Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

kad su takve stvari u pitanju, osnovne shkole se rukovode principom da svi prezive i da im svima vide ledja, pre ili kasnije. shto sushtinski jeste tachno. to malo izbora shto imaju su skupi izbori, a zavrshi se isto, vide im ledja.

Link to comment
14 minutes ago, gospa buba said:

koncentrishemo se na zrtvu.

 

nasilnik obichno ima slichne roditelje, ili biju ili su preduzetnici ili oba.

 

da se razumemo, u shkolama postoji jasno definisana i razradjena procedura o tome kako se rukuje nasiljem, u nekoliko nivoa i ako se radi kako treba, uopshte nije zezanje i zna se vrlo precizno ko treba da najebe na kraju. ali svaka tachka nasheg sistema u koju se stigne bukvalno vrishti -  nemoj to da radish nemoj to da radish.

Kod moje cere u razredu, decko kog maltretiraju skupio muda i vratio nasilniku...

 

Onda je slušao pedavanje da se na nasilje ne odgovara nasiljem i da to sto je vratio nije lepo...

 

Ali, bukvalno, bez karikiranja... Otac nasilnika je osudjivan zbig nekog nasilja, no je ovde mali problem sto je i mali sto je maltretiran sin nekog viseg inspektora, pa se to posle peglalo i izvinjavalo, da sete nije razumelo sta su mu kenjali o nasilju...

 

Jbg, pošto ja nisam viši inspektor, majmunici od pedagoškinje bi otišao da objasnim da se nasiljem ipak nešto da rešiti... Recimo, izduva se čovek na budalu kojoj je neki nepismeni magarac dao posao...

Link to comment
44 minutes ago, gospa buba said:

obavezno je 6 meseci predshkolskog, 5 dana u nedelji po 4 sata. ko je u vrticu, radi u vrticu, ko nije ide u osnovnu shkolu po izboru. sluzi da se deca socijalno ispeglaju (kolko moze), naviknu na shtogod reda i discipline, crtaju slova i stvari vezane za slova, ali da ih niposhto ne nauche, da se ne bi greshkom opismenila, jer je to posao osnovne shkole da opismeni decu. nije neinteresantno, klincima je lepo, imaju i malo fizichkog. nije samo po sebi losha stvar, ali ne znam da li daje rezultate koji su zamishljeni.

Meni se ideja obaveznog predsškolskog dopada jer mislimda može da ima jednu skroz dobru posledicu - uključivanje romske dece u obrazovni i socijalizacijski proces. U vrtiću gde ide moja ćerka nisam video niti jedno romsko dete. Znači, u jaslama i vrtiću ima par stotina dece. Možemo da pričamo koji su razlozi što su romska deca izvan tog sistema, ali koji god da jesu, ti klinci užasno zaostaju ako su ceo dan prepušteni najčešće lošijim društvenim okruženjima za socijalizaciju i obrazovanje. Što ranije ih se uključi, to veća sansa da se izbave iz sranja koja ih očekuju za života samo zato što su Romi, sa svime što to nosi u širem smislu.

 

Naravno, preduslov je da predškolsko bude besplatno, i to stvarno. 

 

 

Link to comment

iz prve ruke o obrazovanju deteta:

Ne, on ne ide u ove seljačke škole, već u privatnu u školu, gde su deca uspešnih roditelja, političara i sportista. Nisu glupa seljačka zavidna deca, nego su pametna i znaju ko je Dara Bubamara. To su deca koja kažu: "Tvoja mama je vrh!" Moj Kosta bi u tom slučaju nekome udario šamar i rekao mu: "Ne obraćaj mi se više." Psihički je jak, zna sve probleme koje je majka imala i o tome smo razgovarali. Imamo otvoren odnos - odgovorila je Dara i izazvala oprečne reakcije.

Link to comment

pa dobro, dara. ljudi koji imaju novac da daju decu u privatne shkole teshko umeju da smisle neko objashnjenje te odluke a da zapravi izlazi iz domena imanja novca. a tek ona da smisli.

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

Link to comment
8 hours ago, 3opge said:

iz prve ruke o obrazovanju deteta:

Ne, on ne ide u ove seljačke škole, već u privatnu u školu, gde su deca uspešnih roditelja, političara i sportista. Nisu glupa seljačka zavidna deca, nego su pametna i znaju ko je Dara Bubamara. To su deca koja kažu: "Tvoja mama je vrh!" Moj Kosta bi u tom slučaju nekome udario šamar i rekao mu: "Ne obraćaj mi se više." Psihički je jak, zna sve probleme koje je majka imala i o tome smo razgovarali. Imamo otvoren odnos - odgovorila je Dara i izazvala oprečne reakcije.

Meni se ova segregacija dopada. Zamisli da ti dete ide u razred sa detetom Dare Bubamare, odnosno, zamisli taj roditeljski sastanak, zamisli te predloge za van-nastavne aktivnosti, zamisli prepisku na vajber grupi, i sl.

 

Tacno bih kao Hamlet sedeo u cosku i cirkao votku. 

Link to comment
10 hours ago, gospa buba said:

pa dobro, dara. ljudi koji imaju novac da daju decu u privatne shkole teshko umeju da smisle neko objashnjenje te odluke a da zapravi izlazi iz domena imanja novca. a tek ona da smisli.

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

Ne diraj mi u Daru, pevala mi je na maloj maturi. U SFRJ.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...