Jump to content
IGNORED

Westworld


Ajant23

Recommended Posts

Ne samo da liči, nego verovatno i jeste. Pretpostavljam da je dizajner imao dosta vremena, pa prvi poster predstavlja ili Jul Brinera ili Ed Harrisa, a drugi je neka vrsta onoga sto zovu "easter egg", u ovom slučaju zeka iz Doni Darka i "čuvena" zvečarka.

Link to comment

Da, ali pogledaj oči, Jul Brinerove u originalnom Westworldu nisu ni nalik. Šešir mi je isto sumnjiv, pošto čisto sumnjam da je Jul Brinerov karakter nosio elektronski, a po mnogo čemu može predstavljati i uši.

 

 

 

Naravno, samo nagadjam. :)

 

 

 

Androids-WestWgunslingerbigsave3.jpg

Edited by Jeremija
Link to comment

Pod pretpostavkom da ce Moore's Law manje-vise vrijediti jos 15-ak godina, onda nije nezamislivo imati dovoljnu kolicinu memorije i dovoljno brze procesore da se koriste i AI algoritmi, a i nekakav brute force pristup.

 

Meni je veci SF sinteticko kreiranje "organske" materije i brzina kojom se fizicki popravljaju androidi svako vece u onoj klaonici/mehanicarskoj radnji. Ona nekakva 3D printing / atomic layer deposition mashina bi bila korisna kuci :-)

Naravno, nemam ja problem sa imanjem memorije i procesorima tehnicki, nego sto imanje memorije znaci upravo to, imanje memorije. 

 

Sad cu da odlutam od same serije i da potpuno anatomski i psiholoski neobrazovano nesto ispekulisem.

 

Kod nas, ljudi, u mozgu su smestene ogromne kolicine informacija, sto kroz duboko, sto kroz kratko pamcenje. Na sve to imamo hardcoded mehanizam pomocu koga reagujemo i tu mislim prevashodno na emotivne reakcije (neka bude da su sve metabolicke ili staznam reakcije na senzorne stimuluse irelevantne). Mi imamo limbicki sistem i cuda u prefrontalnom korteksu koji nas cine da se ponasamo i reagujemo ovako kako reagujemo. Kod androida ti treba da iskodiras neki set od tih funkcija, da bi mu definisao ponasanje, sto je ogroman posao (cak i kada ne zelis da android savrseno oponasa coveka) i/ili, ono sto je bolje resenje, da mu napises kod koji se naslanja na bazu sa upisima milijardi stvarnih ljudskih interakcija. A sta je ovo drugo, nego efektivno secanje? 

 

Da zakljucim. Ove dizajnere u parku brine sto su roboti poceli da pamte, sto nisu svakog dana rebooted. To moze da bude problem jedino ako je svaki android od nule napisan kod koji definise svaki moguci contingency i zadaje odgovarajucu reakciju androida, tako eksplicitno. To bi znacilo da u tom kodu treba da stoji svaka recenica koju android moze da cuje od gosta u uslovu "if" i onda sta je pravi odgovor u delu "then" izmedju ostalog. Ja to ne vidim da se uradi ikada i to mi je sci fi. Tako da mora neki machine learning, sto znaci pristup velikoj bazi podataka tudjih secanja i onda ne znam sta ih cudi ako im androidi nisu blank slate. 

Link to comment

Naravno, nemam ja problem sa imanjem memorije i procesorima tehnicki, nego sto imanje memorije znaci upravo to, imanje memorije. 

 

Sad cu da odlutam od same serije i da potpuno anatomski i psiholoski neobrazovano nesto ispekulisem.

 

Kod nas, ljudi, u mozgu su smestene ogromne kolicine informacija, sto kroz duboko, sto kroz kratko pamcenje. Na sve to imamo hardcoded mehanizam pomocu koga reagujemo i tu mislim prevashodno na emotivne reakcije (neka bude da su sve metabolicke ili staznam reakcije na senzorne stimuluse irelevantne). Mi imamo limbicki sistem i cuda u prefrontalnom korteksu koji nas cine da se ponasamo i reagujemo ovako kako reagujemo. Kod androida ti treba da iskodiras neki set od tih funkcija, da bi mu definisao ponasanje, sto je ogroman posao (cak i kada ne zelis da android savrseno oponasa coveka) i/ili, ono sto je bolje resenje, da mu napises kod koji se naslanja na bazu sa upisima milijardi stvarnih ljudskih interakcija. A sta je ovo drugo, nego efektivno secanje? 

