Jump to content
IGNORED

FEST


jms_uk

Recommended Posts

Mon Crime - Ozon je majstorski, kroz neozbiljnost vodviljske forme uz notornu francusku teatralnost i pompeznost, provukao masu ozbiljnih tema. Volim kad ovako prospe na gomilu sve pa ko sta nadje da uzme (bojim se da su biseri izgubljeni pred vecinom publike, na izlasku sam cula komentare tipa "ovo ti je obicna francuska secerlema", "ne svidja mi se gluma"...). Odlican humor (na momente sam se glasno nasmejala) ispod koga se poigrava sa temama obespravljenost - zlocin, laz-istina-mediji-javno mnenje, drustvena paranoja - predrasude... Sudnica je teatar, teatar je realnost, realnost je medijski narativ, koji se klacka izmedju osude i obozavanja. Logicno da napr. lakoca kojom veliki moralista okrece curak pred izgledom finansijske koristi, nece biti osudjena sa neke slicne moralizatorske visine - to je samo jos jedan obrt u leprsavo neobaveznom sveopstem flip-flop-u. Ipak, na samom kraju kroz niz medijskih naslova kojima predstavlja glumce Ozon daje svoje nagrada-kazna "presude", mada su "kazne" ocekivano komicne.  

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

Moj FEST je totalni fijasko za sada :ohmy: 

 

Tek juče sam stigao da bacim na papir šta hoću da gledam što je rezultiralo da od celog vikenda pogledam samo "Više nego ikad", a propustim Ozona, Amalrika i "13 života", izvisim za karte za "Iza zida". 

 

Za sutra imam u planu samo domaći "ovuda će proći put".

 

Sa pozitivne strane bar je "Plus que jamais" opravdao očekivanja. Poslednja uloga nesretnog Gaspara Uliejea, daje posebnu notu i ovako teškoj temi. Postavlja pitanja o tome šta je sebičnost, očekivanjima bliskih osoba i reakcijama na iste. Sve uz neverovatnu fotografiju (a kao da može drugačija da dođe iz norveških fjordova :blush:)

  • +1 2
Link to comment




Šta si gledao?
 :


Jedna godina, jedna noć. Nemoj da bi se neko zajebao.

Posle ostali na Loli, da plaknemo mozgove.

P. S Ljudi su strašno željni vintage bioskopa. Lola skoro puna sala, za Amarkord više nema karata

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

“iza zida” odličan. Neću ništa više da kažem jer bih spojlerisala.

Vidim da se žalite da karata nije bilo. Sala DKC je  bila solidno popunjena, ali u svakom redu je bilo neko prazno mesto, tako da ne znam da li je par desetina ljudi odustalo od projekcije ili to sa kartama ima drugi zaplet.

 

”Osam planina” mi je veoma prijao, što povezujem sa flešbekovima iz detinjstva.  Ko nije gorštak i samotnjak i nema druga do groba možda ne mora da gleda ovaj film.

  • +1 1
Link to comment

1976 će verovatno ostati kao jedan od najboljih filmova Festa, ali eto ja ću da izdvojim mišljenje.

Prosto mi se sama ideja čini suviše banalnom - hajde da prikažemo svu teskobu Čilea 1976. tako što ćemo napraviti film u kome se niko ne smeje. Svaki zlokoban predznak savršeno je ispraćen odgovarajućim zvukom plus dugi kadar presečen u svom klimaksu: savršeno.

Toliko savršeno da posle pola sata naučiš upotrebljeni filmski jezik, posle 45 minuta prepoznaješ situacije, a posle sat vremena gubiš nit jer ti pada glava od predvidljivosti.

Možda da nije radni dan...

Link to comment

JEDNO LEPO JUTRO / Un beau matin

(2022) toplo preporučujem. Glavna glumica je čarobna, način na koji se prikazuju odnosi medju ljudima upečatljiv, pošten i životan.

 

 

@Lancia As Bastas opravdali preporuku. Stvarno odličan film. Osim osnovne postavle psihološkog trilera, jako mi se dopao sloj problematizacije društvenih tema (najpre dat u razgovoru Francuza i zlih komšija, onda kada ih je častio pićem u birtiji) ali i pitanja smisla, morala, ljubavi, slobode (rasprava majke i ćerke u kuhinji). Hvala još jednom, da je bilo po opisu filma nikad ne bih otišla. I pogrešila bih.

 

Do sada nijedan film nisam pogrešno odabrala (za razliku od prošle godine kada sam fejlovala onoliko). Bilo bi fino da se trend nastavi…

  • +1 4
Link to comment

MOJ KOMŠIJA ADOLF/ My neighbor Adolf

 

Konačno film. U stvari filmčina.

 

Mogli su da ga naprave još snažnijim, ali sam stekao utisak da su svesno kočili da ne bi remetili pitkost i ritam filma, što je vrhunska veština. 

Tek slede filmovi od kojih sam pre Festa najviše očekivao, ali slutim da se ništa neće ni približiti ovoj magiji. ima večeras još jedna projekcija od 22.00, probajte da ne propustite, čudo je.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Je li neko pogledao neku projekciju u kojoj nisu upalili svjetla nekoliko sekundi prije kraja posljednje scene ili u onoj milisekundi prije nego što krene odjavna špica?

Link to comment
13 minutes ago, SmudgeYorkshire said:

Je li neko pogledao neku projekciju u kojoj nisu upalili svjetla nekoliko sekundi prije kraja posljednje scene ili u onoj milisekundi prije nego što krene odjavna špica?

ja, večinom bude mrakić i tokom dobrog dela odjavne špice.

