Jump to content
IGNORED

Asimilacija i integracija u Jugoslaviji


Dr Arslanagić

Recommended Posts

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    54

  • hazard

    42

  • Dr Arslanagić

    35

  • Tribun_Populi

    20

Jeste ali nijedan politički teškaš iz Hrvatske nije bio Srbin. Narodni heroji i low i mid-level aparatčici.

 

EDIT

 

et ikar

prilicno sam siguran da sam negde citao da su se na dve najvaznije pozicije u hrvatskoj kroz ceo komunisticki period obavezno nalazili jedan hrvat i jedan srbin. mada da, svi ti uticajniji su bili hrvati ili se ja bar ne mogu setiti nekog srbina

 

nego za koga su srbi iz hrvatske vecinom ratovali u prvom svetskom ratu? pradeda je sa nepunih 15 godina zavrsio u austrougarskoj vojsci negde kod trsta, a njegov rodjeni brat je bio solunac

Link to comment

Fulali sml kad smo naseli na pricu da smo u Jugoslaviji ostecena strana i da su svi bolje prosli od nas.

Bonus je bio sto smo naseli na minimiziranje znacaja pada Berlinskog zida i umesto hvatanja prikljucka na tada cvetajucu Evropu i njene perspektive, naseli na pricu o nacionalnom, a ne na znacaj ekonomskog, onog od cega se zivi.

to su isto i drugi pričali. odatle kenjaža o hrvatskoj šutnji i mitovi o gušenju bosanskog identiteta. možda smo zato svi i najebali :)

Link to comment

Fulali sml kad smo naseli na pricu da smo u Jugoslaviji ostecena strana i da su svi bolje prosli od nas™.

Bonus je bio sto smo naseli na minimiziranje znacaja pada Berlinskog zida i umesto hvatanja prikljucka na tada cvetajucu Evropu i njene perspektive, naseli na pricu o nacionalnom, a ne na znacaj ekonomskog, onog od cega se zivi.

 

to je daleka budućnost :D

Link to comment

Šta je bre ovo, svi iz nekih komunjarskih prekodrinskih krajeva (moja žena included), nisu imali pojma ko su i šta su...Božemesačuvaj

 

Ja takvih identitetskih problema kod đeda Voje sa Manjače nisam imao, vrlo rano sam prošao Kosovski ciklus sa osvrtom na savremenu političku situaciju

Edited by slow
Link to comment

apropo hrvata u nobu, moj komšija dalatinac bliski rođak vrlo poznatog i popularnog glumca splićanina, sa 15 u partizanima, završio kao profesor na vojnoj akademiji.

prva stvar koji me je pitao kad sam se kao vojnik jna/ja/vj vratio iz petrinje '92 "jeli sine jel smo mogli da uđemo u zagreb?"

 

:lolol:

Link to comment

prilicno sam siguran da sam negde citao da su se na dve najvaznije pozicije u hrvatskoj kroz ceo komunisticki period obavezno nalazili jedan hrvat i jedan srbin. mada da, svi ti uticajniji su bili hrvati ili se ja bar ne mogu setiti nekog srbina

 

nego za koga su srbi iz hrvatske vecinom ratovali u prvom svetskom ratu? pradeda je sa nepunih 15 godina zavrsio u austrougarskoj vojsci negde kod trsta, a njegov rodjeni brat je bio solunac

moj pradeda je isto bio na k&k strani, ali pojma nemam gde. znam da nije bio na srpskom ratištu - tamo ih nisu slali da im ne bi dezertirali.

Link to comment

Мени сад паде на памет прича једне комшинице која је често одлазила код родбине у Далмацију, а родбина су јој били Хрвати. Елем, та нека њена тетка оде на пијацу у Сплит крајем осамдесетих и током куповине упита колико "ијада" то кошта?
На то јој продавачица одговори: Мислите, тисућа?
А тетка: Ај Госпе ти, ћа ми ту рвацки причаш? :lol:

Link to comment

jbg, nije se valjda 24/7 obilazilo poprista i pevalo titu... 

 

Pa znas kako, nekako smo u tom uzrastu radije po vascele dane igrali fudbal i klikere nego se mlatili genezom nacije i nacionalnog pitanja u SFRJ.

