Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

Pa ne tvrdim drugačije - očigledno - činjenice su na strani toga što kažeš. Samo malo kukam koliko mi je to, jbg, koja je reč dobra? Teško razumljivo.

Sta znam, drustvo nije samo dobrovoljna zajednica racionalnih pojedinaca niti ih u zajednici drzi racunovodstveni pristup nego i emocije i iracionalnost.

 

Na to se prosto mora racunati.

 

by Tapatalk

Link to comment

Meni je malo nepojmljivo da ga ljudi tretiraju kao "Ma glasaću ovako, zabole me", bez imalo dubljeg razmišljanja ili nekog osnovnog vaganja šta ako ovo a šta ako ono.

 

 

Ja bas mislim da se o najkrupnijim drzavnim pitanjima glasa emotivno, uz element kurcevitosti a da se o komunalnim putanjima glasa racionalnije

 

by Tapatalk

 

 

Ima jedan rad na tu temu, ja mislim da je bio bas iz Engleske, gde kazu da ljudi sto svesno sto podsvesno shvataju da bas njihov glas, kao jedan od nekoliko (desetina, stotina) miliona, nema presudni uticaj na ishod izbora (tj. jako su male sanse da ce bas njihov glas prelomiti) i da onda glasaju onako kako im emocionalno godi - rezon je, kada vec moj glas sam po sebi nema veliki znacaj i uticaj, iskoristicu cin glasanja da se ja licno osecam bolje. Meni se cini da u Marvinovom opisu vidimo upravo taj mehanizam, a to se slaze i sa Prosperovom konstatacijom jer kada se glasa o komunalnim stvarima, to je lokal, konkretne stvari su u pitanju, sve je mnogo manje apstraktno i broj biraca je daleko manji sto znaci da svaki pojedinacni glas vredi mnogo vise.

 

Inace u tom radu su ,,potvrdili" tu teoriju tako sto su izveli ekspirement gde su odabrali nasumicno neki mali broj ljudi (100, 1000, ne secam se) i onda sa njima radili simulaciju izbora ali im rekli ,,samo vi imate pravo glasa na izborima - vi odlucujete za sve ostale, vas 100(0) ce izabrati parlament koji ce voditi celu zemlju" i onda su ljudi daleko ozbiljnije shvatili cin glasanja nego sto je inace slucaj. Znali su da njihov glas ima veliku tezinu, i da bas on mozda moze prelomiti ishod - i rezultat je bilo daleko vise vaganja i razmisljanja nego na ,,obicnim" izborima. Zakljucak je bio da bi ishodi izbora bili bolji za sve kada bi, umesto da svi biraci glasaju na svakim izborima, pred svake izbore po maltene drevnoatinskom metodu nasumicno izabrali reprezentativni uzorak od recimo 1% glasacke populacije i samo njima dali pravo glasa na tim izborima.

 

Ne znam koliko to sve ima veze s mozgom, ali zvuci interesantno, a ovo sto Marvin opisuje me podsetilo na to. 

 

 

Edited by hazard
Link to comment

Interesantno, zaista.

 

 

Kad već odosmo u filozofiranje, da ubacim čunj ovde da je na parlamentarnim i lokalnim izborima u Britaniji verovatno mnogo šire osećanje da individualni glas ne vredi, jer se poslanici biraju po opštinama. Neke opštine su "safe" za svoje partije, i recimo na severu Engleske koji je suvereno laburistički, glasači Torijevaca svakako imaju osećaj da njihovi glasovi ne vrede i da su bačeni (realno, u safe opštinama, to je dobar opis), i obratno na jugu. Ovaj referendum je zapravo primer sušte suprotnosti - svačiji glas će da vredi i da se broji.

Link to comment

Mislim da su ekonomski argumenti za Remain u stvari manje bitni. Naravno,odmah posle Brexita (ako bude) bice haos, moguce je da funta solidno "dropne" i da se ekonomski pokazatelji propisno pogorsaju. Medjutim, kapiram da je ideja Leave kampanje da eventually potpise sa EU nekakav Norway-like trade agreement po kome ce britanska roba dobiti pristup na EU trziste, a po kome ce oni da ispregovaraju recimo, lupam, ali moguce je, da postoji slobodan protok radnika, ali, recimo, samo onih koji su vec ugovorili posao. Britanija nece ekonomski propasti posle Brexita, mada sledi turbulentni period, to bez diskusije. 

 

Brexit je, pak, stratesko politicko samoubistvo prvog reda. U tom smislu posledice ce biti najdugorocnije moguce ako EU (minus UK) prezivi i pozivi. To obicne birace nit interesuje nit je sasvim sigurno da bi trebalo da ih interesuje, ali to je politcke vodje moralo da interesuje. Nisam a priori protiv referenduma, ali ovaj nije trebalo raspisivati kao in-out referendum. I, da, postoji i ta sitna stvar kao sto je skotska nezavisnost. Sanse za to se sa pobedom Leave opcije prilicno povecavaju.

