Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

5 minutes ago, Zico said:

Pa osamdesetih je repstacija prilicno lose prolazila. Jeste, plasirala se na dva takmicenja  i tamo se obrukala, a ostala takmicenja propustila, racinajuci tu i wc 78 i euro 80, znaci 12 losih godina.

  Taman kad je krenuo uspon, dosao rat i cao zdravo. 

moje secanje je prvenstveno vezano za 1990, tad sam imao 9 godina i jako dobro pamtim takmicenje u sirem smislu

secam se npr hajpa oko kameruna i da su nam svima bili "rezervna" reprezentacija za navijanje

 

sto se juge tice, kritike okruzenja su mahom isle na to da osim forsira matore "bosance" i da zbog nacionalnog republickog kljuca odredjeni igraci (ne)dobijaju sansu

mada, dosta je tu utisala i prva utakmica, gde su nas nemci demolirali

kao klinac prvo sto sam nauicio o fudbalu je da "svabe" uvek igraju do kraja i da nas uvek pobedjuju, bez obzira dal klubovi ili reprezentacija :D

tu je vrvtno optimizam splasao

Link to comment
41 minutes ago, pbg12345 said:

dinamo manje vise, hajduk je zaista imao strasnu generaciju stimac, bilic, jarni, asanovic, boksic... 

ne treba zaboraviti da je rat/sankcije sjebalo i zvezdu, one sezone posle osvajanja kesa bili su ddrugi u grupi, samo prvi je isao u finale, sve tekme su igrali napolju

pa partizan, kom tada dolazi jedna od najjacih generacija u istoriji

cak i velez koji je par godina zaredom pred rat igrao evropu je imao jako dobre igrace

 

iz ove pozicije fascinantan mi je odnos tadasnje javnosti sto prema ligi, sto prema reprezentaciji

makar moje okoline, ali citajuci tadasnju stampu, gledajuci emisije iz tog perioda siguran sam da je to bilo rasireno

utakmice lige su bile slabo posecene, reprezentacija prilicno kritikovana, opsti utisak je bio da nam je fudbal u kurcu

a iz ove perspektive deluje da je bio na vrhuncu

 

@Glass Joe bi vjerovatno znao više na tu temu, ali ono što sam ja mogao upratiti, na fudbal su se preslikavale krize društva. Sudijama niko nije bio zadovoljan, reprezentacija je doživljavala svakakve katastrofe, a 1986. i 1988. smo prvenstva gledali pred malim ekranima™. Klubovi nisu imali značajniji rezultat u Evropi, a u toj deceniji se desilo i Šajberovo prvenstvo™. Obzirom na debakl 1984. i ispadanje u grupi 1982.godine, jedina svijetla tačka su bili "Čileanci".

 

Ja sam počeo pratiti fudbal 1989.godine. Recimo, u toj sezoni, su evropski rezultati jugoslovenskih timova bili prilično loši, samo je Partizan dočekao 1990.godinu u Evropi.  Rad je ispao od Olympiacosa nakon 2-1 iz prve utakmice, Vojvodinu je izbacio Honved, Zvezda je imala Köln, Dinamo prvu od tri traume sa Auxerreom (pobijedili prvu u gostima 1-0, izgubili 3-1 kod kuće). Ne bih da previše branim Osima, ali nije ni čudo da je 1990.godine više vjerovao matorim Bosancima™ koji su pečalbarili™ u Italiji, Francuskoj ili, erm, Švicarskoj :Dnego zvjezdicama iz domaće lige koje u Evropi nisu mogle preživjeti par kola.

 

U samoj ligi je bilo puno nekih bizarnosti i prije famozne neodigrane utakmice na Maksimiru. Nisu penali nakon remija uvedeni zato što je neko htio da utakmice budu zanimljivije nego da se smanji rizik od namještanja. Utakmica Sarajevo-Dinamo na Koševu je izazvala haos koji je na kraju doveo do toga da se liga mora proširiti na 19 klubova za sezonu 1990-91. Prvobitno je utakmica registrovana u korist Dinama (0-3) da bi onda nekom akrobacijom bila ponovljena pa je Velež trebalo da ispadne. Našao se kompromis na način da su i Velež i Sarajevo ostali u 1.ligi, a ispao samo posljednjeplasirani Vardar.

