Jump to content
IGNORED

FEST


jms_uk

Recommended Posts

1 hour ago, Patty Lee said:

Isto sam morala da odustanem od Perl, Zveri i Žrtve jer su se davali u neko nedoba... i onaj alabanski o gluvonemoj braći, to mi se nikako nije namestilo :dry:

 

Ali Zveri će makar imati reprizu sledeće nedelje. 

 

Potresan, ali krajnje nezan i divan film, minimalisticki snimljen uz fascinantnu upotrebu tisine i sveopstu atmosfericnost. Jos mi se slezu utisci, najezila me informacija da se radi o istinitoj prici. Braca razvalila uloge, inace su Portugalci, za potrebe filma naucili albanski znakovni jezik. Vrlo upecatljiva je i kosovka devojka u sporednoj ulozi. Prvi put da sam u onoj kutiji s ocenama filma zapazio iskljucivo zaokruzene petice :)

 

Btw, videh da ti se nije dopao Povratak u Seul, a maltene identican utisak mi je prenela drugarica. S druge strane, poznanik (inace filmski kriticar) mi juce pise kako dugo nije bio tako ocaran nekim filmom i glavnom junakinjom istog, dvaput ga gledao na Festu, odmah pisao mejl producentu da se raspita da li i kako moze doci do blu-ray izdanja. :D Bas cu probati da ga ulovim na postfestumu, ako ima.

  • +1 2
Link to comment

Koliko sam videla nema, nema ni taj albanski Šoljica kafe i nove cipele :sad: Nema ni Žrtva, Perl (dobro to ću izrovariti na torentima)… od ovih što su mi bili na shortlisti ima Tar, Ljubavni život, Totem, Hurija, Zveri, Tuđa deca… ali, gledaću samo ove projekcije u DKC i JK, ne ide mi se na Fest u Cineplex, šta znam…

Edited by Patty Lee
  • +1 1
Link to comment
15 hours ago, Patty Lee said:

Ostalo mi je još sutra Ne govori nikome, ali utisci do sada:

Dvostruka prevara - apsolutno predivan film, gleda mi se opet

Broker - dobar, drži pažnju, ali kao da su malo smuljali kraj

Povratak u Seul - ovo mi se uopšte nije svidelo, predug, 2h je trajalo kao 6h, glavna junakinja nepodnošljiva; nikad ovo ne bih sama odabrala ali nahuškao me brat kad sam pomenula da se daje na Festu, jer on je gledao u Parizu u bioskopu, oduševljen je, bla bla... dobra je muzika, eto makar to.

Ahahahah, ti si ladno ja. Delimo utiske.

 

Da dopunim:

Suša - italijanski, nije bio dosada kao što sam mislila, već dosta dobar i dinamičan. Raspad modernog sveta, uhvaćen kroz prikaze nekoliko glavnih likova koje pratimo.

Ipak, jedno 10-15 ljudi je ladno izašlo sa projekcije filma, tako da ne znam da li je u redu da ga preporučujem ovde. Meni je bio okej, posebno za second choice (zamenila karte "Ne govori nikome" za ovaj film nakon Nikodijeve divine intervention :D).

 

Zavera u Kairu - odličan, upečatljiv, priča diskretno podržana estetikom i moćnim kadrovima. Gledala bih ga opet nakon nekog vremena.

Kerr - kafkijanska priča na turski način. Baš dobar. Nisam sigurna da sam sve detalje, odnosno njihovu simboliku do kraja razumela, moraću još malo da razmislim o filmu (nevolja sa ovom količinom filmova u jedinici vremena je u tome što ne mogu na miru da doživim sve te priče, jer ih novi utisci potapaju, pa mi se onda sledećih mesec dana javljaju flešbekovi emocija i utisaka o random filmovima).

Edited by pt 2.0
  • Hvala 1
Link to comment
24 minutes ago, pt 2.0 said:

Ipak, jedno 10-15 ljudi je ladno izašlo sa projekcije filma, tako da ne znam da li je u redu da ga preporučujem ovde. Meni je bio okej, posebno za second choice (zamenila karte "Ne govori nikome" za ovaj film nakon Nikodijeve divine intervention :D).

 

Apsolutno је u redu.
Najveći razlaz iz sale kom sam ja lično prisustvovala je na projekciji “4 meseca 3 nedelje 2 dana”, u starom Domu Sindikata… onako, sa sve coktanjem i glasnim komentarisanjem. Ništa to ne znači.

  • +1 1
Link to comment

Ko se seća legendarne projekcije filma "Četire" (4) kada je publika pobesnela? (Zbilja pitam jer se ne sećam više detalja, samo da je bio mali haos posle, mnogi se naljutili na režisera, mada je to možda bilo na FAF-u, sve mi se pomesalo)

Link to comment
3 minutes ago, I*m with the pilots said:

Ko se seća legendarne projekcije filma "Četire" (4) kada je publika pobesnela? (Zbilja pitam jer se ne sećam više detalja, samo da je bio mali haos posle, mnogi se naljutili na režisera, mada je to možda bilo na FAF-u, sve mi se pomesalo)

Ja.

