Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

http://whatukthinks.org/eu/questions/do-you-think-britain-would-be-better-or-worse-off-economically-if-it-left-the-eu/

 

Po ovome ispada da je percepcija "biće nam ekonomski gore ako izađemo iz EU" još slabija nego pre 6 meseci ili godinu dana, dakle pre nego što je Kameronova vlada krenula u referendumsku kampanju. Zadnjih mesec-dva malo raste ali je pikovalo još prošle godine.

 

To je vrlo loša penetracija™ ekonomske poruke IN kampanje.

 

ja mislim da ljudi ispravno kapiraju da ovo nije prvenstveno o ekonomiji. ono sto nisu ukacili je o cemu je. ali to nije ni cudno

 

mislim, onako, generalno, inokosno vezano za ovaj referendum - pomozi mi setiti se koja je nacija ili federacija nastala iskljucivo i samo -demokratski i striktin postovanjem unapred zadate procedure. Pri tom, ovde se ne radi o povredjivanju demokratije kao takve - radi se o "povredama" ne narodnog, nego nacionalnog suvereniteta.  

 

Onako "istoricarski" objektivno, bez navijanja i ideoloskih predznaka, EU je sebi u cilj stavio monumentalno veliki zdatak, sastavljen od dva fantasticno velika zadatka. Jedan je politicko ujedinjenje Evrope. To je, a i onda samo delimicno, bilo poslednji put za vreme najvece ekspanzije Rimskog carstva. Drugi je da taj zadatak bude ostvaren sustinski dobrovoljnom samodemisijom postojecih suverena (u ovom slucaju nacija tj gradjana nacionalnih drzava). Dakle, objektivno, minimalna je sansa da Evropa kao federacija uspe a da se na neki nacin ne okrnji demokratija u nacionalnom okviru. U evropskom ili lokalnom/regionalnom, mozda i nece. 

Link to comment

Pa oni su svo ovo vreme na tu kartu i igrali, regionalno premrežavanje, princip supsidijarnosti prilikom deljenja ovlašćenja utkan u sva akta itd. Soft razglavljivanje nacionalnog suvereniteta.

 

Opet ja povlačim paralele, ali u Juzi je tome rečeno njet još šezdesetih, na zapadu zemlje.

 

Ako EU bude federacija, postaće to izlazeći iz neke teške krize. Bez toga se retko koja država stvara.

Link to comment

upravo sam ovaj razgovor hteo da izbegnem. pricali smo o tome. pritisci - da, ali na funkcionisanje sistema ne ludacki pritisak na budzet. Ali to vazi za Grcku. Ko ce da "pritiska" Francusku? Sami sebe. Pa ok, ali to traje. 

 

Pa Francusku ce da pritiska realnost jer nema ko to da plati i da hoce. Slicno je i za Italiju.

 

Za Grcku je to takodje slucaj jer politicki ce biti nemoguce organizovati bejlautove svake 3 godine.

Mogu 2 eventualno 3 jer je mala zemlja i jer nije bilo razradjenih mehanizama exita.

Sada je to vec sasvim realna opcija i pitanje je vremena kada ce nekome da pukne film ako se tamo stanje ne popravi.

 

Sto se tice pritiska na budzet, koliko je meni poznato, taj se puni placanjem poreza koje se i dalje izbegava. 

Link to comment

zato sto to niko nije postavio kao uslov ni za sta. politicki je nemoguce zamerati se apsolutno svakome u zemlji. to ne vazi samo za syrizu vec bilo koga bilo gde. i to odlicno znaju oni koji su im nametnuli ove uslove. priali smo o tome na 10 strana, dosli smo do zakljucka da je bolje da se kontrolise kako radi drzavna uprava nego da li je deficit/suficit bas tacno ovoliki ili onoliki i ti si rekao da suverena drzava na to ne bi pristala - ja: realno ne znamo, niko se time nije bavio. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Ovo su zadnje ankete:
 

Britain Elects ‏@britainelects 8h
BMG EU referendum polls, with undecideds:
Online:
Remain: 41% (-3)
Leave: 51% (+6)

Telephone:
Remain: 46%
Leave: 43%
(10 - 15 Jun)
 
 
Britain Elects ‏@britainelects 9h
EU referendum poll:
Remain: 53%
Leave: 47%
(via BMG, phone / 10 - 15 Jun)
Excluding DKs.
 
 
Britain Elects ‏@britainelects 9h
EU referendum poll:
Remain: 45% (-4)
Leave: 55% (+4)
(via BMG, online / 10 - 15 Jun)
Excluding DKs.



Plus ovaj presek:


ClMmiWAWQAE_D8l.jpg

Treba sačekati na efekte ovog ubistva, čini mi se da će bar malo uticati na raspoloženje.

Link to comment

šta se to desilo krajem maja pa remain drastično pada a exit raste?

 

ovde ima pregled sta se kad dogadjalo. osim sto mislim da je efekat plasenja ekonomijom upravo tada negde poceo da se "ispira", TV debate nisu pomogle (a nije ni cudo)

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Opinion_polling_for_the_United_Kingdom_European_Union_membership_referendum#2016

 

Skotska 25% prednost za Remain. Rasturice sopstvenu zemlju u iduci cetvrtak...

Link to comment

Skotska 25% prednost za Remain. Rasturice sopstvenu zemlju u iduci cetvrtak...

 

Ja uopšte nisam sigurna da će rasturiti bilo šta, možda oni jedini izađu netaknuti ako krene raspad cele EU.

Link to comment

Ja uopšte nisam sigurna da će rasturiti bilo šta, možda oni jedini izađu netaknuti ako krene raspad cele EU.

 

Sta, raspasce se Francuska, Nemacka, Poljska ili Svedska ako se raspadne EU?

 

S druge strane ako "ne krene" raspad EU drugi referendum u SKotskoj je veoma verovatan, a tu bi onda 99% pobedila opcija za nezavisnost.

Link to comment

SNP će sigurno iskoristiti eventualni Brexit da izboksuje novi referendum. A na njemu će biti stvarno povuci-potegni.

 

Pitanje je. Dok dođe do novog referenduma, mnogo će vode proteći kinezovom rekom. A do tad ako bude puno taramburalo po Evropi, možda Škotlanđani procene da ime je bolje da se drže Londona.

Link to comment

Pitanje je. Dok dođe do novog referenduma, mnogo će vode proteći kinezovom rekom. A do tad ako bude puno taramburalo po Evropi, možda Škotlanđani procene da ime je bolje da se drže Londona.

 

Puno ce "tamburati" pre svega u UK narednih godina ako bude Brexit

Link to comment

Sta, raspasce se Francuska, Nemacka, Poljska ili Svedska ako se raspadne EU?

 

S druge strane ako "ne krene" raspad EU drugi referendum u SKotskoj je veoma verovatan, a tu bi onda 99% pobedila opcija za nezavisnost.

 

Vrlo je pitanje kako će izgledati dinamika EU ako bude BrExit.

Link to comment
×
×
  • Create New...