 

(Dugo sam kontao zašto se više sjećam sezone 1989-90. (bio sam predškolski uzrast) nego 1990-91. i onda sam došao do ingenioznog zaključka da je to upravo zbog polaska u školu. :D)

 

Ja sam manijakalno™ pratio Želju i mogu ti reći da sam zapamtio više lošeg nego dobrog u tim godinama. 1989-90. je bila neka solidna sredina tabele i prilično ravnopravna igra sa Četvorkom, ali se 1990-91. jedva ostalo u ligi. 1991-92. se desio i štrajk prvog tima pred sami rat, protiv Pelistera su igrali juniori (i izgubili 1-0). Ono što je čudno je da je dosta igrača iz te ekipe, koja bi vjerovatno ispala iz lige da se prvenstvo završilo, napravilo vrlo solidne rezultate, a iz nekog razloga najbolje su se snašli u Belgiji. Golman Željko Pavlović je godinama briljirao u Austriji i zaradio transfer u Anderlecht, rahmetli Suvad Katana je briljirao u Belgiji, Mario Stanić je sa nepunih 20 godina bio u vrhu liste strijelaca 1.lige i napravio vrhunsku karijeru (između ostalih i u Club Bruggeu), Gordan Vidović je igrao za Belgiju na SP 1998, Rade Bogdanović je imao više nego solidnu karijeru, mlađahni Elvir Baljić je harao po turskoj ligi dok nije otišao kod Toshacka u Real... 

  • Hvala 1
Link to comment

80-ih smo imali najvise razlicitih sampiona, partizan, zvezda, dinamo, sarajevo, vojvodina, kup su uzimali od manjih i velez, vardar, rijeka, banjaluka ali posle afere sajber je definitivno bila losija nego pre. Zadnjih par sezona je bio totalni raspad. 

Link to comment
2 minutes ago, ArleKino said:

 

@Glass Joe bi vjerovatno znao više na tu temu, ali ono što sam ja mogao upratiti, na fudbal su se preslikavale krize društva. Sudijama niko nije bio zadovoljan, reprezentacija je doživljavala svakakve katastrofe, a 1986. i 1988. smo prvenstva gledali pred malim ekranima™. Klubovi nisu imali značajniji rezultat u Evropi, a u toj deceniji se desilo i Šajberovo prvenstvo™. Obzirom na debakl 1984. i ispadanje u grupi 1982.godine, jedina svijetla tačka su bili "Čileanci".

 

Ja sam počeo pratiti fudbal 1989.godine. Recimo, u toj sezoni, su evropski rezultati jugoslovenskih timova bili prilično loši, samo je Partizan dočekao 1990.godinu u Evropi.  Rad je ispao od Olympiacosa nakon 2-1 iz prve utakmice, Vojvodinu je izbacio Honved, Zvezda je imala Köln, Dinamo prvu od tri traume sa Auxerreom (pobijedili prvu u gostima 1-0, izgubili 3-1 kod kuće). Ne bih da previše branim Osima, ali nije ni čudo da je 1990.godine više vjerovao matorim Bosancima™ koji su pečalbarili™ u Italiji, Francuskoj ili, erm, Švicarskoj :Dnego zvjezdicama iz domaće lige koje u Evropi nisu mogle preživjeti par kola.

 

U samoj ligi je bilo puno nekih bizarnosti i prije famozne neodigrane utakmice na Maksimiru. Nisu penali nakon remija uvedeni zato što je neko htio da utakmice budu zanimljivije nego da se smanji rizik od namještanja. Utakmica Sarajevo-Dinamo na Koševu je izazvala haos koji je na kraju doveo do toga da se liga mora proširiti na 19 klubova za sezonu 1990-91. Prvobitno je utakmica registrovana u korist Dinama (0-3) da bi onda nekom akrobacijom bila ponovljena pa je Velež trebalo da ispadne. Našao se kompromis na način da su i Velež i Sarajevo ostali u 1.ligi, a ispao samo posljednjeplasirani Vardar.

