Jump to content
IGNORED

FEST


jms_uk

Recommended Posts

9 minutes ago, Bojan said:

Bones And All - odličan film. Žanrovski hvata i horor i zaista ima dosta brutalnih scena. Nisam ljubitelj horora, ali ovo mi je leglo kao celina. Čini mi se da Guadagnino i u Call Me By Your Name uvodi moral kao arbitrarnu kategoriju. Samo ovde je dosta podignuta lestvica. Postoji ono što se mora, a u okviru toga se može odrediti kako to postići. Bliskost znači dati se do kraja, ali baš do kraja...

 

Plavi kaftan je isto odličan. Glumačka ekipa dobra. Sa malo reči uhvaćeno dosta toga na više nivoa. Glavni glumac je neverovatno lep.

Marokanski Kevin Klajn :) aj bas cu da potrazim taj kaftan.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, boldrock said:

Zar nije glavni glumac u Plavom kaftanu Palestinac?  

Nemam pojma, videh da je marokanski film, onda je palestinski Kevin Klajn.

Link to comment

Plavi kaftan jeste divan film o ljubavi, i dubokom razumevanju koja samo iz prave ljubavi i može da postoji.

Ali ja ne bih bila ja da nisam primetila tehnički detalj koji mi je zaparao oko - ruka koja vešto šije zlatni konac na kaftan nije ruka glavnog glumca u većini scena, a onda u nekim scenama jeste, i razlika je vidna. Ljudske šake pamtim kao ljudska lica.

 

  • +1 2
Link to comment

Pridružujem se čestitkama za Living. Nije baš Ostaci dana (ima sličnosti), ali nije ni daleko iza 

 

@Lancia 

Gracias Pan GIF by El Catrín 

Za Zveri :blush: Brutalan je

 

Lep filmić je i ovaj naš Ovuda će proći put

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment

Oftopik: boris i venom treba zajedno da pogledaju Zveri i da jednom za svagda zaključe raspravu sa Kolapsa EE sistema. Realno se vidi da su vetroparkovi generatori sukoba; broj žrtava zbog energije vetra > broj žrtava zbog nuklearne elektrane :fantom:

  • Haha 1
Link to comment
10 hours ago, pt 2.0 said:

Plavi kaftan jeste divan film o ljubavi, i dubokom razumevanju koja samo iz prave ljubavi i može da postoji.

Ali ja ne bih bila ja da nisam primetila tehnički detalj koji mi je zaparao oko - ruka koja vešto šije zlatni konac na kaftan nije ruka glavnog glumca u većini scena, a onda u nekim scenama jeste, i razlika je vidna. Ljudske šake pamtim kao ljudska lica.

 

Da. Meni je u tim scenama palac delovao prilično autentično i nespojivo sa nekim ko je u stvari glumac. S obzirom da je taj stari zanat ručnog šivenja kaftana odabran kao vezivno tkivo za ostale elemente u filmu (zlatni konac koji sve povezuje i prožima), onda je verovatno odabrano da i te scene šivenja u krupnom planu odradi pravi zanatlija (malem).

 

Interesantno mi je i koliko se gledalac brzo i kroz nekoliko slika uvodi u radnju, da bi kasnije ostalo prostora da se sve nadogradi i razvije. U filmu nekako dominira jedan poseban način vrednovanja stvari. Ima recimo par scena trgovanja ili pregovaranja oko posla. Na to se nadovezuje i slika jednog sveta koji iščezava pred našim očima. Tu je karakteristična sledeća scena

 

Spoiler

Mušterija koja je donela stari kaftan na popravku, kada joj Halim kaže da niko to ne zna radi, pita - da li je moguće da ne postoji niko ko to zna da radi. Halim kaže - poznavao sam jednog Jevrejina koji je to znao da radi, ali je umro. Sada nema nikoga ko to zna da uradi.

 

Isto tako u dve kratke i upečatljive scene i sa malo reči sažima se život glavnog junaka

 

Spoiler

U razgovoru sa svojim učenikom Halim kaže - Majka mi je umrla na porođaju, otac me je prezirao, a Mina je sve to poništila. (Mina je njegova žena)

 

Ispovedajući se Mini, Halim kaže - Trudio sam se da potisnem to, ali nisam uspeo. Mogao sam da te osramotim.
A ona odgovara - Ti si najpošteniji čovek koga poznajem.

 

 

 

I ona scena sa rifskom muzikom je odlična.

  • Hvala 1
Link to comment

As Bestas (Zveri) - od onih filmova koje me ostave nejasno zamisljenom nad nizom tema, sve onako u izmaglici. glumci su sjajni, par koji igra bracu deluje toliko autenticno da sam proverila da su zaista glumci :D brinulo me sto film traje >2h i sto sam imala lose mesto ali sad u retrospektivi vredelo je.

