Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

1 minute ago, JozoMujica said:

Evo, ja nemam ljude pod sobom, samo pored sebe, pa ako hoćeš da čuješ - html i css nisu programski jezici. Programski jezik koji ide "ruku pod ruku" sa html i css-om je JavaScript koji sa Javom nema nikakve veze.

Je l ti jasnije šta je Radiša koji ima ljude pod sobom hteo da ti kaže? :)

 

Ok, hajde da koristimo reč development umesto programiranje. Je l može tako :)

Link to comment
5 minutes ago, dragance said:

I ne zajebavaj Radišu leba ti da je nadobudan. Većeg dobrice nema na forumu i šire.

 

Što da ne, ako meni ljudi govore da sam glupača i slično, stekla sam utisak da to tako ovde ide.

Link to comment

Khm, ja jedva dočekao beg u menadžment da se izmaknem iz rasprava ko je pravi programer i filozofiranje oko korišćenja ove ili one biblioteke (tim Lombok vs. Reprezentacija sveta), a sad čitam ovo :dry:

Elem, znam par momaka koji su završili neke bzvz privatne faksove za menadžmente i sl. i onda im drugari pokazali šta je programiranje i React, kod njih pogođena žica i evo ih sad, cepaju preko TopTala duplo više para od mene... Svidelo vam se to ili ne, taj FE razvoj (css, JS i sve u vezi) je zaista mnogima poslužio kao dobar ulaz u industriju i dobro su se snašli... E sad, to je samo primer ljudi koji, kako se ispostavilo, imaju već afiniteta za tako nešto, pa što da se time i ne bave. Možemo to zvati afinitet, talenat, dobra volja... Ali postoji ograničen procenat stanovništva sa tim karakteristikama, pa masovni prelazak na kodiranje prosto nije moguć. A to što zarađuju dobro sa JS frejmvorcima, šta da radim, i ja sortiram po Džiri ceo dan i blejim na sastancima gde drugi trtljaju a ja čitam novine i povremeno se uključim sa jednom, kao, pametnom rečenicom... Dok pošten svet nema leba da jede, lekari rade za 600 evra, a Ronaldinjo... Ne, čekaj, to je neka druga priča...

  • Hvala 2
Link to comment
5 hours ago, radisa said:

Jbg, ERP, BI, planning i slično jako teško možeš da budeš dobar ako nemaš širinu...

 

A ima posla za juniore, evo moji se puše od posla, ali to ne zneči da će biti dobri, kasnije, mogu ostati na tom nivou dugo, ako ne kontaju poslovne procese.... Imali smo mi ljude koji su jednostavno predugo ostali zaglavljejeni na junior nivou, nisu mogli da razumeju stavri van nekog dela tehnike... Takvi obično sami odu...

 

U stvari te oblasti su užano kompleksan deo IT-ja, jer IT znanje čini i manje od pola onoga što treba da razumeš... Većina stvari leži u poslovnim procesima...

 

Ko skoluje takve kadrove?

FON?

Kod nas, u Gvajakilu, ima jedna precizna struka™ a inzenjera i revizora (racunovodstvenog). Dva, cini mi se, vrlo kompatibilna skila.

 

 

Link to comment
5 hours ago, radisa said:

To je banalno...

 

Evo ti nešto nebanlno... Hoću da ispratim kretanje robe od nabavke do prodaje... U tom kretanju da mogu da vidim sve redom, PR, PO, Inbound delivery, spuštanje na stock, kretanje kroz magacine, dokument prodaje, outbound delivery, fakturu, plaćanje, dane docnje kod VP prodaje... Sveee da vidim na jednom izveštaju ako može... :D Da vidm zavisne troškove, vremena provedena na skadištu, eventualne otpise... E da, ali imamo situaciju da se ne može pratiti po seriji, jer nakad spajamo serije, ali upisujemo vezane dokumente... ha, kakvo olakšanje... :D

 

Ovo je real zahtev koji sam imao kod jednog domaćeg, velikog, trgovinskog lanca... Pa ti vidi... Tu ako ne znaš kretanja u poslovno procesu, ne razumeš razne zajebacije koje imaju kod fakturisanja, jednog, drugog, kretanje po magacinima, možeš da se slikaš... U koloru...

 

Upravo.

Interne kontrole  + informacije.

COSO i slicne zajebancije?

Ja razmisljam da bismo mogli neke degree u tom smislu kod nas da napravimo. Neko seksi racunovodstvo.

Link to comment
8 minutes ago, Budja said:

 

Ko skoluje takve kadrove?

 

 

 

Niko :(

 

Nama je užansan problem da nađemo ljude...

 

Sad smo krenuli kao Ajax... Uzmemo klince posle faksa, pa šta ispadne...

 

Mi matori smo se iškolovali na drugim mestima, pa smo sklopili priču nekako... Trojica su iz revizije, i to dvojica sa tehničkim fakultetima (ETF i Saobraćaj), ja sam ETF, ali sam radio i u proizvodnji i u banci, pa sam relativno brzo pohvatao konce...

 

Koga god smo pokušli da dovedemo starijeg, pokazao se kao promašaj, prosto nisu mogli da se uklope u priču i nešto je nedostajalo... Najbolje se pokazuju klinci koji su ili došli odmah posle faksa i hoće da uče, ili su proveli godinu-dve u reviziji...

