Jump to content
IGNORED

Teofilovo cose


vinska musica

Recommended Posts

  • Replies 530
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    81

  • Caligula

    35

  • kim_philby

    32

  • bergasa19

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 6 months later...

Bump za bogoljupski topić, nije u redu da tavori na trećoj strani u svetlu nedavnih događaja...

Pa ovaj covek je intelektualno mrtav. Bavi se komentarisanjem medija tako sto delegitimizuje maltene ceo Web 2.0, kao da se sat tehnologije moze vratiti unazad. Ovo je nepatvoreni ludizam. Ne znam ni kako se moze polemisati sa ovim stavom, kao da se neko zali sto po gradu ima automobila. Ima, jebes ga, sta da mu kazes.
Pazi, nije toliko out of touch kao što na prvi pogled deluje. Eno, Blizzard planira da za WoW uvede upravo to što Teofil predlaže - obaveznu RL identifikaciju svih likova po tamošnjim forumima i chatrooms. I iz istih razloga, sušta količina đubreta kojim se Anonymous uzajamno zasipaju preti da ih tehnički onesposobi. The times, they are a-changin'.
Link to comment
Pazi, nije toliko out of touch kao što na prvi pogled deluje. Eno, Blizzard planira da za WoW uvede upravo to što Teofil predlaže - obaveznu RL identifikaciju svih likova po tamošnjim forumima i chatrooms. I iz istih razloga, sušta količina đubreta kojim se Anonymous uzajamno zasipaju preti da ih tehnički onesposobi.
To planira da uvede i Narodna republika Kina, kako bi sprecila da Ujguri i Tibetanci rovare protiv Otadzbine.(My two cents: bilo kakav pokusaj da se suzbiju internet identiteti i zamene onim iz RL jednak je pokusaju da se zabrani elektricna energija. Mrzi me da objasnjavam zasto, suvise je ocigledno)
Link to comment

Sasvim moguće, ali ne bih rekao da je to stvarno cilj. Pretpostavljam da implicitna pretnja RL odgovornosti, makar ona bila i suštinski neosnovana, može da posluži da se suzbiju najgori trolovi i unese neki minimum VR odgovornosti. Videćemo kako će to proći na pomenutom primeru Blizzarda, mušterije su im momentalno ozlojeđeno graknule jer su previše vezane za svojih desetak i kusur alt-ova sa kojima mogu da se ponašaju onako kako ne bi, čak ne u RL, nego ni sa svojim glavnim likom. Vole ljudi slobodu, jebiga, a u isto vreme se masovno žale na nekažnjeno iživljavanje drugih - rešite mi to, ali tako da ja ne moram ničega da se odreknem. How yes no.Dakle, nije taj ludita Teofil jedini koji ima problem sa posledicama apsolutne anonimnosti/apsolutne neodgovornosti u komunikaciji. Taj problem je čak ozbiljniji za one koji, prirodom svog posla/interesovanja, ne mogu kao Teofil da kažu "ma to su sve gluposti, ne interesuje to mene" i izloguju se.

Link to comment

Mislim da to na sta se ti zalis ima prevashodno veze sa moderacijom. Druga je stvar sto je Srbija mala pa moras praviti kompromise kad biras forume.Nedao Bog da se uvedu RL verifikacije, to ce oterati sve pametne ljude sa njega (jok ce da se zbog kenjanja po forumu rizikuju da ih neko mlati u busu ili tuzi za klevetu) i ostace ti samo ruznal brigade.

Link to comment
Nedao Bog da se uvedu RL verifikacije, to ce oterati sve pametne ljude sa njega (jok ce da se zbog kenjanja po forumu rizikuju da ih neko mlati u busu ili tuzi za klevetu) i ostace ti samo ruznal brigade.
Mislim da niko ne govori o tome da ti ime i adresa budu vidljivi i dostupni svakoj budali koja svrati na forum. Ali bili bi dostupni nadležnima, pa bi se u slučaju ne znam kakvog verbalnog delikta preskočio onaj trokorak "čekaj da vidimo koji mu je mail, pa preko maila kad saznamo ko mu je ISP, onda da vidimo da li će nam dati informacije o korisniku posle X sudskih naloga". (Ili kako Ivica Dačić lepo kaže, Fejsbuk je u Americi, mi ne možemo ništa ako oni neće da nam daju te podatke :isuse: )Ali kao što rekoh nije u pitanju ta praktična korist, nego prevashodno ona implicitna - ako čovek negde mora da priloži stvarno ime & prezime, dobre su šanse da se neće ponašati baš kao poslednja budala, nego će minimum autocenzure postojati.
Link to comment

