Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

Zašto je ovo fakturisano ovamo, umesto onamo, banalan primer, ali sav IT na svetu neće pomoći ako ne znaš kako u toj firmi funkcionišu finansije. :P

Link to comment

To je banalno...

 

Evo ti nešto nebanlno... Hoću da ispratim kretanje robe od nabavke do prodaje... U tom kretanju da mogu da vidim sve redom, PR, PO, Inbound delivery, spuštanje na stock, kretanje kroz magacine, dokument prodaje, outbound delivery, fakturu, plaćanje, dane docnje kod VP prodaje... Sveee da vidim na jednom izveštaju ako može... :D Da vidm zavisne troškove, vremena provedena na skadištu, eventualne otpise... E da, ali imamo situaciju da se ne može pratiti po seriji, jer nakad spajamo serije, ali upisujemo vezane dokumente... ha, kakvo olakšanje... :D

 

Ovo je real zahtev koji sam imao kod jednog domaćeg, velikog, trgovinskog lanca... Pa ti vidi... Tu ako ne znaš kretanja u poslovno procesu, ne razumeš razne zajebacije koje imaju kod fakturisanja, jednog, drugog, kretanje po magacinima, možeš da se slikaš... U koloru...

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Trustno naravno greši  u naivnoj fantaziji o planeti programera ali dve stvari je ubola

 

- programiranje je kao pismenost. I kod ko pismenosi tu imamo i filzofa i pisara i pravnih beležnika a bogami i pesnika a naravno i onih što tu i tamo sastave spisak za pijacu.

 

- ozbiljnost (pre bih reko dosadnost) neke programerske oblasti ne čini nekog programera automatski ozbiljnijim

 

I još bih dodo dve stvari, dobar programer se vidi na prvi pogled po izgledu i načinu šta i kako priča, sors tu nije ni potreban i drugo uspeh u poslu je kao trudnoća ali mislim da je to neko drugi i mudriji već apsolvirao. :fantom:

 

 

 

 

Link to comment
2 hours ago, laser lotus said:

 

btw što se ERPova tiče (i sličnih soul-crushing poslova) postoji li iko ko je kao klinac pomislio - e ovo je nešto što želim da radim. A čini mi se da je još uvijek u ITu moguće zabosti posao u kome radiš baš nešto na čemu želiš da radiš.

 

 

I jesi i nisi u pravu. ERP Inženjer ima malo drugaciji spektar aktivnosti koji se nekim ljudima svidi nakon sto krenu da rade. Na primer, ima više komunikacije sa klijentima i konsultantima, efekti rada su vidljivi u konkretnoj kompaniji, neki proces stvarnim ljudima je olakšan i slično. Naravno, nije ni blizu glamurozan kao drugi delovi IT-ija, ali ima solidan broj mladih inženjera kojima je to skroz OK i kojima odgovara taj posao. 

Edited by Lezilebovich
Link to comment
6 minutes ago, radisa said:

To je banalno...

 

Evo ti nešto nebanlno... Hoću da ispratim kretanje robe od nabavke do prodaje... U tom kretanju da mogu da vidim sve redom, PR, PO, Inbound delivery, spuštanje na stock, kretanje kroz magacine, dokument prodaje, outbound delivery, fakturu, plaćanje, dane docnje kod VP prodaje... Sveee da vidim na jednom izveštaju ako može... :D Da vidm zavisne troškove, vremena provedena na skadištu, eventualne otpise... E da, ali imamo situaciju da se ne može pratiti po seriji, jer nakad spajamo serije, ali upisujemo vezane dokumente... ha, kakvo olakšanje... :D

 

Ovo je real zahtev koji sam imao kod jednog domaćeg, velikog, trgovinskog lanca... Pa ti vidi... Tu ako ne znaš kretanja u poslovno procesu, ne razumeš razne zajebacije koje imaju kod fakturisanja, jednog, drugog, kretanje po magacinima, možeš da se slikaš... U koloru...

