Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Jao bože tek sam sada pročitala "odraz palanačkog primitivizma". Dobro je, ali moglo bi originalnije nešto. Recimo, malogradjanskog mediokriteta?

 

Meni je užasno dosadan, a što ne reći i odraz malogradjanskog mediokriteta, stav: nije programiranje za svakoga, ima viših vrednosti, ne možemo svi biti programeri. Budalaština. Naravno da može cela Srbija da se bavi programiranjem. Daj bože kad bi tako bilo!

 

Filozofski fakultet poznajem odlično, studirala sam tamo, imam prijatelje koji rade tamo. Trebalo bi zatvoriti ceo filozofski fakultet! Garantujem da kada bi se to desilo niko živi ne bi ni primetio. Jedino bismo možda kasnije primetili neke pozitivne stvari, kao, više para u budžetu (umesto da se plaća gomila profesora, saradnika i asistenata koji loču i prepisuju radove po ceo dan. Pardon, ne prepisuju radove po ceo dan, to rade samo ponekad, ali po ceo dan loču) i nedostatak potpunih bulažnjenja na raznim tribinama.

 

Srbiji treba manje jedenja govana a više zaradjivanja para.

Link to comment

Aman zaman, kako bi cela (ili pola) Srbije mogla da programira? Em to nije za svakoga, neko ne voli, a šta bi bilo i sa drugom poslovima, ko bi to radio??

Link to comment
14 minutes ago, dragance said:

Aman zaman, kako bi cela (ili pola) Srbije mogla da programira? Em to nije za svakoga, neko ne voli, a šta bi bilo i sa drugom poslovima, ko bi to radio??

 

Ne budi bukvalista.

 

I mislim da treba: aman za aman, mada svi kažemo aman zaman.

Edited by trustno1
Link to comment
6 minutes ago, Tpojka said:

Ok, 'ajmo iz primjera: ni SF se kompletan ne bavi programiranjem a boljeg primjera ova planeta nema. :fantom:

 

Ako su mogli svi da se bave radom u državnim preduzećima, mogu i svi programiranjem! Ostavljamo samo malinare, možda!

Link to comment
10 hours ago, lazni said:

moj utisak je da manje od 10% firmi u nekom razumnom roku dostigne tu prelomnu tacku, na to sam mislio.

 

cime bi trebalo da se bavi hipoteticka firma od 5 zaposlenih koja trenutno koristi softver od npr 1.000 e godisnje, pa da joj se isplati uvodjenje nekog erp programa, odnosno koji su to procesi u firmi od 5 ljudi za cije unapredjenje je neophodan erp? ti se bavis implementacijom pa sigurno imas bolji uvid u stepen zadovoljstva korisnika, nemam razloga da ti ne verujem.

 

bilo bi zanimljivo ukoliko bismo imali studiju u kojoj su navedene konkretne cifre u nekom razumnom periodu (recimo do 7 godina od pocetka uvodjenja). stepen zadovoljstva nije objektivna jedinica mere i podlozan je mnogim faktorima, pocev od cene izlaska pa do priznavanja greske donosioca odluka. 

 

npr radisa je pominjao projektni zadatak koji se odnosi na pracenje zaliha u jednom domacem trgovinskom lancu od nabavke do prodaje, pitanje je koliko veliki gubici bi trebalo da postoje u trenutnom gotovinskom ciklusu (da prosirimo zadatak i na placanje dobavljacima, odnosno naplatu od prodaje) pa da opravdaju novo ulaganje. koje su vrednosti u pitanju, koji broj magacina ili broj robnh pozicija sta preovladjujuce utice na donosenje odluke? da li je firmi isplativije da iz trenutnog sistema pracenja organizuje 1,2, 5, ...10 dodatnih evidencija koje delimicno/potpuno odbacuju trazene podatke, koji je utrosak radnih sati u jednom a koji u drugom slucaju, koliko traje period uvodjenja, koji broj radnih sati je neophodan za definisanje projektnog zadatka i njegovu kasniju proveru ... 

