Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

7 minutes ago, pbg12345 said:

e da, ta titula vojvodine, kako je do toga doslo?

prilicno iznenadjujuce deluje iz ove perspektive

 

Jbg dobro skockana ekipa puna napaljenih klinaca zeljnih dokazivanja + par oprobanih veterana i matori Sele da sve to digne na 1 visi nivo, bez pritiska rezultata (tek se vratili iz druge lige, idemo dok nas ide pa dokle stignemo), Ljupko koji forsira disciplinovanu i odgovornu igru plus specijalan fokus na izvodjenje penala na treninzima (ako se bodovi preracunaju bez izvodjenja penala nakon neresenog Vosa bi bila druga)... Nije to nikako bila naivna ekipa, gorostas Maras na golu (kasnije oborio neke rekorde u minutama neprimljenih golova, sjebala mu karijeru slomljena noga), vec pomenuti Sele koji je na terenu dominirao k'o Mesi i Ronaldo zajedno, pa cileanac Mijucic, buduci reprezentativci Mihajlovic, Jokanovic, Vujacic, onda solidni Tanjga, Vorkapic, Mijic, Sapuric... Jaka je to bila ekipa.

No vec sledece sezone kljucni igraci su otisli, sto u CZV/PAR sto u penziju, ispadanje protiv Honveda zbog gola u gostima (koji je usput jos bio i autogol) i onda lagani raspad i utapanje u sivilo...

Link to comment

Dinamo je tri puta na volseban nacin prokockao veliku bodovnu prednost - 51 kad Zvezda uzima prvu titulu, 63 gube 5 zadnjih utakmica a dotad nisu imali nijedan poraz i 69 kad je Miljanova Zvezda imala ono svoje cuveno prolece. Taj Dinamo 60tih sa Jerkovicem, Zambatom, Rorom, Belinom... je bio specijalista za kupove

Link to comment
2 hours ago, pbg12345 said:

strasna je bila ta cileanska generacija pa plus godiste na obe strane, 66-70

gledam neki dan sastav u21 1990 u kvalifikacijama za nesto, pretpostavljam ep

brutalno

ne znam doduse otkud tu i savicevic na jednoj tekmi, jer je on 66to

Mogla su da igraju dvojica starijih, pa je Dejo bio jedan od njih, ne sećam se da li bilo drugog. Odigrao je preko kurca, naravno :)

Link to comment
2 hours ago, ArleKino said:

 

@Glass Joe bi vjerovatno znao više na tu temu, ali ono što sam ja mogao upratiti, na fudbal su se preslikavale krize društva. Sudijama niko nije bio zadovoljan, reprezentacija je doživljavala svakakve katastrofe, a 1986. i 1988. smo prvenstva gledali pred malim ekranima™. Klubovi nisu imali značajniji rezultat u Evropi, a u toj deceniji se desilo i Šajberovo prvenstvo™. Obzirom na debakl 1984. i ispadanje u grupi 1982.godine, jedina svijetla tačka su bili "Čileanci".

 

Ja sam počeo pratiti fudbal 1989.godine. Recimo, u toj sezoni, su evropski rezultati jugoslovenskih timova bili prilično loši, samo je Partizan dočekao 1990.godinu u Evropi.  Rad je ispao od Olympiacosa nakon 2-1 iz prve utakmice, Vojvodinu je izbacio Honved, Zvezda je imala Köln, Dinamo prvu od tri traume sa Auxerreom (pobijedili prvu u gostima 1-0, izgubili 3-1 kod kuće). Ne bih da previše branim Osima, ali nije ni čudo da je 1990.godine više vjerovao matorim Bosancima™ koji su pečalbarili™ u Italiji, Francuskoj ili, erm, Švicarskoj :Dnego zvjezdicama iz domaće lige koje u Evropi nisu mogle preživjeti par kola.

 

U samoj ligi je bilo puno nekih bizarnosti i prije famozne neodigrane utakmice na Maksimiru. Nisu penali nakon remija uvedeni zato što je neko htio da utakmice budu zanimljivije nego da se smanji rizik od namještanja. Utakmica Sarajevo-Dinamo na Koševu je izazvala haos koji je na kraju doveo do toga da se liga mora proširiti na 19 klubova za sezonu 1990-91. Prvobitno je utakmica registrovana u korist Dinama (0-3) da bi onda nekom akrobacijom bila ponovljena pa je Velež trebalo da ispadne. Našao se kompromis na način da su i Velež i Sarajevo ostali u 1.ligi, a ispao samo posljednjeplasirani Vardar.