@WeenieHow yes no... A, da se recimo rasproda ceo facebook, mreža koja je na krilima tobožnjih pravih identiteta zaradila milijarde, povećavajući profit tako što praktično moderaciju prebacuje lokalnim policijama?Na forumima je situacija barem čista, zna se da su nickovi praktično kao likovi u nekakvom postmodernističkom romanu. On nije RL i gotova priča...Ali, folirati se da si stvorio meržu RL identiteta ljudi i zbog ubrzanog rasta i većeg profita dobiti farsu u kojoj je moderacija nemoguća, pa treba imati puno razumevanje za ljude koji su stvorili facebook. Najzad, kako bi zaradili tolike milijarde da su stvarno napravili valjan sajt.E, ali sada nakon što su se oni lepo obogatili; naslikao se pred novinarima prošle godine taj mladić koji je tako brzo skarabudžio jedan od najneukusnijih sajtova u istoriji neta postao milijarder; sada, hajdemo da ukidamo slobode. Jesu li se barem izvinili što su u objektivnoj nemogućnosti zbog izostanka virtuelne moderacije omogućili da prelako bude prećeno ljudima i da nestabilne osobe prelako pređu preko ivice i završe pravo u RL ćorki zato što je facebook previše zaokupljen sticanjem brzog novca prepustio palicu kontrole lokalnim policijama.Bez facebooka i tih mreža sa RL identitetima nestabilna osoba da bi počinila pretnju pod svojim punim identitetom: morala je prvo dobrano istrošiti đonove svojih patika, možda se i izduvati i predomisliti u procesu; ili obići redakcije novina čiji urednici bi im možda dali čašu vode da popiju, ali nikada ne bi objavili pretnju i tako bi ih i sprečili u izvršavanju krivičnog dela.Ali, hej, na radost sveta tu je sada najodvratnije čedo koje je internet u svojoj istoriji porodio: facebook - zemlja čuda. Mesto gde plavuša razgovara sa zecom, običan građanin sa betmenom; gde stvarni ljudi kače čitave podatke svoje i svojih porodica, a psihoi koji su se prijavili pod RL identitetom svoje pokojne majke brzo postaju obožavaoci tih strana...I, šta je sada ispalo, treba svi građani da gube slobode zato što je jedna mreža, radi brzog sticanja novca, stvari gurnula predaleko. Internet pretvorila u RL, i stvorila iluziju da ovaj virtuelni svet već može biti išta drugo nego virtuelni svet. Hoćeš da ti globalna mreža izigrava stvarni život, onda prvo budi sposoban da stvoriš i jaku globalnu moderaciju, ako je to uopšte moguće. Ako nije moguće, onda to tržište koje si tobože prvi otkrio i na njemu se obogatio i nije legitimno tržište: to je crna berza.

Link to comment

Ajante, što bi rekla moja bivša profesorka Engleskog, ja ne znam protiv čega se ti boriš :DPrvo, Facebook i operiše na osnovi "realnih" identiteta, kao i twitter, kao i čitav social networking sistem na čiji je rast popularnosti industriji toliko zinulo dupe. Danas se masovno pokušava to replicirati, bar delimično. Eno nam googlov (propali?) wave i (nebitni?) buzz kao primeri. Bitnije, eno nam pomenuti Blizzardov pokušaj sa njihovim WoW forumima. Motivacija tu nije ukidanje anonimnosti, to mu dođe neka kolateralna šteta/korist. Motivacija je rast popularnosti=profita po modelu social networkinga.(Samo za zapisnik, nikom nije to twitter-FB soc-mrež mlaćenje-prazne-slame odvratnije nego meni.)Drugo, "ukidanje" anonimnosti nije nikakva iznenadna pošast nego (bi trebalo da bude) postepen i ograničen proces kojim bi se naterala najveća gamad da izgmižu ispod svog kamenja, odnosno da se koliko-toliko upristoje. Prvi korak bi bilo ukidanje anonimnih komentara na vesti i blogove. Ne mora čovek da se potpisuje relanim imenom, ali neka izabere jedno i drži se njega, tako gradi trajnu online personu i u to ulaže neko vreme i trud - to vreme i trud ga obavezuju da pazi šta radi.Upravo je tu i zapelo u pomenutom Blizzard primeru. Nije problem trenutno što će jednog dana morati da ostave RL podatke, nego im smeta što će njihovih 5-6 online persona biti objedinjene u jednu, pa će pući tikva kad se ispostavi da je neki fin i respektabilan član zajednice u isto vreme i najomraženiji trol...(I još jednom za zapisnik, ja sam po ovom pitanju neutralan i nemalo skeptičan, ovde ga iznosim samo kao kuriozitet. Internet nikad neće biti učinjen paralelnim RL-u, jednostavno je neizvodljivo, ali može se u proseku učiniti malo normalnijim mestom. Kome takve tendencije smetaju, uvek će mu ostati 4chan...)

