Jump to content
IGNORED

Mentalno zdravlje


Gospodin Slucaj

Recommended Posts

On 9.4.2024. at 10:21, Frank Pembleton said:

Dugo nisam bio u ovakvom "minusu".

Bukvalno mi ništa ne ide od ruke...

Možda je onaj "prolećni umor"...

 

To je sve ok, čovek mora sebi da pruži odušak da se raspadne, tako čuvaš mentalno zdravlje. Ja uživam u tim momentima. Čak i kad sam dobro ubedim sebe da sam se raspao. Muka živa ako si perfekcionista koji uvek mora da je na visini zadatka.

Link to comment
1 minute ago, Nikodije said:

 

To je sve ok, čovek mora sebi da pruži odušak da se raspadne, tako čuvaš mentalno zdravlje. Ja uživam u tim momentima. Čak i kad sam dobro ubedim sebe da sam se raspao. Muka živa ako si perfekcionista koji uvek mora da je na visini zadatka.

Ima smisla da se oladi... samo dok i dalje imas zelju da radis stvari. Kad zelja prestaje da postoji onda vec depra mozda kuca na vrata.

Link to comment
Just now, Shan Jan said:

Ima smisla da se oladi... samo dok i dalje imas zelju da radis stvari. Kad zelja prestaje da postoji onda vec depra mozda kuca na vrata.

 

Ne bih o tome spekulisao u konkretnom Frenkovom slučaju jer depresija je dijagnoza.

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, Nikodije said:

 

Ne bih o tome spekulisao u konkretnom Frenkovom slučaju jer depresija je dijagnoza.

Ne budi tako oštar, kolokvijalno zovemo deprom svašta. 

Jer u krajnjoj liniji, možeš da se osećaš depresivno i bez dijagnoze.

  • +1 1
Link to comment
7 minutes ago, Klara said:

Meni smeta pritisak društva da čovek mora svakog dana da bude funkcionalan i aktivan, da ne gubi dan. Ne mora.

Čak i kad ''ne radiš ništa'', to je odmor, potrebno tvom nervnom sistemu. Čak i kad se osećaš loše, bezvoljno, neka prođe bez osećaja krivice što ti nije dobar dan.

društvo pritiska za razne stvari na tebi je sta moraš ili ne moraš a najbolje je da nista ne moraš..veoma je okrepljujuce i isceljujuće kad kažeš sebi od danas više ništa ne moram :)

  • +1 3
Link to comment
3 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ne budi tako oštar, kolokvijalno zovemo deprom svašta. 

Jer u krajnjoj liniji, možeš da se osećaš depresivno i bez dijagnoze.

 

Ok, npr ja imam gadne minus™ faze i dane kada ne ustajem iz kreveta, drugim danima sam sasvim funkcionalan. Možda je to sloboda ili prokletstvo kada živiš sam, nemaš decu i imaš luksuz da budeš u depri™ i gledaš u zid i kukaš kako je život surov. Porodični ljudi nemaju taj luksuz i moraju da idu preko minus faze da bi život porodice funkcionisao i ne obazireš se toliko na svoja stanja jer nemaš ni vremena. Svaka životna odluka ima svoju cenu.

  • +1 2
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment

Postoji i funkcionalna depresija. Ona, nažalost, nije toliko očigledna, ali je veoma teška za osobu.

 

 

Link to comment
Just now, Nikodije said:

 

Ok, npr ja imam gadne minus™ faze i dane kada ne ustajem iz kreveta, drugim danima sam sasvim funkcionalan. Možda je to sloboda ili prokletstvo kada živiš sam, nemaš decu i imaš luksuz da budeš u depri™ i gledaš u zid i kukaš kako je život surov. Porodični ljudi nemaju taj luksuz i moraju da idu preko minus faze da bi život porodice funkcionisao i ne obazireš se toliko na svoja stanja jer nemaš ni vremena. Svaka životna odluka ima svoju cenu.

Negde si u pravu. Ja ponekad ne znam šta bih od sebe, a treba da se bavim decom. Umem i to da batalim, i kažem ok ne ide se nigde, mrzi me, sedi zabavi se, i sve bude ok. 