erp se tesko moze programirati bez nekog erp consultanta koji ne mora da zna nista o kodiranju, ali mora da zna procese i lokalne zahteve. ako si zaposlen kod end usera onda je dosta lakse jer vremenom udjes u fazon kako sta ide. u slucaju da si kod end usera sa internationalnim cerkama firmama, onda se stvari zapetljavaju. jos kad se radi samo o evropi ide nekako, ali ako u jednacinu ubacis rusiju, kinu, brazil i indiju sa svojim lokalnim pravom, kao i daleki istok sa svojim mentalitetom onda prica postaje sve zanimljivija. :)

zato mi je prvo uvek da utvrdim ko sta zna kod cerki firmi i da se pokrene formiranje key/super user timova sto moze da olaksa stvar. vrlo je od pomoci imati zaledjinu od sefova it-a ako se zeli ostati na nekoj vrsti template i smanjiti male izmene kod pojedinih firmi samo na nuzni minimum. u mojoj firmi imamo 19 cerki firmi, sa bazama na 6 razlicith servera. svako, pa i najmanje, menjanje bilo cega ukljucuje programiranje, pa onda update 19 test sistema, i na kraju jos 19 produktivnih sistema. nas dvojici u timu nikad nije dosadno i uvek ima sta da se radi. 

sticaje okolnosti cesto radim sa SAP konsultantima. oni uzimaju ozbiljne pare, i dovoljno je da se koncentrisu na jedan ili dva modula i to mogu da cepaju kroz celu karijeru 

Link to comment
41 minutes ago, Time Crisis said:

 

Slažem se, više sam mislio na ovo što je pomenuto "specijalizacija za ERP", ne možeš se specijalizovati ako pre toga nisi odradio neki deo bilo u finansijama ili HR-u, logistici itd.

apsolutno se slažem. 

Link to comment
1 hour ago, trustno1 said:

Elementarni zakon tržišta da se obuče klošari iz Detroita kako bi bili plaćeni manje od programera iz Bangladeša?

Ne, klošare iz Detroita bi da obuče kako jednog dana ne bi morali baš sve poslove da izvoze u Bangladeš i ostale Srbije - jer ti ovako kod kuće ostaje previše nezaposlenih isfrustriranih mladih ljudi.

 

Quote

U redu. Da li bi mi objasnio koji zakon tržišta objašnjava zašto u najskupljim privatnim vrtićima i školama u Njujorku gde idu isključivo deca najvećih bogataša se uči programiranje, od 3. godine života?

Pomodarstvo, naravno. Milijarderi svakako ne guraju svoju decu u CS kako bi mogla lakše da nađu posao kao code monkey jednog dana! Ako misliš da im je to motivacija, onda stvarno ne znam šta da ti kažem.

 

Quote

Takodje, kako ti koji "trube siromašnima" zamišljaju da plate klošare u Americi manje od zakonskog minimalca kao što plaćaju ove iz Bangladeša? Je l bi mogao to da mi objasniš?

Ne moraju da plaćaju američke klošare po stranim standardima, pobogu, plaćaće ih po američkim standardima. Kad bi danas mogao da se nađe koder u Americi spreman da radi za $7.25 dolara po satu, oberučke bi ga prihvatili. Ali trenutno ne može, pa ga traže u Srbiji i ostalim Bangladešima™ gde ga plaćaju čitavih $12 na sat (a on se sav presrećan hvali po forumima što inkasira $2,000 mesečno like a boss). 

 

Po svim ovim pripizdincima takođe forsiraju taj "learn 2 code" narativ koji ti uslužno reprodukuješ. Dakle, bilo bi posla i za ovdašnje i za ondašnje programere-klošare kad bi ih se dovoljno pojavilo, samo je pitanje po kojoj ceni. A što ih više bude na tržištu rada, to će gazdama lakše biti da danas visoku cenu strmopizde negde ka minimalcu.

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
7 minutes ago, Lezilebovich said:

 

I jesi i nisi u pravu. ERP Inženjer ima malo drugaciji spektar aktivnosti koji se nekim ljudima svidi nakon sto krenu da rade. Na primer, ima više komunikacije sa klijentima i konsultantima, efekti rada su vidljivi u konkretnoj kompaniji, neki proces stvarnim ljudima je olakšan i slično. Naravno, nije ni blizu glamurozan kao drugi delovi IT-ija, ali ima solidan broj mladih inženjera kojima je to skroz OK i kojima odgovara taj posao. 

apsolutno se slazem. :D

cool je raditi u takvom okruzenju, pa u toku radnog dana pricas sa (juce) fincima u helsinkiju, jednom kineskinjom, madam iz francuske, sinjorom iz italije, i na kraju sa amerima iz severne karoline. a teme upgrade licence, stampanje etiketa sa bar kodom, olaksavanje zivota magacionerima u italiji, i resavanje problema sa overflow kod Line No. u Requisition Line tabeli. uz sve to rad na trenutno aktivnim globalnim demandima: salesforce interface, sredjivanje job titles company wide (u opticaju su 470 razlicitih Job Titles koje treba pamento procistiti). kod mene je redak slucaj da gledam na sat kad je vreme da se ide kuci. 

