Jump to content
IGNORED

Jugosloveni, odnosno zapadnobalkanci...


namenski

Recommended Posts

9 minutes ago, BWA said:

Crnogorci i Srbi u ratovima protiv Turaka. Karađorđe nije čistio svoju oslobođenu teritoriju?

 

Karađorđe je mogao da čisti teritoriju kojom je vladao.

image.png.4c9dd957ead3860337639033f17c2be4.png

 

Glavno "čišćenje" je obavljeno kasnije.

Link to comment
4 minutes ago, reg said:

Kakve veze imaju sva ta proterivanja kroz istoriju sa play-by-play Doom topikom?

 

Nikakve, svaka "diskusija" vremenom meandrira. Prebaciti na neku istoriju.

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, morgana said:

btw ja sam bas u vrijeme razmahane sns vladavine imala problem na nacionalnoj osnovi, nikad prije.

tuzno, ali nazalost nimalo iznenadjujuce

 

sto je najgore, mimo mnogih prolazi koliko smo se u tom smislu udaljili, odnosno vratili na pozicije pre 30 godina

odnosi prema drzavama u okruzenju, narocito ex yu braci, tim narodima, ali i prema eu su na daleko nizem nivou nego pre 15 godina

 

Link to comment
4 minutes ago, Luther said:

 

Pa sad ja to zaista ne mogu da tvrdim ko je tu bio ko. Proterani su  tj. povukla se turska vojska a ko je tu bio koje narodnosti nemam pojma. Svejedno je i u Srbiji (tzv. Sandžak) i u CG ostao znatan broj Muslimana/Bošnjaka (ili kako već sami sebe zovu) koji nisu proterani i koji su sada najnormalnije uključeni u političko-ekonomski život. A da je bilo nasilja i rušenja to sigurno. Ne znam da li južno od Beograda, osim u Sandžaku ima neka džamija.

Nema, jer su ih Srbi porušili. Muslimani, domaći, bivši uglavnom pravoslavci su bili ogromna vecina u Užicu, Šapcu, Valjevu...

Dio je protjeran za vrijeme prvog srpskog ustanka a dio nakon drugog.

Za razliku od BiH, u Srbiji nije bilo muslimana po selima.

 

A muslimana nema ni u Hrvatskoj, iako ih je itekako bilo tamo, naročito u Slavoniji i Lici.

U Lici su masovno prešli na katolicanstvo.

Otud Muse, Asanovici, Alilovici...

Link to comment
5 minutes ago, Luther said:

 

Karađorđe je mogao da čisti teritoriju kojom je vladao.

image.png.4c9dd957ead3860337639033f17c2be4.png

 

Glavno "čišćenje" je obavljeno kasnije.

Možda, ali on je najbrutalnije čistio.

Primjer Sjenice.

Link to comment
7 minutes ago, napadaj said:

 

Vojvodina nije ni blizu multietnička koliko je bila i meni je mnogo žao zbog toga, posebno kad vidim na šta danas liče neka sela koja su pre 15-20 godina bila velika i delovala prosperitetno. Nisam baš u stanju da detaljno pratim diskusiju koju vodite, jer ne čitam postove jedne učesnice, ali sam želeo da napišem šta je glavni razlog smanjivanja broja pripadnika nacionalnih manjina u Vojvodini.

 

Zimus sam u jednom od tih sela snimio ovu zlokobnu fotku:

 

  Hide contents

WgIE9Hc.jpeg

 

ufff, ova fotka, kakva (tuzna) slika i prilika

 

 

inace, upravo ovakvi reklamni panoi, odnosno sta je vec tacan naziv za ovo, mi je bilo prvo na pameti, kad sam pisao o potencijalnoj predizbornoj aktivnosti

ima ih na dosta lokacija i njihovo delimicno uklanjanje ili "prenamena" bi poslala jednu lepu poruku