Ne mora svaki dan da bude maksimalno iskorišćen, svaki lep dan u prirodi, svaki dan kuvano jelo....

Ok, sad su porasli, kad su bili manji nije bilo baš tako. I trebalo mi je vremena da se oslobodim prisile iz prethodnog pasusa. 

 

A opet, da nemam te obaveze, ne znam, možda bih potonula skroz, ovako i da hoću, imam obavezu da ne smem. Posče skapiram da je dobro. 

 

Jedna od važnih rečenica za krizne situacije je: "kriza je vremenski ograničena. Traje neko vreme i prođe. Posle vam bude drago što ste izašli iz nje." Tako ja to sebi ponavljam kad se minusujem.

  • +1 1
Link to comment

pisac vilijam stajron ("sofijin izbor") je u svom poslednjem delu "vidik tame" opisao svoju borbu sa depresijom i knjigu zavrsava zaključkom da je depresija bolest koja se "izdržava", koja mora da se istrpi i da "svako ko je povratio zdravlje gotovo uvek je povratio i sposobnost za vedrinu i radost, i to je možda najveća odšteta za pretrpljeno očajanje nad očajanjima."

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment
40 minutes ago, Svemir Zeka said:

Tako lepo. ----> ima u frižideru nešto, isprži jaja 

 

kad si sam svoj kuvar ono sto je obicno za dorucak apsolutno moze da postane i rucak, iako to nekad nisi mogao ni da zamislis :)

ili recimo da jedes 4 dana isto.

  • +1 1
Link to comment
53 minutes ago, weedman said:

pisac vilijam stajron ("sofijin izbor") je u svom poslednjem delu "vidik tame" opisao svoju borbu sa depresijom i knjigu zavrsava zaključkom da je depresija bolest koja se "izdržava", koja mora da se istrpi i da "svako ko je povratio zdravlje gotovo uvek je povratio i sposobnost za vedrinu i radost, i to je možda najveća odšteta za pretrpljeno očajanje nad očajanjima."

Iz mog iskustva:

Depresija je trenutno stanje i najveca je greska pokusavati donositi neke bitnije odluke tada jer i tvoje racionalne postavke vise nisu tako racionalne (lako je sebe ubediti da je zivot besmislen ali kad si u depresiji to vodi ka nekim gorim odlukama za razliku od veselog stanja kada ti je to samo filozofska razbibriga). Tako da, izdrzi, gledaj sta god moze da ti pomogne, ne odustaj (najteze) i budi srecan kada prodje. Rutina koju ljudi spominju je takodje dobra za mentalno zdravlje. I puno drugih stvari. No, to treba da bude preventiva, kad upadnes u depru bice mnogo teze da se nateras na bilo sta. Tako da dok god bi radije radio nesto drugo nego to sto "trebas" sve je ok. Ok je biti i lenj. Ok je biti i tuzan. Problem je kada se probudis i ni u cemu ne nalazis zadovoljstvo. A onda vrlo brzo se gubi i snaga da osnovne potrebe zadovoljavas. 

 

Nego, hteo sam da spomenem nesto drugo. Epikur je zasnovao filozofiju koja je tvrdila da ne treba da jurimo bilo sta u zivotu sto nam nije neophodno, dal sami sebi nametali ili nam drugi to trazili. Tek onda ces biti zahalan na onom sto imas svaki dan. I da vreme treba da provodimo u filozofiranju (a sta ce drugo da tvrdi filozof) sa prijateljima, ali ne sa bilo kim, vec sa ljudima sa kojima nam najvise prija njihovo drustvo a da ignorisemo "velike" teme u drustvu. I Aristotel je tvrdio da je sreca imati smisao zivota za koji se boris a ne uzivati u hedonizmu, jer kad imas neki cilj i teska vremena je lakse podneti. Pametni bili ti matori Grci, treba ih slusati u ovo ludo vreme. 

Link to comment

kad smo kod grckih filozofa, bilo je medju njima onih koji su govorili da je bolje ne roditi se, jer zivot donosi vise patnje i bola nego zadovoljstva

ali ljudi imaju potrebu da se razmnozavaju, uglavnom iz narcisoidnih pobuda  :fantom:

Edited by Nikodije
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...