 

mada sam imala sumanuto paljenje i testiranje svetla u sred projekcije u domu sindikata pre neko jutro... idioti :D

 

 

edit. imam 1 pitanje - kada su tačno u dom omladine postavili mekana udobna sedišta kao u ostalim bioskopima i rešili se naslaganih stolica? meni je to promaklo skroz. 

Edited by pt 2.0
  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, pt 2.0 said:

 

JEDNO LEPO JUTRO / Un beau matin

(2022) toplo preporučujem. Glavna glumica je čarobna, način na koji se prikazuju odnosi medju ljudima upečatljiv, pošten i životan.

 

 

@Lancia As Bastas opravdali preporuku. Stvarno odličan film. Osim osnovne postavle psihološkog trilera, jako mi se dopao sloj problematizacije društvenih tema (najpre dat u razgovoru Francuza i zlih komšija, onda kada ih je častio pićem u birtiji) ali i pitanja smisla, morala, ljubavi, slobode (rasprava majke i ćerke u kuhinji). Hvala još jednom, da je bilo po opisu filma nikad ne bih otišla. I pogrešila bih.

 

Do sada nijedan film nisam pogrešno odabrala (za razliku od prošle godine kada sam fejlovala onoliko). Bilo bi fino da se trend nastavi…

Ja sam odustao od Un beau matin na trećini, obećavao je, al moraću sačekati bolje titlove. Denis Lenoir ponovo odličan u kombu sa Mia Hansen Love.

Link to comment
6 hours ago, SmudgeYorkshire said:

Je li neko pogledao neku projekciju u kojoj nisu upalili svjetla nekoliko sekundi prije kraja posljednje scene ili u onoj milisekundi prije nego što krene odjavna špica?

 

6 hours ago, pt 2.0 said:

ja, večinom bude mrakić i tokom dobrog dela odjavne špice.

 

mada sam imala sumanuto paljenje i testiranje svetla u sred projekcije u domu sindikata pre neko jutro... idioti :D

 

 

edit. imam 1 pitanje - kada su tačno u dom omladine postavili mekana udobna sedišta kao u ostalim bioskopima i rešili se naslaganih stolica? meni je to promaklo skroz. 

 

Ovo rano paljenje se i meni desilo danas u Domu sindikata na kraju Eo, i samo tamo, na svim ostalim projekcijama (bilo ih je 7 do sada) sve je bilo normalno. Takođe mi se desilo početkom meseca u manjoj sali DDS na projekciji belgijskog filma Blisko, s tim što se tada upalilo svetlo na početku filma. Mislim da je do njih u DDS. Takođe su imali i nekakav odsjaj na sredini platna dobrim delom projekcije Eo-a. Sve to u kombinaciji sa onim užasnim sedištima, raspričanom publikom, uz nemogućnost za premeštanje zbog dobre popunjenosti čini da se kajem što još tri filma gledam tamo.

 

Fine stolice u Domu omladine su postavljene početkom 2018. Ja sam prvi put provalio u septembru te godine, kada je gostovao Pejn sa svojim filmom Downsizing. Bilo je više mesta za noge sa onim neudobnijim običnim crnim stolicama.

 

Isto mi se svideo Un beau matin i Lea Sejdu, ta kombinacija ranjivosti i seksipila njenog lika. Film me podseća na atmosferu romana Sola Beloua. Krivo mi je što nisam gledao u bioskopu, mada verujem da će se pojaviti u redovnoj distribuciji, makar na par nedelja.

 

Do sada mi je najbolji Zagrli me snažno, koji sam upario sa Ilirikumom da se ne izdeprimiram skroz.

 

Quote

"Hold Me Tight" is a movie that sneaks up on you, and by the time it clarifies exactly what happened to Clarisse in its final scenes, it feels like you’ve already experienced the emotional fallout of that event. Amalric understands that it’s not the tragedies we face that define us as much as the days that follow—how we cope with grief or manage new realities—and he’s turned that understanding into one of the best films of the year.

 

Nisu čak ni final scenes, pre na polovini filma postane jasno i te fantazije postaju sve bolnije. Iznenadio sam se kada sam video da je u pitanju ekranizacija predstave.

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment

ŽIVETI / Living - odličan film, jedan od onih za svs vremena. Bill Nighy je glumčina. 

image.jpeg.8242c8f6e769d672df7f9d3c45fa2030.jpeg
 

 

CARSTVO SVETLOSTI / Empire of Light - film je trenutno u prekidu jer titlovi ne rade. Što nisam konstatovala dok tetke iza mene nisu zakukale “preeecoood”, a kino operater nije u stanju da ih popravi, pokušaj četvrti.

 

Blah.

A film je sjajan. 

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Bones And All - odličan film. Žanrovski hvata i horor i zaista ima dosta brutalnih scena. Nisam ljubitelj horora, ali ovo mi je leglo kao celina. Čini mi se da Guadagnino i u Call Me By Your Name uvodi moral kao arbitrarnu kategoriju. Samo ovde je dosta podignuta lestvica. Postoji ono što se mora, a u okviru toga se može odrediti kako to postići. Bliskost znači dati se do kraja, ali baš do kraja...

 

Plavi kaftan je isto odličan. Glumačka ekipa dobra. Sa malo reči uhvaćeno dosta toga na više nivoa. Glavni glumac je neverovatno lep.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...