Jump to content
IGNORED

Kolike su plate u Bg?


Miki_belavista

Recommended Posts

  • Replies 277
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • noskich

    31

  • boshoku

    23

  • Bujodrag

    14

  • Ravanelli

    13

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja sam imao pravilo: trećina plate za stan, trećina za guzicu a trećina za, po potrebi, dopunjavanje guzice i ostale životne potrepštine (ploče npr.) pa ako nešto ostane, ide u štek. Umeo štek povremeno baš da se napuni pa bi se gramofon baš radovao.

Prve dve trećine su imale prioritet i na to sam uvek strogo pazio.

Link to comment

Ja realno sad onako knap živim, napeto u smislu da svaki trošak neplanirani od par stotina evra, može da mi stvori nervozu.

A dvočlana smo porodica, sa još nekim troškovima. Sreća pa nismo morali da ulazimo u iznajmljivanje stana za život.

A kad smo kod rentiranja, jesam ja budala ili je meni nerealno da ti jedan stan i njegovo rentiranje dozvoljava "bleju" , mislim ne rentiraju valjda svi ne 100 kvadratne salonce...

Inače, imam kuma koji je, pošto je radio kao zastupnik neke švajcarske firme , dobre pare za jedno 25+ godina uzeo, sve pare koje je zaradio ulagao u gajbe, sebi, deci itd...

I nikad besna kola, nikad divljanje, kad ga vidiš i pričaš sa njim nikad ne bi rekao.

On kaže: Sećam se kad sam posle diplome ostao na faksu, nismo imali leba da jedemo. Toga se uvek setim.

I pošto poslom dosta zuji po srbiji i okolini, kaže da se vidi užasno siromaštvo...

Pokušava grčevito da prenese na decu ta svoja razmišljanja, bogami napeto je. Jer deca vide da on ima kintu.... Ja mu želim svu sreću ali teško će to da ide...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Uz dužno poštovanje, na sopstvenom primeru ću reći da ovo nije tačno, svakako ne u 100 % slučajeva. Moja trenutna zarada je barem 10 puta veća od moje početne zarade (u eurima, pri čemu je i prva bila dosta veća od tadašnjeg minimalca), a žena i ja mesečno bijemo pare koje u Srbiji sigurno ima manje od 5 % populacije, a svakako bi bile solidne i u većini zemalja EU. Ipak, mi još uvek živimo sa mojom majkom u stanu u kojem sam odrastao, a ja vozim Opel Astru staru 8 godina, i nemam nameru da je menjam, osim ako uvedu pravilo da svako dete mlađe od 12 godina mora u dečije sedište (onda neću moći fizički da smestim tri dečija sedišta pozadi, pa će mi trebati širi automobil). U centar grada uvek idem peške, na posao idem GSP-om (i jedno i drugo mi zgodnije zbog parkiranja), odeću i hranu (osim vina, koja su mi slabost) kupujemo u prodavnicama u kojima ih kupuju i ostale komšije iz zgrade, letujemo na destinacijama koje su dostupne većini ljudi koji žive u Beogradu, i pri svemu ovome ne osećamo neku teskobu u smislu da materijalno oskudevamo ili se nečeg odričemo. Neko ko bi nas gledao sa strane, ni po čemu ne bi mogao da zaključi da li zarađujemo koliko zarađujemo, ili zarađujemo pola od toga.

 

Povećanje naše ukupne potrošnje je bilo činjenica objektivnih okolnosti, tj. toga da imamo troje dece, kojima je potrebno redovno održavanje, a da jednom od njih zbog zdravstvenog stanja trebaju i specifični tretmani koji nisu džabe. Jedino što smo sebi dozvolili je nešto bolji kvalitet normalnog života, npr. da u supermarketu zaista više ne gledam koliko šta košta, već kupujem ono što mi se jede u tom trenutku, u količini koju želim, ili da npr. mogu da odem na more avionom, a ne da se gužvam 10 sati u busu ili kolima, ili da ne kupujem najjeftinija odela i košulje, ili da kupim nove, a ne polovne gume za auto.

 

Dakle, sve je u glavi i ima nas različitih, ne postoji generalni princip. I žena i ja smo imali materijalno dosta teška detinjstva i mladost, gde su naši roditelji išli gladni i otrcani na poslove sa neredovnim platama da bismo mi završili naše škole. Tu smo naučili da budemo sa malim zadovoljni, pa bih sada smatrao nepristojnim i nekulturnim da rasipam novac na luksuziranja da bih zadovoljio sopstveni ego - ima milion boljih načina da se pametnije potroši novac, a ne mora se sav ni potrošiti. Sada, ko ne razmišlja na taj način, njemu ni milioni neće biti dovoljni -  on će da ode u dugove da bi letovao na Maldivima i vozio novog Audija, kao da sutra ne postoji.  

