Jump to content
IGNORED

Asimilacija i integracija u Jugoslaviji


Dr Arslanagić

Recommended Posts

baš danas čitam vest koja to lepo ilustruje - peticija da se studentima iz cg ne dozvoli studiranje u srbiji po povlascenim uslovima.

 

moj otac, srbin (kršten, krstio i svoju decu, tj. mene i mog brata, nikad ni on ni majka (srpkinja, krštena...) nisu bili u skj), odrastao u srpskom selu okruženom sa svih strana muslimanskim selima je uvek govorio da nije ni čudo što nas muslimani mrze, kad im stalno govorimo da su poturice, da su prodali veru za večeru i da manje vrede od nas koji smo ostai verni™ pravoslavlju.

 

ovo što pišem nema verovatnu nikakvo utemeljenje u realno utvrđenim faktima i sasvim je moguće da se radi o mojoj promašnoj impresiji - moj je, dakle, utisak da mi srbi, barem bosanski, u većini stvarno verujemo da smo bolji od drugih ex-yu naroda, da to naša slavna istorija i epska narodna poezija dokazuju i da drugi to prosto treba da prihvate tako kako je. i da smo na taj način uspeli da u priličnoj meri antagonizijumo sve oko sebe i na kraju balade ostanemo potpuno sami, bez ijednog jedinog saveznika.

 

ubr, prosto mi je neverovatno da neki odavde sa 10-11 godina nisu znali koje su nacionalnosti... i posle vam komunisti krivi za sve.

Ali stvarno.

Sećam se da sam se smejao kada mi je ćale rekao da smo Srbi.

Meni prva asocijacika bila Srbijanci, geže. Kruševac, Topola, frula i šajkača. :D

Dobro, posle mi je objasnio da smo elitni deo Srba, Hercegovci pa je bilo lakše. :P

Keva se baš nije složila.

Link to comment
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    54

  • hazard

    42

  • Dr Arslanagić

    35

  • Tribun_Populi

    20

Jeste ali nijedan politički teškaš iz Hrvatske nije bio Srbin. Narodni heroji i low i mid-level aparatčici.

 

EDIT

 

et ikar

tako je. isključivo hrvati. mada je bio onaj stojčević na čelu kph neposredno pred sranje, cenim da je on bio srbin... doduše, bio je uticajan do mojega.

 

nasuprot tome, u bih je bilo i srba i hrvata i muslimana u vrhu saveza komunista.

Link to comment

Pa ne znam. Jedan drugar koji je nedavno u Zagrebu doktorirao upravo na temi upravnog aparta u Savsoj banovini mi je rekao da je procenat Hrvata u upravi mnogo veći nego što je opšta percepcija. Ne znam koje su cifre i procenti, čekam da mi pošalje pdf da čitam.

 

Ne zanm cifre, ali čitao sam o tome. Drugar je u pravu kad je reč o civilnoj upravi, na bilo kom novou jako je često oslikavalo nacionalni sastav stanovništva. Međutim elementi sile i ono što se na to odnosilo, a bilo je centralizovano na nivou države uglavnom jesu bili u većoj meri pod srpskom dominacijom. 

 

Ima jedan komentar A.Janga da su Srbi primitivan narod i da to i sami priznaju (doduše njemu, a misli se na političare), ali da nepogrešivo znaju da odvoje bitno od nebitnog i da vide gde leži real power.  

Link to comment

Ne zanm cifre, ali čitao sam o tome. Drugar je u pravu kad je reč o civilnoj upravi, na bilo kom novou jako je često oslikavalo nacionalni sastav stanovništva. Međutim elementi sile i ono što se na to odnosilo, a bilo je centralizovano na nivou države uglavnom jesu bili u većoj meri pod srpskom dominacijom. 

 

Ima jedan komentar A.Janga da su Srbi primitivan narod i da to i sami priznaju (doduše njemu, a misli se na političare), ali da nepogrešivo znaju da odvoje bitno od nebitnog i da vide gde leži real power.  

 

Tja. To je odlika politički zrelih i pametnih naroda. Gde smo fulali?

