Jump to content
IGNORED

Asimilacija i integracija u Jugoslaviji


Dr Arslanagić

Recommended Posts

Npr. Đorđe Pribićević (valjda potomak Svetozarov) kod Veselice u vrlo desnom HDS-u. (Tako su i radikali neko vreme dičili sinom ili unukom Mehmeda Spahe)

 

Onda Srećko Bielić, Božo Kovačević u HSLS-u itd.

 

Kod ovog potonjeg sećam se jednog momenta u živom predizborom sučeljavanju na tadašnjoj TVZ

 

Voditelj: imamo uključenje, dobra vam večer izvolite

Gledatelj: Daobra večer, imam pitanje za gospodina Kovačevića...Kaj vi niste Srbin?

Božo: ovaj ....to je samo djelomice točno ....mislim ovoga... moj otac je ...jelte mislim ovoga Srb...

Gledatelj: Hvala nemam više pitanja

 

...

 

Dobro, dogurao je do ministra kasnije.

Link to comment
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    54

  • hazard

    42

  • Dr Arslanagić

    35

  • Tribun_Populi

    20

To + nepoštovanje istorijskih institucija, gušenje demokratskih sloboda i prilično represivno ophođenje prema opoziciji.

 

Nepoštovanje dogovora pre svega (ustav). Par rak rana odmah na početku. 

Link to comment

Ma sve to vodi u pricu 100 x ispricanu, zavrsicemo na kraju zna se vec gde i zna se vec s kim  :)

Radi se o Jugoslaviji kao ideji, svojevremenim realnim mogucnostima da se ideja sprovede u delo.

I argumentu svih argumenata kad je Jugoslavija u pitanju: pluseva ZA Jugoslaviju najvise donosi  kad covek pogleda KO je sve bio protiv nje.

 

 

Edit: kao sto neko rece, Jugoslavija je 1 estetika inata.

Kad se sve sabere - itekakvih.

Edited by namenski
Link to comment

Jugoslovensko carstvo, sa očuvanim istorijskim pokrajinama, ustanovama i pravicama, sa jugoslovenskim carem koji bi bio i srpski kralj i hrvatski ban i crnogorski knjaz i herceg od Svetoga Save i car Indije, sve što treba. Maksimalno agresivna spoljna politika prema srpsko-hrvatsko-slovenačkim dušmanima, rat sa Italijom oko jugoslovenskih teritorija, pozajmljivati pare i školovati sirotinjsku decu u oficire, prave jugoslovenske oficire i patriote, oteti ih od popova i hodža, da ih bude pola miliona. Uvek i svuda kontra neprijatelja đonom. To stvara zajednicu interesa, leđa uz leđa protiv dušmana. Da smo natakli makarondžije na kurac, obesili D'Anuncija za jaja i umarširali u Udine, svima bi bilo jasno šta je jugoslovenska država i kakav je zalog za budućnost njenih naroda.

 

To ukratko.

 

A sucim bi smo na Udine? Kanda nesto ne mislim da bi Talijani tek tako polozili svijetlo crnogorsko oruzje pred navalom GoBosa (golih i bosih Srbohvatoslovenaca)... Mescini da u tom trenutku nismo imali ni za 1omcu da vesamo Danuncija...

 

pa tu se ja, uz uvažavanje :), razilazim malko sa kolegom. moja malenkost je pobornik škole da je jedino mogla da uspe srpsko-hrvatska Jugoslavija, ali bez teritorijalnih razdvajanja, nego prosto raspodela moći između Beograda i Zagreba. Kao rezervni eventualni uspešan plan - ozbiljna decentralizacija sa skupštinama federalnih jedinica, ali koje ne bi imale nacionalne granice. Ali to tek kao rezerva. 

 

Ic falilo nije Supilovom predlogu Jugoslavije (skoro pa ko u SFRJ!), a bogumi ni zlosrecnom Proticu.

Al' ne lezi vraze, ono bugarsko govece od Pasica usra sve...

Link to comment

Jeste. I to što srbijanske političke elite nisu bile dorasle izazovu. Niti su shvatali da Jugoslavija nije seljačka jednonacionalna Srbija, niti su mogli da pozitivno utiču na Aleksandra, da budu njegov demokratski korektiv. HRSS i komunisti nisu pomogli naravno.

 

Nepoštovanje dogovora pre svega (ustav). Par rak rana odmah na početku. 

