Jump to content
IGNORED

Mentalno zdravlje


Gospodin Slucaj

Recommended Posts

17 hours ago, Svemir Zeka said:

To je kao ovo što sam mislila da mi srce preskače od anksioznosti, a ispostavilo se da je ona insuficijencija....i ja sam upala u taj mod, sve je iz glave, a ne mora biti.

 

Eto, a ja pricam i cipelarite me... :sleep: Hemija drugovi i drugarice, serotonini dopamini neuromreze ... Ako nema neki konkretni zestoko traumatski dogadjaj a osecaj je los, hemija je konj a ne zebra.

Link to comment
23 minutes ago, Mel said:

 

Eto, a ja pricam i cipelarite me... :sleep: Hemija drugovi i drugarice, serotonini dopamini neuromreze ... Ako nema neki konkretni zestoko traumatski dogadjaj a osecaj je los, hemija je konj a ne zebra.

Ne kapiram 🙄

Link to comment
4 minutes ago, Svemir Zeka said:

Ne kapiram 🙄

 

Kazem ako nema neke konkretne traume a iznenada si psihicki lose, uradi prvo krvnu sliku a ne razgovor kod psiholga.

Link to comment

Pa ne mora trauma, mogu da budu godine života nezadovoljavajućeg kvaliteta. Jednom sam nekoga pitao koji je najčešći razlog depresije kod odraslih, a da nisu iz nekih supernezdravih porodica. Odgovor je bio da su to neispunjena očekivanja od života, odnosno neostvareni ciljevi.

 

 

Inače, pre dve-tri nedelje je bio nekakav kurs za školske psihologe u IMZ. Edukovali su ih o razvojnim poremećajima. Ako je taj kurs radio neko ko raspolaže znanjima mlađim od onoga što piše u udžbenicima iz doba SFRJ, onda mora da su polaznici tog kursa popadali na dupeta šta sve tu spada i koji visoki stepen funkcionalnosti i mimikrije mogu da dostignu vlasnici tih poremećaja.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Malkmus said:

Pa ne mora trauma, mogu da budu godine života nezadovoljavajućeg kvaliteta. Jednom sam nekoga pitao koji je najčešći razlog depresije kod odraslih, a da nisu iz nekih supernezdravih porodica. Odgovor je bio da su to neispunjena očekivanja od života, odnosno neostvareni ciljevi.

 

 

Inače, pre dve-tri nedelje je bio nekakav kurs za školske psihologe u IMZ. Edukovali su ih o razvojnim poremećajima. Ako je taj kurs radio neko ko raspolaže znanjima mlađim od onoga što piše u udžbenicima iz doba SFRJ, onda mora da su polaznici tog kursa popadali na dupeta šta sve tu spada i koji visoki stepen funkcionalnosti i mimikrije mogu da dostignu vlasnici tih poremećaja.

 

U prvoj verziji posta stavila sam i nesto u stilu o problemima koji se jave dok svi stignemo do nekih godina, mogu biti neispunjena ocekivanja, mogu licni i porodicni problemi recimo bolesti koje su pre ili kasnije neizbezne...al kao ajde da ne smaram. To je u nekoj vezi sa onom krizom srednjeg doba recimo.

 

Ovo drugo, ne znam sta da mislim o branshi generalno kad su toliko izvan tokova as it is. To je problematicno i samo po sebi.

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, Mel said:

 

Kazem ako nema neke konkretne traume a iznenada si psihicki lose, uradi prvo krvnu sliku a ne razgovor kod psiholga.

 

Moj primer kontra ovoga: recimo da sam pod stresom par meseci posao/porodica/familija/situacija, onda se u par dana razresi sve na najbolji nacin - e mene tada, kada je logicno da sam opusten, srecan i idem u susret zivotu tako spuca anksioznost da vec mogu da navijam sat po tim naizgled suncanim danima svog zivota. I tako je od studentskih dana.

