Jump to content
IGNORED

Trump - hoće li biti impeachment ili 8 godina drugačijeg predsednikovanja?


radisa

Recommended Posts

1 hour ago, mustang said:

ako je vec sudjeno da se vecina nas razboli onda bolje sto pre.

Ne, nije bolje što pre. Na tri teme od po petsto strana se ubismo od crtanja koliko je važno peglanje krive - kad se zdravstveni sistem raspadne bez toga, umire se od svega i svačega što bi se lečilo u normalnim uslovima - vidi samo Italiju i Španiju.

Link to comment
8 hours ago, Peter Fan said:

Pa pitanje i rasprava i tajmingu za pokretanje ekonomije je potpuno legitimno i ispravno. Sto ne znaci da ta treba biti budala i oslanjati se na Trumparin "hunch", ali ne treba biti ni apriori histerican. Milion drugih stvari u drustvu je pitanje troskova i benefita, zasto bi ovo bilo izuzetak?

 

Americko drustvo nije neko izmastano drustvo koje bi mi voljeli, vec realno drustvo sa hrpama mana koje veoma lako mogu napraviti veci belaj neko sam COVID-19, ili sto kaze ovaj "existing power structures". 

 

 

Pa ovde apsolutno ne pricamo o racionalnom, vec preuraranjenom "otvaranju amerike" 

Valjda je jasno na cega narandzasti ludjak cilja

 

Na prethodnoj strani imas jasnu izjavu lika koji prica o zrtvovanju starijeg dela populacije, dok sam tramp uporedjuje potencijalni broj umrlih zbog recesije i onog umrlih od korone

 

Tu je valjda jasno da ce biti previse umrlih, da ce im puci zdravstveni sistem, da ce u slucaju toliko smrti biti neposlusnosti koliko hoces i na kraju da ce imati jos goru ekonomsku situaciju

Link to comment
On 24.3.2020. at 2:00, vememah said:
 
The U.S. now has more cases at this point in the crisis than China did at the same point. Or any other country in the world.
 

ET1OWtBXYAAnfRV?format=jpg&name=4096x409

 

those 15 will soon be down to three, four. it's gonna disappear like a miracle. we will stop this. i handled this perfectly. i would give myself a ten out of ten

Link to comment

@Ravanelli

meni su ovi grafikovi vrlo diskutabilni, iz razloga ko koliko i u kojoj fazi testira. plus neke odluke šta se evidentira kao smrt usled Korone a šta drugih faktora.

nije da se ne slažem sa tvojom poentom. samo, sve ove brojke baš i nisu pogodne za poređenje.

Link to comment

Slazem se da se moze prigovoriti grafiku (ima i u komentarima), ali to su nijanse. Poenta je da je slika u svakom slucaju katastrofalna i da su daleko od #ReopenAmerica 

Edited by Ravanelli
Link to comment

Meni je ovo sto pisu Mustang i Peter Fan je dobra osnova da se zapocne diskusija. Mislim ja licno ne bih ukidao karantin dok se ovo ne smiri ali kada procitas sta su napisali i sta se sve moze desiti, prostora za diskusiju definitivno ima. Vjerujem da ce se za tri cetiri sedmice voditi slicna debata ovdje u francuskoj.

Link to comment

a možda trampara samo priča o otvaranju kako bi umirio biznismene i berzu, da se to neće desiti, sinoć je guverner novog jorka rekao da se kod njih očekuje vrhunac epidemije za 2 do 3 nedelje i da mu ne pada na pamet da popusti mere uoči uskrsa

Link to comment
9 hours ago, Кристофер Лумумбо said:

Problem je sto na primeru Spanije i Italije vidimo da je to lazna diema, ekonomija ce se svakako raspasti ako imamo 100k mrtvih i zdravstveni sistem koji pokusava da se izbori sa virusom dok tramp vraca ljude na posao. 

