Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

2 hours ago, omiljeni said:

Meni to prvenstvo iz 1990 ubedljivo najgore od svih koje sam gledao. To mi bilo prvo Svetsko kog se bas secam. Ja se ostrio mesecima i jedva docekao da pocne, a onda mesec dana totalnog smaranja, krljanja i teske defanzive. U grupama los fudbal, a u playoff fazi jos gori. Golova ni za lek.

A 1994 mi je bilo najbolje prvenstvo. Mnogo odlicnih ekipa i mnogo super utakmica. Brazil je igrao neverovatno dobro. Nije vise niko igrao odbranu sa liberom sto je u Italiji 4 godine ranije bila obavezna taktika.

 

To jeste najgore prvenstvo u istoriji, a sećam se i ranijih, krš je bilo i ono sa Kempesom u Argentini, ali ovo je bilo još gore.

 

Mada se ni poslednjih par prvenstava nisu baš proslavila, a ubedljivo najgore finale od svih loših finala je bilo ono u JAR-u, sramota za fudbal.

Link to comment
On 4.12.2020. at 2:35, Radoye said:

Ljupko koji forsira disciplinovanu i odgovornu igru

Neko je pitao odakle Vojvodini titula - ja se vishe ne secam svih detalja al' je ovaj jedan od vrlo vrlo bitnih.

Link to comment
On 12.12.2020. at 3:09, Anonymous said:

 

To jeste najgore prvenstvo u istoriji, a sećam se i ranijih, krš je bilo i ono sa Kempesom u Argentini, ali ovo je bilo još gore.

 

Mada se ni poslednjih par prvenstava nisu baš proslavila, a ubedljivo najgore finale od svih loših finala je bilo ono u JAR-u, sramota za fudbal.

 

Ja se i danas sećam manje-više svake utakmice sa SP 1994. To je bilo prvo i jedino SP na kojem sam pogledao sve utakmice, čak i one koje su išle u snimku. Sećam se i da sam kvalifikacije pratio baš detaljno, ostalo mi je u sećanju ne samo kako su se Francuzi samoubili u poslednje dve utakmice nego i kako su Englezi izduvali (Merson u biti ili ne biti utakmici protiv Holandije po nekoj groznoj kišetini izveo savršen slobodnjak sa 25m ali pogodio stativu).

 

Sam turnir 94-te, po meni najbolji ikada. Drugačiji termini utakmica (kako za nas u Evropi tako i za igrače tamo), rasprodati stadioni, gomila majstora u ili oko svog prajma koji su odigrali fudbal svog života (brat Hagi, brat Hristo, brat Romario, Roberto Bađo, Kenet Anderson...), gomila ekipa koje su zasijale, neke manje a neke više ali ih je sve bilo milina gledati (Rumunija, Bugarska, Švedska, Nigerija), moćni Brazil koji je bilo uživanje gledati, sjajan italijanski tim koji je na momente bio kazna za oči ali je pokazao svu svoju raskoš kada je bilo najpotrebnije (protiv Španije u 1/4 i Bugarske u 1/2), nestvarni momenti poput onog kada Said Al Ovajran krene od svojih 16, naniže kompletan belgijski tim i ušeta se u gol, i za mene lično najlepša utakmica koju sam gledao na nekom SP (Argentina-Rumunija u 1/8) i koju ću uvek pamtiti kao poseban užitak i razlog zašto sam nekada toliko voleo da gledam fudbal.

 

SP 90-te je bio daleko od te raskoši ali sam ga svejedno dobro upamtio. Bilo je manje komercijala i budženja broja utakmica, a više fudbala. Poslednji takav turnir je po meni bio 98-me, pa sam i njega prilično dobro zapamtio. Zapravo mislim da je po kvalitetu odmah iza onog iz 94-te, ponajviše zbog pojedinačnih legendi tipa Ronaldo i Bergkamp, ali i super tvrdih, neizvesnih i dobrih za gledanje duela poput Brazil-Holandija, Argentina-Engleska i Holandija-Argentina. I naravno hrvatskog prolaska u 1/2 i stizanja nadomak finala da bi ih u pet minuta dezavuisao... Lilian Tiram sa dva gola :blink:

 

Sećam se i nekolicine utakmica iz 86-te veoma dobro. E, sad da uzmeš i da me pitaš da ti izdvojim jednu jedinu utakmicu sa svih SP od 2002. do danas, mislim da bi mi trebalo deset minuta razmišljanja da se setim barem jedne, i još deset minuta da se setim šta je to iz te utakmice što sam tako dobro zapamtio. Ko zna zbog čega je tako... OK, omatorilo se ali je i fudbal nekada bio mnogo romantičniji i imalo ga se zašto gledati.

  • +1 1
Link to comment

Ja sam '94 gledao sve utakmice, do onih najbezveznijih, bio sam dosta mali tada, skupljao sam album sa slicicama i fascinirano pratio igrace iz albuma, bio opcinjen Robertom Badjom i plakao ko kisa kad su izgubili u finalu. U prilog tome je isao i termin odigravanja, bilo je tokom letnjeg raspusta, a termini utakmica su bili tokom dana, dakle prilagodljivi za decu (sad kad vrtim film, posto je to Amerika u pitanju vrlo moguce da su to bili snimci utakmica, ali sta sam ja znao tada a i nije bilo interneta da te obavesti o bilo cemu, novine su kasnile po jedan dao kao i snimci).

 

Slicno je bilo i za prvenstvo '98, tu je bilo vise lozenja jer je ucestvovala nasa reprezentacija, plus nekoliko vanserijskih generacija predvodjenih Brazilom, Argentinom, Holandijom, bratija sa zapada, Italijani su bili nesto slabiji ali uvek zajebani. I generalno se slazem za kvalitet ta dva prvenstva, nekako odskacu i po kakvocji i po zanimljivosti. Tad je bio i prelaz sa 24 na 32 ekipe sto je u prvoj instanci donelo poboljsanje i vise utakmica, ali cini mi se na duze staze vise malih i nezanimljivih meceva.

 

E a sve propada 2002, jbni daleki istok, svaka utakmica ide u terminu skole, ne moze da se gleda uzivo, nema nase repke, sudije kradu, favoriti ispadaju, a nije se bilo ni para za album sa slicicama. Na kraju titulu uzima ekipa koja je, pa bila najvise solidna i predvodjena sa tri vanserijska asa. 

 

Posle toga sve kao neka magla, 2014. ne znam dal sam odgledao 10 utakmica ukupno.

Edited by goofs
  • +1 2
Link to comment

Italija 1990

 

Nema mnogo veze s fudbalom, mada je bio fudbal bitan deo. Bilo je to najbolje leto, poslednje pravo leto pred raspad. 16 godina nepunih, vec se pusilo uveliko i radile neke druge odrasle stvari, devojcice, muzika, islo se pre podne na kosutnjak na bazen, lora, bond i york, menjale se kasete badvajzera i drugih pank demo bendova, uvece se islo na avala fest, svirke, pocinjalo i da se pije, pivo, vino, redje votka, nismo znali sta je to trava, kamoli nesto drugo. Pocele su da se prave neke frizure, da se nose pankerske cokule, cepas farmerke pa ih keva usije, devojcice, devojcice, devojcice... I taj neki fudbal i mundijal, mozda jedino jos sto te veze za decacki period zivota, novi dugokosi argentinac, neki nikad cuo toto skilaci iz palerma, valderama, mateus, maradona i gari lineker... platov gol protiv belgije, iguita na golu kolumbije, ples rozea mile, odlicni irci i rumuni i piksi piksi piksi, zubizareta ne zna gde se nalazi... Onda je sve otislo u tri picke materine, i tacno sam znao da vise nikad necu biti normalan, bar ne u ovoj zemlji. 

 

Nije samo do fudbala, veze nas za te mundijale i gde smo bili, sta smo radili

 

Pola mundijala 1994 sam proveo u askari, tako da eto na to sam mislio

  • +1 3
Link to comment

94 je bila super jer se igralo noću kad smo bili u gradu tako da se mogla kibicovati tekma na tvu u bašti kafića (da se sedne malo teže) ali fudbal mi tada nije bio na prvom mestu.