 

Sada znam - ako se na horizontu pojavi period bez trzavica, automatski sam najebao jer ce mi organizam sruciti na ledja sve ono sto je potiskivao i trpeo dok sam bio pod stresom. Poslednji primer je bio pocetkom marta kada sam dobio veliki posao i (kao) resio goruce poslovne probleme - BAM, nes' bit' srecan i relaksiran kaligula, cekaj da vidimo sta smo imali u januaru i februaru.

 

Jeste, vrv. se i na fizickom nivou nesto sjebe, ta tiroida ili stegnuti misici vrata, izmuceni nervi - ali kako god, sve gde sam do sada najebao je dolazilo iz glave (hvala bogu)

Edited by Caligula
  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, Caligula said:

 

Moj primer kontra ovoga: recimo da sam pod stresom par meseci posao/porodica/familija/situacija, onda se u par dana razresi sve na najbolji nacin - e mene tada, kada je logicno da sam opusten, srecan i idem u susret zivotu tako spuca anksioznost da vec mogu da navijam sat po tim naizgled suncanim danima svog zivota. I tako je od studentskih dana.

 

Sada znam - ako se na horizontu pojavi period bez trzavica, automatski sam najebao jer ce mi organizam sruciti na ledja sve ono sto je potiskivao i trpeo dok sam bio pod stresom. Poslednji primer je bio pocetkom marta kada sam dobio veliki posao i (kao) resio goruce poslovne probleme - BAM, nes' bit' srecan i relaksiran kaligula, cekaj da vidimo sta smo imali u januaru i februaru.

 

Jeste, vrv. se i na fizickom nivou nesto sjebe, ta tiroida ili stegnuti misici vrata, izmuceni nervi - ali kako god, sve gde sam do sada najebao je dolazilo iz glave (hvala bogu)

 

Sigurno kad si dugo pod stresom ide neki obrt u hormonima. Ali kod tebe je to klasika, znaci znas da ti nije gvozdje ili vitamin D. A kad ovako napises, pola Srbije verovatno ima manje ili vise izmuchene nerve. Zato se verovatno i pije toliko bensedin kod nas koliko se pricha.

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, Caligula said:

resio goruce poslovne probleme - BAM, nes' bit' srecan i relaksiran kaligula, cekaj da vidimo sta smo imali u januaru i februaru


to mi je poznato - dešava se da neko "nauči" da mu je prirodno stanje da postoji neki problem (da bude generalno nesrećan, nezadovoljan, nevoljen, štogod...) i onda kada se desi da je sve potaman i super, krene bukvalno sam sebe da sapliće i sjebava (neko bukvalno uništi to dobro što ga je snašlo) ne bi li se vratio u ono poznato, "prirodno" stanje

  • +1 3
Link to comment
7 minutes ago, Frile said:


to mi je poznato - dešava se da neko "nauči" da mu je prirodno stanje da postoji neki problem (da bude generalno nesrećan, nezadovoljan, nevoljen, štogod...) i onda kada se desi da je sve potaman i super, krene bukvalno sam sebe da sapliće i sjebava (neko bukvalno uništi to dobro što ga je snašlo) ne bi li se vratio u ono poznato, "prirodno" stanje

 

Pa realno vise mislim da je kod mene u pitanju odgovor na stres - organizam trpi kada mora, cim dodje olaksanje on ono trpljeno izruci na glavu (jer negde mora da izbije jbg)

 

Uvek posle veceg stresa imam period kada sam OK i onda prekid tog perioda naletom anksioznosti bez najave - evo sada poslednji put sam imao par dana totalnog opustanja i srece a onda odlazim da radim i krecu da mi trnu ruke, osecam bockanje po celom telu, sevajuce bolove... Odem da izguglam (e tu vec ide kaznjavanje sebe:) - od limfoma do multipla skleroze, ili ako bas nemam srece totalna paraliza koja nastupa za nedelju dana, neki sindrom na G.  Ti fizicki simptomi su me drzali skoro mesec dana (mesec dana anksioznog pakla koji je nemoguce prepricati onom ko ne zna kako to izgleda) da bi evo pre par nedelja isparili netragom i od tada sam ko nov.