 

Naravno. Pritom sam ubeđen da će tamo da se ovo otegne. Luizijana je npr tek juče počela da saopštava podatke o hospitalizaciji i to je per capita bio neki strašno veliki broj, veći nego u NYC. Sa druge strane, oni će tačno ići na to da se otvori šta se može otvoriti baš zato što znaju da će ovo da se otegne, gomila država nema zabranu kretanja još uvek. A ko će najviše da strada, pa isti oni nesrećnici što su stradali od Katrine. 

Edited by theanswer
Link to comment
5 hours ago, Svarog said:

@Ravanelli

meni su ovi grafikovi vrlo diskutabilni, iz razloga ko koliko i u kojoj fazi testira.

Amerika daleko manje testira od Kine (kao i većine drugih razvijenih zemalja) tako da može da ima samo još više zaraženih u odnosu na Kinu, ne manje. Samo u Gvangdongu je bilo preko 300k testiranja i svega 0,14% pozitivnih rezultata.

 

Quote

Overall in Guangdong, 0.14% of approximately 320,000 fever clinic screenings were positive for COVID-19.

https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf

 

Kina je još u februaru bila u stanju da proizvede preko milion i po testova nedeljno.

 

Quote

By 23 February, there were 10 kits for detection of COVID-19 approved in China by the NMPA, including 6 RT-PCR kits, 1 isothermal amplification kit, 1 virus sequencing product and 2 colloidal gold antibody detection kits. Several other tests are entered in the emergency approval procedure. Currently, there are at least 6 local producers of PCR test kits approved by NMPA. Overall, producers have the capacity to produce and distribute as many as 1,650,000 tests/week.

https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/who-china-joint-mission-on-covid-19-final-report.pdf

 

Toliko o tome.

Edited by vememah
Link to comment
11 hours ago, Кристофер Лумумбо said:

Problem je sto na primeru Spanije i Italije vidimo da je to lazna diema, ekonomija ce se svakako raspasti ako imamo 100k mrtvih i zdravstveni sistem koji pokusava da se izbori sa virusom dok tramp vraca ljude na posao. 

Pa nije svaki ekonomski krah jednak. Ako je kriva ekonomske aktivnosti u obliku slova "V" (ovo o cemu vememah pise i sto se desilo u Kini), to je jedna stvar i siguran sam da bi 99% ljudi pristalo na to. No, ako je "U" (sto je bilo 2007.-2010), to je vec nesto sasvim drugo, a ako je "L" (sto je bila Depresija 1929.-1944), onda je to katastrofa.

 

@Budja

Ja upravo i srednji i duzi rok i imam na umu. Ne samo zbog moguceg kraha finansijskog sistema, vec najvise zbog dugotrajnih posljedica istog. Naime, krah finansija na drzavnom i federalnom nivou uopste nije daleko koliko se misli. Recimo, drzava Illinois (a NY, NJ, PA nisu daleko) ima kesha za otprilike 1 dan funkcioniranja, i to u normalnim vremenima. A zamisli sad kad je efektivno ubiranje poreza 0, a rashodi ogromni. Jedino rjesenje je zaduzivanje, a drzava vec sad ima maltene junk bonds status. JKontam da je to tebi veoma jasno, ali za druge:  zaduzivanje danas, znaci ogromne rezove sutra ili bankrot. OK, bankrot - ko jebe banke. E pa te banke i fondovi isplacuju privatne penzije... Nista bolje nije ni na federalnom nivou, jedino sto oni mogu stampati pare, ali i to ima veoma realne limite, kojima smo opasno blizu. A valjda na iskustvu SFRJ i SRJ znamo kuda stampanje para vodi.   Da postoji politicka volja da se izvrsi redistribucija na nivou one iz II sv. rata, pa jos i nekako. Ali u ovom ozracju te redistribucije nece bili ili nece biti mirna i to moze biti stetnije nego sam COVID-19, i to je ono sto je dugorocnije gore nego ova sad situacija.