 

to je to, sve isto, osim sto ja nemam decu i sto kao svaki pravi krajisnik vozim golfa. :)

Link to comment

mislim da je za četvoročlanu porodicu u bg, a za komforan život, dakle, da može da se prištedi za more, levo, desno, realno oko €1500

 

dakako, ako se organizuješ, nemaš kredite, u svom si stanu koji nije prevelik spram komunalija, može i manje

Link to comment

Kad vec pominjemo komunalije - koliko je opravdana cena grejanja u specifikaciji Infostana? Ne znam da li je tako kod svih, ali 4.450 mesecno za 40 i nesto kvadrata, dakle 53500 godisnje mi je nekako... previse. Mozda nemam dobru predstavu, jer kod kuce u unutrasnjosti™ imamo parno grejanje, gde drva ne placamo jer deda ima gomilu sumetine na selu (tj. platimo samo prevoz), dakle kupimo samo nesto uglja da se ima, ali tu pa redovno grejemo sprat i po, nekih 150 kvadrata sigurno. Da ga jebem, valjda cena treba da se smanjuje ako se svaki stan u zgradi ucipi. Ne mogu da se zalim na grejanje u stanu, kvalitetno je i lepo je sto te jos mracnom zorom saceka topli stan (ko nije lozio usred zime, ne zna sta je muka), ali da ga jebem ako tri radijatora i nekoliko cevi u stanu placam toliko. Na kraju ispada da je bolje upasti u one nove zgrade koje nemaju centralno grejanje, pa roknuces za struju u decembru-januaru po, ne znam, dodatnih desetak hiljada, ali u globalu izadje jeftinije. Jos ako tokom dana radis, u kuhinji i pored sporeta provedes pola sata-sat, taman. Naravno, ovo teze ide ako su u pitanju viseclana porodica i veci stan.

Link to comment

Kad smo na toj temi, dok nisam iznajmio sadasnju gajbu nisam ni znao da postoji CG po potrosnji. Sa malo mog iskustva definitivno najbolje resenje. Imas CG ali ga leti ne placas a zimi u zavisnosti koliko je odvrnuto. Racuni presmesni.

 

Doduse koliko sam skapirao to je opcija samo na novim zgradama.

Link to comment

Kad smo na toj temi, dok nisam iznajmio sadasnju gajbu nisam ni znao da postoji CG po potrosnji. Sa malo mog iskustva definitivno najbolje resenje. Imas CG ali ga leti ne placas a zimi u zavisnosti koliko je odvrnuto. Racuni presmesni.

 

Doduse koliko sam skapirao to je opcija samo na novim zgradama.

 

Ja sam shvatio da je upravo obrnuto, da su računi na neku foru još veći. Bilo je i na forumu i svuda po novinama.

Link to comment

Kad smo na toj temi, dok nisam iznajmio sadasnju gajbu nisam ni znao da postoji CG po potrosnji. Sa malo mog iskustva definitivno najbolje resenje. Imas CG ali ga leti ne placas a zimi u zavisnosti koliko je odvrnuto. Racuni presmesni.

 

Doduse koliko sam skapirao to je opcija samo na novim zgradama.

Od kada si ti u toj gajbi? Troškove treba sabrati na godišnjem nivou.

Bilo bi mi drago da je negde to uspelo, pošto ima dosta slučajeva da su odrali ljude sa tim regulatorima na CG...

Link to comment

40 kvadrata, 2 TA peći, grejalica u kupatilu, decembarski račun za struju 6 hiljada, letnji 2.

 

TA pec je jeftinija opcija po potrosnji, ali nezgodno je ako je vec ne posedujes, posebno u finansijskom smislu :D

 

A za ovo da je centralno grejanje povoljno, i dalje ne razumem na koju foru sa zimskim racunom za struju od 6.000 za dve TA peci i grabezom za iznajmljivanje stanova koji nemaju CG. Da mogu da odem iz ovog svog, otisao bih odavno, jebem ti racun za Infostan, pojede mi jedno putovanje svake godine.

 

Link to comment

U pravu su i jedan i drugi. U novim zgradama, koje su primenili energetsku efikasnost trebalo bi da računi na izmerenu potrošnju budu niži. Kod starijih zgrada, koje su bez ikakve izolacije svakako je bolje da se rade računi na kubaturu.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...