Jump to content
IGNORED

Asimilacija i integracija u Jugoslaviji


Dr Arslanagić

Recommended Posts

Jugoslovensko carstvo, sa očuvanim istorijskim pokrajinama, ustanovama i pravicama, sa jugoslovenskim carem koji bi bio i srpski kralj i hrvatski ban i crnogorski knjaz i herceg od Svetoga Save i car Indije, sve što treba. Maksimalno agresivna spoljna politika prema srpsko-hrvatsko-slovenačkim dušmanima, rat sa Italijom oko jugoslovenskih teritorija, pozajmljivati pare i školovati sirotinjsku decu u oficire, prave jugoslovenske oficire i patriote, oteti ih od popova i hodža, da ih bude pola miliona. Uvek i svuda kontra neprijatelja đonom. To stvara zajednicu interesa, leđa uz leđa protiv dušmana. Da smo natakli makarondžije na kurac, obesili D'Anuncija za jaja i umarširali u Udine, svima bi bilo jasno šta je jugoslovenska država i kakav je zalog za budućnost njenih naroda.

 

To ukratko.

Plus koliko 'oces.

Uvek sam se napola zezao da je Jugoslavija svakom komsiji ostavila po nesto sto nije morala, a sto je 'ladno mogla i trebala da prihefta: Skadar, Solun, Vidin, Temisvar, Segedin, Celovec, Trst...

Link to comment
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    54

  • hazard

    42

  • Dr Arslanagić

    35

  • Tribun_Populi

    20

Jugoslovensko carstvo, sa očuvanim istorijskim pokrajinama, ustanovama i pravicama, sa jugoslovenskim carem koji bi bio i srpski kralj i hrvatski ban i crnogorski knjaz i herceg od Svetoga Save i car Indije, sve što treba. Maksimalno agresivna spoljna politika prema srpsko-hrvatsko-slovenačkim dušmanima, rat sa Italijom oko jugoslovenskih teritorija, pozajmljivati pare i školovati sirotinjsku decu u oficire, prave jugoslovenske oficire i patriote, oteti ih od popova i hodža, da ih bude pola miliona. Uvek i svuda kontra neprijatelja đonom. To stvara zajednicu interesa, leđa uz leđa protiv dušmana. Da smo natakli makarondžije na kurac, obesili D'Anuncija za jaja i umarširali u Udine, svima bi bilo jasno šta je jugoslovenska država i kakav je zalog za budućnost njenih naroda.

 

To ukratko.

svidja mi se ideja ali u srbiji se jugoslovenstvo nikad do kraja nije primilo. o hrvatima da i ne govorim. mozda bi teranje zabara sa hrvatskih i slovenackih teritorija bilo vazan korak napred u tom pravcu... ko ce ga znati.

Link to comment

Plus koliko 'oces.

Uvek sam se napola zezao da je Jugoslavija svakom komsiji ostavila po nesto sto nije morala, a sto je 'ladno mogla i trebala da prihefta: Skadar, Solun, Vidin, Temisvar, Segedin, Celovec, Trst...

 

Erm, nije bilo šanse. Realno, samo je Rijeka imalo šanse da se dobije međunarodna podrška za to. Iz Baje su nas isterali niko drugi do Francuzi. Ima štp može i ima što ne može. 

Link to comment

Znaš za onu anegdotu kada su KuK vojnici na Ceru, na povike da se predaju, odgovarali sa: Srbin se nikada ne predaje!

 

Btw, postoje i svedočenja da su pojedini Srbi činili grozne zločine u Srbiji za vreme Prvog svetskog rata (Gojko Nikoliš piše o tome).

nisam imao pojma... znam da je pradeda bio negde drugde, verovatno na istočnom frontu.

Link to comment

svidja mi se ideja ali u srbiji se jugoslovenstvo nikad do kraja nije primilo. o hrvatima da i ne govorim. mozda bi teranje zabara sa hrvatskih i slovenackih teritorija bilo vazan korak napred u tom pravcu... ko ce ga znati.

