Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

32 minutes ago, namenski said:

Ne bih bas upotrebio izraz 'problematicno', ali mislim, donekle I iz licnog iskustva sa uzrastom o kome je rec da je Ana Karenjina jednostavno preteska i u knjizevnom i u svakom drugom pogledu za taj uzrast.

Mozda se i varam, ali je roman - savremeni drustveni kontekst na stranu, sa sve znacenjima Tolstoja kao pisca - jednostavno van dometatm citaoca sa iskustvom - i zivotnim i citalackim, van dometa 2 ili 3 razreda srednje skole/gimnazije. 

Obaska sto predstavlja nepotrebno opterecenje, mislim na samu nastavu: Anu Karenjinu je nedopustivo svesti na par casova i obradjivati je kao deo skolske lektire.

 

 

Kakvih par časova, radili smo je nekoliko nedelja (fond 5 časova nedeljno) u sitna creva, moralo se znati i kakvu je haljinu nosila i slično, ali jeste mi bila smorna iako sam voleo da čitam, laknulo mi je kad smo završili. :P

Link to comment
18 minutes ago, Time Crisis said:

 

Kakvih par časova, radili smo je nekoliko nedelja (fond 5 časova nedeljno) u sitna creva, moralo se znati i kakvu je haljinu nosila i slično, ali jeste mi bila smorna iako sam voleo da čitam, laknulo mi je kad smo završili. :P

Ma sta znam, po mom (duplom) iskustvu, stvari poprilicno zavise od profesora i njegovih afiniteta.

 

Ali, sve na stranu, problem je u citanju kao navici - ne znam bolju rec: potreba za citanjem se stice nezavisno od skole, kako se neguje I razvija mozemo na drugom mestu.

Na skoli, programu je da - koliko moze u sred sranja kojima je opterecena - da u to malo obavezne lektire spakuje nesto od interesa za konkretnu starosnu grupu I to imajuci u vidu da se ne radi o pasioniranim citaocima, nego imajuci u vidu prosek dece I opseg njihovih interesovanja u danasnje vreme.

Link to comment
2 hours ago, Time Crisis said:

 

Kakvih par časova, radili smo je nekoliko nedelja (fond 5 časova nedeljno) u sitna creva, moralo se znati i kakvu je haljinu nosila i slično, ali jeste mi bila smorna iako sam voleo da čitam, laknulo mi je kad smo završili. :P

mislim da je ovo bilo samo da bi se izvaćarilo ko je čitao a ko je imao preprič.

 

sećam se pitanja vezana za drugu knjigu: čime je umorena gospođa barunica?

Link to comment
37 minutes ago, djordje geprat said:

mislim da je ovo bilo samo da bi se izvaćarilo ko je čitao a ko je imao preprič.

 

i zbog toga, ali još važnije, pokazuje se kako su ti detalji bitni u građenju lika.

naime, ana oblači tamnu haljinu na bal na koji žene tradicionalno nose svetle haljine. uz to ne može da ukroti i obuzda jedan pramen bujne kose. to nagoveštava njenu posebnost, spremnost za iskakanje iz društvenih okvira i neuklapanje u poredak, ukazuje na ono što će uslediti. ukratko.

to treba đacima objasniti i na osnovu takvih, upadljivo simboličnih motiva, pokazati im kako da čitaju i tumače ostala dela. jer na časovima, ponavljam, nema vremena da se sve istakne.

 

sećam se da kružio bauk anine haljine i kad sam ja bila đak, ali očigledno ili neko nije objasnio, ili neko nije pažljivo saslušao zašto se o tome govori.

Edited by Frau Gabrijela
slovo
Link to comment

Skontao konacno odakle mi rupa u lektiri za gimnaziju: mene su negde u 2 razredu gimnazije izbacili nepovratno, bez prava upisa u druge srednje skole na teritoriji ondasnje SR Srbije, tako da sam Anu Karenjinu morao sam, u sopstvenoj reziji... :ph34r:

Izvinjenje svima.

Ipak, mislim da je Ana Karenjina previse za taj uzrast, a da skolsku lektiru treba koncipiratitm tako da djake nauci, navede da se sami poduhvate citanja.

Link to comment
5 hours ago, Frau Gabrijela said:

i sad se ana karenjina radi u drugom srednje. tad se obrađuje realizam. primeri iz evropske književnosti su čiča gorio, revizor, ana karenjina i mopasanove novele. onda se prelazi na naše realiste.

ima svašta da se čita u drugom, trećem i četvrtom srednje, ali što oni nisu skloni i što malobrojni, koji jesu, muku muče s razumevanjem, to je druga priča.

 

Budimo realni, ni u moje vreme, pre skoro tries godina, niko zivi nije citao Anu Karenjinu (a tek o Tihom Donu da  ne govorim).

Bio VHS sa nekom ruskom serijom.

Link to comment

mi smo chitali. ima ludaci koji su chitali i tihi don, ja moram priznati da sam nekako eskivirala, pustom srecom. a za rat i mir sam se uortachila sa nekim likom shto je sedeo iza, pa sam ja pochitala samo mir, a on samo rat, pa smo uskakali da se spashavamo :hihi:

 

elem. ne chitaju deca, nema priche.

 

edip. beskrajno je zanimljivo videti kako se danashnja gradska deca (drugu ne poznajem), 21 veka, shokiravaju nad tabuima i ogranichenjima 19 veka, kao, wtf :blink:

Edited by gospa buba
Link to comment
13 minutes ago, Budja said:

 

Budimo realni, ni u moje vreme, pre skoro tries godina, niko zivi nije citao Anu Karenjinu (a tek o Tihom Donu da  ne govorim).

Bio VHS sa nekom ruskom serijom.

Samo sporta radi: nisi citao u skoli, kao lektiru, ili nisi uopste?

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

Samo sporta radi: nisi citao u skoli, kao lektiru, ili nisi uopste?

 

Ja jesam, cak sam i Tihi Don procitao ceo! Za lektiru, oba romana.

Komentarisem kako se vecina djaka snalazila.

Link to comment
5 minutes ago, Budja said:

 

Ja jesam, cak sam i Tihi Don procitao ceo! Za lektiru, oba romana.

Komentarisem kako se vecina djaka snalazila.

OK, izvini, pitanje jeste bilo malo tendenciozno :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...