Jump to content
IGNORED

Senke nad Balkanom


mustang

Recommended Posts

kao sto pomenuh i ranije ja imam nekakav problem da uhvatim glavni zaplet u ovoj seriji

posto vecina vas pise o tome, bice da je do mene. ali nekako mi izmice ta glavna radnja

 

npr pominjani kicic, ja uopste nisam siguran da li gledam "biznismena" ili kaludjera, sve dok ne vidim scenografiju ili eventualno ostale glumce u kadru

Link to comment
kao sto pomenuh i ranije ja imam nekakav problem da uhvatim glavni zaplet u ovoj seriji
posto vecina vas pise o tome, bice da je do mene. ali nekako mi izmice ta glavna radnja
 
npr pominjani kicic, ja uopste nisam siguran da li gledam "biznismena" ili kaludjera, sve dok ne vidim scenografiju ili eventualno ostale glumce u kadru

Mislim da nije pitanje da ti uhvatiš "glavni zaplet" no su dramaturzi malo nevešti..
Link to comment

gledao sinoć dvadesetak min. 

potencijalnih 10 epizoda, kada bi ukinuli super slow scene, stalo bi u 7

 

kad provali radoš bajić ima da snima male neveste, al bez onog “i takooooo...”

Link to comment

VMRO pobrao lovorike u epizodi, izgleda da se MRT fino otvorio za kintu. Ipak, preveliko ucitavanje antickog makedonizma u vreme od pre 90 godina, a ekipica oslobadja svog vodju, inace srpskog vojnika u WW1. Kad se ozbiljno zagrebu biografije vmrovske ekipe u to vreme vidi se da su po pravilu bili prisutni u jednoj drugoj vojsci...

 

VMRO.jpg

Edited by Toni Sumaher
Link to comment
1 hour ago, Toni Sumaher said:

VMRO pobrao lovorike u epizodi, izgleda da se MRT fino otvorio za kintu. Ipak, preveliko ucitavanje antickog makedonizma u vreme od pre 90 godina, a ekipica oslobadja svog vodju, inace srpskog vojnika u WW1. Kad se ozbiljno zagrebu biografije vmrovske ekipe u to vreme vidi se da su po pravilu bili prisutni u jednoj drugoj vojsci...

 

VMRO.jpg

ne otvara mi sliku

Link to comment
18 minutes ago, slow said:

ne otvara mi sliku

Екипа ВМРО предвођена  Тодором Александровом, припадници бугарске војске у Првом светском ратуTodor-alexandrov-cheta.jpg

 

Edited by Toni Sumaher
Link to comment

Делимично, екипа око генерала Протогерова. Након убиства Тодора Александрова, дошло је до сукоба Протогерова који је правио неке калкулације са Краљевином СХС и Ванча Михајлова. Михајлов је ликвидирао Протогерова, Чаулева и још неколико виђенијих припадника десног крила ВМРО и исто ставио под своју потпуну контролу. У серији је лик Хаџи Дамјана Арсова рађен вероватно по угледу на Михајлова, који је контролисао сву терористичку активност у Вардарској Македонији из своје базе у Пирину. Међутим, могуће је да су у креирању лика имали у виду и судбину Николе Гулева, сина Питу Гулија, једног од вођа Илинденског устанка. Гулев је био телохранитељ Тодора Александрова, а приликом организовања једне од посета Стјепану Радићу ухапшен је и каасније умро у београдском затвору. Два његова брата погинула су као припадници бугарских снага безбедности, први  током 1913. године, а  други као полицајац у Крушеву за време окупације.

Тодор Александров је био познат по изјави "ко ми каже да нисам Македонац, одсећи ћу му језик, али ко ми каже да нисам Бугарин, одсећи ћу му главу". Ванчо Михајлов је неупитни великобугарски националиста, али стално и у сукобу са званичном политиком своје државе. Управо је он променио тактику ВМРО после убиства Александрова и увео тероризам.

Edited by Toni Sumaher
Link to comment
7 hours ago, Toni Sumaher said:

VMRO pobrao lovorike u epizodi, izgleda da se MRT fino otvorio za kintu. Ipak, preveliko ucitavanje antickog makedonizma u vreme od pre 90 godina, a ekipica oslobadja svog vodju, inace srpskog vojnika u WW1. Kad se ozbiljno zagrebu biografije vmrovske ekipe u to vreme vidi se da su po pravilu bili prisutni u jednoj drugoj vojsci...

 

VMRO.jpg

+1

I meni je to zaparalo uši - u to vreme niko nije dovodio u vezu Aleksandra Makedonskog sa  slovenskim življem u Vardarskoj Makedoniji.

Link to comment

@Toni Sumaher

Kakva je tada bila situacija u Makedoniji? Jel slovenski živalj bio stvarno toliko protiv Kraljevine SHS ili su scenaristi serije malo preuveličali taj sentiment?
Znam da je VMRO bio probugarska organizacija, samo ne znam koliku su podršku imali u lokalnom stanovništvu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...