Link to comment
32 minutes ago, radisa said:

E da, ali imamo situaciju da se ne može pratiti po seriji, jer nakad spajamo serije, ali upisujemo vezane dokumente... ha, kakvo olakšanje... :D

 

 

 

 

Pretpostavljam da najviše voliš kad čuješ "e mi to radimo ovako" :D

Link to comment
5 minutes ago, Ros said:

sticaje okolnosti cesto radim sa SAP konsultantima. oni uzimaju ozbiljne pare, i dovoljno je da se koncentrisu na jedan ili dva modula i to mogu da cepaju kroz celu karijeru 

Ja moram da znam sve module kako rade, jer radim BI... Ne da ih setujem, ali da znam tabele, logiku, veze, redoslede, side tabele, gde se šta nalazi... Tako sam i naučio da pratim poslovne procese... Ok, neke module znam bolje, neke lošije, ali generalno, sam morao tokom karijere da prođem sve...

 

A onda se procesi razlikuju od grane industrije, sa posebnim osvrtom na naftu...:)

 

 

 

 

Link to comment
Just now, Time Crisis said:

 

Pretpostavljam da najviše voliš kad čuješ "e mi to radimo ovako" :D

tako nešto...Najviše volim kad mi kažu, znaš, mi smo razvili poseban modul za to, sve je u Z tabelama, to što je SAP napravio, kurcu ne valja... Tad odmah predviđeni broj dana množim sa 2, negde još na početku rečenice... I nadam se da se nisam zajebao... :D

  • Haha 2
Link to comment
Just now, radisa said:

Ja moram da znam sve module kako rade, jer radim BI... Ne da ih setujem, ali da znam tabele, logiku, veze, redoslede, side tabele, gde se šta nalazi... Tako sam i naučio da pratim poslovne procese... Ok, neke module znam bolje, neke lošije, ali generalno, sam morao tokom karijere da prođem sve...

 

A onda se procesi razlikuju od grane industrije, sa posebnim osvrtom na naftu...:)

 

 

 

 

BI je posebno prica. isto kao i ABAP, PI/PO, itd... i ja sam morao da udjem u neke stvari kod SAP-a jer od interface sa kojima radimo je 90% sa SAP-om. pomaze mi da znam sta ima u MARA, MARC itd..

Link to comment
20 minutes ago, Lezilebovich said:

 

I jesi i nisi u pravu. ERP Inženjer ima malo drugaciji spektar aktivnosti koji se nekim ljudima svidi nakon sto krenu da rade. Na primer, ima više komunikacije sa klijentima i konsultantima, efekti rada su vidljivi u konkretnoj kompaniji, neki proces stvarnim ljudima je olakšan i slično. Naravno, nije ni blizu glamurozan kao drugi delovi IT-ija, ali ima solidan broj mladih inženjera kojima je to skroz OK i kojima odgovara taj posao. 

:) naravno, ono je bilo poluozbiljno

Ja pripadam školi mišljenja koja smatra da su korisnici samo nužno zlo jer plata ipak mora da se zaradi nekako ;) - potpuno mi je svejedno da li će to na kraju neko da koristi li ne (ex firma je potpuno zamrzla/batalila projekat na kome sam radio godinu dana - ne mogu reći da me je pogodilo, u stvari do sad mi uopšte nije palo na pamet da razmišljam o tome).

 

Radio sam kratko u jednoj povećoj (ne IT) firmi gdje sam navukao traume samo od gledanja kako stvari funkcionišu tako da bježim ko đavo od krsta od svega što ima Enterprise u imenu.

 

Sledeći posao će mi biti rad na nekoj biblioteci tako da sem tehničkih stvari neću morati da znam ništa ni o Bitkoinu, ni o kreditnim karticama, ni o IoT senzorima, ni o igrama na sreću...

 

Link to comment

ja bih bas voleo da vidim neku dokumentovanu evaluaciju koliko domacih firmi dostigne ``prelomnu tacku`` nakon uvodjenja erp softvera (u smislu troskova uvodjenja naspram ostvarenih koristi od uvedenog softvera). u uzorku koji relativno dobro poznajem (mala i srednja preduzeca, do max 20 miliona evra prihoda i recimo do 300 zaposlenih i sa kojima saradjujem na dnevnom nivou) imam utisak da je procenat nizi od 10%. pretpostavljam da se uspesnost eksponencijalno povecava ukoliko se radi o cerkama stranih firmi, gde vec postoji prethodno iskustvo za konkretan posao. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...