 

(Dugo sam kontao zašto se više sjećam sezone 1989-90. (bio sam predškolski uzrast) nego 1990-91. i onda sam došao do ingenioznog zaključka da je to upravo zbog polaska u školu. :D)

 

Ja sam manijakalno™ pratio Želju i mogu ti reći da sam zapamtio više lošeg nego dobrog u tim godinama. 1989-90. je bila neka solidna sredina tabele i prilično ravnopravna igra sa Četvorkom, ali se 1990-91. jedva ostalo u ligi. 1991-92. se desio i štrajk prvog tima pred sami rat, protiv Pelistera su igrali juniori (i izgubili 1-0). Ono što je čudno je da je dosta igrača iz te ekipe, koja bi vjerovatno ispala iz lige da se prvenstvo završilo, napravilo vrlo solidne rezultate, a iz nekog razloga najbolje su se snašli u Belgiji. Golman Željko Pavlović je godinama briljirao u Austriji i zaradio transfer u Anderlecht, rahmetli Suvad Katana je briljirao u Belgiji, Mario Stanić je sa nepunih 20 godina bio u vrhu liste strijelaca 1.lige i napravio vrhunsku karijeru (između ostalih i u Club Bruggeu), Gordan Vidović je igrao za Belgiju na SP 1998, Rade Bogdanović je imao više nego solidnu karijeru, mlađahni Elvir Baljić je harao po turskoj ligi dok nije otišao kod Toshacka u Real... 

ma ja to vise pisem iz secanja, volim na taj nacin da razgovaram na meni zanimljive teme, jer suve podatke moze naci svako na dva klika misem

ali jel, kao sto znamo "statistika je kao bikini" :D

pisem to, jer npr ovo secanje za matore "bosance" ocigledno niej sasvim tacno, internet kaze da je tu zapravo samo pape bio u godinama 35, jos dvojica preko 30, a ostali mladji

mislim da je glavna zamerka bila sto ti mladji ne dobijaju vise prilike/odgovornosti i sto se generalno ne igraq opfanzivnije, vec se oslanja na sarajevsku odbrambenu skolu :D

 

iz nekog razloga (moguce nele odnosno tln i zp) meni je zeljo bio omiljeni bih klub, zapravo posle zvezde i prve ljubavi hajduka, treci omiljeni klub :D

 

u pravu si regularnost i uopste sumnja u regularnost su bili, a jbg i ostali rak rana domaceg fudbala

prilicno sam siguran da je kvalitet lige bio ako ne vrhunski, a ono jako dobar

ali regularnost, protekcije 4ke, posebno bg blizanaca, sa opet naglaskom na zvezdu i veliki upliv politike su cinili da liga bude manja atraktivna nego sto jeste

 

nego, razmisljam, sve i da je osim bio spremniji da pruzi (jos)  vecu priliku dolazecim snagama bilo bi pravo jebeno uklopiti sve to

 

boban je bio kaznjen, mihajlovic i jugovic jos premladi

ali i pored toga cak 13 od 22 fudbalera u italiji su tad igrali domacu ligu

5 zvezda, 3 partizan, 2 hajduk, 2 dinamo i lekovic buducnost

Link to comment

Osamdesetih su naši klubovi imali tri polufinala kupa UEFA - Radnički, Hajduk, Željo. Nije baš da nisu imali uspeha u Evropi klubovi. 

Link to comment
3 minutes ago, Plajvi said:

A Simo Krunic?

 

Pa nije baš imao nešto blistavu karijeru. Ovi Belgijanci™ su baš uspjeli nakon Želje.

 

Just now, MocaVukotic said:

80-ih smo imali najvise razlicitih sampiona, partizan, zvezda, dinamo, sarajevo, vojvodina, kup su uzimali od manjih i velez, vardar, rijeka, banjaluka ali posle afere sajber je definitivno bila losija nego pre. Zadnjih par sezona je bio totalni raspad. 

 

Znam da su po ovom pitanju neki hajdukovci gunđali da je ta titula data Sarajevu zbog Olimpijade.

 

Quote

Osamdesetih su naši klubovi imali tri polufinala kupa UEFA - Radnički, Hajduk, Željo. Nije baš da nisu imali uspeha u Evropi klubovi. 

 

@Hamlet Strašni A znaš kako, talijanski fudbal je najjači kad su Milan, Juve i Inter na vrhuncu. :) Na toj listi nema Dinama, Partizana i Zvezde.