Dakle, uzimajuci to u obzir, ja bih volio znati koje je tacan policy plan, a da nije i uopsten "flatten the curve". Sta to tacno znaci u odnosu na kapacite: da li je cilj biti 5% ispod ili iznad bolnickih kapaciteta, u kom vremenskom periodu,  da li je cilj pruziti ventilatorsku njegu svima koji se zaraze, itd, itd. Jasno mi je da je to nemoguce precizno iskalibrirati ni u laboratoriji, a kamoli u realnim uslovima, ali neke stvari se mogu solidno izmodelirati (i glede epidemije i glede ekonomskih modela), i onda se po tome ravnati. Takodje mi je jasno da se to ne moze javno objaviti, ali ne svidja mi se ideja da se okolo mase krivom ukupnog broja zarazenih, kao da je to jedina vazna stavka u donosenju odlukka.

 

Recimo, ja mislim da je daleko vazniji parametar stopa smrtnosti u odnosu na normalnu . Da li je iko to izracunao i onda izracunao recimo kolike su zalihe hrane na globalnom nivou, i koji bi uticaj na zalihe bio da se promasi nadolaca zetva u Brazilu i nadolazeca sjetva na sjevernoj hemisferi. Ili recimo zalihe ljekova, preradjene nafte, itd.

 

Pritom, ja uopste nisam protiv mjera koje se sad preuzimaju u mojoj drzavi, a vec sam napisao sta mislim o Trumpovom "planu". No, imam utisak da je narativ  potpao pod uticaj samo jednog parametra.

Link to comment
3 minutes ago, Peter Fan said:

Pa nije svaki ekonomski krah jednak. Ako je kriva ekonomske aktivnosti u obliku slova "V" (ovo o cemu vememah pise i sto se desilo u Kini), to je jedna stvar i siguran sam da bi 99% ljudi pristalo na to. No, ako je "U" (sto je bilo 2007.-2010), to je vec nesto sasvim drugo, a ako je "L" (sto je bila Depresija 1929.-1944), onda je to katastrofa.

 

@Budja

Ja upravo i srednji i duzi rok i imam na umu. Ne samo zbog moguceg kraha finansijskog sistema, vec najvise zbog dugotrajnih posljedica istog. Naime, krah finansija na drzavnom i federalnom nivou uopste nije daleko koliko se misli. Recimo, drzava Illinois (a NY, NJ, PA nisu daleko) ima kesha za otprilike 1 dan funkcioniranja, i to u normalnim vremenima. A zamisli sad kad je efektivno ubiranje poreza 0, a rashodi ogromni. Jedino rjesenje je zaduzivanje, a drzava vec sad ima maltene junk bonds status. JKontam da je to tebi veoma jasno, ali za druge:  zaduzivanje danas, znaci ogromne rezove sutra ili bankrot. OK, bankrot - ko jebe banke. E pa te banke i fondovi isplacuju privatne penzije... Nista bolje nije ni na federalnom nivou, jedino sto oni mogu stampati pare, ali i to ima veoma realne limite, kojima smo opasno blizu. A valjda na iskustvu SFRJ i SRJ znamo kuda stampanje para vodi.   Da postoji politicka volja da se izvrsi redistribucija na nivou one iz II sv. rata, pa jos i nekako. Ali u ovom ozracju te redistribucije nece bili ili nece biti mirna i to moze biti stetnije nego sam COVID-19, i to je ono sto je dugorocnije gore nego ova sad situacija.


Dakle, uzimajuci to u obzir, ja bih volio znati koje je tacan policy plan, a da nije i uopsten "flatten the curve". Sta to tacno znaci u odnosu na kapacite: da li je cilj biti 5% ispod ili iznad bolnickih kapaciteta, u kom vremenskom periodu,  da li je cilj pruziti ventilatorsku njegu svima koji se zaraze, itd, itd. Jasno mi je da je to nemoguce precizno iskalibrirati ni u laboratoriji, a kamoli u realnim uslovima, ali neke stvari se mogu solidno izmodelirati (i glede epidemije i glede ekonomskih modela), i onda se po tome ravnati. Takodje mi je jasno da se to ne moze javno objaviti, ali ne svidja mi se ideja da se okolo mase krivom ukupnog broja zarazenih, kao da je to jedina vazna stavka u donosenju odlukka.

