Jump to content
IGNORED

Senke nad Balkanom


mustang

Recommended Posts

1 hour ago, *edited by mod said:

Ovo je u rangu kuknjave kako kozaci nisu dilovali hors. Opustite se nije dokumentarac.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 

 

38 minutes ago, Bright Billy said:

+1

Mda, malo li smo se ovde bavili umetnickom stranom serije...Obojica ste promasili citav fudbal.  U seriji upravo scenaristi pametuju oko objasnjavanja istorijskog konteksta i dogadjaja, uostalom pricu o opijumu nisu oni smislili nego ljudi koji se tim pitanjem profesionalno bave

Quote

Pisac i saradnik na scenariju za "Senke nad Balkanom" Dejan Stojiljković u autorskom tekstu za "Nedeljnik" iznosi istorijske podatke koji su poslužili kao inspiracija za seriju

U seriji "Senke nad Balkanom" pukovnik Đolović (Nikola Đuričko) žali se inspektoru Tanasijeviću kako niko više ne pamti velika dela iz rata i herojstvo srpskog naroda već svi govore o Kraljevini SHS kao zemlji šverca i opijuma. I zaista, istoričar Vladan Jovanović, koji nam je bio stručni konsultant za seriju, još 2013. napisao je zanimljiv članak naslovljen "Rađanje Balkanske Kolumbije". Ta odrednica nije nikako preterana, jer o ovoj kriminalnoj raboti ima dosta materijala u fondovima Arhiva Jugoslavije. On je, zahvaljujući građi koja mu je bila dostupna, računajući došao do neverovatnog podatka - proizvođači opijuma u Povardarju između dva svetska rata zadovoljavali su 43% potražnje legalne svetske prerađivačke industrije, dok je kasnija tursko-jugoslovenska kooperacija pokrivala čak 80% svetskih potreba, navodi Stojiljković u tekstu objavljenom na portalu lista

Jovanovicev  potpuniji tekst o opijumu je ovde okacen i zanimljivo da tada nije bilo nijednog negativnog komentara, stavise, da bi sada o slicnoj stvari krenulo jeftino ucitavanje o kuknjavi i paralelama sa kozacima. Ali, da vidimo koliko je i oko toga umetnicka sloboda mimo stvarne proslosti. Opet Stoiljkovic:

Quote

U svojim kritikama upućenim kreativnom timu serije, gospodin Andrej Tarasjev, predsednik Društva za očuvanje spomena na Ruse u Srbiji, izričito je odbio navode da su se ruski emigranti bavili ovim poslom. Ne samo da su to radili nego su bili vrlo uspešni i imali veoma dobro razrađenu mrežu.

Glavni među "belim" Rusima za šverc opijuma preko Beograda bio je hemijski inženjer Josif Raskin, u talu sa izvesnim Mihajlom Stamburovskim (stanovao u Stiškoj 28), ekspertom za rudarstvo, i Avčenikovim - službenikom arhiva Ministarstva zdravlja Kraljevine SHS. Ovaj poslednji je bio zadužen za falsifikovanje dozvola za uvoz i izvoz droge. Inače, opijum i njegovi derivati krijumčareni su vozom "Orijent ekspres" na međunarodnoj liniji Istanbul-Beograd, a u iste svrhe korišćena je linija preko Kelebije gde je opijum prebacivan u Mađarsku.

Ovde je stvar potpuno drugacija. Za razliku od price o Kozacima  gde je skocila proruska ekipa, a scenaristi odgovorili nekim argumentima na koje su nadogradili fikciju, ovde imamo situaciju da se ucitavaju savremene ideologije zbog koproducentskog ugovora  sa Makedoncima. Zato sam i naveo da to veoma strci, a i cisto sumnjam da ce se scenaristi baviti tom temom, jer je kinta u igri. O prodaji novokomponovane vmrovstine a la Gruevski valjda ne treba ni da govorim.

Edited by Toni Sumaher
Link to comment
7 hours ago, ToniAdams said:

meni to palo na pamet, jel to nisu bugarini?

 

3 hours ago, Filozof manijak said:

@Toni Sumaher

Kakva je tada bila situacija u Makedoniji? Jel slovenski živalj bio stvarno toliko protiv Kraljevine SHS ili su scenaristi serije malo preuveličali taj sentiment?
Znam da je VMRO bio probugarska organizacija, samo ne znam koliku su podršku imali u lokalnom stanovništvu.