 

Ima nekih studija, mada su korelativnog a ne kauzalnog tipa:

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1467089503000083

 

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S146708951000014X

 

 

Link to comment
3 minutes ago, trustno1 said:

 

Ako su mogli svi da se bave radom u državnim preduzećima, mogu i svi programiranjem! Ostavljamo samo malinare, možda!

ja sam radio tri godine u jednoj gimnaziji kao profesor informatike. ukupno skoro 400 učenika. od svih njih je možda 20% pokazivalo interesovanje za programiranje a nekih 10% je posedovalo talenat za programiranje. teoretski se mogu svi baviti programiranjem, ali sem malog broja talenata ostali mogu qrati svircu pred malim ekranom računarskog uredjaja

Link to comment
5 minutes ago, trustno1 said:

 

Ako su mogli svi da se bave radom u državnim preduzećima, mogu i svi programiranjem! Ostavljamo samo malinare, možda!

 

Pretpostavka nije logična. Ako se u najplodnijem [za to] okruženju ne bave svi programiranjem definitivno je da neće ni u Srbiji u kojoj 30% ljudi nije vidjelo tastaturu. 
Logika je jako bitna stavka u programiranju. Isto kol'ko i definicija problema. 

 

mJZs0Jw.jpg

Link to comment
2 minutes ago, Ros said:

ja sam radio tri godine u jednoj gimnaziji kao profesor informatike. ukupno skoro 400 učenika. od svih njih je možda 20% pokazivalo interesovanje za programiranje a nekih 10% je posedovalo talenat za programiranje. teoretski se mogu svi baviti programiranjem, ali sem malog broja talenata ostali mogu qrati svircu pred malim ekranom računarskog uredjaja

 

A koliko ih je pokazivalo talenat za (ne)rad u državnim preduzećima?

 

I šta je sa tezom Vini Pua da hoće da se obuče američki klošari da programiraju? Kako ako nemaju interesovanje i talenat?

Link to comment
4 minutes ago, Tpojka said:

 

Pretpostavka nije logična. Ako se u najplodnijem [za to] okruženju ne bave svi programiranjem definitivno je da neće ni u Srbiji u kojoj 30% ljudi nije vidjelo tastaturu. 
Logika je jako bitna stavka u programiranju. Isto kol'ko i definicija problema. 

 

mJZs0Jw.jpg

 

A niko da se osvrne na to što sam rekla da znam tuce ljudi koji su postali programeri? Je l vi apsolutno nikog ne poznajete takvog? Niko da se osvrne na ljude koji očajavaju bez para a sigurno su dovoljno pametni da nauče js, css i html, a?

 

Izgleda da u Srbiji postoje neki programeri i gomila presrećnih umetnika, filozofa, angragoga, glumaca koji vode apsolutno ispunjene i bogate živote, što reče harper. Oprostite onda, nisam znala da se u Srbiji tolko dobro živi.

 

 

Edited by trustno1
Link to comment
Just now, trustno1 said:

 

A koliko ih je pokazivalo talenat za (ne)rad u državnim preduzećima?

 

I šta je sa tezom Vini Pua da hoće da se obuče američki klošari da programiraju? Kako ako nemaju interesovanje i talenat?

čini mi se da za programiranje treba ipak imati malo više talenta nego za rad u drzavnom preduzeću. ako misliš da sedenje u kancelariji doing nothing

Link to comment
Just now, trustno1 said:

 

A niko da se osvrne na to što sam rekla da znam tuce ljudi koji su postali programeri? Je l vi apsolutno nikog ne poznajete takvog? Niko da se osvrne na ljude koji očajavaju bez para a sigurno su dovoljno pametni da nauče js, css i html, a?

 

 

pamet je potreban uslov, ali ne i dovoljan

Link to comment
Just now, Ros said:

pamet je potreban uslov, ali ne i dovoljan

 

Pa da, zato sam i rekla nekoliko puta, treba dobra volja. Fora je što mnogi ljudi ne shvataju da bi mogli da nauče da programiraju i poboljšaju sebi život. O tim ljudima pričam. Ima ih mnogo. Oni koji su shvatili su predivni primeri.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...