Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

O da, to će, što se njih samih tiče, in the long run biti najveća mirnodopska greška koju su napravili. Što se ostalih tiče, kontinentu će in the long run učiniti ozbiljnu uslugu, iako sve ovo neće proći bez nekih turbulencija i tu u nekom srednjem roku.

 

Jbg, ili se integrišeš ili dezintegrišeš, been there done that. :fantom:

Link to comment

Od 11 anketa objavljenih u poslednjih nedelju dana samo 2 kažu da će pobediti opcija za ostanak u EU i to sa 1, odnosno 2% prednosti.

 

Od preostalih 9, čak 6 kažu da je prednost opcije za izlazak 5% ili veća.

po willhill-u remain je 1.5, a leave 2.6
Link to comment

eto prilike za easy money. što naravno ne isključuje mogućnost da je u pitanju još jedan oblik marketinga

Link to comment

 

A 52-year-old - named locally as 'loner' Tommy Mair from Birstall - has been arrested by police and his house is currently being searched by forensics.

 

355C201400000578-3644847-Locals_have_nam

Edited by Prospero
Link to comment

bice ovo zanimljiv okrsaj novca i emocija.

 

ClBU07NXIAI3BCN.jpg

 

Meni se cini da ovaj referendum nije toliko o money in politics i banksterima koliko ja kapiram

Omladina je za REMAIN, a omladina je ta koja podrzava Korbina i koja je najosetljivija na te stvari.

 

 

Sa druge strane, naravno da penzionerima siste jaja sto je FTSE 100 pao za XY poena.

Sa druge strane, working class je vecinski za LEAVE, i oni su verovatno besni na banksterse.

Link to comment

Definitivno će biti veoma tesan rezultat i to je u stvari najgore. Polly Toynbee često piše gluposti ali ovo zapažanje, gledajući odavde, čini mi se nije bez osnova

 

 

 

Something close to a chilling culture war is breaking out in Britain, a divide deeper than I have ever known, as I listen to the anger aroused by this referendum campaign. 

 

Ko će postati "Druga Engleska"? Ja uopšte više nisam siguran da današnje partije islikavaju stvarne politićke tendencije u društvu. Evo zašto mislim da ovaj referendum loš (a to je trebalo da znaju pre nego što su podlegli porivu da rascepe u partiji leče rascepom u državi). Recimo pobedi Remain. Ostaje jedna jasna koalicija frustriranih radnika, penzionera i bogatih raspirivača nacionalizma i iste te frustracije, koja će - kako onda tačno da se očituje u političkom životu zemlje? Glavni katalizator je imigracija, ali šta sa njom ako pobedi Remain, to je onda ad acta - na koju stranu će izbiti ta motivacija za političko delovanje?

 

Ako pobedi Leave isprva će nastupiti haos, politički haos. Nit Cameron, nit Corbyn, nit Blairites u Labs nit Lib-Dems ne mogu iskreno da vode te pregovore o razdruživanju. Mogu Johnson i Gove, ali oni neće imati većinu, čak ni sa UKIP-om. Znači, realno, izbori. Na izborima će tema ponovo biti, naravno, referendum i EU. Nema šanse da neće biti. U Škotskoj možete da zamislite šta će biti tema. Ako Labs izađu sa platformom (a to mi se čini najverovatnije) da su Cons sve zajebali sa ovim referendumom i sa ukazivanjem na nestabilnost koja će neminovno uslediti može lako da se desi da dobiju izbore sa pro-EU programom ili naprave savez posle sa SNP. Da li će oni na osnovu takvog mandata voditi pregovore o razdruživaju ili će raspisati novi referendum? Razlog "Škotska" može lako da pretegne na stranu novog referenduma. Nije da se slične stvari nisu dešavale u drugim zemljama. 

 

Glavna poenta je - pobeda Leave može da označi početak malo dužeg perioda nestabilnosti i to je čak prilično verovatnije nego da će nastupiti period stabilnosti i "mirno" razdruživanje. Logika političkog života nalaže prognozu da će postojati oni koji će, ma kako kratkotrajan, ali neminovan, period nestabilnosti pokušati da iskoriste za sopstvene političke poene i kriviće, normalno, ono što je nestabilnost izazvalo. 

Link to comment
×
×
  • Create New...