Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Nažalost nemam Access da probam. 

 

17 hours ago, Hamlet Strašni said:

ali kada izbrisem neki unos, gubim taj broj a to me remeti

 

Ovo je recimo u redu riješiti kolonom `cases.archived` (`predmeti.arhivirano` :rolleyes: ) koja ima boolean (True/False; 1/0) vrijednost tako da ne treba brisati. 
Query reporta treba formatirati da vraća nearhivirane. 
 

Još bolji naziv bi možda bio `cases.active` tako su True redovi oni koji vraćaju aktivne/nearhivirane/neobrisane™. 

 

Kad treba nešto obrisati, jednostavno se postavi cases.active = False otkači (ako je checkbox) a report se namjesti da filtrira aktivne.


Iz strukture bi ostajali i prihodi i rashodi sa validnim ID-jem. Autoincrement (AutoNumber) je dobra stvar jer ne dopušta slučajnost ljudske pogreške.

Link to comment

Имам то, једино што сам увезао из ексела па ми је да - не уписано ћирилицом. Вероватно ћу то да изменим. Него сам кренуо да правим неке пробне уносе, па сам их брисао, па ми је онда ауто ИД дао 101 као број па је следећи био 105. Онда сам вратио ручни упис ИД.

 

Раније сам правио као форм који је имао дугме које је било програмирано да узме ид број из последњег предмета, отвори нови упис и дода тај последњи број увећан за један као ид новог уписа. Али увек сам имао проблема неких са тим, па сам одлучио да се за сада не бавим тим послом.

 

Још увек је база довољно мала да могу да се играм са њом, али ме сваког дана све више страх. Додуше увек правим копију табеле пре игре...

Link to comment
18 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Онда сам вратио ручни упис ИД.

 

Ne, ovo nikad ne radiš. Baza je indeksirana po AutoNumber koloni i to je ono što te ne zanima. Identično k'o što ne[ma potrebe da] pamtiš sudski broj slučaja. 
Imaš recimo slučajeve

1
2
3
4
5

 

Slučaj 2 arhiviraš postavkom `Не` ako je takva forma polja (i.e. polje se zove aktivan_sucaj). Report treba da je (e sad pošto ne koristim) da l' Filter il' Search onih koji zastupaju `Да`. 
Ako arhiviraš unos, pretpostavljam da ti u tom slučaju ne trebaju ni prihodi niti rashodi a i ako trebaju recimo za period, uvijek ćeš napraviti Query koji će uhvatiti sve unose iz prihoda/rashoda i povezati drugu tabelu nevezano da l' je arhivirano (u tom query-ju/reportu nećeš filtrirati po `aktivan_slucaj`). 

Zatim obrišeš unos 4, trebalo bi biti podešeno da se vezano brišu i child unosi

Bazi ostavi taj AutoNumber i nebitno je da l' je prethodni 1.001 a sljedeći usljed brisanja 100.001 jer baza jedino to traži od tebe - ako je AutoNumber - ne diraj joj taj broj. :) 

 

Možda sam odvuk'o malo u XY problem od inicijalnog pitanja smatrajući da je struktura bitnija. 

 

Evo u ovom snimku imaš kako ti trebaju biti postavljene relacije (to si možda ako sam skapir'o, i izveo)

 

 

 

E sad je moje pitanje, kad želiš iz neke potrebe da obrišeš slučaj (department u klipu iznad) da li je to ujedno i zahtjev da se obrišu prihodi/rashodi (iz tabele employees u klipu) il' je zahtjev da prihodi/rashodi ostanu u tabeli bez reference na slučaj već samo k'o podaci.

 

Ako je prvo u pitanju, tj ako brisanjem slučaja želiš obrisane i prihode/rashode, tad pri kreiranju relacije treba zakačiti `Cascade Delete Related Records`.

Ako NE ŽELIŠ DA OBRIŠEŠ PRIHODE I RASHODE I PO BRISANJU SLUČAJA već ti trebaju ti unosi (npr. za report po vremenskom periodu) tad ostaviš prazno polje za kaskadno brisanje vezanog unosa.

 

I u jednom i u drugom slučaju bi treb'o zakačiti prva dva polja

Enforce Referential Integrity - ne dosvoljava unos ID-ja koji nije u okviru ID-jeva iz `slucajevi` tabele.

Cascade Update Related Records - ako iz nekog razloga (u praksi se to skoro nikad ne radi ali ako se ipak desi situacija) promijeniš ID slučaja, automatski će se promijeniti i ID-jevi da održe relaciju prihodi_rashodi <-> slucajevi.

 

59 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Додуше увек правим копију табеле пре игре...

 

:thumbsup:

Link to comment
On 17.9.2020. at 12:33, Hamlet Strašni said:

Имам то, једино што сам увезао из ексела па ми је да - не уписано ћирилицом. Вероватно ћу то да изменим. Него сам кренуо да правим неке пробне уносе, па сам их брисао, па ми је онда ауто ИД дао 101 као број па је следећи био 105. Онда сам вратио ручни упис ИД.

 

 

To se ne radi tako. ID u tabeli ostavi da bude autonumber, a dodaj kolonu za rucni upis broja predmeta ako hoces da ti idu po redu. ID vise treba bazi nego tebi. :)

Link to comment
11 hours ago, ragasto said:

Postoji li neka fora za brže skidanje fajlova sa Google drive-a? Iskorišćava mi možda trećinu brzine koju imam...

:wacko:

Ima, radi upload istovremeno necega, isp policies.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, April said:

Ljudi, traže mi 17000 za popravku ploče na laptopu Dell Inspiron 7110 + 7000 za zamenu dva hladnjaka. Garancija godinu dana.
Meni to deluje preskupo.. Imate li savet?

 

Pa zavisi koji je 7110, ima ih pod tom oznakom različitih. Nije da to čini neku razliku u komplikovanosti operacije, ali čini u isplativosti takve popravke.

Link to comment

 

52 minutes ago, JozoMujica said:

 

Pa zavisi koji je 7110, ima ih pod tom oznakom različitih. Nije da to čini neku razliku u komplikovanosti operacije, ali čini u isplativosti takve popravke.

 

Procesor je Intel Core i7-2670QM 2.2GHz

 

To je neka spravica iz 2012. 

Link to comment
32 minutes ago, April said:

 

 

Procesor je Intel Core i7-2670QM 2.2GHz

 

To je neka spravica iz 2012. 

 

Pa to ti kazem, vidis kako se krecu cene polovnih modela pa procenis da li se vise isplati popravka ili da kupis drugi.

Link to comment

U kojoj od Gigatron/Tehnomanija/WinWin prodavnica u Beogradu imaju izlozene velike monitore 30''-32''? U onlajn sopovima ih svi nude ali po prodavnicama ih nemaju.

Da li je ips panel bas bas bolji od va? Monitor mi treba iskljucivo za CAD. 

Gledam jeftiniji monitor sa osvjetljenjem 250 cd/m2 i skuplji sa 400 cd/m2. Jeftiniji ima kontrast 2500:1 a skuplji 3000:1.

Jeftiniji je Samsung, Skuplji LG. 

Da li je skuplji znatno bolji?

Vidim i neki bas skup LG sa kontrastom 1000:1?  

Ukratko, od parametara panel, osvjetljenje, kontrast, sta je bitnije od cega i ima li neka optimalna kombinacija? Rezolucije je kod svih ista 3841 x 2160.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...