 

Da zakljucim. Ove dizajnere u parku brine sto su roboti poceli da pamte, sto nisu svakog dana rebooted. To moze da bude problem jedino ako je svaki android od nule napisan kod koji definise svaki moguci contingency i zadaje odgovarajucu reakciju androida, tako eksplicitno. To bi znacilo da u tom kodu treba da stoji svaka recenica koju android moze da cuje od gosta u uslovu "if" i onda sta je pravi odgovor u delu "then" izmedju ostalog. Ja to ne vidim da se uradi ikada i to mi je sci fi. Tako da mora neki machine learning, sto znaci pristup velikoj bazi podataka tudjih secanja i onda ne znam sta ih cudi ako im androidi nisu blank slate. 

ovo sto si napisala stoji, ali je suprotno pretpostavkama AI i neuronskih mreza. smisao AI je upravo u tome da ne treba da iskodiras set funkcija za sve. znaci ne postoji eksplicitni if ->then, vec se pravi odredjeni broj inputa i outputa, dok je ostatak tzv samoodlucivanje. da uprostimo(ovo je najgluplje moguce, ali ce dati objasnjenje nadam se), ti si androidu zadala tri unputa na koje ce on da reaguje, npr reaguje na komande skoci, lezi, cucni. na outpute si stavila mogucnost da android legne, skoci, cucne, trci, baci. medjusobno nista nisi povezala direktno, vec si napravila hidden sloj reakcija. kada takav sistem ukljucis, na pocetku ce na recimo komandu skoci biti jednaka sansa da android skoci, cucne, trci ili sta vec, jer ne postoji if->then, jelda? ne bas. stvar je u hidden sistemu koji zapravo sadrzi neku vrstu if->then komandi koja ce da omoguci odredjeni nivo "ucenja" i koja ce uvek na input stani da dodje do outputa stani uz "okidanje" neuronskih celija u hidden sloju. nakon odredjenog vremena, taj hidden sloj ce "nauciti" kako da okida neuronske celije, tako da za novi unos inputa ne moras da definises nista u hidden sloju, vec ce AI na osnovnu prethodnog iskustva izabrati pravilan output. i to je sustina, sto ti AI dajes osnovni set fja  na osnovu kojih ce on da reaguje i kada mu dodje input koji nije unapred definisan.

znaci ti mu stavis pomorandzu na astal i naucis ga da oljusti tu pomorandzu. onda mu stavis Nokiu na sto i naucis ga da Nokiu stavi na punjac. i kada on to sve nauci, kada mu stavis mandarinu, on ce je oljustiti iako nema if->then definisan za mandarinu, a ako stavis iPhone on ce ga ukljuciti u struju iako nema if->then za iPhone. naravno, ovo je uprosceno i banalno, ali verujem da obuhvata sustinu :)

 

e sada, ako u teoriji ovo postoji, zasto u praksi nije sprovedeno? pre svega sto je hidden sloj zahtevniji i kompleksniji za uraditi nego da definises jednu po jednu if->then, pa tako mozes da napravis sahovski racunar koji ce da izabere najbolju kombinaciju poteza, ali nikada nece znati da oljusti pomorandzu ili da ima kreativno razmisljanje, pa uradi potez koji nema u bazi :)

Link to comment

Ja kapiram da im nije problem to sto pristupaju nekim secanjima, vec onim koje im po resetu brisu. Tipa postoji memory pool ili sta vec iz cega proizilazi AI i raznorazne interakcije, ali je valjda poenta da im brisu deo istih (pretpostavimo da brisu short term - tipa juce je Ed silovao i pobio citavu familiju) pre nego se "pretvori" u long term, pa su komplikacije tu jer im androdi ipak nekako pristupaju (da l matori menja kod tako da ih reset ne brise potpuno ili oni sami uce cemo videti u nastavku).

 

Nesto ko Memento, on se ne seca icega od juce (short term se brise) ali i dalje ima long term secanja na osnovu kojih funkcionise.