Link to comment

ubr, prosto mi je neverovatno da neki odavde sa 10-11 godina nisu znali koje su nacionalnosti... i posle vam komunisti krivi za sve.

 

Jbg kad smo bili zauzeti pevanjem pesama o Titu, obilazenjem poprista partizanskih epopeja i postavljanjem cveca na spomenike narodnim herojima :(

 

Ni ja nisam imao pojma koje sam nacionalnosti sve do svoje 11-12 godine, tamo neke 86 ili 87. Niti mi je neko rekao niti sam se ikada setio da pitam, niti sam imao pojma koje su nacionalnosti druga deca (osim Roma). Pomalo je 'sumnjiv' bio i decak iz odeljenja, mulat, potomak studenta iz Zimbabvea i ovdasnje majke.

 

Kao familija isli smo sporadicno na slave (mada se u mojoj porodici nije slavilo, kao sto ni ja ne slavim danas), a meni je slava izgledala kao bilo koji prvi maj ili dvajesdeveti novembar - dan kada se jede meso i piju gazirani sokovi. Crkvu nisam video sve do kasnih osamdesetih kada su skolske ekskurzije kao ishodista dobile srpske manastire a ne Kadinjacu, Tjentiste i sl.

Edited by ManicMiner
Link to comment

Tja. To je odlika politički zrelih i pametnih naroda. Gde smo fulali?

 

U onom delu da to tako treba da bude, ali tako ne sme da izgleda. A to verovatno ima veze sa onim prvim delom primeTbe. Mada, ok, kad vidim kako su i mnogo veći i "zreliji" umeli da jezivo propadnu, onda mi je malo lakše :D Ne možeš da vladaš ako ne umeš da delegiraš, a to nam jako loše ide. Osim možda Crnogorcima (ako njih smem da tutnem pod nas™)

Edited by MancMellow
Link to comment

Jbg kad smo bili zauzeti pevanjem pesama o Titu, obilazenjem poprista partizanskih epopeja i postavljanjem cveca na spomenike narodnim herojima :(

 

Ni ja nisam imao pojma koje sam nacionalnosti sve do svoje 11-12 godine, tamo neke 86 ili 87. Niti mi je neko rekao niti sam se ikada setio da pitam, niti sam imao pojma koje su nacionalnosti druga deca (osim Roma). Pomalo je 'sumnjiv' bio i decak iz odeljenja, mulat, potomak studenta iz Zimbabvea i ovdasnje majke.

 

Kao familija isli smo sporadicno na slave (mada se u mojoj porodici nije slavilo, kao sto ni ja ne slavim danas), a meni je slava izgledala kao bilo koji prvi maj ili dvajesdeveti novembar - dan kada se jede meso i piju gazirani sokovi. Crkvu nisam video sve do kasnih osamdesetih kada su skolske ekskurzije kao ishodista dobile srpske manastire a ne Kadinjacu, Tjentiste i sl.

jbg, nije se valjda 24/7 obilazilo poprista i pevalo titu... 

Link to comment

U onom delu da to tako treba da bude, ali tako ne sme da izgleda. A to verovatno ima veze sa onim prvim delom primeTbe. Mada, ok, kad vidim kako su i mnogo veći i "zreliji" umeli da jezivo propadnu, onda mi je malo lakše :D Ne možeš da vladaš ako ne umeš da delegiraš, a to nam jako loše ide. Osim možda Crnogorcima (ako njih smem da tutnem pod nas™)

 

Ma pričali smo o tome, znaš koja je moja teorija. Trebali smo jako i do samog kraja.TM

Edited by Dr Arslanagić
Link to comment

Fulali sml kad smo naseli na pricu da smo u Jugoslaviji ostecena strana i da su svi bolje prosli od nas™.

Bonus je bio sto smo naseli na minimiziranje znacaja pada Berlinskog zida i umesto hvatanja prikljucka na tada cvetajucu Evropu i njene perspektive, naseli na pricu o nacionalnom, a ne na znacaj ekonomskog, onog od cega se zivi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...