 

Edit:

Nisam video tvoj sleeči post :D Da pokazuje se da su uglavnom ljudi sa tehničkim fakultetom, koji imaju širinu najbolji kadar...

Link to comment
4 hours ago, radisa said:

tako nešto...Najviše volim kad mi kažu, znaš, mi smo razvili poseban modul za to, sve je u Z tabelama, to što je SAP napravio, kurcu ne valja... Tad odmah predviđeni broj dana množim sa 2, negde još na početku rečenice... I nadam se da se nisam zajebao... :D

 

A tek kada end user, kome su konsultanti prodali foru, kaze: Hocemo SAP!

Ok, sta tacno hocete?

Ne znam.

Tri godine uvodimo novi informacioni sistem i jos uvek je haos i ljudi pizde (sektor: obrazovanje).

Link to comment
Just now, Budja said:

 

A tek kada end user, kome su konsultanti prodali foru, kaze: Hocemo SAP!

Ok, sta tacno hocete?

Ne znam.

Tri godine uvodimo novi informacioni sistem i jos uvek je haos i ljudi pizde (sektor: obrazovanje).

Ha, ha... SAP je sjajan za neke stavri, za neke je k.. na biciklu...

 

Realno, proizvodnja, nema boljeg ERP-a, naftna indutrija isto... Trgovina je isto dobar... Generalno, ako hoćeš samo FI/CO i eventualno još neke element toga, sjajana stvar... Telekom ako se dobro implementira, isto odličan...

 

za JP, kurac na biciklu, uprkos svim modulima koje ima za to... Za obrazovanje, poreske uprave, opštine je bacanje para... Eno u PU RS implementiraju ga 5 godina... Napraviše ZSAP od toga... Jedini projkat u mojoj karijeri koji nisam završio je taj... :(

Link to comment
2 hours ago, djeneralche said:

Kako vas iskusno troluje trustno1, cak je i pogresno prepisala Java umesto JavaScript, ne bi bilo lose proveriti da li je IP zaista iz USA Sydney-a.

 

:fantom:

 

Narativ i odnos prema sagovorniku mi isti k'o u domaćina down under teme.

Link to comment
3 hours ago, Shan Jan said:

I

Sales je mnogo jeben posao. Imao sam nesrecu da sam ga par meseci radio. Taj nivo stresa je nemerljiv u odnosu na inzenjerski posao. Uz to treba da si i talentovan za to (ko sto ja bio nisam :D ) i da radis ko crnac, a sve vreme grickas nokte dal ce ti proci ponuda ili nece. Mozes sve savrseno da uradis i da opet ne dobijes ni jedan od 10 poslova. Sto se mene tice dobar sales zasluzuje sve pare, ko i dobar (project) menadzer a ja se sa njima i njihovim stresom menjao ne bih ;) 

Sales je mnogo tezak dok ne ukapiras da je princip salesmana isti kao princip svalera: moras da kultivises odnos sa potencijalnom musterijom (devojkom), moras da razumes sta mu je (njoj) potrebno, i da uputis ponudu prilagodjenu takvoj situaciji u pravom momentu... a najvaznije je da "ne" ne prihvatis kao atak na tvoju sujetu, i da usvojis mantru "the best relationships started with a 'no'".

 

Having said that, dan kada sam se iz consultinga (gde sam za svoju tim radio BD, marketing, sales i project delivery) vratio u R&D slavim kao dan kada sam se skinuo iz vojske...

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, Budja said:

 

Ko skoluje takve kadrove?

FON?

Kod nas, u Gvajakilu, ima jedna precizna struka™ a inzenjera i revizora (racunovodstvenog). Dva, cini mi se, vrlo kompatibilna skila.

 

 

FON ima jedan ispit sjajnog imena tipa "odabrana poglavlja" na masteru kod prof Ognjena Pantelica na  kom se pominju Navision i SAP. I NAV i SAP partneri pokusavaju da se ubace u predmet :).

Mislim i da ekof ima neki predmet, ali nisam siguran...

Link to comment
5 hours ago, lazni said:

ja bih bas voleo da vidim neku dokumentovanu evaluaciju koliko domacih firmi dostigne ``prelomnu tacku`` nakon uvodjenja erp softvera (u smislu troskova uvodjenja naspram ostvarenih koristi od uvedenog softvera). u uzorku koji relativno dobro poznajem (mala i srednja preduzeca, do max 20 miliona evra prihoda i recimo do 300 zaposlenih i sa kojima saradjujem na dnevnom nivou) imam utisak da je procenat nizi od 10%. pretpostavljam da se uspesnost eksponencijalno povecava ukoliko se radi o cerkama stranih firmi, gde vec postoji prethodno iskustvo za konkretan posao. 

To je bas zajebana racunica. I ja, kao NAV partner, bih voleo da je vidim ali je nema :(

"Procenat nizi od 10%" ...  Procenat od cega ? Uspesnost nema veze da li je firma domaca ili strana, samo je pitanje kako se meri uspesnost ... Vecina nadih implementacija je u domacim firmama i klijenti du zadovoljni.

 

ERP ima smisla i kod firmi sa 5 korisnika i kod firmi kod 555 korisnika, jer nije do broja korisnika nego do procesa.. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...