Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

zatražiće sigurno. i obzirom na to da prve post-brexit years u UK neće biti med i mleko velika je šansa da će izglasati nezavisnost. 

Link to comment

--- Znam da će zvučati sumanuto, ali jednako je greška gurati na silu ka federalizaciji kao i odustajati i izlaziti. Za neke stvari je prosto potrebno vreme. Dugo vreme. Potrebno je da se generacije ne samo rode, nego i umru u nekoj tvorevini i to više puta. Sa evrozonom su požurili...jesu. Ali to ne znači da treba dismentlovati ceo projekat. Alternativa je jako loša. 

 

Treba praviti funkcionalnu tvorevinu, koja može da konkuriše USA i Kini, ili ostalim budućim jakim državama. Dok mi raspetljamo stare rasprave postajemo kolonija, a da to ne primetimo.

Link to comment

Ja sam duboko uveren da države koje su do sada ozbiljno gurale u pravcu integracije i koje ceo projekat drže na okupu odatle neće odstupiti, a ne vidim da se to može dogoditi u skorije vreme. U Evropi unija nema alternativu, ona koja mi pada na pamet je ružna i podrazumeva nužno neki oblik zategnutosti i rata.

 

Dokle god F, D, I osovina funkcioniše kako valja, EU će opstajati. Migrantska kriza, kao "spoljni neprijatelj" ima popriličan potencijal za jačanje unije. UK je tu samo smetnja.

Link to comment

Treba praviti funkcionalnu tvorevinu, koja može da konkuriše USA i Kini, ili ostalim budućim jakim državama. Dok mi raspetljamo stare rasprave postajemo kolonija, a da to ne primetimo.

 

Nije "konkurentnost" sve i svja. To je Merkelkina logika i gledaj dokle je dovela Evrozonu i, posledično Evropsku Uniju. 

Link to comment

Ja sam duboko uveren da države koje su do sada ozbiljno gurale u pravcu integracije i koje ceo projekat drže na okupu odatle neće odstupiti, a ne vidim da se to može dogoditi u skorije vreme. U Evropi unija nema alternativu, ona koja mi pada na pamet je ružna i podrazumeva nužno neki oblik zategnutosti i rata.

 

Dokle god F, D, I osovina funkcioniše kako valja, EU će opstajati. Migrantska kriza, kao "spoljni neprijatelj" ima popriličan potencijal za jačanje unije. UK je tu samo smetnja.

 

pa NE funkcioniše, u tome je stvar. Čekaj, tebi ovo sa migrantskom krizom i sa krizom Evrozone liči na "funkcionisanje kako valja"?

Edited by MancMellow
Link to comment

pa NE funkcioniše, u tome je stvar.

Gde ne funkcioniše, u slučaju Grčke?

 

Nadam se da znaš kako se u Uniji odlučuje, koji su mehanizmi itd? Komplikovana SFRJ je za nju ništa.

 

Onda, ne možeš nikako izbeći situaciju da ti u najmoćnijoj državi na vlasti bude ekonomska desnica, i da bangavi herr sturmbahnführer Schäuble, iz sopstvenih ideoloških ili nemačko-unutrašnjepolitičkih razloga zateže oko pitanja koje ugrožava samu uniju, dokle god ne postoji efektivni mehanizam da on bude preglasan u Briselu. A toga neće biti bez federalne unije.

 

No, upravo tu agendu upravo "osovina" jedina gura i zdušno podržava, te jedina i ima kapacitet da iznese.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Nije "konkurentnost" sve i svja. To je Merkelkina logika i gledaj dokle je dovela Evrozonu i, posledično Evropsku Uniju. 

 

Tu se slažem, ali nju uopšte ne kapiram kao iskrenu pristalicu EU ideje, naprotiv.

Link to comment

Tu se slažem, ali nju uopšte ne kapiram kao iskrenu pristalicu EU ideje, naprotiv.

 

Pa ok nije bitna ličnost nego ideologija. Ideologija je austerity kao logična posledica ESM-a. A onda se zaobilazi ispod stola QE-em i više nema nikakve jasne politike. Ovako kako ide pitanje je godine kada če se FRA i GER posvađati. 

Link to comment

Ono što hoću da kažem je da Brexit sasvim lako može da ima potpuno suprotan efekat od onog koga neki očekuju u sve bržoj i većoj federalizaciji. 

Link to comment

^^ Govoriš o strukturnoj krizi unije, to nema veze sa "osovinom" tj. zalaganjem Francuske, Nemačke i Italije za njenim očuvanjem.

 

A i kakve sad veze ima španska visoka nezaposlenost sa unijom i njenim strukturama?

 

I nije bila kriza evra kao valute, bila je kriza bankarskog sektora.

Link to comment

Pa ok nije bitna ličnost nego ideologija. Ideologija je austerity kao logična posledica ESM-a. A onda se zaobilazi ispod stola QE-em i više nema nikakve jasne politike. Ovako kako ide pitanje je godine kada če se FRA i GER posvađati.

OK, sad kapiram šta hoćeš da kažeš. Pazi, to će svakako morati na legitimisanje, kad tad, i to bolje što pre. Otherwise, ionako percipirane kao "birokratske" i daleko nepopularne, briselske strukture će postati omražene i to će biti kraj EU, Jer će vrlo brzo početi da varniče i AfD i NF i sl.

 

Poenta je da se to desi što ranije, a opet to ne može da iznese niko drugi sem Francuske i Nemačke. Sa Britanijom unutra to nije bilo moguće, ako izađe će možda biti za nijansu više moguće nego što jeste.

Link to comment

^^ Govoriš o strukturnoj krizi unije, to nema veze sa "osovinom" tj. zalaganjem Francuske, Nemačke i Italije za njenim očuvanjem.

 

A i kakve sad veze ima španska visoka nezaposlenost sa unijom i njenim strukturama?

 

I nije bila kriza evra kao valute, bila je kriza bankarskog sektora.

 

Pogledaj malo GDP-ije i rast ekonomija Italije i Francuske od 2008 na ovamo. 

Link to comment
×
×
  • Create New...