 

ne znam zasto, ali mnogo vise mi bodu oci od klasicnih bilborda, bukvalno ih tumacim kao "dobrodosli u vucicevo _________ (dopisati ime (svakog ) naselja po zelji)"

Link to comment

Ne mislim da razblazavanje vojvodjanse multikulturalnosti ima puno veze sa Vucicem i SNS. Oni forsiraju taj kic nacionalizam, ali nekoliko je tu faktora puno vaznije. Ajde da vidimo sta se dve desilo od kraja WW2, kada su Srbi takodje bili najbrojniji narod, ali daleko od apsolutne vecine. Prvo, Nemci (20 i kusur posto stanovnistva) su proterani. Onda ide osma ofanziva slash vozovi bez voznog reda, gde veliku vecinu kolonista cine Srbi iz Hrvatske i BiH. Onda, za vreme SFRJ, imamo blago ali kakvo takvo doseljavanje Srba iz drugih krajeva, recimo na studije u Novi Sad. Onda se raspada zemlja, dobar deo Hrvata odlazi, a zemlje istocnog bloka postaju atraktivna opcija za mlade vojvodjanske Madjare, Rumune i Slovake. Onda posle rata Vojvodina i pogotovo Novi Sad postaju popularno odrediste za studente iz RS. U medjuvremenu zemlje matica vojvodjanskih manjina ulaze i u EU, pa vlasnicima njihovih pasosa migracija ka EU postaje nova znacajna opcija. A sve to vreme imamo i mesovite brakove ciji je strukturni efekat takav da ide u korist najvece zajednice. Baka moje zene je Madjarica iz Zrenjanina, ali su potomci te grane familije danas manje vise svi Srbi. Ne direktnom asimilacijom, nego kroz dve generacije mesovitih brakova. 

  • +1 5
Link to comment
7 hours ago, napadaj said:

 

Vojvodina nije ni blizu multietnička koliko je bila i meni je mnogo žao zbog toga, posebno kad vidim na šta danas liče neka sela koja su pre 15-20 godina bila velika i delovala prosperitetno. Nisam baš u stanju da detaljno pratim diskusiju koju vodite, jer ne čitam postove jedne učesnice, ali sam želeo da napišem šta je glavni razlog smanjivanja broja pripadnika nacionalnih manjina u Vojvodini.

 

Zimus sam u jednom od tih sela snimio ovu zlokobnu fotku:

 

  Reveal hidden contents

WgIE9Hc.jpeg

 

 

kakvi crni naprdnjaci

 

do 2012. je priča bila uveliko završena što se tiče vojvodine, ovo u poslednji 12 godina su samo detalji i finese procesa koji traje decenijama

 

najviše ljudi iz vojvodine je proterala EU kada je primila slovačku, mađarsku, itd.

 

klasično grobarsko - vučiću pederu - sralje

Link to comment
2 hours ago, Eleniko said:

 

kakvi crni naprdnjaci

 

do 2012. je priča bila uveliko završena što se tiče vojvodine, ovo u poslednji 12 godina su samo detalji i finese procesa koji traje decenijama

 

najviše ljudi iz vojvodine je proterala EU kada je primila slovačku, mađarsku, itd.

 

klasično grobarsko - vučiću pederu - sralje

 

Istini za volju, ne bi ni pod DSom bilo mnogo bolje (Srbiji), pa u tom smislu odlazak iz cele Srbije u EU vidimo na delu vec decenijama. Ono shto moramo ipak reci da je svaka chast Vuchicu je shto je digao na izbeglishtvo i sloj dobro situiranih ljudi iz Srbije.

Link to comment
9 hours ago, б1lme3 said:

tuzno, ali nazalost nimalo iznenadjujuce

 

sto je najgore, mimo mnogih prolazi koliko smo se u tom smislu udaljili, odnosno vratili na pozicije pre 30 godina

odnosi prema drzavama u okruzenju, narocito ex yu braci, tim narodima, ali i prema eu su na daleko nizem nivou nego pre 15 godina

 

 

mimo mnogih prolazi da uopste iko u srbiji ima problem jer nije srbin, posto su gradjani srbije toliko desenzitizirani da bi samo fizicko nasilje i protjerivanje jos dozivjeli kao nasilje (po bilo kom osnovu, ne samo nacionalnom)

 

sjecam se vulinovih gadosti o tzv srpskom svetu i odmahivanja rukom, kao pusti budalu, on samo laprda, bezopasan je.

kad ono bokte nije, ko bi rekao.

