Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

6 minutes ago, Filozof manijak said:

U moje prehistorijsko doba kad sam pohađao gimnaziju, jedva je petina učenika imala petice iz matematike na kraju godine (prirodno matematički smer) 

Moje još malo ranije vreme, bila je iz matemetike, u 3 odeljenja prirodno matetmatičkog smera gimnazije, I godina, 1 četvotrka, 0 petica, iz fizike 1 petica 0 četvorki... Iz latinskog prosek celog razreda 2.0 i niko, ali baš niko se nije bunio...

 

Ukupno 4 odlična đaka, u tih 90ak učenika...

 

Zanmljivo, a to je bilo pre samo 30ak godina...

Edited by radisa
  • +1 5
Link to comment
2 hours ago, Stela said:

Treba ukinuti trojke, dvojke i keceve...to ionako vise niko ne dobija :)

Ja bih ukinula kategoriju opsti uspeh, toliko se juri taj prosek 3.5 ili 4.5 da se bude odlican, vrlo dobar.

Apsolutno se slazem za opsti uspeh, samo aritmeticka sredina.

A ove druge ocene jos uvek imam (srednja skola), kakav je sunovrat nestace i po srednjim skolama 

Link to comment

Trebalo bi da se uvede da na svako polugodiste ili tromesecje se rade testovi koji su centralizovano napravljeni i onda distribuirani skolama i da se na osnovu njih dele ocene. Tako bi bili nagradjeni nastavnici koji drze visok kriterijum a ne obrnuto. 

 

Ovaj Kembridz sistem koji su moji u Africi prosli ima nesto slicno. Imas ocene tokom godine ali to je vise da znas otprilike koliko si dobar. Za faks se jedino racunaju zavrsni ispiti u srednjoj koji dolaze iz Londona. 

Link to comment

Da, te druge ocene su cesce po srednjim skolama i po nekim predmetima, medju kojima prednjaci matematika.

A tek kakva je korelacija ocene u skoli i znanja na nekom eksternom testu...bas su neujednaceni kriterijumi, mada svi teze sto boljem proseku.

Link to comment
4 minutes ago, Shan Jan said:

Trebalo bi da se uvede da na svako polugodiste ili tromesecje se rade testovi koji su centralizovano napravljeni i onda distribuirani skolama i da se na osnovu njih dele ocene. Tako bi bili nagradjeni nastavnici koji drze visok kriterijum a ne obrnuto. 

 

Ovaj Kembridz sistem koji su moji u Africi prosli ima nesto slicno. Imas ocene tokom godine ali to je vise da znas otprilike koliko si dobar. Za faks se jedino racunaju zavrsni ispiti u srednjoj koji dolaze iz Londona. 

Nije to bas tako jednoznacno, mada eksterni testovi svakako omogucuju i vecu pravednost.

Prilikom ocenjivanja treba voditi racuna i o individualnim razlikama, uslovima u kojima se ucenje odvija i slicno.

Kod nas trenutno ne vidim da postoji volja, niti prepoznata potreba za tim. Cilj su sto bolje ocene.

Link to comment
51 minutes ago, Stela said:

Prilikom ocenjivanja treba voditi racuna i o individualnim razlikama, uslovima u kojima se ucenje odvija i slicno.

Ovo treba popraviti i ujednaciti a ne dozvoliti da utice da nekog ocenjujes bolje nego zasluzuje.

Link to comment
6 hours ago, Shan Jan said:

Skoro sve zemlje su imale peak pre nekih 10tak godina i onda krece pad. U dosta njih se vidi drastican pad u zadnje 2-3 godine, verovatno zbog covida. Ne znam odakle dolazi ovaj pad u celoj dekadi jer ga imaju najrazlicitije zemlje po celom svetu. Mozda uticaj socijalnih mreza na koncentraciju ucenika pa cak i razvoj mozga dece?

Mobilnih telefona i tableta generalno, TV i PC imaju manji uticaj, ali uglavnom negativan. Postoje iniciajtive da se to promeni, ali videćemo kako će to ići ("kako ja da ne dam detetu mobilni u 7. godini, kad svi njegovi drugari imaju"). Verovatno će ovaj negativan trend pomoći nadležnima (roditelji, škole, ministarstva) da se korišćenje telefona i tableta dovede u red

 

Quote

Zakljucak: mi boomeri ne moramo da se brinemo za posao, me like it 

Kako ne moramo? Pa zbog njih nesposobnih moraću da radim do svoje 80. godine :d

Edited by Engineer
  • Haha 1
Link to comment

Šta je s tobom, roditelji na uobičajene razgovore dovode advokate, šalju u 12 uveče mejlove na privatnu adresu prepune uvreda i na komentareda uznemiravaju ne reaguju...

ja sam roditelj koji kad je frustriran, izađe iz grupe da ne dozvolim sebi da se spuštam...ali jebiga mi smo vreće za udaranje i bez problema mogu da se ponašaju i nasilno i kako god

  • Tužno 5
Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Jel moraju nastavnici da budu deo tih vajber grupa?

Naravno da ne moraju. Jedino ako dobiju telefon od škole i naredbu za to. Što se neće desiti. Ali u tom slučaju bi taj telefon ostavljali u školi, neće ga nositi sa sobom. Niko ne treba da meša poslovnu i privatnu komunikaciju, a nastavnici posebno. Ali oni to rade iz najbolje namere, pa se posle bore s ludacima

  • +1 1
Link to comment

Kada imamo zadovoljena ova 2 uslova:

- visoko kompetitivno drustvo

- mala bara puna krokodila

Dobijemo to sto dobijemo, jer roditelji znaju ako im mladunac ne dobije dobre startne uslove, ima male sanse da uspe u zivotu, a sistem je "the winner takes it all".

 

I naravno da se deca zaglupljuju gledajuci u mobilne po ceo dan, ranije su morali da budu aktivni inace bi se smorili, a kad si aktivan naprezes mozdane vijuge.

Ne vidim zasto ovi rezultati zacudjuju nekoga.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...