Jump to content
IGNORED

Mentalno zdravlje


Gospodin Slucaj

Recommended Posts

11 hours ago, mustang said:

 

Onaj "crkveni" hotel na zlatiboru? 

Ja bila ovde

 

 

Onaj Grand hotel Tornik, tako se valjda zove. Sve neki lovatori s besnim kolima bili i ja sa Pasatem B6 poveo macku da iskuliramo za vikend, haos. 

Link to comment
On 13. 12. 2023. at 9:36, radisa said:

Aquapolis, Szeged...

 

http://www.napfenyfurdoaquapolis.com/hu/galeria/elmenyfurdo/

 

Imaš hotel u sklopu (Forras se zove hotel), ali možeš i AirBnB negde blizu pa ići na bazen... Termalni bazeni taj spoljni 32-34 stepena, unutrašnji su oko 30...

 

Edit:

Mislim, ovo je najbliže, i najpovoljnije, imaš oakvih stavri po SLoveniji i Austriji koliko hoćeš... Moguće da imai u Morohalomu, ali tamo nisam bio dugo, a ne sećam se kad sam bio da li je bilo tako nešto jer sam bio leti... Ako ima, to bi bilo i za nijasnu  jeftinije...

 

imate toga u bukvalno svakom madjarskom gradu/selu.

 

tu blize nama su Morahalom, Szeged, Gyula, Mako, Harkany, Kisteleki...

 

evo karte: https://www.thermalhungary.net/map/

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
On 13. 12. 2023. at 14:48, Mil@n said:

Probaj malo da povećaš rekreaciju i fizičku aktivnost i možda ti pomogne sa nekim zdravstvenim problemima tipa kičma i sl.

 

To je ok, ako nabodeš trenutak kada u BG i okolini nije ljubičasti kvalitet vazduha.

 

PS: Odveć ste skrenuli s teme, većinski.

Link to comment
On 13. 12. 2023. at 21:39, Svemir Zeka said:

Znam jedan spa, isto ispunjava uslove arhitekture i mož se kupaš 

 

1200px-Basilica_Cistern_after_restoration_2022_(11).jpg.303b6a910aee1df7d3beaa373a28df75.jpg

Zeko ne zajebavaj ljude, ovo su vizantijske katakombe u Istanbulu ako me oci ne varaju :D 

 

Neko spomenu sumu, ja isto obozavam da se setam kroz nju, sto manje ljudi to bolje. Sledece godine za dan drzavnosti ili brckanje na Tenerifima sa drugarima ili istrazivanje dzungli Sri Lanke. Na prolece sa staramajkom na Durmitor da radim a u pauzama setnja kroz sumicu i uvece odlazak u spa. Za katolicki uskrs verovatno vodim sestricinu na road trip po centralnoj Europi i idemo u posetu rodjacima u Ceskoj. Za 1. maj i pravoslavni uskrs se uzdam u druga da ce smiliti nesto dovoljno ludo. Na leto kulturno uzdizanje u Kini a u ranu jesen na neko ostrvo u Grckoj da slusam talase dok se krckam na suncu.

 

Sve se moze kad se hoce kad ste tajkun™ bez zene i dece :fantom:

  • +1 1
  • Wub 1
  • Haha 2
Link to comment

Malo kasnim, ali zanimljiva tema ovo o bazenu/sauni i zanimljive reakcije. Sto ljudi sto ćudi kako i treba.

 

Spoiler

Imam sreću da je lokalni zatvoreni bazen projektovan baš široko. Olimpijski plus manji bazeni, igralište i tobogani za decu te poseban "warm water" deo sa velikim bazenom sa toplom vodom, ugaonim sedećim spa delom sa mlazevima, parnom sobom i saunom.

 

Idem par puta nedeljno i jako pozitivno deluje na moje mentalno zdravlje.

 

Krenem sa pola sata plivanja. Vremenom se solidno popravila razdaljina koju pređem za tih pola sata, od početnih 700-800m do današnjih 1100-1200m. Nisam neki Felps, ali lep je osećaj napredovati, mentalno zdravlje plus. Minus su plivači u susednim trakama čijih brzina sam hteonehteo svestan i hteonehteo ponekad se javi želja za takmičenjem. Ovo sam vremenom naučio da okrenem u svoju korist tako što ignorišem brže od sebe, fokusiram se na nekog sporaća i eto dodatne sreće. Prvih par dužina se i dalje nerviram i svađam oko posla, brinem životne brige, ali to brzo ode ko kraulskom rukom odnešeno i upadam u meditativno stanje gde jedino postoji ampak zamah desnom ampak zamah levom...

