Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Meni je Ana Karenjina bila dosadna, pa sam citao na preskok, sto je dovelo do problema kod analize dela. Tihi Don je zato procitan od prve do zadnje strane. Kada sam preziveo prvu knjigu, ostatak nije bio tako naporan. Duzina jeste problem kod njega, no taj burni period je tako dobro prikazan, da je krajnji utisak sjajan.

Link to comment
44 minutes ago, Meazza said:

A meni filozofiranje o religiji bilo najinteresantniji deo. Ivan Karamazov me je rano ucinio ateistom, ili da kazemo agnostikom.

ivan mi je bio odličan, nego su me odbijali aljoša, onaj starac od koga su očekivali da zamiriše posle smrti i svi jurodivi. :)

Link to comment
1 hour ago, Frau Gabrijela said:

...ipak, preletala sam, bez udubljivanja, filozofiranje o religiji.

Pa zasto bre? :) 

Ispovest Ivana Karamazova o jednoj, jedinoj decjoj suzi I vracanju Ulaznice I Veliki inkvizitor su, pored Hamleta, 2 najvaznija pitanja na koja Zapadna civilizacija, a I mi s njom - jos uvek, nadam se - nemamo odgovor.

Izvini, videh sada da si se ogradila na starca Zosimu I Aljosu, oni jesu, Aljosa posebno, najbledunjaviji likovi, matori Fjodor je vec poceo da ulazi u pravoslavnu fazu, sta ces, niko nije savrsen :) 

1 hour ago, morgana said:

nepisana obaveza da moram da volim rusku knjizevnost

Da ne mislis da ti popujem, jednostavno si mi dala priliku za slagvort, po mom misljenju dosta bitan doduse: knjizevnost je, bas kao I umetnost ili Knjizevnost I Umetnost, dakle bez nacionalnosti ili nece da valja.

Onog trenutka kada postane necija ode mast u propast...

 

 

A sto se lektire tice I uopste navikavanja dece na citanje, ne znam, bice ovde valjda I upucenijih, mislim da bi im - I u srednjoj skoli - trebalo davati nesto bukvalno krace, pripovetke, onako random Mopasan, O.Henri, Babelj, Capek, Dzek London, ima toga onoliko sa sve modernima..., dakle nesto sto u danasnja Tviter vremena drzi paznju, ima 'radnju' I - znam iz iskustva - ume itekako da istinski zainteresuje.

Posle sve dolazi samo od sebe, mislim na manje ili vece lozenje prema citanju: pre bih im dao, opet primera radi, Brezuljak Votersip ili Zivotinsku farmu nego Anu Karenjinu.

Dela poput Ane Karenjine, Rata I mira, Balzaka, itd, it, dodju ili ne dodju sama po sebi, posle duzeg citanja, sticanja citalackog iskustva, razvijanja kritickog misljenja I izgradnje sopstvenog ukusa.

I to ne kod svakog deteta, prirodno, kod nas je, recimo, trenutni rezultat 1:1 :D 

Edited by namenski
Link to comment

Svima kojima je AK bila dosadna mogu samo da preporucim da probaju opet. Ne verujem da cete se pokajati, stavise. Koga mrzi da cita, sad postoje i profi audio knjige, pa mozete da vezbate i engleski (ili neki drugi jezik) i spojite lepo i korisno.

Edited by Meazza
Link to comment
31 minutes ago, namenski said:

Pa zasto bre? :) 

Ispovest Ivana Karamazova o jednoj, jedinoj decjoj suzi I vracanju Ulaznice I Veliki inkvizitor su, pored Hamleta, 2 najvaznija pitanja na koja Zapadna civilizacija, a I mi s njom - jos uvek, nadam se - nemamo odgovor.

Izvini, videh sada da si se ogradila na starca Zosimu I Aljosu, oni jesu, Aljosa posebno, najbledunjaviji likovi, matori Fjodor je vec poceo da ulazi u pravoslavnu fazu, sta ces, niko nije savrsen :) 

Da ne mislis da ti popujem, jednostavno si mi dala priliku za slagvort, po mom misljenju dosta bitan doduse: knjizevnost je, bas kao I umetnost ili Knjizevnost I Umetnost, dakle bez nacionalnosti ili nece da valja.

Onog trenutka kada postane necija ode mast u propast...

 

 

o, bre, namenski, vidiš li post iznad svog? :)

sad sam i ja pročitala samo prve dve rečenice i neću dalje. :sleep:

 

mislila sam da je jasno da govorim o prvom, školskouzrastnom susretu sa knjigom. ivan mi je i tad bio intrigantan, zabavan, i inkvizitor i parabola o struku luka, ali manastir i starce tada nisam mogla. :)

 

@Miljenko
probaj. svideće ti se konstantin ljevin, to je najdraži lik romana. sam mladi tolstoj. :)

Edited by Frau Gabrijela
slovo m
Link to comment
1 hour ago, Frau Gabrijela said:

ivan mi je bio odličan, nego su me odbijali aljoša, onaj starac od koga su očekivali da zamiriše posle smrti i svi jurodivi. :)

 

To je zato sto je FMD hteo da u knjizi da najjace argumente i jednoj i drugoj strani (nihilistima i hriscanima) i da ih sukobi. Naravno da je Ivan ispao ubedljiv, a ova dvojica pateticni. :)

Link to comment
38 minutes ago, gospa buba said:

konstantin ljevin je shecer :hihi:

sent from bubamoto
 

 

To onaj sto je kosio travu na 60 strana u izdanju SKZ, tvrdi plavi povez?

 

Edit: NIsam video Joe D post, majke mi. :laugh:

Edited by Budja
Link to comment
10 minutes ago, radisa said:

120 strana ničega... Ne utiče na radnju, na likove, ma bukvalno ništa se ne desi osim što love..

:sleep:

Quote

Наташа сбросила с себя платок, который был накинут на ней, забежала вперед дядюшки и, подперши руки в боки, сделала движенье плечами и стала. Где, как, когда всосала в себя из того русского воздуха, которым она дышала, — эта графинечка, воспитанная эмигранткой-француженкой, — этот дух, откуда взяла она эти приемы, которые pas de châle давно бы должны были вытеснить? Но дух и приемы эти были те самые, неподражаемые, неизучаемые, русские, которых и ждал от нее дядюшка. Как только она стала, улыбнулась торжественно, гордо и хитро-весело, первый страх, который охватил было Николая и всех присутствующих, страх, что она не то сделает, прошел, и они уже любовались ею. Она сделала то самое и так точно, так вполне точно это сделала, что Анисья Федоровна, которая тотчас подала ей необходимый для ее дела платок, сквозь смех прослезилась, глядя на эту тоненькую, грациозную, такую чужую ей, в шелку и в бархате воспитанную графиню, которая умела понять все то, что было и в Анисье, и в отце Анисьи, и в тетке, и в матери, и во всяком русском человеке.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...