@MocaVukoticšta je lora, bond i york znam..

Link to comment

2002 je objektivno bilo tesko, ali tesko sranje od mundijala, a kao sto kaze goofs ni uzasni termini nisu bas pomogli da ostane u lepom secanju. Imalo je neki odbojni vestacki futuristicko-distopijski smek to svetsko prvenstvo. 

  • +1 4
Link to comment
2 hours ago, MocaVukotic said:

Italija 1990

 

Nema mnogo veze s fudbalom, mada je bio fudbal bitan deo. Bilo je to najbolje leto, poslednje pravo leto pred raspad. 16 godina nepunih, vec se pusilo uveliko i radile neke druge odrasle stvari, devojcice, muzika, islo se pre podne na kosutnjak na bazen, lora, bond i york, menjale se kasete badvajzera i drugih pank demo bendova, uvece se islo na avala fest, svirke, pocinjalo i da se pije, pivo, vino, redje votka, nismo znali sta je to trava, kamoli nesto drugo. Pocele su da se prave neke frizure, da se nose pankerske cokule, cepas farmerke pa ih keva usije, devojcice, devojcice, devojcice... I taj neki fudbal i mundijal, mozda jedino jos sto te veze za decacki period zivota, novi dugokosi argentinac, neki nikad cuo toto skilaci iz palerma, valderama, mateus, maradona i gari lineker... platov gol protiv belgije, iguita na golu kolumbije, ples rozea mile, odlicni irci i rumuni i piksi piksi piksi, zubizareta ne zna gde se nalazi... Onda je sve otislo u tri picke materine, i tacno sam znao da vise nikad necu biti normalan, bar ne u ovoj zemlji. 

 

Nije samo do fudbala, veze nas za te mundijale i gde smo bili, sta smo radili

 

Pola mundijala 1994 sam proveo u askari, tako da eto na to sam mislio

To. Ako ti je to prvi mondijal koji pomno pratsi, ako vas trojica drugova popunite zajednicki album do zadnje slicice, ako tvoja zemlja bude peta na svetu, ako je njen najbolji igrac isao u tvoju osnovnu skolu i odrastao na kilometar od tvog naselja, ako je...ima toga jos... Naravno da ti je taj mondijal najbolji zauvek.

Link to comment
1 hour ago, Meazza said:

2002 je objektivno bilo tesko, ali tesko sranje od mundijala, a kao sto kaze goofs ni uzasni termini nisu bas pomogli da ostane u lepom secanju. Imalo je neki odbojni vestacki futuristicko-distopijski smek to svetsko prvenstvo. 

To je najgore svetsko prvestvo ikada u jednom od svetskih sportova sa loptom...

 

Osim gomile kradja za domaćine i generalno kradja i ovako, i bez zanimljivih utakmica (osim onih gde se kralo), bio je jako loš fudbal...

 

Jedan užas od sporta...

 

Link to comment

Sve je bilo sivo, Kleberson i Marko Bode su bili starteri u finalu. Jedino su lopta i Senegal bili do jaja. 

JAR igrala super a golman umobolan, lagano bi prosli grupu da su stavili saksiju na gol. 

Edited by Plajvi
Link to comment

Odgledao sam ove godine sve meceve tog prvenstva. Bilo je i nekih dobrih meceva u grupnoj fazi, kao sto su Brazil-Turska, Belgija-Japan, Italija-Meksiko, Brazil-Kostarika, Urugvaj-Danska... U nokaut fazi Senegal-Svedska i to je sve, osim sto je bilo zabavno gledati kako Englezi gube od Brazila na onakav nacin. Utisak mi je da je Turska zasluzeno uzela trece mesto, bilo je tu veoma talentovanih i tehnicki potkovanih pojedinaca i igrali su muski fudbal.

 

Potez prvenstva:

 

 

Jedan od najlepsih golova:

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...