Link to comment

Weenie, što bi rekla moja bivša profesorka gubljenja vremena, ja ne znam gde ti vidiš ikakvu borbu :D Prvo, znam kako facebook govori da operiše i kakvim se to tržište predstavlja, a napisao sam kakav mislim da je on stvarno i kakvo mislim da je to tržište.(Samo za zapisnik, osećam se iznenađenim i polaskanim što naletoh od celog svekolikog interneta, među milijardama korisnika, baš na osobu kojoj je to twitter-FB soc-mrež mlaćenje-prazne-slame najodvratnije.)Ali, meni lično, stvarno nije bitno kako ljudi provode vreme na netu, niti mi je to odvratno. A, ponajmanje mi je argument za ukidanja sloboda to što su finansijski hohštapleri proglasili za istinu. A, u stvari, to nije istina već samo odurni marketing za proizvod koji nisu u stanju stvarno da ponude. Jednom rečju, bogate se i lažu ljude da se prijavljuju na njihove mreže pod pravim identitetima, a onda probleme koje su sami morali da reše pre nego su počeli da stiču milijarde na lažima - samo prosleđuju lokalnim policijama, evoluciji, tendencijama istorije čovečanstva, itd...Drugo, ovo posle mogu da te razumem šta hoćeš da kažeš, ali to je sve previše nategnuto... A, i ne volim te metafore kao što su: "gamad", "normalniji", ta ti ironija nekako nije dovoljno duhovita. A, ovo o najrespektabilnijem članu zajednice koji se otkriva kao najomraženiji troll, e to je već pravi humor :Hail:

Link to comment

citam vas i sve vreme imam dezavi, ali nekako sa zadrskom, pa se tek tada setih kakve smo mudrosti razmenjivali na ovom topiku pre skoro dve godine.moram posle da ga iscitam, da vidim da li se nesto promenilo.(kod mene nije, i dalje nemam nikakav nalog sem jebenog linkedina ili vec tako nekog sto me na poslu naterase)

Link to comment
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 6 months later...
  • 1 month later...
Dobar tekstKako god, sve se to još i da izbeći. Niko te ne tera da visiš na fejsbuku i sličnim mestima, od toga ima zaštite. Možeš ostati izvan sajber sveta, ili posećivati samo one njegove delove koji imaju nekakav sadržaj. Ali, mobitelsko silovanje je nemoguće izbeći, osim ako se stvarno ne odseliš u pećinu. Radi se, naime, o tome da je onaj lutajući narcistički postmoderni subjekt izbrisao iz sopstvene svesti svaku granicu realnog i virtuelnog prostora, to jest, da je čak i realan, fizički prostor već uznapredovalo virtuelizovan, i on je već samo jedna nuspojava ekstaze komunikacije. Pravila koja su mu primerena prestaju da važe, a nastupaju pravila koja su izvorno pisana za sasvim drugačiji, sajber prostor. Otuda sva ova kakofonija: proizvode je fizički postojeća bića koja prestaju da poimaju taj aspekt svog postojanja i njegove konsekvence, otuda i samu mogućnost da njime ugrožavaju nekoga drugog: i kada su na ulici, i u kafiću, i u autobusu, oni su zapravo negde drugde, ili tačnije - nigde drugde, raspršeni u etru oko nas. Ako nekom takvom priđeš da ga ljubazno upozoriš da njegovo telo proizvodi nesnosnu i kontinuiranu buku u realnom prostoru, on će se začuditi: ali ja uopšte nisam tu!
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...