Link to comment

A sucim bi smo na Udine? Kanda nesto ne mislim da bi Talijani tek tako polozili svijetlo crnogorsko oruzje pred navalom GoBosa (golih i bosih Srbohvatoslovenaca)... Mescini da u tom trenutku nismo imali ni za 1omcu da vesamo Danuncija...

 

 

 

Please...

Link to comment

A sucim bi smo na Udine? Kanda nesto ne mislim da bi Talijani tek tako polozili svijetlo crnogorsko oruzje pred navalom GoBosa (golih i bosih Srbohvatoslovenaca)... Mescini da u tom trenutku nismo imali ni za 1omcu da vesamo Danuncija...

 

 

Ic falilo nije Supilovom predlogu Jugoslavije (skoro pa ko u SFRJ!), a bogumi ni zlosrecnom Proticu.

Al' ne lezi vraze, ono bugarsko govece od Pasica usra sve...

 

Od onoga što je bilo na stolu Protićev plan je bio najbolji, to se slažem. A ovo gore - ne, u Rijeku smo mogli da uđemo kad je D'Anunzio realno napao sam međunarodni poredak. Bilo bi čupavo, al jebiga. Iz dokumenata koji su postali dostupni tek 50 godina posle toga se vidi da Italijani uopšte nisu bili oduševljeni idejom da ratuju protiv Jugoslovena. Što je i razumljivo. Njih su Hrvati par puta dobro raspizdili tokom rata, pa onda na njih dodaj još i Srbe. Not a nice prospect. 

 

Jeste. I to što srbijanske političke elite nisu bile dorasle izazovu. Niti su shvatali da Jugoslavija nije seljačka jednonacionalna Srbija, niti su mogli da pozitivno utiču na Aleksandra, da budu njegov demokratski korektiv. HRSS i komunisti nisu pomogli naravno.

 

Naravno. Dobro, to se uglavnom zna sve. 

Edited by MancMellow
Link to comment

A sucim bi smo na Udine? Kanda nesto ne mislim da bi Talijani tek tako polozili svijetlo crnogorsko oruzje pred navalom GoBosa (golih i bosih Srbohvatoslovenaca)... Mescini da u tom trenutku nismo imali ni za 1omcu da vesamo Danuncija...

Mislim da ovde gresis: orna i opaka ondasnja srpska vojska, nalozena na jugoslovenstvo i bivsa braca kupljena ondasnjim perspektivama, oduvali bi zabare koji se em u ratu nisu nesto pokazali, em su posle rata bili u poprilicnim previranjima koja su, izmedju ostalog, lecili na Jugoslaviji...

 

A mogli su tako lepo da dobiju po пичци.

Link to comment

Mislim da ovde gresis: orna i opaka ondasnja srpska vojska, nalozena na jugoslovenstvo i bivsa braca kupljena ondasnjim perspektivama, oduvali bi zabare koji se em u ratu nisu nesto pokazali, em su posle rata bili u poprilicnim previranjima koja su, izmedju ostalog, lecili na Jugoslaviji...

 

A mogli su tako lepo da dobiju po пичци.

 

Tačno. Evo, ovaj je goloruk oslobodio Marburg.

 

rudolf-maister-4.jpg

Link to comment

Dobro, preteruje Namenski malo, ali Beograd je definitivno napravio greške u svojoj politici prema Italiji. Strateška ideja vodilja je bila postići neki sporazum kojim bi to pitanje bilo "definitivno rešeno". Englezi i Francuzi su znali još 1920. da to nije realno tj da je Italija bazično suptotstavljena bilo kojoj vrsti prosperiteta države preko puta. 