 

Posle odem u topli bazen i desetak minuta se zaranjam pored ivice. Disanje se potpuno uspori, nekad mi deluje da po čitav minut ostanem ispod. Oči zatvorene, glava prazna, samo zvuk mehurića dok ispuštam vazduh, posle toga tišina i ništa. 

 

Oči otvorim samo koliko mi treba da izađem iz bazena i uđem u parnu sobu. U onoj magli upadnem u čudno prijatni stupor, 15-20 minuta jako brzo prođe.

 

Malo masiram leđa mlazovima u spa delu pa onda u saunu. Tamo uvek ima više ljudi nego u parnoj sobi i često se bistri fitnes, politika, tračevi, teorije zavere i slično. Ne učestvujem, oči i dalje zatvorene, ali slušam i polako se vraćam u stvarni svet. Na kraju se u sauni malo istežem i to bi bilo to, još tuširanje i izlazim iz centra skroz mentalno kuvan i pečen u pozitivnom smislu.

 

Raspisah se, a u stvari sam hteo da savetujem one koji su imali negativna iskustva da ne odustaju lako. Meni je dosta uzelo dok nisam našao savršenu formulu. Počevši od vremena dolaska, nije isto kad je gužva, ali uvek postoje slatke tačkiceTM u toku dana kada ima praznih traka, a parna soba i sauna su praznjikave. Sledeće, počeo sam plivajući slobodan stil sa parnim udisajima (dva ili četiri zaveslaja pa udah, uvek na istu stranu) što je rezultovalo konstantnom upalom vratnih mišića zbog koje sam skoro batalio sve. Onda sam uveo neparne udisaje (tri zaveslaja pa udah na jednu stranu, tri zaveslaja pa udah na drugu stranu). Zbog udaha na novu stranu sam se nagutao vode kao da sam opet učio da plivam, ali vremenom se to usavrši i sada ne mogu da zamislim drugačije da plivam. Da ne pričam o parnoj sobi i sauni. U početku nisam mogao više od deset minuta da izdržim, a kada bih izašao mantalo bi mi se toliko da sam morao da sednem da dođem sebi. Mislio sam da zato nemam nikakvog šlifa zbog slovenske genetike i slične gluposti, a onda se u par eksperimentalnih koraka ispostavilo da je u pitanju obična dehidracija. Pazario sam jedan od onih fensi termosa u kom kockice leda ostaju nekoliko sati i po najvećoj vrućini, svakih par minuta dobro gucnem i odjednom mogu da ostanem koliko hoću i nema više mantanja. Znači samo polako ljudi, proanalizirajte malo, promenite šta treba i životinjska sreća zbog boravka u vodi koju sam ubeđen da svi negde imamo je iza ćoška!    
 

 

TLDR - tim bazen i sauna, čuda čini za moje mentalno zdravlje. 

Edited by peralozac
  • +1 1
  • Wub 2
Link to comment
2 hours ago, peralozac said:

Malo kasnim, ali zanimljiva tema ovo o bazenu/sauni i zanimljive reakcije. Sto ljudi sto ćudi kako i treba.

 

  Hide contents

Imam sreću da je lokalni zatvoreni bazen projektovan baš široko. Olimpijski plus manji bazeni, igralište i tobogani za decu te poseban "warm water" deo sa velikim bazenom sa toplom vodom, ugaonim sedećim spa delom sa mlazevima, parnom sobom i saunom.

 

Idem par puta nedeljno i jako pozitivno deluje na moje mentalno zdravlje.

 

Krenem sa pola sata plivanja. Vremenom se solidno popravila razdaljina koju pređem za tih pola sata, od početnih 700-800m do današnjih 1100-1200m. Nisam neki Felps, ali lep je osećaj napredovati, mentalno zdravlje plus. Minus su plivači u susednim trakama čijih brzina sam hteonehteo svestan i hteonehteo ponekad se javi želja za takmičenjem. Ovo sam vremenom naučio da okrenem u svoju korist tako što ignorišem brže od sebe, fokusiram se na nekog sporaća i eto dodatne sreće. Prvih par dužina se i dalje nerviram i svađam oko posla, brinem životne brige, ali to brzo ode ko kraulskom rukom odnešeno i upadam u meditativno stanje gde jedino postoji ampak zamah desnom ampak zamah levom...

 

Posle odem u topli bazen i desetak minuta se zaranjam pored ivice. Disanje se potpuno uspori, nekad mi deluje da po čitav minut ostanem ispod. Oči zatvorene, glava prazna, samo zvuk mehurića dok ispuštam vazduh, posle toga tišina i ništa. 

 

Oči otvorim samo koliko mi treba da izađem iz bazena i uđem u parnu sobu. U onoj magli upadnem u čudno prijatni stupor, 15-20 minuta jako brzo prođe.

