Jump to content
IGNORED

Asimilacija i integracija u Jugoslaviji


Dr Arslanagić

Recommended Posts

Errm, kako to misliš "nije imao ko da sprovede?" Pa ko je ušao u Peštu?

Lose sam se izrazio, izvinjenje: trebalo je da niko osim nove drzave nije mogao to da efikasno izvede...

Link to comment
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    54

  • hazard

    42

  • Dr Arslanagić

    35

  • Tribun_Populi

    20

Znaš za onu anegdotu kada su KuK vojnici na Ceru, na povike da se predaju, odgovarali sa: Srbin se nikada ne predaje!

 

Btw, postoje i svedočenja da su pojedini Srbi činili grozne zločine u Srbiji za vreme Prvog svetskog rata (Gojko Nikoliš piše o tome).

 

Pa zar nije banjalucki puk (regimenta?divizija?) bila najodlikovanija jedinica u KuK vojsci?

Link to comment

Šta je bre ovo, svi iz nekih komunjarskih prekodrinskih krajeva (moja žena included), nisu imali pojma ko su i šta su...Božemesačuvaj

 

Ja takvih identitetskih problema kod đeda Voje sa Manjače nisam imao, vrlo rano sam prošao Kosovski ciklus sa osvrtom na savremenu političku situaciju

Dobro je da Manjača nije preko Drine, inače ni ti ne bi znao šta si :(
Link to comment

Mali doprinos otkrivanju Ko-smo-Shta-Smo...

 

1983 JeNeA negde uBosni
3 urbana lika, 2 iz NS a jedan iz BG. Pismeni pa im zapalo da daktilografishu nekakvim kapetanima i slicno... 
Sede dokoni, piju kafu... Upada "bezbednjak", VIK Hasan Brkic ili vec tako nekako i gleda, pa gleda i kao "aha, jednonacionalno okupljanje"... 
Mi klimamo, kao eto - je@iga... On ode, valjda srecan sta li - kad ce jedan od nas (NS) - "koji mu je kur@c, kako jednonacionalno - ja sam Hrvat"... I tako...
 
Inace je VIK lik vrlo dobro znao i za mog ujaka i za dedu - likove "u emigraciji"...
Link to comment

Šta je bre ovo, svi iz nekih komunjarskih prekodrinskih krajeva (moja žena included), nisu imali pojma ko su i šta su...Božemesačuvaj

 

Ja takvih identitetskih problema kod đeda Voje sa Manjače nisam imao, vrlo rano sam prošao Kosovski ciklus sa osvrtom na savremenu političku situaciju

Deda ti bio komesar ili samo oficir za DPO? P)
Link to comment

eh.. ajd i ja svoje iskustvo da podelim, koliko god to sad zvucalo kao preterivanje. elem, ja sam znao da sam srbin (sumadija), ali stvarno se ne secam da je iko to nesto posebno potencirao sve do ratova. u sustini, ono sto mi je ostalo urezano u pamcenje je razlika izmedju onoga sto sam kuci video, i onoga sto sam video dole. naime, imali smo dugo godina porodicnu kucu na pasmanu (negde taman izmedju tkona i pasmana) gde smo svake godine (ja, prakticno od svog rodjenja) provodili citavo leto, a kasnije citav letnji raspust (ok, jedan deo odmora je uvek bio u sibeniku i u tisnom, stric sa porodicom je ziveo tamo pa smo i njega posecivali). misim, opet me stvarno zabole kako ovo zvuci, ali moj prvi susret sa nacionalizmom kao takvim je bio u hrvatskoj (rane i kasne osamdesete). sibenik je jbg, i mnogo pre nego je mladic stigao do mosta bio mesto gde sam uvek tacno znao da sam srbin. gde niko nije hteo da razmenjuje stripove sa mnom, a burazer od strica je cesto morao prilicno cudno da se ponasa ispred zgrade u odnosu kad smo sami, i uvek sam nekako bio van ekipe. tisno nema potrebe ni da pominjem, strinin brat (hrvatica, bolje reci italijanka, cisto italijansko prezime) ladno nikada nije progovorio sa strinom nakon sto se udala, decu njegovu smo bukvalno krisom vidjali kad nas spoje (uglavnom na solarisu) da on ne zna (a bio sam smrtno zaljubljen tada u cerku mu, Kristinu :) inace, video sam joj slike skoro, nikakva riba). a pasman je (koliko god mi je zbog raznih drugih stvari mnogo lepa uspomena) mesto gde sam to najvise osecao (otok valjda, jbm li ga). obzirom da smo vise od 10 godina tamo isli non stop (dok nam se samo jedan dan nisu jednostavno uselili u kucu), svi su nas znali, i od 10 baba kojih se secam, 7 mi je psovalo mater srpsku, cesto bez da je u pitanju ikakav deciji nestasluk. sad, da li je samo zbog toga sto u nas nisi mogao mnogo hrvata da vidis, pa da vidis/cujes i vice versa, to ne znam. ali znam da sam te stvari prvo cuo tamo. 