 

Iz uze porodice nikada nije proisteklo nacionalno niti religijsko usmeravanje, a u skoli se desavalo ono sto sam opisao - za svaki veliki socrealisticki praznik gledali smo skolske priredbe, pisale sastave o partizanima i Titu, obilazili kipove narodnih heroja, a na ekskurzije su nas vodili na Neretvu i Sutjesku.

 

I lepo mi bilo, moram da priznam :)

Link to comment

Ma znam ja da je ovo prica bez kraja, ali sve asimilacije koje ovde pominjemo su tako benigne u odnosu na neke koje sam imao prilike da vidim i dozivim u bliskom komsiluku.

Severna Grcka i Egejski Makedonci, promenjena imena svih sela i zaseoka, gradove da ne pominjem, nepostojanje ni u tragovima jezika, policija iskljucivo Grci, za vreme pukovnika tretman zesroko po balkanski, ono bas, promene prezimena...

Pevanje pesama na makedonskom krisom i to bas uz zent kakav u ex-Yu nisam sreo nikad.

Prvi carinik Makedonac je na granicu izasao negde krajem 80-ih, a u skolu rezervnih oficira krenuo 95.

Porodice rasute od Jugoslavije do nekih tamo Taskenta, zabrana ma i pominjanja povracaja imovinesto su Grci provukli i kad su usli u EU...

Jebem li ga.

Link to comment

prva stvar koji me je pitao kad sam se kao vojnik jna/ja/vj vratio iz petrinje '92 "jeli sine jel smo mogli da uđemo u zagreb?"

 

:lolol:

Heh, a ja cuo iz druge ruke pricu o jednom tada mladom hrvatskom glumcu koji je otisao dal u ZNG, dal u HV, a njegova baka Dalmatinka otocanka na to u kuknjavu kako joj unuk ode u ustase :)

Link to comment

razradi, please.

 

Jugoslovensko carstvo, sa očuvanim istorijskim pokrajinama, ustanovama i pravicama, sa jugoslovenskim carem koji bi bio i srpski kralj i hrvatski ban i crnogorski knjaz i herceg od Svetoga Save i car Indije, sve što treba. Maksimalno agresivna spoljna politika prema srpsko-hrvatsko-slovenačkim dušmanima, rat sa Italijom oko jugoslovenskih teritorija, pozajmljivati pare i školovati sirotinjsku decu u oficire, prave jugoslovenske oficire i patriote, oteti ih od popova i hodža, da ih bude pola miliona. Uvek i svuda kontra neprijatelja đonom. To stvara zajednicu interesa, leđa uz leđa protiv dušmana. Da smo natakli makarondžije na kurac, obesili D'Anuncija za jaja i umarširali u Udine, svima bi bilo jasno šta je jugoslovenska država i kakav je zalog za budućnost njenih naroda.

 

To ukratko.

Link to comment

Ma znam ja da je ovo prica bez kraja, ali sve asimilacije koje ovde pominjemo su tako benigne u odnosu na neke koje sam imao prilike da vidim i dozivim u bliskom komsiluku.

Severna Grcka i Egejski Makedonci, promenjena imena svih sela i zaseoka, gradove da ne pominjem, nepostojanje ni u tragovima jezika, policija iskljucivo Grci, za vreme pukovnika tretman zesroko po balkanski, ono bas, promene prezimena...

Pevanje pesama na makedonskom krisom i to bas uz zent kakav u ex-Yu nisam sreo nikad.

Prvi carinik Makedonac je na granicu izasao negde krajem 80-ih, a u skolu rezervnih oficira krenuo 95.

Porodice rasute od Jugoslavije do nekih tamo Taskenta, zabrana ma i pominjanja povracaja imovinesto su Grci provukli i kad su usli u EU...

Jebem li ga.

slicno je bilo i u madjarskoj sa nemadjarima...

Link to comment

moj pradeda je isto bio na k&k strani, ali pojma nemam gde. znam da nije bio na srpskom ratištu - tamo ih nisu slali da im ne bi dezertirali.

 

Znaš za onu anegdotu kada su KuK vojnici na Ceru, na povike da se predaju, odgovarali sa: Srbin se nikada ne predaje!

 

Btw, postoje i svedočenja da su pojedini Srbi činili grozne zločine u Srbiji za vreme Prvog svetskog rata (Gojko Nikoliš piše o tome).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...