 

Malo masiram leđa mlazovima u spa delu pa onda u saunu. Tamo uvek ima više ljudi nego u parnoj sobi i često se bistri fitnes, politika, tračevi, teorije zavere i slično. Ne učestvujem, oči i dalje zatvorene, ali slušam i polako se vraćam u stvarni svet. Na kraju se u sauni malo istežem i to bi bilo to, još tuširanje i izlazim iz centra skroz mentalno kuvan i pečen u pozitivnom smislu.

 

Raspisah se, a u stvari sam hteo da savetujem one koji su imali negativna iskustva da ne odustaju lako. Meni je dosta uzelo dok nisam našao savršenu formulu. Počevši od vremena dolaska, nije isto kad je gužva, ali uvek postoje slatke tačkiceTM u toku dana kada ima praznih traka, a parna soba i sauna su praznjikave. Sledeće, počeo sam plivajući slobodan stil sa parnim udisajima (dva ili četiri zaveslaja pa udah, uvek na istu stranu) što je rezultovalo konstantnom upalom vratnih mišića zbog koje sam skoro batalio sve. Onda sam uveo neparne udisaje (tri zaveslaja pa udah na jednu stranu, tri zaveslaja pa udah na drugu stranu). Zbog udaha na novu stranu sam se nagutao vode kao da sam opet učio da plivam, ali vremenom se to usavrši i sada ne mogu da zamislim drugačije da plivam. Da ne pričam o parnoj sobi i sauni. U početku nisam mogao više od deset minuta da izdržim, a kada bih izašao mantalo bi mi se toliko da sam morao da sednem da dođem sebi. Mislio sam da zato nemam nikakvog šlifa zbog slovenske genetike i slične gluposti, a onda se u par eksperimentalnih koraka ispostavilo da je u pitanju obična dehidracija. Pazario sam jedan od onih fensi termosa u kom kockice leda ostaju nekoliko sati i po najvećoj vrućini, svakih par minuta dobro gucnem i odjednom mogu da ostanem koliko hoću i nema više mantanja. Znači samo polako ljudi, proanalizirajte malo, promenite šta treba i životinjska sreća zbog boravka u vodi koju sam ubeđen da svi negde imamo je iza ćoška!    
 

 

TLDR - tim bazen i sauna, čuda čini za moje mentalno zdravlje. 

U pravu si za vodu, nisam ovde pisala o tome jer jesam već na drugim topicima - more i ronjenje - moje mentalno zdravlje. Ali, ceo taj kontekst. Miris mora, toplo vreme, hodaš bos, ne razmišljaš o oblačenju, ni o čemu, u vodi isto tako nema zvukova, ili ima prigušenih, gledam ribe, travke, kamenčuge. Mogu da napravim pokret koji god hoću, da dubim na glavi, konačno sam naučila bez peraja samo uz pomoć ruku da zaronim malo dublje, evo i ja vežbam svoje kapacitete, koliko dugo mogu izdržim pod vodom samo na dah, i tako....

 

Mislim, znam šta volim. 

 

Znam da me ovo više umori nego opusti. Plus uopšte nisam sigurna da mi je zbog fizučkih boljki koje imam preporučeno (nisam pitala). 

I da....muški deo, koji nema taj životni išju.

Kosa mi je jako gusta, jako duga, jako crvena. Mislim da me u tim spaovima baš i ne vole :lolol:

 

  • +1 2
Link to comment
14 hours ago, peralozac said:

Malo kasnim, ali zanimljiva tema ovo o bazenu/sauni i zanimljive reakcije. Sto ljudi sto ćudi kako i treba.

 

  Reveal hidden contents

Imam sreću da je lokalni zatvoreni bazen projektovan baš široko. Olimpijski plus manji bazeni, igralište i tobogani za decu te poseban "warm water" deo sa velikim bazenom sa toplom vodom, ugaonim sedećim spa delom sa mlazevima, parnom sobom i saunom.

 

Idem par puta nedeljno i jako pozitivno deluje na moje mentalno zdravlje.

 

Krenem sa pola sata plivanja. Vremenom se solidno popravila razdaljina koju pređem za tih pola sata, od početnih 700-800m do današnjih 1100-1200m. Nisam neki Felps, ali lep je osećaj napredovati, mentalno zdravlje plus. Minus su plivači u susednim trakama čijih brzina sam hteonehteo svestan i hteonehteo ponekad se javi želja za takmičenjem. Ovo sam vremenom naučio da okrenem u svoju korist tako što ignorišem brže od sebe, fokusiram se na nekog sporaća i eto dodatne sreće. Prvih par dužina se i dalje nerviram i svađam oko posla, brinem životne brige, ali to brzo ode ko kraulskom rukom odnešeno i upadam u meditativno stanje gde jedino postoji ampak zamah desnom ampak zamah levom...