Plavi kaftan mi je bio u izboru. Mada je po trailer-u fabula predvidljiva, zanimalo me kako su resili zeninu reakciju. Trailer me je podsetio na jedan mnogo stariji tursko-italijanski film gde hamam igra slicnu ulogu katalizatora. Ali tamo je zena Italijanka, finansijski slobodna zena a ovde je vrvtn sputana, bez mnogo izbora. @pt 2.0 i @Bojan moze spoiler? (mada ga necu gledati, vise me interesuje scenaristicko resenje)  

Edited by Lucia
Link to comment
2 minutes ago, Lucia said:

As Bestas - od onih filmova koje me ostave nejasno zamisljenom nad nizom tema, sve onako u izmaglici. glumci su sjajni, par koji igra bracu deluje toliko autenticno da sam proverili da su zaista glumci :D brinulo me sto film traje >2h i sto sam imala lose mesto ali sad u retrospektivi vredelo je.

Plavi kaftan mi je bio u izboru. Mada je po trailer-u fabula predvidljiva, zanimalo me kako su resili zeninu reakciju. Trailer me je podsetio na jedan mnogo stariji tursko-italijanski film gde hamam igra slucnu ulogu katalizatora. Ali tamo je zena Italijanka, finansijski slobodna zena a ovde je vrvtn sputana, bez mnogo izbora. @pt 2.0 i @Bojan moze spoiler? (mada ga necu gledati, vise me interesuje scenaristicko resenje)  

 

Oko toga se ne dramatizuje mnogo. Stvari o kojima se ne govori, ali se znaju i prihvataju. U filmu se ne potencira verbalna rasprava, ali ipak sve je savršeno dorečeno. Žena je ovde i emotivni i poslovni stub i obojica protagonista to tako tretiraju. Društvena stvarnost je u drugom planu.

  • +1 1
Link to comment

"zeninu reakciju" - nisam mislila na neku histeriju :D pretpostavljam da im drustvene okolnosti namecu, a oni prihvataju smerno, neki skriveni ménage à trois. Ali sta su njene opcije, bave li se time? Zivot bez seksa (ili je muz bi?), pored nekog kome je prakticno samo prijateljica? To sve pretpostavljam na osnovu predstave o drustvenom okruzenju. Da li se film uopste bavi njom sa te strane, ima li hints da ce se i ona "snaci"?

Link to comment
7 minutes ago, Lucia said:

"zeninu reakciju" - nisam mislila na neku histeriju :D pretpostavljam da im drustvene okolnosti namecu, a oni prihvataju smerno, neki skriveni ménage à trois. Ali sta su njene opcije, bave li se time? Zivot bez seksa (ili je muz bi?), pored nekog kome je prakticno samo prijateljica? To sve pretpostavljam na osnovu predstave o drustvenom okruzenju. Da li se film uopste bavi njom sa te strane, ima li hints da ce se i ona "snaci"?

 

Spoiler

Pa u tom smislu je vezana za muža i izvan toga se ne ide. Seks dobija, ali mora ona da inicira. Ljutita je nekad zbog cele situacije, ali uglavnom se miri sa tim.

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

Ako se ne varam (nisam jos gledao Plavi kaftan, ali videh synopsis), zena je u filmu terminalno bolesna?

 

Od moja 4 overena do sad, Totem najbolji. Poetican, dirljiv, predivan film. Odlicni su i "Sneg i medved" i "Prokleti ne placu", oni stari dobri festovi biseri za koje verovatno ne bih nikad ni cuo van festivala. Jedino mi se slovenacki "Probudi me" nije dopao.

 

Zveri sam jos pre par meseci pogledao u kucnim uslovima, izuzetan, jedan od boljih filmova iz prosle godine.

Link to comment
5 minutes ago, FPLS said:

Ako se ne varam (nisam jos gledao Plavi kaftan, ali videh synopsis), zena je u filmu terminalno bolesna?

 

Od moja 4 overena do sad, Totem najbolji. Poetican, dirljiv, predivan film. Odlicni su i "Sneg i medved" i "Prokleti ne placu", oni stari dobri festovi biseri za koje verovatno ne bih nikad ni cuo van festivala. Jedino mi se slovenacki "Probudi me" nije dopao.

 

Zveri sam jos pre par meseci pogledao u kucnim uslovima, izuzetan, jedan od boljih filmova iz prosle godine.

Jeste. Ali je istovremeno okosnica života. Neko ko vodi, pokreće i prkosi.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...