 

 

Edit: @mau

Edited by urkozamanje
Link to comment

MauDau je sama sebi odgovorila :D

 

Ja to ne vidim da se uradi ikada i to mi je sci fi

 

 

Serija je sci fi, desava se u izgleda podaljoj buducnosti u odnosu na nas sadasnji trenutak i mozda su smislili/razvili nesto sto samo obavlja taj veliki posao kodiranja, dok covek samo zadaje osnovne stvari ili tako nesto. Lupetam, jer se razumem u materiju kao Marica u onu stvar (kurac), ali pretpostavljam da ce nam se to prikazati i objasniti kako serija bude odmicala (kao verovatno i ono za metke i mnoge druge stvari), tek smo na drugoj epizodi. 

 

BTW, procitah negde da se virus siri izgovaranjem "these violent delights have violent ends". Pretpostavljam da je to Dzefri Rajt sapnuo na uvo onom androidu kog su rashodovali.

 

@adams: jel ti se svidja sto lici na tvoje omiljene filmove, popularne Terminatore? 

Edited by Sludge Factory
Link to comment

naravno.

samo se nadam da ce malo razraditi taj deo, mislim terminator 2 jeste najbolji film svih vremena, ali bih voleo da su poradili malo vise na momentu kad svarci postaje samosvesan. valjda ce odje to biti slucaj.

Link to comment

MauDau je sama sebi odgovorila :D

 

 

 

Serija je sci fi, desava se u izgleda podaljoj buducnosti u odnosu na nas sadasnji trenutak i mozda su smislili/razvili nesto sto samo obavlja taj veliki posao kodiranja, dok covek samo zadaje osnovne stvari ili tako nesto. Lupetam, jer se razumem u materiju kao Marica u onu stvar (kurac), ali pretpostavljam da ce nam se to prikazati i objasniti kako serija bude odmicala (kao verovatno i ono za metke i mnoge druge stvari), tek smo na drugoj epizodi. 

 

BTW, procitah negde da se virus siri izgovaranjem "these violent delights have violent ends". Pretpostavljam da je to Dzefri Rajt sapnuo na uvo onom androidu kog su rashodovali.

 

@adams: jel ti se svidja sto lici na tvoje omiljene filmove, popularne Terminatore? 

da oni preko tableta, bežično, pomeraju slajdere osobina tostera, pa su tako kurvi povećali napadnost za 20% kako bi odvela prave ljude u krevet

- dakle to povlači za sobom da su tosteri blank slate te da ih oni onda fino šteluju i tako prave razliku u karakteru već prema potrebama lika kojeg taj toster treba da odglumi

- to već imamo i sada u igricama, npr u fudbalskim simulacijama vi možete grindati svoje ai igrače a možete ih i pomeranjem slajdera odmah učiniti jednako dobrim ili čak i boljim za nijansu od lažnog ronalda ili mesija

Link to comment

naravno.

samo se nadam da ce malo razraditi taj deo, mislim terminator 2 jeste najbolji film svih vremena, ali bih voleo da su poradili malo vise na momentu kad svarci postaje samosvesan. valjda ce odje to biti slucaj.

 

Pa hoce sigurno. Trenutak kad Skajnet postane samosvestan nismo videli u Terminatorima, jer se filmovi bave sprecavanjem da se to i dogodi, a od buducnosti vidimo samo malo na pocetku oba filma i to kad je rat vec uveliko u toku (i naravno kroz likove Kajla Risa i terminatora koji su poslati u proslost). Westworld se izgleda bas bavi tim trenutkom budjenja. 

 

 

da oni preko tableta, bežično, pomeraju slajdere osobina tostera, pa su tako kurvi povećali napadnost za 20% kako bi odvela prave ljude u krevet

- dakle to povlači za sobom da su tosteri blank slate te da ih oni onda fino šteluju i tako prave razliku u karakteru već prema potrebama lika kojeg taj toster treba da odglumi

- to već imamo i sada u igricama, npr u fudbalskim simulacijama vi možete grindati svoje ai igrače a možete ih i pomeranjem slajdera odmah učiniti jednako dobrim ili čak i boljim za nijansu od lažnog ronalda ili mesija

 

Ako sam dobro shvatio, oni softver ovih androida koji su pokvareni vracaju/downgradeuju na neku prethodnu verziju, pre updejta, nesto kao kad instaliras updejt za win10, pa odlucis da se ipak vratis na sedmicu :D ili ne?

Link to comment

 

Ako sam dobro shvatio, oni softver ovih androida koji su pokvareni vracaju/downgradeuju na neku prethodnu verziju, pre updejta, nesto kao kad instaliras updejt za win10, pa odlucis da se ipak vratis na sedmicu :D ili ne?

I ja sam tako banalno shvatio :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...