Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

15 minutes ago, James Marshall said:

I to se slažem, ali nisu ovi danas krivi što igraju 60+ utakmica u prenosu pa da im se to uzima za zlo, baš suprotno, mislim da i to treba da ulazi u konačnu ocjenu kao plus. Mada, naravno, uvijek ćemo završiti kao i na svim GOAT raspravama, da se ere teško mogu uspoređivati. Ali nekako inkliniram mišljenju da se Pelea gleda kroz hajlajtse i SP a da to kad neki Mesi, Kristijano, Ronaldinjo ili ko god natrpaju neki Betis ili Bordo (i tako u 30 od 40 kola) da se to uzima zdravo za gotovo, kao, "stanje redovno". 

 

Pa evo recimo nisi znao da je Pele bio 2 puta prvak sveta sa klubom, a mislis da ga ljudi pamte samo po SP. Svaka revizija istorije zahteva podrobnu analizu i informisanje, ne moze se zapoceti bez toga.

Link to comment
2 minutes ago, Meazza said:

 

Pa evo recimo nisi znao da je Pele bio 2 puta prvak sveta sa klubom, a mislis da ga ljudi pamte samo po SP. Svaka revizija istorije zahteva podrobnu analizu i informisanje, ne moze se zapoceti bez toga.

Znam naravno, ali pričam o percepciji igrača kao najvećeg ikad, to dostignuće sigurno u tim pričama ne pada na pamet ni svakom desetom ljubitelju fudbala, već njegove izvjedbe na SP, ima i Toni Kros pet tih titula pa ga niko ne stavlja u priču o najvećem. 

Link to comment
1 minute ago, James Marshall said:

Znam naravno, ali pričam o percepciji igrača kao najvećeg ikad, to dostignuće sigurno u tim pričama ne pada na pamet ni svakom desetom ljubitelju fudbala, već njegove izvjedbe na SP, ima i Toni Kros pet tih titula pa ga niko ne stavlja u priču o najvećem. 

 

Pricam o uslovu da o nekome uopste govorimo na taj nacin. Da Pele nije imao impresivnu klupsku karijeru i da nije bio konstantno fantastican nikad se ne bi govorilo o njemu kao o najboljem, cak ni u ono vreme. 

 

Ali naravno da se najveca slava stice tako sto budes maksimalni protagonista i cinis slavna dela, kako drugacije? U Ilijadi ni samom Ahilu nista ne vredi sto je pre toga opustosio deset tvrdjava i pobio na hiljade protivnika. On dostize vecnu slavu tek nakon sto ubije heroja Hektora. 

Link to comment

Pogledah sada snimak polufinala Argentina Belgija. ta utakmica mi je ostala u sjecanju kao jedna od najboljih Maradoninih sa dva majstorska gola i nekoliko namjestenih stoprocentnih sansi. 

Ipak Belgija je bas bila pokradena u toj utakmici sa dva nepostojeca ofsajda kada su napadaci izasli sami pred golmane. Jos se linijski sudija izderao na belgijskog napadaca jer se ovaj bunio.

Edited by borris_
Link to comment
24 minutes ago, bradilko said:

vidi se na videu kakav npr pas je imao dijego. precizan, leprsav.neverovatna putanja

 

Gledao sam intervju Totija gde on kaze kako je Maradona bio nesto posebno. "I dalje mislim da ga niko nije prevazišao. Dok igra dobijaš utisak da je lopta živa i da traži njega na terenu. Kad pošalje visoki pas, lopta nekako šumi kroz vazduh... šššššššš...." (pokušava da dočara zvuk uz širok osmeh.)

Link to comment
3 hours ago, James Marshall said:

Znam naravno, ali pričam o percepciji igrača kao najvećeg ikad, to dostignuće sigurno u tim pričama ne pada na pamet ni svakom desetom ljubitelju fudbala, već njegove izvjedbe na SP, ima i Toni Kros pet tih titula pa ga niko ne stavlja u priču o najvećem. 

To je mitologija, tu vise ne moze nista da se ucini. Pele je uveo eleganciju u fudbal, preveo ga iz sporta u nesto vise od sporta, a sa osvajanjem titule brazila 1958 fudbal je dosao na svoje, na mesto br. 1.

On se tu pojavio niotkud, sa 17 i po godina (gde je bio zidan sa 17 godina?}, mlad, simpatican, primer kako fudbaler treba da izgleda i da se ponasa na terenu. Uz to daje golove i to odlucujuce i svi pisu samo o njemu, a na usnama svih decaka sirom sveta samo jedno ime, pele... pele... 

I sad treba da gledamo kako je zidan ovo ono ili ne znam ko sta.

Gotovo je to, ta prica je zavrsena. Pele. 

Link to comment
4 hours ago, napadaj said:

Svaki put kada pričam o fudbalu sa tečom koji ima 76 godina, oči mu se zacakle kad se pomene Pele. Gledao ga je kad god je mogao i kaže da niko nije ni blizu njega, čak ni Dijego.
 

Moj cale tako nekad za madjarsku reprezentaciju, hiljadu puta mi recitovao sastav.

Link to comment

ja se ne sećam utakmica iz 86, ali sećam se da sam to leto bukvalno svakog dana terao kevu da mi obuče mornarske majice samo zato što su plavo-bele i onda po ceo dan igram fudbal i svaki put kad dodirnem loptu vičem mara-dona. starija ekipa iz kraja mi pokušavala objasniti da horizontalne pruge nisu isto što iz vertikalne, ali džabe.

pa sam malo porastao, počeo redovno da gledam utakmice i onda su sporadično nedeljom prenosili italijansku ligu i kad najave da će biti Napoli to sam čekao danima. i onda Maradona odigra bezveze. ja se smroim ko plovak. i tako svaki put. Na SP 90 isto ništa specijalno nije igrao. Sad pokušavam da se setim i mislim da nikad nisam gledao Maradonu da je imao dobru utakmicu. :sad:

I kasnije sam razmišljao o tome, pogotovo kad sam sredinom 00s tih nekoliko sezona kad je bio na vrhuncu trudio da ne propustim nijednu Ronaldinjovu utakmicu (iako sam već tad počeo manje da gledam fudbal) i on bukvalno svaki put izgledao kao da je ubedljivo najbolji.

Link to comment
1 hour ago, MocaVukotic said:

To je mitologija, tu vise ne moze nista da se ucini. Pele je uveo eleganciju u fudbal, preveo ga iz sporta u nesto vise od sporta, a sa osvajanjem titule brazila 1958 fudbal je dosao na svoje, na mesto br. 1.

On se tu pojavio niotkud, sa 17 i po godina (gde je bio zidan sa 17 godina?}, mlad, simpatican, primer kako fudbaler treba da izgleda i da se ponasa na terenu. Uz to daje golove i to odlucujuce i svi pisu samo o njemu, a na usnama svih decaka sirom sveta samo jedno ime, pele... pele... 

I sad treba da gledamo kako je zidan ovo ono ili ne znam ko sta.

Gotovo je to, ta prica je zavrsena. Pele. 

 

Meni je fascinantno kako je isao svuda po svetu sa Santosom na turneje, stadioni su bili prepuni svuda, od San Sira, preko Cika Dace u Kragujevcu, do africkih vukojebina. Niko nije uradio vise za fudbal od njega, pre njega broj 10 je bio samo broj.

 

Edit: samo se ne bih slozio da je prvi uveo eleganciju. Didi, Skjafino i narocito Di Stefano su bili elegantni. Pele je pomerio granice zamislivog i moguceg u fudbalu, postavio zlatni standard i odveo taj sport na novi nivo. 

Edited by Meazza
Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...