Pored onog o opijumu, jos jedan interesantan Jovanovicev tekst o identitetu ljudi u Vardarskoj Makedoniji izmedju dva rata.

http://www.anthroserbia.org/Content/PDF/Articles/b5c77a25d4fc4bc7a6fdc62e4c50df30.pdf

Link to comment

A da ne pricamo da ni ne moze radnja da se desava avgusta 1928. Drzava je tada u haosu, 20. juna ona ludacina Racic je pobio poslanike HSSa, a Stjepana Radica smrtno ranio. Radic ce i umreti kasnije, pocetkom avgusta, a Macek ce povuci HSS u Hrvatsku. Tesko da je Pavelic mogao da se kocka po Beogradu, on tada cak nije bio ni u zemlji (ako je verovati Stojadinovicu, posle masakra u Skupstini otisao je u Zagreb, a onda se izgubio u Bugarskoj, medju VMROvcama).

Uzgred, u originlanoj Politici, raspravlja se o mogucoj amputaciji zemlje. 

Link to comment
6 hours ago, ultra plasticni said:

Sto se trudis da dokazes da serija nije istorijski verdostojna, kad niko ne tvrdi suprotno. 

 

NIko ne traži od Tonija da dokazuje kako serija nije istorijski tačna, već događaji prikazani u istoj daju šlagvort za istraživanje (meni) nepoznate istorije države između dva svetska rata. U školi, taj period skoro da nismo učili (u moje pionirsko doba, predstavljen je kao mračno doba jugoslovenske praistorije),  i zato mi je svaka informacija koju ovde pročitam vrlo zanimljiva (posebno ovaj deo oko VMRO i proizvodnje opijuma). To mi je još jedna od vrednosti serije, ako ništa drugo bar me "poterala" da se raspitam o tom periodu. 

Btw, hvala Toniju

Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

 

NIko ne traži od Tonija da dokazuje kako serija nije istorijski tačna, već događaji prikazani u istoj daju šlagvort za istraživanje (meni) nepoznate istorije države između dva svetska rata. U školi, taj period skoro da nismo učili (u moje pionirsko doba, predstavljen je kao mračno doba jugoslovenske praistorije),  i zato mi je svaka informacija koju ovde pročitam vrlo zanimljiva (posebno ovaj deo oko VMRO i proizvodnje opijuma). To mi je još jedna od vrednosti serije, ako ništa drugo bar me "poterala" da se raspitam o tom periodu. 

Btw, hvala Toniju

+1

Link to comment
9 hours ago, ultra plasticni said:

Sto se trudis da dokazes da serija nije istorijski verdostojna, kad niko ne tvrdi suprotno. 

Mozda nekome zaista tako i izgleda, ali to uopste nije bila namera. Samo mi je zasmetalo Bjelino i Stoiljkovicevo lozenje ljudi preko medija, evo bas sada ovaj prvi objasnjava da je jedna od ideja serije da pokaze kako je Aleksandar bio neshvacen u realizaciji velike ideologije jugoslovenstva. I naravno da je nebitna ovde prica o VMRO: mogli su da budu prikazani kao reptilijanci, isti utisak bi bio posle sjajnih  epizoda Petra Arsovskog i Nikole Ristanovskog. Toliko su dobri, da cak ni reciklaza Peaky-ja ne smeta

 

Senke nad Balkanom.jpg

Edited by Toni Sumaher
Link to comment
3 minutes ago, Toni Sumaher said:

I naravno da je nebitna ovde prica o VMRO: mogli su da budu prikazani kao reptilijanci, isti utisak bi bio posle sjajnih  epizoda Petra Arsovskog i Nikole Ristanovskog

+1, odlični su. Sa Jezdićem i možda još dvojicom(Niški i onaj što je na buretu prešao Drinu) teraju seriju sa gledljivo na dobro.

Link to comment

U poslednje dve epizode probudio se i Boris Navojec. Odlican bas.

Ipak, Dugalic je stvarno klasa za sebe. Neverovatan glumac.

Edited by Toni Sumaher
Link to comment
2 hours ago, Filozof manijak said:

 

NIko ne traži od Tonija da dokazuje kako serija nije istorijski tačna, već događaji prikazani u istoj daju šlagvort za istraživanje (meni) nepoznate istorije države između dva svetska rata. U školi, taj period skoro da nismo učili (u moje pionirsko doba, predstavljen je kao mračno doba jugoslovenske praistorije),  i zato mi je svaka informacija koju ovde pročitam vrlo zanimljiva (posebno ovaj deo oko VMRO i proizvodnje opijuma). To mi je još jedna od vrednosti serije, ako ništa drugo bar me "poterala" da se raspitam o tom periodu. 

Btw, hvala Toniju

+1

o tom periodu istorije nista ne znam, u školi se učila vezija koja je odgovarala tadašnjem režimu, tako da linkovi ka Jovanovićevim tekstovima meni dođu kao otkrovenje

Edited by Arkadija
Link to comment

Ima jedan nejasan momenat: ako se ne varam, Hadzi Arsovu je odoboren Pavelic kao advokat u zamenu za neku vrstu saradnje sa drzavom.Nakon toga, vodju VMRO u celiji ni Tane ni bilo ko drugi ne podseca na to.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...