 

takodje sam bio fasciniran necim sto ni u jednom sumadijskom selu nisam video (barem ne do pocetka rata, tad su poceli masovnije da prave te crkvene proslave), kad je festa u crkvi/samostanu (cini mi se da su je non stop nesto obnavljali tada), jebeno SVI su tamo. ali SVI. ok, kapiram sad iz ovog ugla da je otok, pa bi seljani na festu dosli da slavi sta god i gde god, ali to mi je ostalo urezano kao klincu.. da bas svi idu u crkvu :huh: u kojoj sam u to vreme kod nas mogao da vidim samo neke matore babe i dede (i to ne nuzno svoje) kad te put slucajno navede da tuda prodjes, a popove uglavnom niko nije fermao 2 posto, osim za zajebavanje i sprdnju. recimo, ja sam krsten nedelju dana pre nego sam u vojsku otisao jer deda nije hteo da dozvoli da odem bez toga. no jebo to, poenta te price je da se u hrv katolicka crkva daaaaleko vise uplitala u politicki i socijalni zivot, te da su svaki zivi skupovi po selima ili manjim gradicima bili vezani za crkvu. u sustini, ako si hteo da selo/grad zna da si domacin, to je nekako moralo kroz crkvu, ako je selo trebalo da zna da si posten i dobar zanatlija, opet je to nekako kroz crkvu, ako ti je cerka za udaju i sin za zenidbu, opet nekako kroz i uz crkvu, itd itd.. kapiram da srbi u takvom okruzenju jednostavno nisu imali sanse za neki uspeh (u sredinama gde nisu vecina) bez da se na neki nacin asimiluju i polako priklanjaju vecini. uz to dodaj mestimicno i povremeno "agresivnije" metode, et voila. 

 

edit: strinin muz u brat :)

 

 

dosta traumatično iskustvo, situaciju u dalmaciji si prilično dobro opisao, i pored sve te lepote ne postoji perspektiva, ipak je to provincija koju je zgrabila crkva pod svoje;

 

osim letovanja, višemesečnog vikendašenja,kupanja i udisanja čistog vazduha ne vidm ništa drugo što bi bilo pametno tamo raditi

Link to comment

da je pocrkala jos koja generacija napacenihijedvaspasihglavuodovihdrugih, jugoslavia bi imala sansu da se pretvori u normalnu drzavu. vremenom se bratsvo i jedinstvo trebalo zameniti ekonomskim vezama i kraj price.

Link to comment

Trulo je pričati o šbbkbb ali agresivno forsiranje Jugoslovenstva(od pevanja himne na početku časova do ekstemnih kazni za svaki nacionalističko-etnički ispad), uz veštačko lokalno rivalizranje po čisto geografskoj osnovi(pogotovu etnički mešanih krajeva), i uz izmišljanje zajedničkog neprijatelja je vrlo prost i efikasan način u stvaranju nacije. Hoću da kažem da je problem Jugoslovenstva ležao na drugoj strani, tj aktivnom pokopavanju ideje, od samog početka.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...