 

(Dugo sam kontao zašto se više sjećam sezone 1989-90. (bio sam predškolski uzrast) nego 1990-91. i onda sam došao do ingenioznog zaključka da je to upravo zbog polaska u školu. :D)

 

Ja sam manijakalno™ pratio Želju i mogu ti reći da sam zapamtio više lošeg nego dobrog u tim godinama. 1989-90. je bila neka solidna sredina tabele i prilično ravnopravna igra sa Četvorkom, ali se 1990-91. jedva ostalo u ligi. 1991-92. se desio i štrajk prvog tima pred sami rat, protiv Pelistera su igrali juniori (i izgubili 1-0). Ono što je čudno je da je dosta igrača iz te ekipe, koja bi vjerovatno ispala iz lige da se prvenstvo završilo, napravilo vrlo solidne rezultate, a iz nekog razloga najbolje su se snašli u Belgiji. Golman Željko Pavlović je godinama briljirao u Austriji i zaradio transfer u Anderlecht, rahmetli Suvad Katana je briljirao u Belgiji, Mario Stanić je sa nepunih 20 godina bio u vrhu liste strijelaca 1.lige i napravio vrhunsku karijeru (između ostalih i u Club Bruggeu), Gordan Vidović je igrao za Belgiju na SP 1998, Rade Bogdanović je imao više nego solidnu karijeru, mlađahni Elvir Baljić je harao po turskoj ligi dok nije otišao kod Toshacka u Real... 

Kakva je navijačka struktura bila kod tebe?

Koji klub je bio najpopularniji, Hajduk, Željo, Partizan...?

Link to comment

Za nas golobrade - sta su "penal bodovi" i sta je "afera sajber"? 

 

Meni je cale pricao o nekoj tituli Partizana kad su bili oci u oci sa Hajdukom i kad se u zadnjem kolu u Beogradu igralo tipa 98 minuta dok Partizan ne da gol.

Link to comment
19 minutes ago, BWA said:

Kakva je navijačka struktura bila kod tebe?

Koji klub je bio najpopularniji, Hajduk, Željo, Partizan...?

 

Hm, pa sad... Familijarno Željo, otac je bio teški navijač i zarazio me tom ljubavlju. Sjećam se utakmice sa Partizanom 1989. (izgubili 0-2 na Grbavici), u petak mi se znoje dlanovi, a u nedjelju utakmica. :D

 

Dinamo mi je bio broj 2, tetak me pokušao inficirati Dinamom (imao sam loptu sa grbom), ali je potkošulja bliža od košulje.

 

Zvezdu sam mrzio, Partizan mi je bio simpatičan.

 

U mom haustoru je komšija imao na zidu poster nekog od Zvezdinih u prirodnoj veličini. Drugi je navijao za Hajduk, znam dosta hajdukovaca koji nerijetko idu i na utakmice. Imam komšiju koji i danas svaku utakmicu Zvezde gleda i navija.

 

Mislim da je generalno u ovom dijelu populacije koji se još interesuje za Četvorku najpopularniji Hajduk.

 

13 minutes ago, goofs said:

Za nas golobrade - sta su "penal bodovi" i sta je "afera sajber"? 

 

Nakon neriješenog rezultata se izvodili penali, onaj ko pobijedi dobija onaj jedan bod koji se inače dobiva za remi, a onaj ko izgubi kući nosi penis.

 

 

 

 

Inače, kad spomenuste gore Dinamo, nevjerovatno je da šezdesetih Dinamo nije uzeo nijednu titulu, a igrali su dva evropska finala. Od anegdota iz prvih 15 godina kluba (čitao sam tu monografiju u ratu, bila je u našoj gradskoj biblioteci) izdvajam odlazak u Podgoricu kad su igrači nakon utakmice krenuli kući mislieći da su dobili utakmicu da bi poslije saznali da je utakmica završila 2-2. :D

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Da, još nešto u vezi penala...

 

Zvezda je 1989-90. na polusezoni bila druga, Dinamo je bio prvi. Modri su na Marakani dobili Zvezdu na penale 3-2 golom Dražena Beseka. Nešto mi se javlja da je Piksi i tad pogodio prečku.

