Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
2 minutes ago, Milosh76 said:

Na kom pouzdanom sajtu kupujete licence za Windows10? 

 

microsoft.com :Jova:

 

 

sorry, mislim da je allkeyshop mesto gde sam kupio neku win 7 koja mi je trebala za devojkinog starog, ali ne bih smeo da se zakunem...

Link to comment

Mislim da je ovo definitivni aktuelni odgovor na pitanje koji potpuno funkcionalni browser troši najmanje memorije.

 

Uz napomenu da će uvek kaskati za Chromeom, Edgeom, Braveom, Operom i sličnima, jer nešto kasnije dobija sigurnosne zakrpe.

Ungoogled Chromium, i to baš 32-bitna verzija.

Nemale mane:

 

1. Nema automatsko ažuriranje, tako da svaki put kada dobije novu verziju mora ručno da se instalira, samim tim, mora i redovno da se svraća na stranu sa novim verzijama, koja je ovde https://ungoogled-software.github.io/ungoogled-chromium-binaries/releases/windows/32bit/

 

2.  Manji problem - na samom početku korišćenja, da bi se skidale ekstenzije iz Chrome Store, mora da se instalira posebna ekstenzija, to je Chromium Web Store.crx fajl odavde 

https://github.com/NeverDecaf/chromium-web-store/releases

 

3. Mali je tim koji radi na browseru - jedan čovek plus nestalni dobrovoljci

 

Ko se odluči na ovo rešenje za Windows, browser će mu trošiti osetno manje memorije u odnosu na ostale ozbiljne manje po memoriju zahtevne ozbiljne browsere (Brave 32-bit, Edge), sve dok ne zabode par tabova na teškim sajtovima tipa Reddit i Youtube - tada se prednosti u RAM potrošnji smanjuju.

Ublock Origin, za sada, radi posao i na YT.

 

 

Ostale varijante za što manju potrošnju memorije, a nenarušenu funkcionalnost bili bi:

Brave 32-bit verzija sa poisključivanim nepotrebnostima, kojih ima dosta.

Edge

 

Opera 32-bit više nije najsrećnije rešenje zbog prenatrpanost AI , društvenomrežnim bezvezarijama, možda i zbog još nabudženijeg novog dizajna. 

Inače je mit da je Opera kineska pa sad nešto posebno krade i špijunira. Jesu je Kinezi kupili, ali je još uvek registrovana u Norveškoj, tako da moraju da se ponašaju po njihovim zakonima. Prate zbog uvaljivanja reklama, ali se to da uglavnom isključiti u postavkama.

 

 

Ostala nesrećna rešenja za malu količinu RAM memorije na Windowsu su:

Pale Moon 32-bit, kilavi browser kojeg prave uznemirujući ljudi. Bar je izbor ekstenzija pristojan, ali se opet vuče kao prebijen.

Otter Browser. Projekat jednog čoveka koji se jako sporo razvija i izgleda kao da je star 20 godina. Bez ekstenzija, tj. može da trpi neke, uz znanje pisanja skripata.

Seamonkey 32-bit sa starom verzijom Ublocka koji treba naći pronaći drugde na netu i ogromnim problemima sa kompatibilnošću sa raznim sajtovima.

Falkon, originalno browser za Linux, bivšeg imena Qupzilla. Ima loš adblock koji propušta svešta i samo nekoliko ekstenzija koje prosečni korisnik retko koristi.

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
8 hours ago, Fakundo Sava said:

Ma One drive,evo ga uplouduje sve ,a štiklirao sam  da mi ne treba 

 

Sada da vidim kako da se otkačim od njega 

 

Budi ekstra pazljiv jer OneDrive funkcionise tako sto uploaduje fajlove na cloud i tamo ih drzi a tebi na kompu ostanu samo zapravo pointeri na njih (to su ove plave strelice). Tek kada kliknes fajl on ga skida sa clouda. Prica je da ti time kao stedi prostor na tvom kompu al realnost je verovatno da zele da budes vezan za njih svaki sekund. 

 

Tako da se lako moze desiti da ako ga ugasis pogresno pogubis sve te fajlove koje on kao hoce da stiti. Ja bih uradio jedan bekap ili bar bacio fajlove sa Desktop, Documents i Pictures (mislim da ovo po defaultu kupit) tamo gde ih on ne kupi (D particija ili ako nemas moze i na C:\).

U samom OneDrive-u to izgleda obicno ovako:

74dc88a5-e560-4f49-a2cb-293fbead3ec0.png

 

Takodje kad otvoris My Computer videces sa strane One Drive folder gde si takodje mozda nesto metnuo. Treba i to pokupiti i smestiti na sigurno. 

288f9596-d975-4f46-a655-94c7b7d58c9e.png

 

Ove zelene strelice su ono sto se nalazi i na tvom kompu, to moze da se podesi za sve, ali prvo razmisli da li ti treba OneDrive. Ako se plasis da ti ukradu komp ili da izgubis fajlove ako ti crkne hard disk onda ima smila. Ako ne, onda je veca sansa da ti sjebe nesto vremenom ili da ne mozes pristupiti svojim fajlovima kada nisi online. 

 

 

 

BTW, kad smo vec ontopic, samo da kazem da sam uspeo da povezem eksterni HDD i interni HDD i napravio mirroring za D particiju pa tu cuvam sve podatke i ne brinem vise ;)Ovo ne moze da se radi preko klasicnog Disk Managmenta u Windowsu jer ne podrzava miksovanje eksternih i internih diskova nego morate da koristite Storage Spaces feature koji takodje dolazi sa Windowsom :) 

Jbg gledao sam dovoljno data breachova na Cloudu pa sam sigurniji da ih sam cuvam. 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Crce mi ssd pre dva dana. Izvucem kablove iz kompa, povezem eksterni, klasican HDD. Instaliram drajvere, sve apdejtovano. No ne lezi vraze, malo malo pa se komp restartuje, izbacuje clock watchdog timeout kao razlog. Primetio sam da je u task menadzeru cesto prikazano da je hard opterecen do maksimuma.

Jel ima tu neke pomoci, ili mora da nabavim novi ssd za OS.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...