Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

8 minutes ago, Zabalujev said:

Šta sad misle da pomere par razreda unazad. Da ih na vreme spreme da zamene radnu snagu koja će da pobegne u Nemačku?

 

Ovo je dobro pitanje, ali ruku na srce nije problem samo u Srbiji. Sarcevic verovatno prica sa biznisom™, koji prenosi sta im treba za danas, sto je sve naopako, jer je obrazovanje tu da stvori nesto za sutra, bolje (brze, jace :sleep:) od onog sto imamo danas . Pa onda kazu "trebaju nam java programeri", pa skole treba od 1. razreda osnovne da pripremaju java programere.

Link to comment
43 minutes ago, Venom said:

 

Ovo je dobro pitanje, ali ruku na srce nije problem samo u Srbiji. Sarcevic verovatno prica sa biznisom™, koji prenosi sta im treba za danas, sto je sve naopako, jer je obrazovanje tu da stvori nesto za sutra, bolje (brze, jace :sleep:) od onog sto imamo danas . Pa onda kazu "trebaju nam java programeri", pa skole treba od 1. razreda osnovne da pripremaju java programere.

Da to je verovatno to...

A "menadjeri" su inace poznati kao ljudi sa strategijskim vizijama... Ceo zivot se borim da na raznim nivoima raznim "menadjerima" (ruku na srce i strancima, ne samo domacima) dokazem "da ako jednoj zeni treba 9 meseci da od embriona stvori bebu to ne znaci da devet zena moze to isto da uradi za mesec dana".

Neki su razumni, pa razumeju, neki i ne... tj. saznaju na tezi nacin...

Link to comment
  • 1 month later...
  • 1 month later...

davne 1989 na beogradskom sajmu nije bilo kreveta, ali je bio prijemni i vrucina dumresh :D

razneli bi koronu dok kikiriki :dry:

 

drzimo se livade drugarice i drugovi!

Link to comment
  • 2 weeks later...

mislim da jeste bilo neshto slichno, ali smo pozaboravljali. nije se ta bazichna metodika matisha mnogo menjala. bar se meni chini.

 

nego je jedno kad si mali i ne znash pojma i nemash iskustvo, a potpuno drugo kad znash 12 godina neke matematike. onda kad uzmesh da gledash unazad, recimo, a detetu ti uchiteljica savrsheni metodichar (nama se to desilo kod jednog deteta), mozesh da se nauzivash u saznavanju "na unazad" zashto se neshto radi bash na taj nachin. to je kao neki mali praznik chovechanstva :D

Link to comment

Jesmo. Jednom sam dobila dvojku jer je tekst zadatka počinjao sa: "Izračunaj na lakši način". Pa se onda očekivalo to rasčlanjivanje na desetice i jedinice, pa pregrupisanje.

Ja izračunala iz cuga i džaba sam objašnjavala kako je meni to lakši način. Dvojka je bila data samo jer su krajnji rezultati bili tačni.

Pamtim to kao veliku nepravdu i nisam im to zaboravila (školi, učiteljici, piscu udžbenika). 

Link to comment
2 minutes ago, Tihajeza said:

Jesmo. Jednom sam dobila dvojku jer je tekst zadatka počinjao sa: "Izračunaj na lakši način". Pa se onda očekivalo to rasčlanjivanje na desetice i jedinice, pa pregrupisanje.

Ja izračunala iz cuga i džaba sam objašnjavala kako je meni to lakši način. Dvojka je bila data samo jer su krajnji rezultati bili tačni.

Pamtim to kao veliku nepravdu i nisam im to zaboravila (školi, učiteljici, piscu udžbenika). 

ono shto je danas sreca, ako se ima srece sa predavachem, jeste da se (uglavnom) ne koche deca koja sama idu brze i/ili drugachije.

 

hudini je npr oduzimala sa potpisivanjem na potpuno originalan nachin, jer nije razumela uchiteljicu (ako ju je ikad ishta i razumela, hudinijeva matematika je od samog pochetka bila uprkos, a ne zahvaljujuci, zato je i danas, paradoksalno, slabo sigurna u sebe), a jasam odluchila da je pustim, jer meni ona nije bila jasna, a bilo je tachno dovoljn mnogo puta, da i ja prihvatim za tachno.

Link to comment

najteze je kad nekog ko vec kapira operaciju treba da naterash da sprovede taj postupak, to je moje iskustvo. ili bilo koji drugi. grdna je umetnost ta metodika, a mi svi se shockiramo kao matori, kako su neke stvari pametno smisljene.

zato je sad mislim relaksirano, ko kapira kapira, ko uchi ide po tom modelu.

Link to comment

Mi imamo u petom razredu zenu koja odbija da prizna resenje koje ne prati postupak koji je ona zamislala...

 

Obrazlozenje je da ne moze ona da cita svakome u glavi sta misli... Dakle, osim sto je duhom lenja i bezobrazna je...

 

I onda imamo situaciju da dete resi zadatak, i onda reverzibilno ukalupljuje u metodu za koju misli da ce se svideti nastavnici... Lom mozga...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...