Link to comment
4 minutes ago, ArleKino said:

 

Pa nije baš imao nešto blistavu karijeru. Ovi Belgijanci™ su baš uspjeli nakon Želje.

 

 


:laugh: Ma kontam, zajebavam se, lik mi je frapantna pojava. 

Dinamo je velika cetvorka kao sto je Marej velika cetvorka, osvojili su titula koliko i Vojvodina i Sarajevo. 

Link to comment

meni je otac pricao da je ta sezona kad je sarajevo uzelo titulu najgora koju pamti

da su svi bili losi, a sarajevo igralo nekakav odvratan fudbal da se po svaku cenu ne primi gol i nekako se dovukli do titule

 

mada, pre ce biti da se odnosilo na prvu njihovu sampionsku sezonu

 

da, zanimljivo hajduk 80tih nije uzeo titulu

 

a zvezda je imala dosta pehova u evropi tokom 80tih, pravo je cudo kako makar jedno polufinale nisu igrali

imam osecaj, pogtovo u piksijevoj eri da je postojao velik nesklad izmedju napadackog i odbrambenog dela ekipe

da je belodedic zaigrao dok je piksi bio tu, keln se ne bi desio, zajedno bi uzeli kup uefa :fantom:

 

e da, ta titula vojvodine, kako je do toga doslo?

prilicno iznenadjujuce deluje iz ove perspektive

Link to comment

Reprezentacija je na Sp 1990 ispracena sa skepsom javnosti jer u tri prirpemne utakmice (Poljska, Spanija, Holandija) nismo dali nijedan gol. Pred utakmicu sa Nemcima bila je dilema da li na njih krenuti sa majstorima Susicem i Savicevicem u prvih 11 ili radilicama Brnovicem i Prosineckim. i Upravo kad smo smanjili na 2-1 Osim vrsi te izmene

Link to comment
2 minutes ago, pbg12345 said:

e da, ta titula vojvodine, kako je do toga doslo?

prilicno iznenadjujuce deluje iz ove perspektive


A kapiram slicno kao kad osvoje Stutgart, Kajzer, Verder i Volfsburg jer je Bajern u kurcu a Dortmund nema para. 

Link to comment
1 minute ago, Plajvi said:


:laugh: Ma kontam, zajebavam se, lik mi je frapantna pojava. 

Dinamo je velika cetvorka kao sto je Marej velika cetvorka, osvojili su titula koliko i Vojvodina i Sarajevo. 

bg klubovi, odnosno zvezda i partizan su bili dosta pvlasceni u odnosu na dinamo

partizan u prvim decenijama posle rata, zvezda kasnije

 

otac mi je pricao o sezoni kad je dinamo bio ubedljivo najboplji, igrali najlepsi fudbal i imali npr 7 bodovoa vise 5 kola do kraja kad je pobeda vredila 2 boda, manje vise sve pogubili, zvezda sve dobila i titula zvezdi

 

bilo je toga, mozda ne bas toliko ekstremnog dosta tokom tih 50ak godina

 

a i jedino ta 4 kluba nikad nisu ispadali iz lige

mada su hajduk u vise navrata spasavali po svaku cenu

Link to comment

Re: Osim i svetsko '90, koliko se secam postojao je veliki pritisak javnosti da se u reprezentaciju naprecac ubace cileanci, otud ta prica o "matorim Bosancima" koje Osim gura. A realno to sto je odveo na svetsko i jeste bilo najbolje sto smo imali, mozda su jedan-dvojica mogli da otpadnu a umesto njih neko iz grupe od jedno 5-6 igraca slicnog kvaliteta da udje ali u principu to je bilo to.

Link to comment

Zbog penal bodova, da nije tog pravila Zvezda bi bila sampion a ne Vojvodina. I partizan i Zvezda su imali katastrofalnu jesen 88, gde su zavrsili u sredini tabele i smenili svoje trenere. Vojvodina je imala Cedu Marasa na golu koji je bio specijalista za penale

Link to comment

Vojvodina je imala dosta dobrih mladih igraca + milos sestic u sezoni zivota. Sinisa, jokan, buda vujacic, tanjga, mijucic, vorkapic, svi su u tom timu davali golove i odlicnog gosu su imali, cedu marasa. Ima na yt mojih top 11 sa budom vujacicem, prica dosta o toj sezoni. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...