Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

To pod pretpostavkom da će EU umeti da hendluje izlazak, u šta nisam baš siguran. Pre verujem da će označiti početak razdoblja u kojem će ostali početi da traže specijalan status za sebe. Znajući kako Nemci i Francuzi rešavaju krizne situacije... jbg.

 

EDIT

 

Kao što su mnogi već napisali, katastrofa je što je pobednička opcija (koja god bila), pobediti za promil.

Edited by Dr Arslanagić
Link to comment

Apsolutely. I do sad su samo smetali, ovako raspolućeni će biti jedno tri puta gori u odnosu prema Briselu.

 

Let them leave. ^_^

 

edit: ko ima kapacitet/poziciju da traži specijalni status?

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

To pod pretpostavkom da će EU umeti da hendluje izlazak, u šta nisam baš siguran. Pre verujem da će označiti početak razdoblja u kojem će ostali početi da traže specijalan status za sebe. Znajući kako Nemci i Francuzi rešavaju krizne situacije... jbg.

 

EDIT

 

Kao što su mnogi već napisali, katastrofa je što je pobednička opcija (koja god bila), pobediti za promil.

 

Verovatno će zasrati kao i obično, ali ja kapiram da je jedini način da EU opstane federalizacija, ko hoće da u to uđe hoće, ko neće neće.

Link to comment

Razbirate li da su šanse da se EU raspadne/postane federacija otprilike 95:5?

Edited by Dr Arslanagić
Link to comment

Apsolutely. I do sad su samo smetali, ovako raspolućeni će biti jedno tri puta gori u odnosu prema Briselu.

 

Let them leave. ^_^

 

edit: ko ima kapacitet/poziciju da traži specijalni status?

 

Svi koji pomisle da im je neki partikularni interes mnogo bitan. Šta fali da svi budu Norveške?

 

Misliš da migrantska histerija neće da se prelije dalje recimo?

Edited by Dr Arslanagić
Link to comment

Razbirate li da su šanse da se EU raspadne/postane federacija otprilike 95:5?

Ts.

 

I duboko sam uveren da nea šanse. S britanskim izlaskom švabe dobijaju igralište samo za sebe (dok se Francuzi malo ne otresu) i shift u američkoj poziciji prema njima umesto Engleza.

 

Dakle Vierte Reich.

Link to comment

Šta fali da svi budu Norveške?

 

Misliš da migrantska histerija neće da se prelije daljem recimo?

Fjordovi, nafta i pare. I Amer'ka da zalegne, a nju zabole.

 

Mislim da hoće, ali ni najmanje u meri u kojoj je to u UK slučaj. Kontinent je svojski zapljusnut, a i sklon da mnogo više istrpi od Engleza.

Link to comment

Pa neke zemlje o tome guslaju već godinama, dok se u UK o tome nije mnogo govorilo.  Danska, Holandija, Belgija... 

 

Kontinent je, naprotiv, manje sklon da primi od Britanaca, jer je na kontinentu manji rast GDP-a i mnogo veća nezaposlenost.

Link to comment

Razbirate li da su šanse da se EU raspadne/postane federacija otprilike 95:5?

 

OK, ali ajde da se to javno kaže i da prestane ova agonija, gde ta EU jednostavno nije u stanju da donese nikakve važne odluke. Ovo je prekretnica, ili da EU nastavi da bude komedija, ili da države konačno pristanu da se odreknu svog jebenog suvereniteta. Ja sam pesimista. Ali 'ajde da se to što pre završi, pa da vidimo na čemu smo.

Edited by Anonymous
Link to comment

Pa neke zemlje o tome guslaju već godinama, dok se u UK o tome nije mnogo govorilo. Danska, Holandija, Belgija...

 

Kontinent je, naprotiv, manje sklon da primi od Britanaca, jer je na kontinentu manji rast GDP-a i mnogo veća nezaposlenost.

Ali je ipak primio™ bez da su svi odmah potegli referendume o izlasku. Kod kontinentalnih zemalja su mnogo krupniji ulozi u pitanju od ostrva, od ekonomske i monetarne sfere preko migracija do sopstvene bezbednosti.

 

Deo odgovora na krizu je bio more Europe i to European Border Agency, sa oružjem i značkama, i zametak EuroCoast Guard-a. A nije valjda da istu težinu ima neko dansko i holandsko guslanje sa onim iz UK. Nema niti može da ima.

 

Ako odgovor na eventualni brexit iz kičme EU bude nešto čvršći, brzo će utihnuti.

Link to comment

obojica pričamo u kondicionalu, ti izvodiš jedan zaključak verujući da će odgovor EU biti čvrst, jasan i žestok, ja drugi verujući da će nastati haos i raspad. ali je činjenica da ne znamo šta će se desiti, jer je eventualni izlazak UK presedan, nešto što se nikad ranije nije desilo.

 

oko more Europe politike... upravo im se danas to obija o glavu, o-ruk etatizacija koja nije prošla demokratsku validaciju. zato će EU imati prvo da u narednim godinama izdrži popularni revolt i da strepi da je ne uruše FN, AfD i slični narodni odisaji.

 

ja nisam optimista.

Link to comment

Taj "završetak" uopšte ne mora da bude prijatan, a zna se ko na kraju najviše najebe. Ovo je prosto loš momenat da gledamo "završetak". Mada sam svestan da u dobrom momentu niko ni o čemu ne razmišlja. 

 

Majkl Hejzeltajn, pro-EU torijevac je rekao, ne mnogo glasno doduše - na kraju svih krajeva, mi ćemo morati da uđeo u Euro tj u Eurozonu. Mislim, čudno je što se danas stvari gledaju kratkovidije nego 1945 ili 1950. Te velike evropske nacionane države nikad zapravo nisu bile samo, eto, nacionalne države. One su bile imperije u nestanku ili u nastanku. EU je...neka vrsta imperije, mislim kad bi bila država definitivno jeste. Ove male države su najveći deo svoje istorije bile autonomne pokrajine. Ima izuzetaka, naravno, ali za većinu vredi. Znam da će zvučati sumanuto, ali jednako je greška gurati na silu ka federalizaciji kao i odustajati i izlaziti. Za neke stvari je prosto potrebno vreme. Dugo vreme. Potrebno je da se generacije ne samo rode, nego i umru u nekoj tvorevini i to više puta. Sa evrozonom su požurili...jesu. Ali to ne znači da treba dismentlovati ceo projekat. Alternativa je jako loša. 

Link to comment

Mene samo zanima koliko brzo će Škoti zatražiti novi referendum da ponovo uđu u EU. I tamo su promili bili u pitanju. Cirkus u najavi.

Link to comment
×
×
  • Create New...