Edited by Caligula
  • +1 3
Link to comment
12 hours ago, Malkmus said:

Pa ne mora trauma, mogu da budu godine života nezadovoljavajućeg kvaliteta. Jednom sam nekoga pitao koji je najčešći razlog depresije kod odraslih, a da nisu iz nekih supernezdravih porodica. Odgovor je bio da su to neispunjena očekivanja od života, odnosno neostvareni ciljevi.

Moje laicko misljenje je da su problem samo nametnuti ciljevi. Ako ti iskreno sam zelis nesto, npr. da postanes reziser, uzivaces u pokusaju da to postanes, u ucenju pa i ako ne uspes, recices da si dao sve od sebe. No, ako ti je neko nesto nametnuo (tipa da moras dobro da zaradjujes), mrzeces sto radis taj posao, sve i da uspes u tim ocekivanjima jer to nije ono kako ti zelis da zivis zivot. A ako ne uspes onda ces imati onaj drugi glas koji ce ti prebacivati da si los zbog toga.

 

9 hours ago, Frile said:

to mi je poznato - dešava se da neko "nauči" da mu je prirodno stanje da postoji neki problem (da bude generalno nesrećan, nezadovoljan, nevoljen, štogod...) i onda kada se desi da je sve potaman i super, krene bukvalno sam sebe da sapliće i sjebava (neko bukvalno uništi to dobro što ga je snašlo) ne bi li se vratio u ono poznato, "prirodno" stanje

Ovo se desava cesto sa odnosima sa ljudima. Nesvesno biramo one koji ce nas tretirati isto lose kao neko iz primarne porodice jer znamo kako da se ponasamo u tom odnosu. Normalan odnos ti je stran pa te i iracionalno plasi. Al popravi se vremenom ako radis prave stvari uprkos strahu :) 

 

2 hours ago, foto said:

tritico, zoloft ili eliseja za 27godisnjaka sa deprom, f 3,2,1?

citajuci po netu sve mu je to slicno.

dajte neki savet.

Zoloft mislim da je stariji lek, mene je osamutio. Tritico nisam probao. Elicea vazi za najblazu varijantu, mada zna da utice na potenciju i donekle na gojenje. Na kraju, svakom odgovara nesto drugo, nek doktor predlozi, pa ako ne radi kako treba zamenice. Ja skoro presao na desendu, odlicno vozi :dance:

Link to comment
6 minutes ago, weedman said:

@Shan Jan možeš da uporedis zoloft i desendu?

Ja sam zoloft jako davno uzimao jedno krace vreme. Secam se da sam bio kao zombi, al mozda je to bilo zbog prevelike doze. Desendu sam tek pre par nedelja krenuo, nakon sto sam godinama uzimao eliceu. Mene je elicea opustala i smirivala dok mi se cini da desedna malo podize i tera na akciju. 

 

Svakako je sve to individualno i ne treba se plasiti ako jedan ne radi kako treba pa da mislis da nece ni jedan drugi biti ok. Ja sam tako samo 2 dana uzimao jos neki koji mi je proizveo maniju, zurka, ludilo, idemo, sve moze, trci maraton, trosi pare, ko ce da spava, daj sveee. A neki drugi imali potpuno normalnu reakciju. Zanimljivo iskustvo bilo :D 

  • Hvala 1
Link to comment

Trittico jeste antidepresiv, ali se daje u malim dozama, za 32.1 ide obično trećina tablete i koristi se kao uspavljivač, dakle od njega se ne očekuje neko antidepresivno delovanje.

A sad da li Zoloft ili Elicea, ja bih to prepustio tome koji daje. Recimo da su to dva najpropisivanija antidepresiva.

Moje mišljenje je da je bitnije naći nekog sa kime može plodotvorno da se priča i da se obrati pažnja na mentalnu higijenu, da se to stanje ne bi odužilo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...