Jump to content
IGNORED

Jugosloveni, odnosno zapadnobalkanci...


namenski

Recommended Posts

Just now, Filozof manijak said:

To nije teorija više. Novi Sad je glavni grad Republike Srpske danas

Sto izbegavaju nas iz BGa? Jel toliko smrdimo? :sad:

Link to comment
18 minutes ago, Luther said:

I još nije spomenuto da su iz Dalmacije i Slovenije proterani Italijani, koji nisu pobijeni u fojbama. (proterano ili se sami odlučili da odu oko 200.000; ubijeno 10-20.000)

 

Ali je to sve bio deo "velike seobe naroda" nakon ww2 (milioni Nemaca, Poljaka, Mađara itd.).

Talijani su vecinom proterani id delova Italije koje je okupirala "tamnica naroda" i protivpravno aneksirala medjunarodno priznate teritorije susedne drzave.

Etnicko ciscenje Talijana i okupaciju terotirja su vecinom izvrsile jedinice IV armije NOVJ pod komandom Petra Drapsina.

 

Recimo Italijane iz sela Stivor kod Prnjabora niko nije dirao.

 

U sklopu NOVJ je bila i divizija Garibaldi, oko 5000 vojnika vecinom Talijana koji su posle kapitulacine 1943 presli u partizane. Najvise se borila na prostoru Sandzaka i 1944e je prebacena na Siciliju.

  • +1 3
  • Haha 1
Link to comment
2 minutes ago, Shan Jan said:

Edit; @Mel nope, preteska mi je nasa literatura i film...

 

Da, znash da sam bukvalno pomislila da ako i nisi, to ni nije knjiga za tebe. Nego pominje se to o Nemcima pa me asociralo... Mislim nije ni za mene vishe Semper idem, to sam u proshlom zivotu chitala. A pred trudnocu uzela Cvajga, pitam se jesam imala neki premonition...

Link to comment
5 minutes ago, Filozof manijak said:

To nije teorija više. Novi Sad je glavni grad Republike Srpske danas

 

e jbg, kad ne pratim. Nego sam nachula neke opaske na temu Dodika i ljudi iz njegovog kruga...

Link to comment
15 minutes ago, Filozof manijak said:

Samo bi bilo lepo reći zašto je došlo do smanjenja udela manjina i procentualne promene strukture stanovništva u Vojvodini, zato što ovako napisano može i pogrešno da se protumači.

 

zato sto im je previse dobro u vojvodini/srbiji?

 

najlepse je upasti u sred neke rasprave koja traje dva dana izmedju vise ljudi, iscupati iz jednog od stotine  postova dve recenice i zakljuciti da tako napisane mogu navesti na kakav pogresan zakljucak

 

koga boli kurac sto u tom slucaju "moze pogresno da se protumaci"

Link to comment

Sve to o čemu pričate je proces koji traje bar 60 godina. U SFRJ se za 30 godina broj Mađara smanjio za 100 000, procentualno gledano još više.

Nizak prirodni priraštaj (čitao sam negde da su Mađari imali najniži natalitet među svim brojnijim nacijama u zemlji), iseljavanje u Mađarsku i na zapad, prirodna asimilacija, mešoviti brakovi...

Raspad zemlje, ekonomska katastrofa, porast nacionalizma i na kraju otvaranje granica prema EU je to samo dodatno ubrzalo.

 

Uopšte za vreme SFRJ broj pripadnika nacionalnih manjina u Vojvodini (u apsolutnim brojevima) stagnira ili pada. Fun fact: između popisa 1971. i 1991. nestalo je više vojvođanskih Hrvata nego u periodu 1991-2011.

Link to comment
7 minutes ago, б1lme3 said:

zato sto im je previse dobro u vojvodini/srbiji?

 

najlepse je upasti u sred neke rasprave koja traje dva dana izmedju vise ljudi, iscupati iz jednog od stotine  postova dve recenice i zakljuciti da tako napisane mogu navesti na kakav pogresan zakljucak

 

koga boli kurac sto u tom slucaju "moze pogresno da se protumaci"

 

Prika, iz Vojvodine bezi ko moze, bez obzira na nacionalnu pripadnost. Bezi se trbuhom za kruhom, zbog generalne ekonomske bezperspektivnosti, zato sto je industrija koja je tu postojala uglavnom krepala jos pod sankcijama 90-tih a od 90-tih naovamo poljoprivreda se sistematski ubija. Sela se prazne, bezi se glavom bez obzira - od mojih skolskih ostali su jos samo njih cetvoro-petoro, od cega jedan kome je super jer se usemio u SNS a ostali jer ne mogu zbog brige prema bolesnim roditeljima ili sto jednostavno nemaju ni za kartu u jednom pravcu.

