Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

Meni su ok bile knjige, smor je sto smo morali da citamo i usvajamo neke analize, zasto baba ovo, zasto tetka ono, isto za antiku, to je uvek trebalo samo procitati, bez razglabanja, to bih uveo kao predmet, read only random

Nesto se u svakom slucaju mora uraditi, ko zeli da intervenise, valjda se radi na tome da se zaustavi ovo digitalisanje, negde preko

Link to comment

to je lako štivo, zato je i popularno, pa i ranije su knjige o tarzanu ili westerni karla maja bile mnogo popularnije od ruskih smarača :happy:

- ali i oni su kisela voda za roman džeka londona kralj alkohol, to bih recimo ubacio kao lektiru, kao preventivu alkoholizmu, pretežak roman...

Edited by gone fishing
Link to comment
6 minutes ago, Meazza said:

 

Prilicno siv? Ili pomalo siv?

У сваком случају сив, да не идем лик по лик. Главни ликови јесу контрастни, али већина других не зна ни сама шта би. 

Link to comment

Mi smo imal ludaka u gimnaziji, šta je voleo, to je predavao i terao nas da čitamo, a šta nije, to se ovlaž prelazilo... I mrzeo je žene...Karenjinu smo naravno čitali, ali ta analiza koju je on radio, nije baš imala mnogo veze sa književnošću, jer, rekao bih da česta upotreba reči kurva, nikako ne ide uz analizu te knjige...

 

Sa druge strane, Proces, Stranac, Glembajevi i Seobe su bili odrađeni na fakultetskom nivou, Proces smo bukvalno meseci po dana radili, svaku scenu iz knjge nam je objašnjavao u sitna crevca, pa smo ga na kraju pitali, jel' neko proverio sa Kafkom da je to baš mislio kad je pisao, ili su to naknadno učitavali u njegovo pisanije... :)

 

Pre 25+ godina, profa je inače bio doktor nauka (magistritrrao na Dučiću, doktorirao na Krleži) i književni kritičar... Jedan od dva najbolja proesora koja sam ikad imao, uključujući i faks, što se znanja o onome što predaje tiče... Ali, Karenjinu nije voleo... :)

 

Rat i Mir, pročitao sam, 2 puta... Jednom između 3 i 4 godine gimnazije, drugi put kad sam završio faks... Kao dve knjige da sam čitao... Cenim da kad bi sad imao vremena, opet bi drugačije bilo...

 

 

Link to comment

 

8 hours ago, svashtabezneshto said:

a oko pamćenja, svi rusi™ imaju po tri imena (ime, prezime, nadimak) za svoje likove,

pomoću kojih nas žestoko zajebavaju.

:lolol:

Link to comment
58 minutes ago, gone fishing said:

to je lako štivo, zato je i popularno, pa i ranije su knjige o tarzanu ili westerni karla maja bile mnogo popularnije od ruskih smarača :happy:

- ali i oni su kisela voda za roman džeka londona kralj alkohol, to bih recimo ubacio kao lektiru, kao preventivu alkoholizmu, pretežak roman...

 

Knjige o Tarzanu i Vinetu u srednjoj skoli? Pa ne bih rekao bas...

Link to comment

Inace Ana Karenjina je takvo remek delo da sam je nakon srednje morao procitati jos tri puta iz zadovoljstva u razlicitim periodima. Sto si stariji sve vise uvidjas genijalnost tog romana.

Link to comment
4 minutes ago, Meazza said:

 

Knjige o Tarzanu i Vinetu u srednjoj skoli? Pa ne bih rekao bas...

nisam ni rekao da je to bila lektira, te knjige su se valjda mogle naći u svakoj kućnoj biblioteci :happy:

Link to comment

meni je karenjina bila smor, tihi don presmor i ostavila sam ga bryo po pocetku, od rusa volim bulgakova ali mislim da nije bio u lektiri, nisam sigurna

u stvari uz samu literaturu sjecam se da me nervirala nepisana obaveza da moram da volim rusku knjizevnost

 

Edited by morgana
Link to comment
3 hours ago, Meazza said:

Inace Ana Karenjina je takvo remek delo da sam je nakon srednje morao procitati jos tri puta iz zadovoljstva u razlicitim periodima. Sto si stariji sve vise uvidjas genijalnost tog romana.

Upravo. Jedan od romana čija se vrednost prepozna tek kasnije. Mogu samo da zamislim koliko to može danas da bude interesantno nekome ko ima 17 godina:unsure:

Link to comment
8 minutes ago, Meazza said:

Meni sa 17 Braca Karamazovi bili page-turner. Interesantno da nismo citali Zlocin i kaznu, nego BK. 

i mi isto. to je u gimnazijama bilo ostavljeno profesorima da biraju. u planu i programu je tako pisalo.

ne znam kako je danas.

 

sećam se da sam odlagala čitanje. to je bila jedna od retkih knjiga koju nisam pročitala ranije nego što je trebalo. kad sam se odvažila, potpuno me je uvukla u atmosferu. nisam od ruskog klasika očekivala lik poput matorog sladostrasnika (profesorove reči :), još se sećam), oca karamazova. ipak, preletala sam, bez udubljivanja, filozofiranje o religiji.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...