 

Imigracija je defo najvazniji single issue, ali mislim i da je, sto se obicnih glasaca ticce, ovo jednostavno 1 protest vote, imigracija je veoma zgodan katalizator koji se vec dugo "kuva"

Edited by MancMellow
Link to comment

ja bih da dodam da mi se cini da je dobar deo problema i u tome sto remain kampanja vrlo mlaka i dosadna. plasenje je krenulo jako rano pa se do sad razvodnilo. da su, kao sa skotskom, to ubacili dosta kasnije u pricu, bilo bi mnogo efektnije. cim das ljudima vremena - naviknu se na frku ili ideju frke. ovi geldofovi camci juce su bili jedini interesantan momenat u remain kampanji do sada.

 

glavni govornici remain opcije su ili rabljeni politicari s dosta putera na glavi ili ljudi koji su potpuno oslobodjeni harizme - kameron, ozborn, bler, braun, korbin... ma katastrofa. dovoljno govori to da je john major do sad najinteresantniji remain pobornik.  

 

a pri tom ne moze da se zivi od jebenih programa i svetkovina povodom kraljicinog 90og rodjendana. zastave, ulicne zurke, koncerti, parade i milion programa o kraljici i njenom svemu, od konja i kerova do cukljeva. pre neki dan su na radiju rekli da je kisa volsebno stala kad je kraljica odlucila da se pojavi na konjskom trkalistu. mislim alo?! sacekala zena da stane pljusak, zar i od toga mora da se pravi cudo.

 

ja se iskreno nadam da uefa nece izbaciti engleze sa prvenstva bar do iduceg cetvrtka jer ako se tod desi, tek tad ce nacionalni ponos i secenje kite da uzme maha.

Link to comment

ja se iskreno nadam da uefa nece izbaciti engleze sa prvenstva bar do iduceg cetvrtka jer ako se tod desi, tek tad ce nacionalni ponos i secenje kite da uzme maha.

sta ako ispadnu porazom od Slovacke?  :D

Link to comment

Interesantno, zaista.

 

 

Kad već odosmo u filozofiranje, da ubacim čunj ovde da je na parlamentarnim i lokalnim izborima u Britaniji verovatno mnogo šire osećanje da individualni glas ne vredi, jer se poslanici biraju po opštinama. Neke opštine su "safe" za svoje partije, i recimo na severu Engleske koji je suvereno laburistički, glasači Torijevaca svakako imaju osećaj da njihovi glasovi ne vrede i da su bačeni (realno, u safe opštinama, to je dobar opis), i obratno na jugu. Ovaj referendum je zapravo primer sušte suprotnosti - svačiji glas će da vredi i da se broji.

 

Meni je tu indikativno sto su ankete o tome sta ljudi misle da ce se desiti na referendumu i dalje pokazivale da vecina misli da ce pobediti remain, cak i nakon sto se pojavilo nekoliko anketa u kojima je ubedljivo vodio leave. To me navodi na misao da masa razmislja po sistemu ,,ma znam da cemo ostati ipak na kraju u EU, ali ja cu da glasam protiv cisto da im pokazem kurac". Naravno, ako se skupi dovoljno takvih, onda nece ostati u EU.

Link to comment

Nema potrebe, nije pokvareno

 

 

Nismo vas pitali za mišljenje, građanine.

 

 

Meni je tu indikativno sto su ankete o tome sta ljudi misle da ce se desiti na referendumu i dalje pokazivale da vecina misli da ce pobediti remain, cak i nakon sto se pojavilo nekoliko anketa u kojima je ubedljivo vodio leave. To me navodi na misao da masa razmislja po sistemu ,,ma znam da cemo ostati ipak na kraju u EU, ali ja cu da glasam protiv cisto da im pokazem kurac". Naravno, ako se skupi dovoljno takvih, onda nece ostati u EU.

 

Ima i toga, svakako. Protest vote, anti-establishment vote pa čak i misleći "ma nema šanse". Ko zna, možda bude dobar broj takvih koji će se sledeći četvrtak popišmaniti, baš zato što sada pollovi pokazuju suprotno. I pollovi za Škotsku su pokazivali blizu 50-50, pa je to otišlo na kraju na 10 poena za status quo.

Link to comment

Počelo je!

 

https://twitter.com/meaglemp/status/743435068849463296?ref_src=twsrc%5Etfw

 

 

 

 

According to a Labour source, Cox was shot and stabbed after she had conducted her morning surgery for constituents. Another person, who has not been identified, was also injured and both were taken to hospital, the source said. The attack was said to have taken place sometime after 1pm.
Edited by MancMellow
Link to comment

dobro je ako je tako, za misljenje starih, koji dolaze ovde, znam iz prve ruke. njima se sve smucilo ™, nema staaare Britanije i tako to.

Pa i nije bas dobro, zato sto mladi nece da se cimaju da glasaju, dok matorci definitivno hoce.

 

 

Sent from my iTelephone using Tapatalk

Link to comment

The EU referendum 'In' campaign has joined Vote Leave in suspending campaigning for the day.

 

 

Sent from my iTelephone using Tapatalk

Link to comment
×
×
  • Create New...