Meni je pozlilo na tom filmu. Gledala sam ga u DKC-u. Povraćalo mi se koliko mi se slošilo, a nisam imala snage da ustanem i odem.

To skoro sigurno nije bio FEST… 

 

(da budem precizna - ne sećam se šta je bilo s publikom, znam da je to najužasnija projekcija kojoj sam ikada prisustvovala)

Edited by pt 2.0
  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, pt 2.0 said:

Ja.

Meni je pozlilo na tom filmu. Gledala sam ga u DKC-u. Povraćalo mi se koliko mi se slošilo, a nisam imala snage da ustanem i odem.

To skoro sigurno nije bio FEST… 

 

(da budem precizna - ne sećam se šta je bilo s publikom, znam da je to najužasnija projekcija kojoj sam ikada prisustvovala)

 

Meni je postao mučan na samom kraju sa onim žvakanjem hleba :lolol: Ali posle je bio Hržanovski tu, neki su malo vikali ili tako nešto, bukvalno se ne sećam ničeg :/

  • +1 1
Link to comment

Ja isto ostajem pri preporuci za Siccita (Suša). Šarm Rimljana me definitivno privukao. Malo ću zvučati pretenciozno, ali ima tu i nečega beogradskog. Neka nonšalantna prepotentnost. Ponegde i isključivost, ali i mogućnost apsorbcije. Slojevitost, pomalo oronulost. Uvek tajnovitost ili nikada totalna razotkrivenost. Zato je često i ona šetnja po praznom koritu reke, što su meni odlične scene. Ima i toga - mi smo prestonica, šta god se desilo. Tako i onaj naučnik biva usisan kada dođe u Rim. Prvo druga frizura pa sve ostalo. Ministarka ga je stavila u tim, a on to ni ne zna. A onda ga je Monika Beluči pojela. To je Rim. (a nisam potpuno siguran da sam zapamtio, ali mislim da je profesor stigao iz Milana - ej, iz Milana i Rim ga transformiše).

 

Problem može biti što ima puno priča, međusobno povezanih. Svako ima mnogo toga da kaže - životne priče, ali mora to da sažme u malo vremena. Zato su u filmu neke stvari predstavljene kroz dnevne televizijske vesti (mislim i da je par koji vodi vesti autentičan). Traži se sve u nekoliko rečenica.

 

Meni recimo aktuelizovanje jaza između bogatih i ostalih nije toliko zanimljivo i originalno. To smo već viđali. Ali to bi nekome mogao biti prvi sloj.

 

Ne mogu se tu izdvojiti lako ni glavni likovi. I to bi jednom delu publike mogao predstavljati problem, jer ne stignu da se sa nekim identifikuju. Meni to nije zasmetalo, ali zanimalo bi me koga bi neko ko je pogledao film uzeo kao glavne ili najvažnije likove. Meni je to definitivno Klaudia Pandolfi ili doktorka i taksista (Valerio Mastandrela). Oboje su rođeni Rimljani. Doktorka brzo vozi...

Link to comment
9 minutes ago, Bojan said:

Malo ću zvučati pretenciozno, ali ima tu i nečega beogradskog.

Da!!! Ovo sam i ja pomislila i osetila juče, ali me bilo blam da napišem. Sve manje znam gde prestaje moja podsvest a gde počinje realnost…

 

P.S. Ja sam se identifikovala sa taksistom :lolol:

Edited by pt 2.0
  • +1 1
Link to comment

Definitivno preporučujem i Bones And All. Nesvakidašnja priča, ljubavna, pre svega, boniklajdovska. Dosta vožnje, specifične estetike predela i načina života. Režija i gluma odlični. Ovakve Chalametove uloge ne treba propuštati. Rylanceova uloga je tek nešto posebno. Ko ne preferira brutalne scene, mislim da mu takav sadržaj neće mnogo smetati. Meni su ti momenti delovali pomalo groteskno.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Da li je neko gledao Osam planina od Feliska van Groningena? Od njega sam gledao Beautiful Boy i Broken Circle Breakdown. Pravi srceparajuće ali ubedljive filmove. Broken Circle Breakdown je možda i najsrceparajući film koji sam gledao.

 

Link to comment

Od poznatijih autora koje volim da gledam pogledao bih Fatiha Akina i Frirsa.

 

No, i ja imam problem što ne mogu sve da stignem. A verovatno ni da lepo svarim toliko filmova za kratko vreme. Pod obavezno moram pogledati Dovstruku prevaru i Bestas.

 

Razmatram još Living, Cairo Conspiracy, Broker i Ozona.

Link to comment




 
Zavera u Kairu - odličan, upečatljiv, priča diskretno podržana estetikom i moćnim kadrovima. Gledala bih ga opet nakon nekog vremena.



Eto, bili smo zajedno u bioskopu [emoji4]

Odličan Kairo
Sočan politički triler, pravi bioskopski film. Vozi bez stajanja, kao nekad. Isto bih ga ponovo gledao, i ponovo u bioskopu.

I da, nagrađen je III Svetski rat o kom sam juče pisao. Stvarno najbolji film na Fest-u, još sam pod utiskom.
  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...