 

Recimo, ja mislim da je daleko vazniji parametar stopa smrtnosti u odnosu na normalnu . Da li je iko to izracunao i onda izracunao recimo kolike su zalihe hrane na globalnom nivou, i koji bi uticaj na zalihe bio da se promasi nadolaca zetva u Brazilu i nadolazeca sjetva na sjevernoj hemisferi. Ili recimo zalihe ljekova, preradjene nafte, itd.

 

Pritom, ja uopste nisam protiv mjera koje se sad preuzimaju u mojoj drzavi, a vec sam napisao sta mislim o Trumpovom "planu". No, imam utisak da je narativ  potpao pod uticaj samo jednog parametra.

 

Sve sto si napisao u prvom pasusu vazi i ako dignemo katantin do Uskrsa. To se nece promeniti, a moze da bude i gore.

 

Sto se drugog pasusa tice - isto. Navala na bolnice ce biti jos veca, pa ce ove tvje dileme biti sto put tee.

 

Sto se treceg tice, ne vidim nikakav problem za primarnu poljoprivredu - ona i dalje sljaka normalno, kao i banke, uostalom.

Link to comment
8 minutes ago, Peter Fan said:

Pa nije svaki ekonomski krah jednak. Ako je kriva ekonomske aktivnosti u obliku slova "V" (ovo o cemu vememah pise i sto se desilo u Kini), to je jedna stvar i siguran sam da bi 99% ljudi pristalo na to.

Još kad bi im neko lepo objasnio o čemu je reč i to ponudio...

 

8 minutes ago, Peter Fan said:

neke stvari se mogu solidno izmodelirati

Izgleda da nisi pročitao šta su izmodelirali najbolji nemački i engleski epidemiolozi:

 

 

 

 

 

 

Edited by vememah
Link to comment
6 minutes ago, Budja said:

 

Sve sto si napisao u prvom pasusu vazi i ako dignemo katantin do Uskrsa. To se nece promeniti, a moze da bude i gore.

 

Pa kako nece - valjda ima razlike ako je ekonomija na ledu dva mjeseca vs. sest mjeseci?

 

6 minutes ago, Budja said:

 

to se treceg tice, ne vidim nikakav problem za primarnu poljoprivredu - ona i dalje sljaka normalno, kao i banke, uostalom.

Pa rade, ali vidim da se digla hajka oko toga da "neodgovorni ne postuju mjere", i da to treba "stegnuti" i da samo misli na "The Ekonomiju", a onaj ko drugacije misli je klasno neosvjescen i korisni idiot koji siri propagandu Struktura.

Link to comment
4 minutes ago, Peter Fan said:

 

Pa kako nece - valjda ima razlike ako je ekonomija na ledu dva mjeseca vs. sest mjeseci?

 

Pa rade, ali vidim da se digla hajka oko toga da "neodgovorni ne postuju mjere", i da to treba "stegnuti" i da samo misli na "The Ekonomiju", a onaj ko drugacije misli je klasno neosvjescen i korisni idiot koji siri propagandu Struktura.

 

Prvo, poente i jeste da ako nista ne uradis sada odlazes sranje za kasnije, i onda ce biti potpuni kolaps ne dva meseca kao u Kini, vec sest meseci.

 

Za drugo, preterujes, niko ne spori da odredjene grane i njihovi lanci vrednosti moraju da rade.

Link to comment
21 minutes ago, vememah said:

Izgleda da nisi pročitao šta su izmodelirali najbolji nemački i engleski epidemiolozi:

 

Nisam, ali izgleda interesantno. Hvala na linku.

Link to comment
×
×
  • Create New...