Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

3 hours ago, jms_uk said:

 

 

 

a bio si iznenadjen kada sam ti rekla mozda i ne izadjete :laugh:

danas jedan parkirao istao kao ti ...evo ga englez, odmah sam se setila tebe

 

 

Link to comment

Da rezimiramo:

 

Vlada je nakon poraza juče odlučila da uputi predlog skupštini, koji bi ako bi bio usvojen, značio da je zvanična politika UK da nema izlaska iz EU bez dogovora 29. marta. I Vlada je nameravala da disciplinuje svoje poslanike da glasaju za taj predlog. Onda je neko predložio amandman (ali neobavezujući :wacko:) koji bi uklonio mogućnost izlaska bez dogovora zauvek. Vlada je bila protiv toga, jer su oni želeli samo da se ne izađe bez dogovora 29.3., ali da to ostane kao mogućnost u principu, i terali su svoje poslanike da glasaju protiv toga (što je dovelo do toga da neki ministri koji bi podržali taj amandman glasaju protiv da ne bi morali da daju ostavke) međutim amandman je usvojen, za dlaku. Onda je zbog toga Vlada promenila mišljenje i počela da tera svoje poslanike da glasaju protiv sopstvenog predloga, jer bi glasanje za njega sada značilo da biva usvojen sa tim amandmanom. Međutim tu su već mnogi ministri krenuli da otkazuju poslušnost i da glasaju za ili budu uzdržani, i predlog je (sa sve amandmanom) na kraju usvojen sa finom razlikom.

 

ERGovci su predložili svoj amandman o ,,kontrolisanom izlasku bez dogovora" (što je EU odmah ocenila kao fantaziju koja je nesprovodiva) ali on je odbačen sa velikom većinom.

 

Bitno je reći da je ovim UK samo rekla da ne želi izlazak bez dogovora (obavezujuće 29.3., a neobavezujuće nikad :huh: ako sam dobro shvatio) i to utvrdila kao svoju zvaničnu politiku. Sa tim mora da se složi i EU da bi se išta od toga zapravo i desilo. A Barnije kaže juče a što da produžavamo, zbog čega, ovaj dogovor koji je ispregovaran i koji je postoji je jedini mogući, a njega UK parlament neće...

Link to comment

Biće super kad sutra izjasne i protiv produženja. Nećemo ovaj deal, nećemo bez deala, nećemo produženje. 

 

 

 

Edited by MancMellow
Link to comment

:laugh:

 

 

 

 

"Ćorsokak se samo produžava"

 

Quote

"Tako je pitanje napuštanja EU pokazalo ustavnu nezrelost Ujedinjenog Kraljevstva. Ovde dokle se stiglo, možda bi samo novi referendum ili poslanički izbori pomogli Velikoj Britaniji da odluči šta želi" - zaključuje oksfordski profesor Elefterijadis.

 

Link to comment

U maju su izbori za evropski parlament. Mandat novoizabranog EP onda počinje, ja mislim u julu. Pošto Britanija treba da izađe 29.3., odavno se vrše pripreme da se izbori sprovedu bez britanskog učešća.

 

Tu ulazimo u začkoljicu oko produženja roka za brexit. EU je nedvosmisleno rekla da sadašnje stanje stvari ostaje ukoliko Britanija izađe pre početka mandata novog saziva EP, dakle ukoliko se brexit na odloži ne više od 3 meseca (ako sam u pravu da novi parlament zaseda od jula). Međutim, ako se odloži duže od toga, onda Britanija mora da učesztvuje u evropskim izborima, jer svaka članica EU mora imati predstavnike u EP.

 

I Tereza Mej sada koristi ishod glasanja od juče da još jedanput pokuša da uceni ERGovce: ili moj brexit ili nikakav brexit. Kaže da će od EU traži kratko, ,,tehničko" odlaganje brexita samo ukoliko britanski parlament napokon glasa za njen dogovor o izlasku. U protivnom tražiće duže odlaganje od nekoliko meseci, Britanija će morati da učestvuje u evropskim izborima, i ko zna da li će ikada i izaći iz EU. Neki ERGovci su već rekli ,,odjebi, glasaćemo protiv koliko god puta treba" a neki se sada kolebaju.

Link to comment

Da stvar bude smešnija, može se desiti da uopšte ne dođe do trećeg glasanja o dilu pošto se ne može glasati više puta o istoj stvari u istom zasedanju parlamenta, ili da ukoliko do njega dođe i Mej uspe nekako da namakne većinu za dil, ono bude osporeno.

 

 

Edited by vememah
Link to comment

Vlada će da tvrdi da nije glasanje o istoj stvari suštinski jer je sada jasno da ne može no deal, i da će biti potencijalno jako dugačkog produžetka itd. To ja nagađam btw. Da li je to dovoljno da predsednik skupštine dozvoli glasanje po treći put je već druga stvar

Link to comment

problem je da eu ocekuje jasan plan  sta i kako za vrijeme produzetka,

prihvatljive opcije bi bile:

 

- prihvatanje deala (bez sustinskih promjena)

- novi parlamentarni izbori

- drugi referendum  (mislim da ovo preferiraju)

 

 

i jos jedan mali problem, svih 27 preostalih clanica mora se slozit

 

Link to comment

od 40 planiranih, britanija je ispregovarala ako sam dobro ispratio 6 bilateralnih postbrexit ugovora, kao najvazniji sa svicarskom, ostalih 5 sa trgovinskim velesilama poput lichtensteina etc.  :D

Link to comment
×
×
  • Create New...