Link to comment

eh.. ajd i ja svoje iskustvo da podelim, koliko god to sad zvucalo kao preterivanje. elem, ja sam znao da sam srbin (sumadija), ali stvarno se ne secam da je iko to nesto posebno potencirao sve do ratova. u sustini, ono sto mi je ostalo urezano u pamcenje je razlika izmedju onoga sto sam kuci video, i onoga sto sam video dole. naime, imali smo dugo godina porodicnu kucu na pasmanu (negde taman izmedju tkona i pasmana) gde smo svake godine (ja, prakticno od svog rodjenja) provodili citavo leto, a kasnije citav letnji raspust (ok, jedan deo odmora je uvek bio u sibeniku i u tisnom, stric sa porodicom je ziveo tamo pa smo i njega posecivali). misim, opet me stvarno zabole kako ovo zvuci, ali moj prvi susret sa nacionalizmom kao takvim je bio u hrvatskoj (rane i kasne osamdesete). sibenik je jbg, i mnogo pre nego je mladic stigao do mosta bio mesto gde sam uvek tacno znao da sam srbin. gde niko nije hteo da razmenjuje stripove sa mnom, a burazer od strica je cesto morao prilicno cudno da se ponasa ispred zgrade u odnosu kad smo sami, i uvek sam nekako bio van ekipe. tisno nema potrebe ni da pominjem, strinin brat (hrvatica, bolje reci italijanka, cisto italijansko prezime) ladno nikada nije progovorio sa strinom nakon sto se udala, decu njegovu smo bukvalno krisom vidjali kad nas spoje (uglavnom na solarisu) da on ne zna (a bio sam smrtno zaljubljen tada u cerku mu, Kristinu :) inace, video sam joj slike skoro, nikakva riba). a pasman je (koliko god mi je zbog raznih drugih stvari mnogo lepa uspomena) mesto gde sam to najvise osecao (otok valjda, jbm li ga). obzirom da smo vise od 10 godina tamo isli non stop (dok nam se samo jedan dan nisu jednostavno uselili u kucu), svi su nas znali, i od 10 baba kojih se secam, 7 mi je psovalo mater srpsku, cesto bez da je u pitanju ikakav deciji nestasluk. sad, da li je samo zbog toga sto u nas nisi mogao mnogo hrvata da vidis, pa da vidis/cujes i vice versa, to ne znam. ali znam da sam te stvari prvo cuo tamo. 

 

takodje sam bio fasciniran necim sto ni u jednom sumadijskom selu nisam video (barem ne do pocetka rata, tad su poceli masovnije da prave te crkvene proslave), kad je festa u crkvi/samostanu (cini mi se da su je non stop nesto obnavljali tada), jebeno SVI su tamo. ali SVI. ok, kapiram sad iz ovog ugla da je otok, pa bi seljani na festu dosli da slavi sta god i gde god, ali to mi je ostalo urezano kao klincu.. da bas svi idu u crkvu :huh: u kojoj sam u to vreme kod nas mogao da vidim samo neke matore babe i dede (i to ne nuzno svoje) kad te put slucajno navede da tuda prodjes, a popove uglavnom niko nije fermao 2 posto, osim za zajebavanje i sprdnju. recimo, ja sam krsten nedelju dana pre nego sam u vojsku otisao jer deda nije hteo da dozvoli da odem bez toga. no jebo to, poenta te price je da se u hrv katolicka crkva daaaaleko vise uplitala u politicki i socijalni zivot, te da su svaki zivi skupovi po selima ili manjim gradicima bili vezani za crkvu. u sustini, ako si hteo da selo/grad zna da si domacin, to je nekako moralo kroz crkvu, ako je selo trebalo da zna da si posten i dobar zanatlija, opet je to nekako kroz crkvu, ako ti je cerka za udaju i sin za zenidbu, opet nekako kroz i uz crkvu, itd itd.. kapiram da srbi u takvom okruzenju jednostavno nisu imali sanse za neki uspeh (u sredinama gde nisu vecina) bez da se na neki nacin asimiluju i polako priklanjaju vecini. uz to dodaj mestimicno i povremeno "agresivnije" metode, et voila. 

 

edit: strinin muz u brat :)

Edited by urkozamanje
Link to comment

Trebalo je to mlatiti jos onda kad su u Puli napravili onu odvratnu akciju posle primirja sa sve potapanjem admiralskog broda na kome je vec bila zastava nove drzave.

Uz svu podrsku Francuza & Co Italijanima, sumnjam da bi tada iko bio oran da intervenise drugacije nego na recima, svima je rata bilo preko glave i svi su srali krec od mogucih reakcija na rusku Revoluciju...

Osim toga, nova drzava je imala cime da trguje: podrska gusenju Revolucije u Madjarskoj koju nije imao ko da sprovede do nova drzava. znacaj u tadasnjim kalkulacijama oko cordon sanitaire...

Bilo bi sa Zabarima 1 na 1....

 

 

 

@Njujorker: jesi, vidi da to bude bolje drugi put  :)

Link to comment

 

Osim toga, nova drzava je imala cime da trguje: podrska gusenju Revolucije u Madjarskoj koju nije imao ko da sprovede do nova drzava. znacaj u tadasnjim kalkulacijama oko cordon sanitaire...

 

 

Errm, kako to misliš "nije imao ko da sprovede?" Pa ko je ušao u Peštu?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...