 

U proljeće Zvezda nije izgubila nijednom, čak su i penale popravili i počeli pobjeđivati (koliko sam samo isplakao nakon onih Željinih 2-2 na Marakani - dvaput vodili, na penale imali prednost poslije Škrbine odbrane Pančevu i opet izgubili), s tim da se igralo samo 15 kola zbog SP jer su prva dva kola drugog dijela prvenstva odigrana već u decembru.

Link to comment
1 hour ago, Radoye said:

 

Jbg dobro skockana ekipa puna napaljenih klinaca zeljnih dokazivanja + par oprobanih veterana i matori Sele da sve to digne na 1 visi nivo, bez pritiska rezultata (tek se vratili iz druge lige, idemo dok nas ide pa dokle stignemo), Ljupko koji forsira disciplinovanu i odgovornu igru plus specijalan fokus na izvodjenje penala na treninzima (ako se bodovi preracunaju bez izvodjenja penala nakon neresenog Vosa bi bila druga)... Nije to nikako bila naivna ekipa, gorostas Maras na golu (kasnije oborio neke rekorde u minutama neprimljenih golova, sjebala mu karijeru slomljena noga), vec pomenuti Sele koji je na terenu dominirao k'o Mesi i Ronaldo zajedno, pa cileanac Mijucic, buduci reprezentativci Mihajlovic, Jokanovic, Vujacic, onda solidni Tanjga, Vorkapic, Mijic, Sapuric... Jaka je to bila ekipa.

No vec sledece sezone kljucni igraci su otisli, sto u CZV/PAR sto u penziju, ispadanje protiv Honveda zbog gola u gostima (koji je usput jos bio i autogol) i onda lagani raspad i utapanje u sivilo...

Maras je kasnije ima celu polusezonu bez primljenog gola, da li u 2 ili 3 ligi, za Bečej...

 

Bio je jako dobar golman, i van penala, ali za penale je bio bog...

 

Bila je to užasno disciplinovana ekipa, sa Šeletom koji je jedini imao slobodu...

 

Insče, protiv Honveda je mihajlović da gol rukom u skoku, koji je bio priznat... Nerealno deluje da Miha ide u skok u napadu, jel? :)

 

 

Link to comment

Nerealno je da je s levog krila pao na centarhalfa za nekoliko godina. :D 

Sestic se i za Vosu jednom bukvalno usetao u gol, izjebao sve redom natenane. 

Link to comment

solidna ekipica je bila Vojvodina 88/89, ali mogli su da se bore za titulu samo zato što je Zvezda bila u tranzicionom periodu između Stankovića i Šekularca, Savićević i Pančev u vojsci itd

 

odmah na početku sezone 89/90 prvaci su došli u goste kompletnoj Zvezdi i bilo je šta je bilo

https://www.youtube.com/watch?v=6Uaa9CldxgY

 

 

 

Edited by levi
Link to comment

Osima i matore Bosance nije ni Beogradska štampa baš ljubila. Nešto pre početka SP počinje da izlazi sportski žurnal, mislim da su oni izbacili priču kako je stručni štab popio 9 boca viskija pred utakmicu sa Nemcima. Najviše primedbi je bilo zbog neredovnog igranja Pančeva, Savićevića i Prosinečkog (i čuvena Osimova izjava za Pančeva i Zlatka Vujovića).

Što se tiče lige ostaje žal što Velež nije uzeo jednu titulu sa triom Tuce, Kajtaz, Jurić, imali su odličnu ekipu u periodu 85-88.

  • +1 1
Link to comment

Osim je zvao igrace kojima veruje, a verovao je najvise svojima iz bosne. Mislim da je on prvi nas selektor koji je dosao iz bih, takodje i prvi koji nije bio covek nekog kluba iz velike cetvorke. Nije se to svidjalo beogradu i zagrebu, da neki tamo medjed izbosne uzme repstaciju, ali miljan je stao iza njega, a on je stao iza sarajlija. To ti je to. 

Link to comment
29 minutes ago, levi said:

solidna ekipica je bila Vojvodina 88/89, ali mogli su da se bore za titulu samo zato što je Zvezda bila u tranzicionom periodu između Stankovića i Šekularca, Savićević i Pančev u vojsci itd

 

odmah na početku sezone 89/90 prvaci su došli u goste kompletnoj Zvezdi i bilo je šta je bilo

https://www.youtube.com/watch?v=6Uaa9CldxgY

 

 

 


Kako ide lopta... :wub: Svi znaju, nema tu kurac. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...