi.
SG je bio servis za isplaćivanje državnih premija tim istim gromadama srpske intelektualne scene, finansiran ogromnim prihodom od prodaje službenih glasila, komentara na zakone i sličnih stvari. Dolaskom Ljušića će se promeniti apsolutno ništa.
Link to comment
SG je bio servis za isplaćivanje državnih premija tim istim gromadama srpske intelektualne scene, finansiran ogromnim prihodom od prodaje službenih glasila, komentara na zakone i sličnih stvari. Dolaskom Ljušića će se promeniti apsolutno ništa.
Pa naravno.
Link to comment

pa sta je on napisao sto teofil i kompanija vec ne pisu neko vreme? kakva je razlika kada bazdulj proziva neke fantomske levicare koji brane marginalce (a novac im nije mrzak - naravno iz inozemstva) od ovog pisanja? ovo je samo korak dalje u istom pravcu ka logicnom ishodistu. frajerska politika.

Link to comment

Kim je pogrešio topik, a možda i ceo medij :lolol:Edit: U stvari nije, nego sam ja pogrešno razumeo njegov post :lolol: :lolol:Mislim, tačno - pa tu sliku nam sad prodaju i Teofil i Bazdulj. Samo baš spiskove ne sastavljaju.

Edited by Syme
Link to comment

pa zapravo ovo je isto. ili je makar vec krenulo da klizi u istom pravcu. kao teofil koji se setio da partijsko imenovanje kadrova nije bas prava stvar sa nekih godinu dana kasnjenja. sta treba sada da mu vucic otpise: grow up? realnost je takva ili tako neku bedastocu opsteg mesta kojom on soli svoje sve gore tekstove?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...