Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

U poslednje vreme sve vise celih albuma je dostupno na YouTubeu (obicnom, nikakvi premiumi i slicno). Recimo - Miroslav Tadic:

https://www.youtube.com/channel/UCBeJy04BzhS-GI6R8t-5yYQ/playlists?view=50&sort=dd&shelf_id=17666223384013636042

 

Ili Suzanne Vega:

https://www.youtube.com/c/SuzanneVegaOfficial/playlists?view=71&sort=dd&shelf_id=1694

 

Za Loose Wires kaze "provided by MGM". U cemu je fora? Jel ta muzika legalno dostupna? Da li je download albuma sa YT formalno legalan? U cemu je fora?

Link to comment

Onako na prvu ruku bez neke provere - download albuma sa YT nije formalno legalan (ali te niko nece spreciti niti najuriti). 

 

Skapirale producentske kuce da ljudi sve manje kupuju fizicke albume pa serviraju muziku ovako, a krckaju novac od YT pregleda, sto je na duze staze mozda i isplativije jer ces ti kupiti CD/plocu jednom, a ovu mjuzu na YT ces preslusavati sto puta, i oni svaki put dobiju po koji cent za to.

Evo sad sam kliknuo na link sto si ostavio, i random album odabrao, i krenula mi je reklama, kad ona istekne krene druga reklama pa onda pesma. Pa tako verovatno jos po koji put tokom slusanja albuma.

Link to comment

Goofs je brži...

S obzirom da su je okačili autori, legalno je dostupna ali samo za streaming. Postoji tu koska za audiofile pošto je kvalitet zvuka slabiji, no oni čine mali deo publike.

 

To je deo sveopšteg raspada muzičke industrije...novija fora je i to da YT više ne briše obavezno klipove zbog copyright claima, osim ako nosilac prava to ne zatraži. Razlog je taj što je za YT najbitniji broj ljudi kojima će se plasirati reklame, to i izdavači nevoljno prihvataju jer dobijaju malo veću crkavicu.

Quote

Content ID works differently. If a match between a reference file and a new upload is made, a “claim” is made. Based on the preference selected by the Content ID owner, we’ll apply a policy to track, monetize, or block, but will not issue a copyright strike.  

Tako da - zarada od nosača zvuka je prošlost, a na albume/pesme se gleda kao na nešto što treba da promoviše koncert na kom bi se uzeo novac. A sad više nema ni koncerata.

Link to comment

Tako nekako sam i ja skapirao. S tim da ta kinta od pregleda pada u vodu ako downloadujes traku. S jedne strane dugmeta za download nema, s druge, bar pod linuxom, aplikacija za download je deo standardne distribucije i legalno dostupna. A kvalitet zvuka je uglavnom odlican - blizu ili ekvivalentan 320. Moje usi gotovo da ne cuju razliku izmedju 320 i originalnog cd-a. Par puta sam nesto poredio na dobrim kutijama i osim u jednom ili dva ekstremna slucaja nisam mogao da kazem sta slusam.

 

Nemam ja problem ni da odslusam reklamu ako je to cena (premda me YT spamuje s jednom idiotskom koje ne mogu da se resim kako god namestim settinge), ali mi super da downloadujem traku da mogu offline da je slusam.

 

Za neki retro materijal mi je sve to razumljivo i zaista ocekivano. Iznenadilo me je koliko njih stavlja na izvolte poslednje uratke. Moguce da je to i nekakav odgovor na dominaciju Spotify koji je na dosta losem glasu medju izvodjacima.

Link to comment

Moj jedan drugar, frontmen omanjeg beogradskog benda, je ovo poceo da radi jos pre 7-8 godina. Kad god izbace album on stavi mp3 za download direkt sa sajta. Kaze da diskove ionako niko ne kupuje, osim kolekcionara koji ce kupiti u svakom slucaju, a ovako mu je bar sigurica da taj neko ko skine tu muziku je dobije u visokom kvalitetu. Od YT dobija neku crkavicu, kaze od svirki se zivi.

Link to comment

Razlikuje se kvalitet audio fajlova skinutih sa Tjuba, tj. video klipova konvertovanih u .mp3 u odnosu na regularne audio fajlove. Kada se sluša direktno sa YT, ta razlika je manja, gotovo neprimetna, ali download uvek osakati zvuk.

Link to comment

Nece se leba najesti od pregleda. Koliko miliona pregleda je potrebno da nadomjeste zagarantovan procenat od izdavackih kuca i gaza. Osim toga, ad blockeri ih potpuno neutralisu. Ja recimo vrtim deezer po citav dan bez jedne jedine reklame.

Link to comment

Često se priča o malim prihodima od Spotify i sličnih servisa. https://www.timesinternational.net/how-much-can-an-artist-earn-on-spotify/

 

According to CNBC, artists can expect to earn between $0.006 to $0.0084 per stream to the holder of music rights. However, according to some data from Information is Beautiful, it puts that number even lower at $0.00437 per play. So doing the math, a 1000 streams would translate to roughly $4.37. This was one of the lowest amounts paid by companies. Of course, this is nowhere near as bad as what YouTube gives at $0.00069 per view.

Link to comment
2 hours ago, napadaj said:

Razlikuje se kvalitet audio fajlova skinutih sa Tjuba, tj. video klipova konvertovanih u .mp3 u odnosu na regularne audio fajlove. Kada se sluša direktno sa YT, ta razlika je manja, gotovo neprimetna, ali download uvek osakati zvuk.

 

Pa zavisi kako downloadujes. YT ima svaku stvar u vise razlicitih kvaliteta i mozes da izaberes koji hoces. Najbolji je sasvim uporediv sa 320 koji izgrebujem s diska. Uporedicu ovih dana malo pazljivije.

Link to comment
2 hours ago, napadaj said:

Razlikuje se kvalitet audio fajlova skinutih sa Tjuba, tj. video klipova konvertovanih u .mp3 u odnosu na regularne audio fajlove. Kada se sluša direktno sa YT, ta razlika je manja, gotovo neprimetna, ali download uvek osakati zvuk.

 

Pa zavisi kako downloadujes. YT ima svaku stvar u vise razlicitih kvaliteta i mozes da izaberes koji hoces. Najbolji je sasvim uporediv sa 320 koji izgrebujem s diska. Uporedicu ovih dana malo pazljivije.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...