Subotica je sa 100 hiljada spala na 90. U Senti koja formalno ima 20-25 hiljada stanovnika ne prenoci svake noci ni 7-8 hiljada, svi su po baustelama u Austriji ili brisu dupe babama po Nemackoj. U vecini sela tek svaka 3-4 kuca stoji cela (pa makar i prazna), ostale su se same urusile.

To je razlog Br. 1 zasto se bezi iz Vojvodine. 

A zasto se etnicka struktura promenila - dok su jedni dobijali pasose EU koji su im omogucavali odlazak, umesto njih su stizali nevoljnici od preko Drine, narocito posle Oluje. Doduse i njihova deca sada vec odrasla danas gledaju kako da pobegnu iz Vojvodine, ekonomski devastirane, infrastrukturno urusene, temeljito sjebane kao uostalom i cela Srbija van najvecih gradova.

  • +1 6
Link to comment

Re te bezanije - od nas osam u ofisu, jedan ceka rumunski pasos, drugi hrvatski, koleginica pika crnogorski, jedan ima i bosanski (ok ovo nije neki uspeh :D), jedan juri preko zene madjarski i na kraju tu smo nas jos dvojica koji smo ispusili za hrvatski. Jedino ovaj nislija i ne pokusava, daleko mu Bugarska valjda. I to sve ljudi koji rade u ITu, ne neke mukice. Svi imaju nameru, ako ne sebe, ono bar decu da salju napolje.

 

Imam utisak da za 20 godina u Srbiji nece biti ni pola ljudi koliko ih danas ima. 

  • +1 3
Link to comment
21 minutes ago, Radoye said:

 

Prika, iz Vojvodine bezi ko moze, bez obzira na nacionalnu pripadnost. Bezi se trbuhom za kruhom, zbog generalne ekonomske bezperspektivnosti, zato sto je industrija koja je tu postojala uglavnom krepala jos pod sankcijama 90-tih a od 90-tih naovamo poljoprivreda se sistematski ubija. Sela se prazne, bezi se glavom bez obzira - od mojih skolskih ostali su jos samo njih cetvoro-petoro, od cega jedan kome je super jer se usemio u SNS a ostali jer ne mogu zbog brige prema bolesnim roditeljima ili sto jednostavno nemaju ni za kartu u jednom pravcu.

Subotica je sa 100 hiljada spala na 90. U Senti koja formalno ima 20-25 hiljada stanovnika ne prenoci svake noci ni 7-8 hiljada, svi su po baustelama u Austriji ili brisu dupe babama po Nemackoj. U vecini sela tek svaka 3-4 kuca stoji cela (pa makar i prazna), ostale su se same urusile.

To je razlog Br. 1 zasto se bezi iz Vojvodine. 

A zasto se etnicka struktura promenila - dok su jedni dobijali pasose EU koji su im omogucavali odlazak, umesto njih su stizali nevoljnici od preko Drine, narocito posle Oluje. Doduse i njihova deca sada vec odrasla danas gledaju kako da pobegnu iz Vojvodine, ekonomski devastirane, infrastrukturno urusene, temeljito sjebane kao uostalom i cela Srbija van najvecih gradova.

bold- i veliki broj nevoljnika preko drine, narocito tih stiglih u oluji vec godinama ima eu pasos

 

stoji ovo sto pises u velikoj meri, uostalom vec je nekoliko puta pomenuto na poslednjim stranama

pored toga, decenijama unazad postoji i drugi proces, posrbljavanja vojvodine

 

po ko zna koji put, cela ova rasprava je krenula od trenutka kad je mel tvrdila da je vojvodina za razliku od hrvatske zadrzala svoju multietnicnost i da je iz vojvodine otislo nesrazmerno manje madjara nego srba iz madjarske

Link to comment
39 minutes ago, Halvard said:

 

 

Uopšte za vreme SFRJ broj pripadnika nacionalnih manjina u Vojvodini (u apsolutnim brojevima) stagnira ili pada. Fun fact: između popisa 1971. i 1991. nestalo je više vojvođanskih Hrvata nego u periodu 1991-2011.

 

nemam pojma o vojvodini, vjerujem ti sve sto pises ali ovaj konkretan podatak nam  bez dodatnih elemenata ne znaci puno. da li su se hrvati odselili, gdje i zasto prije 1991, ili su poceli da se izjasnjavaju npr kao jugosloveni?

 

da li su se devedesetih i kasnije slobodno i bez rizika izjadnjavali kao hrvati, osim sto su selili?

 

slicno, da li su se crnogorci u prethodnih 10 g masovno iselili iz srbije (kako da ne) ili su poceli da se izjasnjavaju kao srbi? to je 2013. vs 2023, a ne neke turbulentne godine. i to je sns epoha.

 

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...