 

pa tu se ja, uz uvažavanje :), razilazim malko sa kolegom. moja malenkost je pobornik škole da je jedino mogla da uspe srpsko-hrvatska Jugoslavija, ali bez teritorijalnih razdvajanja, nego prosto raspodela moći između Beograda i Zagreba. Kao rezervni eventualni uspešan plan - ozbiljna decentralizacija sa skupštinama federalnih jedinica, ali koje ne bi imale nacionalne granice. Ali to tek kao rezerva. 

Link to comment

svidja mi se ideja ali u srbiji se jugoslovenstvo nikad do kraja nije primilo. o hrvatima da i ne govorim. mozda bi teranje zabara sa hrvatskih i slovenackih teritorija bilo vazan korak napred u tom pravcu... ko ce ga znati.

 

UK je postala to što je postala upravo na gore opisani način. He who dares - wins!

 

Erm, nije bilo šanse. Realno, samo je Rijeka imalo šanse da se dobije međunarodna podrška za to. Iz Baje su nas isterali niko drugi do Francuzi. Ima štp može i ima što ne može. 

 

Ma moglo je, sigurno.

Link to comment

pa tu se ja, uz uvažavanje :), razilazim malko sa kolegom. moja malenkost je pobornik škole da je jedino mogla da uspe srpsko-hrvatska Jugoslavija, ali bez teritorijalnih razdvajanja, nego prosto raspodela moći između Beograda i Zagreba. Kao rezervni eventualni uspešan plan - ozbiljna decentralizacija sa skupštinama federalnih jedinica, ali koje ne bi imale nacionalne granice. Ali to tek kao rezerva. 

za istoriju sam laik, o psihologiji znam ponešto - verujem da bi se ispravno izgrađen novi identitet duže održao od pokušaja pomirenja dva nepomirljiva identiteta, koja se tako lepo uklapaju u koncept narcizma malih razlika... 

Link to comment

za istoriju sam laik, o psihologiji znam ponešto - verujem da bi se ispravno izgrađen novi identitet duže održao od pokušaja pomirenja dva nepomirljiva identiteta, koja se tako lepo uklapaju u koncept narcizma malih razlika... 

 

u teoriji, takav pristup nema greške. u praksi pak, moje skromno mišljenje je da su ta dva nacionalna identiteta bila već ozbiljno izgrađena sa jasnim centrima nacionalnog života i da je za novi, a na bazi zajedničkog bivstvovanja, bilo potrebno vreme. Mišljenje, jbg, ne pretendujem, niti to realno iko može, da sam sto posto u pravu. 

 

Arslanagić je 100% u pravu da je previše pomirljiv stav prema Italiji na severozaadu dobrano koštalo Jugoslaviju/Kr SHS simpatija međ Hrvatima i Slovencima. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Ne samo to, već su mnogi tzv. urbani Srbi čak glasali i za koaliciju narodnog sporazuma, čak ih je bilo i na listi. Hrvatski Srbi su doživljavali Hrvatsku kao svoju državu, ali Hrvatsku u Jugoslaviji. Kada je postalo jasno da od toga nema ništa, stvari su se promenile iz korena.

 

Takođe, mera u kojoj su Srbi u Hrvatskoj denacionalizovani u periodu 1945-1990 je gotovo zastrašujuća.

 

Npr. Đorđe Pribićević (valjda potomak Svetozarov) kod Veselice u vrlo desnom HDS-u. (Tako su i radikali neko vreme dičili sinom ili unukom Mehmeda Spahe)

 

Onda Srećko Bielić, Božo Kovačević u HSLS-u itd.

 

Kod ovog potonjeg sećam se jednog momenta u živom predizborom sučeljavanju na tadašnjoj TVZ

 

Voditelj: imamo uključenje, dobra vam večer izvolite

Gledatelj: Daobra večer, imam pitanje za gospodina Kovačevića...Kaj vi niste Srbin?

Božo: ovaj ....to je samo djelomice točno ....mislim ovoga... moj otac je ...jelte mislim ovoga Srb...

Gledatelj: Hvala nemam više pitanja

 

...

Link to comment

Arslanagić je 100% u pravu da je previše pomirljiv stav prema Italiji na severozaadu dobrano koštalo Jugoslaviju/Kr SHS simpatija međ Hrvatima i Slovencima. 

 

To + nepoštovanje istorijskih institucija, gušenje demokratskih sloboda i prilično represivno ophođenje prema opoziciji.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...