 

Posle odem u topli bazen i desetak minuta se zaranjam pored ivice. Disanje se potpuno uspori, nekad mi deluje da po čitav minut ostanem ispod. Oči zatvorene, glava prazna, samo zvuk mehurića dok ispuštam vazduh, posle toga tišina i ništa. 

 

Oči otvorim samo koliko mi treba da izađem iz bazena i uđem u parnu sobu. U onoj magli upadnem u čudno prijatni stupor, 15-20 minuta jako brzo prođe.

 

Malo masiram leđa mlazovima u spa delu pa onda u saunu. Tamo uvek ima više ljudi nego u parnoj sobi i često se bistri fitnes, politika, tračevi, teorije zavere i slično. Ne učestvujem, oči i dalje zatvorene, ali slušam i polako se vraćam u stvarni svet. Na kraju se u sauni malo istežem i to bi bilo to, još tuširanje i izlazim iz centra skroz mentalno kuvan i pečen u pozitivnom smislu.

 

Raspisah se, a u stvari sam hteo da savetujem one koji su imali negativna iskustva da ne odustaju lako. Meni je dosta uzelo dok nisam našao savršenu formulu. Počevši od vremena dolaska, nije isto kad je gužva, ali uvek postoje slatke tačkiceTM u toku dana kada ima praznih traka, a parna soba i sauna su praznjikave. Sledeće, počeo sam plivajući slobodan stil sa parnim udisajima (dva ili četiri zaveslaja pa udah, uvek na istu stranu) što je rezultovalo konstantnom upalom vratnih mišića zbog koje sam skoro batalio sve. Onda sam uveo neparne udisaje (tri zaveslaja pa udah na jednu stranu, tri zaveslaja pa udah na drugu stranu). Zbog udaha na novu stranu sam se nagutao vode kao da sam opet učio da plivam, ali vremenom se to usavrši i sada ne mogu da zamislim drugačije da plivam. Da ne pričam o parnoj sobi i sauni. U početku nisam mogao više od deset minuta da izdržim, a kada bih izašao mantalo bi mi se toliko da sam morao da sednem da dođem sebi. Mislio sam da zato nemam nikakvog šlifa zbog slovenske genetike i slične gluposti, a onda se u par eksperimentalnih koraka ispostavilo da je u pitanju obična dehidracija. Pazario sam jedan od onih fensi termosa u kom kockice leda ostaju nekoliko sati i po najvećoj vrućini, svakih par minuta dobro gucnem i odjednom mogu da ostanem koliko hoću i nema više mantanja. Znači samo polako ljudi, proanalizirajte malo, promenite šta treba i životinjska sreća zbog boravka u vodi koju sam ubeđen da svi negde imamo je iza ćoška!    
 

 

TLDR - tim bazen i sauna, čuda čini za moje mentalno zdravlje. 

 

Moje omiljeno je u saunu dok ne krenem da se preznojavam kao stoka pa u leden bazen na minut. Pa opet nazad pa opet u bazen na dva minuta. Za srcani idealno. I treci put ostajem u bazenu dok ne osetim da mogu od tog momenta koliko hocu da budem u njemu. Verovatno ne bih mogla ali mentalno mi ledenjara vise ne smeta niti je toliko jaka. 

 

Posle toga sam kao bubica. Sav stres otisao. I toksini. Nirvana.

Edited by mustang
  • +1 1
Link to comment
  • 3 months later...

Dugo nisam bio u ovakvom "minusu".

Bukvalno mi ništa ne ide od ruke...

Možda je onaj "prolećni umor"...

  • +1 1
  • Tužno 2
Link to comment
11 minutes ago, Frank Pembleton said:

Dugo nisam bio u ovakvom "minusu".

Bukvalno mi ništa ne ide od ruke...

Možda je onaj "prolećni umor"...

retrogradni merkur

 

:fantom:

  • +1 1
Link to comment
15 hours ago, Frank Pembleton said:

Dugo nisam bio u ovakvom "minusu".

Bukvalno mi ništa ne ide od ruke...

Možda je onaj "prolećni umor"...

ovaj retrogradni ubi a uglavnom mi svaki i padne ko robija

Link to comment

Izdržaćemo, još 14 dana! : D 

Ni biometeorološka prognoza nije naročito povoljna za sutra. :wacko: Mi smo svi sinoć imali glavobolju, od blage do užasne migrene.

 

 

 Biometeorološka prognoza za Srbiju za:   11.04.2024.  -  ČETVRTAK
 

Relativno povolјna biometeorološka situacija za većinu hroničnih bolesnika. Oprez se savetuje osobama sa srčanim problemima.

Kod osetlјivih osoba se mogu javiti glavobolјa i poremećaj sna.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...