 

 

Edited by morgana
  • +1 4
Link to comment
58 minutes ago, morgana said:

 

mimo mnogih prolazi da uopste iko u srbiji ima problem jer nije srbin, posto su gradjani srbije toliko desenzitizirani da bi samo fizicko nasilje i protjerivanje jos dozivjeli kao nasilje (po bilo kom osnovu, ne samo nacionalnom)

 

sjecam se vulinovih gadosti o tzv srpskom svetu i odmahivanja rukom, kao pusti budalu, on samo laprda, bezopasan je.

kad ono bokte nije, ko bi rekao.

 

 

 

Nasilje je svakako ali je fizichko najgore. Meni je bilo donekle bolje kad sam umesto da korigujem lepo pochela da saslusham ljude da kazu shta imaju o Poljacima.

 

Dok nije, ali necu opet o tome.

 

A ovo za Vulina, generalno je veliki zajeb odmahnuti rukom na bilo kog fashistena. Oni smamo chekaju trenutak, i onda vishe nisu nimalo smeshni.

 

 

 

 

Edited by Mel
Link to comment
2 hours ago, morgana said:

 

mimo mnogih prolazi da uopste iko u srbiji ima problem jer nije srbin, posto su gradjani srbije toliko desenzitizirani da bi samo fizicko nasilje i protjerivanje jos dozivjeli kao nasilje (po bilo kom osnovu, ne samo nacionalnom)

 

sjecam se vulinovih gadosti o tzv srpskom svetu i odmahivanja rukom, kao pusti budalu, on samo laprda, bezopasan je.

kad ono bokte nije, ko bi rekao.

 

 

 

sama cinjenica ko je nama predsednik je zastasujuca

zastrasujuca na mnogo nacina, ali u kontekstu ovog o cemu govorimo i na to se u srbiji takodje uglavnom odmahuje rukom, a jos usput konstatuje kako je on sad zapadni covek, nedovoljno nacionalno profilisan

 

da je vucic hrvat i predsednik hrvatske ili bosnjak i predsevajuci bih, nesto sumnjam da bi reakcije bile iste

i da bi se sa paznjom slusale poruke koje salje, narocito one koje ispaljuje kad je svoj na svome i kad se obraca svom stadu

 

pisao sam nebrojeno puta o tome da me uvek iznova iznenadi koliko gradjana srbije i to onih koji vestima domacih medija o unutrasnjoj politici srbije prilaze sa velikom dozom skepse i kriticki promisljaju o tome sto cuju/vide, sa druge strane kao sundjer upijaju ono sto im ti isti mediji serviraju kad je u pitanju kosovo i spoljnja politika, narocito ona koja se tice odnosa sa ex yu drzavama/narodima 

a to se onda reflektuje i itekako oblikuje srpsku politicku scenu i drustvo generalno

ako verujes da si konstantno ugrozen, da ti sve komsije rade o glavi, onda je i tebi dozvoljeno svasta nesto da se od toga odbranis

uostalom, cak se i jedna srebrenica u velikoj meri pravda(la) na slican nacin

 

koliko juce smo na forumu imali pocetnu tezu jedne forumasice da su svi ili gotovo svi susedi srba u agresivnoj politici izvrsili etnicko ciscenje/genocid nad njima

da bi ubrzo brojevi pokazali da su po zadatim kriterijumima zapravo srbi/srbija podjednako, ako ne i vise taj agresivni sused koji vrsi etnicka ciscenja/genocide nad drugim ljudima  i nemcima

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...